Kiedy nastąpią zmiany w rządzie? Wicerzecznik PiS podał datę

2021-10-13 07:38 aktualizacja: 2021-10-13, 11:55
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel Fot. PAP/Tomasz Gzell
Najprawdopodobniej o wszystkim będzie informować kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, premier Mateusz Morawiecki w przyszłym tygodniu - oświadczył wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o zapowiadane zmiany w rządzie.

Wicerzecznik PiS w środę był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy nastąpią zapowiadane zmiany w rządzie; był to jeden z tematów poniedziałkowego kierownictwa PiS.

"Kto za kogo i kiedy, najprawdopodobniej o wszystkim będzie informować kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, pan premier Mateusz Morawiecki w przyszłym tygodniu, więc ja jeszcze chwilę zasłonę milczenia spuszczę na to" - odpowiedział Fogiel.

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc klubu parlamentarnego PiS.

W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Adama Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy.  

Fogiel o zaporze na granicy: rząd chce, by procedury przetargowe ruszyły jak najszybciej

Rząd chce, żeby jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe i żeby jak najszybciej rozpoczęła się budowa trwałej zapory na polsko-białoruskiej granicy - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek wieczorem, że rząd przyjął projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Projekt zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - wskazał minister.

Fogiel w Programie Pierwszym Polskiego Radia wyraził nadzieję, że projekt ten szybko trafi do Sejmu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w środę rozpoczyna się posiedzenie i "zobaczymy, czy będzie możliwe, żeby już na tym posiedzeniu go rozpatrywać".

Wicerzecznik PiS przekonywał, że o budowie trwałego zabezpieczenia mówiło się już od pewnego czasu i że jest to decyzja oczywista, biorąc pod uwagę to, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy. Zapewnił też, że w budżecie są zabezpieczone pieniądze na budowę zabezpieczenia.

Mówił też, że rozmawiał z przedstawicielem MON. "Wiem, że rząd chce, żeby jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe, żeby jak najszybciej rozpoczęła się ta budowa" - mówił Fogiel.

Zasady realizacji budowy 

Resort SWiA poinformował PAP we wtorek, że celem przyjętego projektu ustawy - którym zajmie się teraz Sejm - jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. "Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji" - wyjaśniło MSWiA. W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, "zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie".

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Budowę zapory na granicy z Białorusią, innej niż doraźne zabezpieczenia, zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Białymstoku wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że rząd projekt specustawy, której przepisy wprowadzą ułatwienia przy budowie muru na granicy, planuje przyjąć w trybie obiegowym. Gazeta informowała, że rząd zabezpieczył na ten cel 500 mln zł w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych pieniędzy do połowy 2022 r. Specustawa, według dziennika, ma z jednej strony pozwolić na dokończenie budowy umocnień na granicy, z drugiej na utrzymanie ograniczonego dostępu do terenów przygranicznych po zniesieniu stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - w związku z presją migracyjną obowiązuje od 2 września. Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.(PAP)

Autor: Rafał Białkowski

io/