O zmianie środowego programu zajęć Michela i wpisaniu do niego spotkania z Morawieckim poinformował również na Twitterze rzecznik szefa Rady Europejskiej, Barend Leyts.
Update on tomorrow’s schedule. Meeting of @eucopresident with @MorawieckiM in Warsaw. https://t.co/29cx9EEMIf
— Barend Leyts (@BarendLeyts) November 9, 2021
Nie przekazano, o której godzinie odbędzie się to spotkanie.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie głównym tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który w środę odwiedzi Polskę - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
"10 listopada premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Tematem spotkania będzie w szczególności sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie będzie częścią konsultacji prowadzonych przez Polskę z państwami członkowskimi i instytucjami UE w kontekście zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi" - poinformował rzecznik rządu we wtorek w komunikacie.
Przypomniał, że w poniedziałek odbyła się wideokonferencja Morawieckiego z premierami Łotwy i Litwy w sprawie sytuacji na granicy.
"Po rozmowie z premierami Polski, Litwy i Łotwy, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym oświadczeniu wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak" - dodał.
Müller zaznaczył, że od poniedziałku przy polsko-białoruskiej granicy gromadzi się kilkuset migrantów, którzy podejmują próby forsowania wschodniej granicy Polski stanowiącej jednocześnie wschodnią granicę UE. "Jest to kolejna odsłona współczesnej wojny hybrydowej, wykorzystującej cywili" - dodał.
"W następstwie wydarzeń na polskiej granicy, szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych" - podkreślił Müller.
Müller o wizycie szefa RE w Warszawie: wyraz solidarności Unii wobec sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
W ocenie rzecznika, wizyta Michela to wyraz solidarności UE wobec sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Podkreślił też, że "z zadowoleniem przyjmujemy informację o tym, że przewodniczący przyjeżdża do Polski". "Jest to wyraz pewnej solidarności Unii Europejskiej w tym zakresie" - ocenił. "Jutro będziemy rozmawiać z panem przewodniczącym o szczegółach oraz informować o tym, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej" - poinformował.
Müller stwierdził, że nie ma informacji, o wizycie Michela na granicy. "W tej chwili dogrywamy wszystkie szczegóły. Myślę, że dzisiaj za dwie, trzy godziny będzie już znany dokładny plan wizyty" - powiedział.
Dopytywany, czy przewodniczący RE będzie też na Litwie i Łotwie, polityk odpowiedział, że tego nie wiem. "Wydaje mi się, że nie, bo z tego, co wiem, pan przewodniczący musi się udać na posiedzenie Parlamentu Europejskiego, gdzie ma swoje obowiązki" - powiedział.
"Z tego co wiem, sam przewodniczący być może jeszcze dzisiaj zdąży przylecieć do Warszawy" - powiedział Müller pytany o konkrety wizyty. Dopytywany, czy z wizyty Michela może wyniknąć coś konkretnego, rzecznik odpowiedział, że "sama wizyta już jest faktem elementu solidarności w związku z sytuacją, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej".
"Liczymy na to, że instytucje unijne zakończą procedury związane z sankcjami, bo nam na tym najbardziej zależy. My już dwa czy trzy tygodnie temu zaproponowaliśmy pakiet sankcji" - powiedział polityk.
Michel apeluje o działanie UE ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Charles Michel zaapelował w Berlinie o działanie UE w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
"Stoimy w obliczu brutalnego, hybrydowego ataku na granice UE" - powiedział Michel, dodając, że Białoruś w cyniczny sposób wykorzystuje migrantów.
"Na ostatniej Radzie Europejskiej potępiliśmy (…) i postanowiliśmy odpowiedzieć (…) na te ataki. Zwróciliśmy się do Komisji o zaproponowanie wszelkich niezbędnych środków zgodnych z prawem UE, zobowiązaniami międzynarodowymi i prawami podstawowymi. Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie. Granice Polski i państw bałtyckich są granicami UE. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - dodał. (PAP)
Autorzy: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski, Łukasz Osiński (z Brukseli)
(PAP) js/