O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowa KE: zaproponowaliśmy USA zerowe cła na wysyłane do nich towary przemysłowe

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że UE zaproponowała Stanom Zjednoczonym całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych i że chociaż "nie spotkała się z adekwatną reakcją", to nadal jest gotowa na negocjacje z Waszyngtonem.

Ursula von der Leyen. Fot. EPA/RONALD WITTEK
Ursula von der Leyen. Fot. EPA/RONALD WITTEK

Szefowa KE przyznała w Brukseli, że całkowite zwolnienie z ceł towarów przemysłowych było m.in. przedmiotem rozmów handlowych prowadzonych w Waszyngtonie przez komisarza UE ds. handlu Marosza Szefczovicza.

Von der Leyen powiedziała, że podobna oferta wzajemnych ceł zerowych została zaproponowana amerykańskiej administracji już wcześniej, w trakcie rozmów dotyczących nałożenia 25-proc. ceł na samochody z UE, ale „nie spotkała się z adekwatną reakcją USA".

Więcej

Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Paweł Supernak

Morawiecki o cłach Trumpa: wkraczamy w okres turbulencji

Przewodnicząca KE przyznała jednak, że oferta „nadal jest na stole” i że UE "zawsze jest gotowa na dobry układ". Von der Leyen dodała jednak, że UE równolegle przygotowuje potencjalną listę ceł odwetowych. „Jesteśmy również przygotowani do reagowania za pomocą środków zaradczych (jak cła odwetowe - PAP) i do obrony naszych interesów. Ponadto będziemy również chronić się przed pośrednimi skutkami ceł” – powiedziała.

Von der Leyen zapowiedziała również powołanie specjalnej grupy zadaniowej ds. nadzoru importu, która będzie współpracowała z przemysłem m.in. w celu zminimalizowania skutków amerykańskich ceł.

Szefowa KE przyznała, że sama też prowadzi intensywne rozmowy z przemysłem europejskim i że w poniedziałek rano spotkała się już w przedstawicielami sektora stalowego i aluminiowego oraz organizacjami przedsiębiorców, a po południu odbędzie rozmowy z sektorem motoryzacyjnym. We wtorek natomiast spotka się z branżą farmaceutyczną. "Omawiamy reakcję na cła nałożone przez Stany Zjednoczone, a także pozostałe filary naszej strategii przemysłowej: wzmocnienie jednolitego rynku przez zniesienie barier handlowych i dywersyfikację naszych stosunków handlowych" - powiedziała von der Leyen.

Więcej

Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. EPA/SHAWN THEW

Netanjahu to pierwszy przywódca, który będzie bezpośrednio negocjował cła z Trumpem

Przyznała, że UE ma zamiar skupić się teraz na pozostałych 83 proc. handlu światowego poza USA. "Właśnie dlatego pogłębiamy nasze relacje z partnerami handlowymi: na przykład zawarliśmy umowy z państwami Mercosuru, Meksykiem, Szwajcarią, a także współpracujemy z Indiami, Tajlandią, Malezją, Indonezją i wieloma innymi krajami" - powiedziała polityczka.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ mms/ grg/

Zobacz także

  • Li zajmował szereg stanowisk w resorcie handlu. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Chiny. Powołano nowego przedstawiciela ds. negocjacji handlowych

  • Donald Trump Fot. YURI GRIPAS / POOL/PAP/EPA

    "Wspaniały czas, by się bogacić, moja polityka nigdy się nie zmieni". Trump pisze do inwestorów

  • Alkohole (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/Guillaume Horcajuelo

    Donald Trump zagroził 200 proc. cłem na alkohole z UE

  • Donald Trump Fot. YURI GRIPAS/POOL/PAP/EPA

    Trump: podwoimy cła na stal z Kanady, jeśli ten kraj nie chce ceł, to niech wejdzie w skład USA

Serwisy ogólnodostępne PAP