Analiza zebranych danych wykazała jednocześnie, że skuteczność szczepionki w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia i skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem Covid-19, wymagającym hospitalizacji, utrzymuje się na wysokim poziomie 90 proc. przez minimum sześć miesięcy, także w przypadku infekcji wariantem Delta.
Naukowcy z Pfizer i Kaiser Permanente przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną około 3,4 miliona osób z okresu między grudniem 2020 roku – kiedy szczepionka stała się dostępna – a sierpniem 2021 roku.
Zdaniem specjalistów spadek efektywności szczepionki wynika ze słabnącej skuteczności preparatu, a nie większej zaraźliwości i agresywności kolejnych mutacji koronawirusa.
Skuteczność preparatu wobec wariantu Delta wynosi 93 proc. po pierwszym miesiącu, a po czterech miesiącach spada do 53 proc.
„Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta” – poinformował Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer.
Skuteczność preparatu wobec wariantu Delta wynosi 93 proc. po pierwszym miesiącu, a po czterech miesiącach spada do 53 proc. W przypadku innych wariantów koronawirusa efektywność szczepionki obniża się do 67 proc. z początkowych 97 proc.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na stosowanie trzeciej przypominającej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech u osób starszych i będących w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem SARS-Cov-2. Decyzja w sprawie całej populacji wymaga uzupełnienia posiadanych danych naukowych. (PAP)
dsk/