O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Na krzyżu na Giewoncie znów zawisł baner z cytatem z Biblii. Sprawę zgłoszono na policję 

Dużych rozmiarów baner z cytatem z Biblii: "Byłem przybyszem, przyjęliście Mnie" zawisł ponownie na krzyżu na Giewoncie. Został zauważony w czwartek rano przez turystę. Miesiąc temu płachta z tym samym cytatem również została zawieszona na zabytkowym krzyżu.

Fot. PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot

Baner jest dość znacznych rozmiarów, sięga niemal całych ramion zabytkowego krzyża. Cytat z ewangelii według świętego Mateusza najprawdopodobniej ma nawiązywać do sytuacji uchodźców na wschodniej granicy.

Jak poinformowała PAP Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego, pracownicy parku są w drodze na Giewont, aby ściągnąć transparent z zabytkowego krzyża. Dodała także, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Krzyż na Giewoncie jest nie tylko obiektem religijnym, ale i zabytkiem. Wieszanie jakichkolwiek przedmiotów, symboli, flag, banerów i pisanie czy rycie napisów na krzyżu jest nielegalne. Mimo to cyklicznie na obiekcie wywieszane są banery. W ubiegłym roku na Giewoncie zawisły baner wyborczy Andrzeja Dudy, tęczowa flaga LGBT oraz symbol Strajku Kobiet.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Ramię krzyża ma 5,5 m długości. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

io/

Galeria (3)

  • Fot. PAP/Grzegorz Momot
    1/3

    Fot. PAP/Grzegorz Momot

  • Fot. PAP/Grzegorz Momot
    2/3

    Fot. PAP/Grzegorz Momot

  • Fot. PAP/Grzegorz Momot
    3/3

    Fot. PAP/Grzegorz Momot

Zobacz także

  • Podświetlony krzyż na Giewoncie, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II

  • Giewont, Tatry, Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Zagadka znikającego krzyża na Giewoncie rozwiązana

  • Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Wspiął się na krzyż na Giewoncie. Park narodowy ustala tożsamość mężczyzny

  • Krzyż na Giewoncie. Zakopane, Tatry. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Krzyż na Giewoncie oznaczony Błękitną Tarczą - jako zabytek chroniony prawem

Serwisy ogólnodostępne PAP