Wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń. Na liście: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużona kwarantannę do 14 dni.
W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że w związku nowym wariantem wirusa Omikron wprowadzony zostaje w Polsce pakiet alertowy obostrzeń.
"Ma on dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe" - powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.
⚠️Od 1 grudnia wprowadzamy dodatkowe ograniczenia dla osób podróżujących z krajów non-Schengen. #koronawirus pic.twitter.com/1LtPKchyyQ
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 29, 2021
"W przypadku tych krajów zostaje wprowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów" - oświadczył szef MZ.
Szef Ministerstwa Zdrowia mówił również o wydłużeniu do 14 dni kwarantanny dla podróżujących ze strefy non-Schengen. "Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od 8. dnia po teście PCR" - poinformował szef MZ.
Jak dodał, celem jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę.
Wyjaśnił, że "osoby, które będą wracały z tych krajów - niezależnie jaką drogą - będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni". "W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem" - zaznaczył Niedzielski.
Osoby zaszczepione preparatami uznawanymi w UE nie podlegają kwarantannie
Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie - przekazał podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Obowiązek kwarantanny ma dotyczyć osób niezaszczepionych oraz tych, które przyjęły preparat nieuznawany w Unii Europejskiej.
Nowe limity między innymi na weselach, w kinach, kościołach i gastronomii
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek zmianę limitów, między innymi w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.
"Po pierwsze we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. - przypominam, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione - limit zostanie zmieniony, zmniejszony do 50 proc. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki" - poinformował Niedzielski.
⚠️Od 1 grudnia wprowadzamy pakiet alertowy #koronawirus. pic.twitter.com/5AeSI2G8VW
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 29, 2021
Zmieniony będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób - nowy limit to 100 osób. Jak wskazał minister, chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.
Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. "Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę do 250 osób" - powiedział Niedzielski.
Większe obostrzenia będą również m.in. w siłowniach. "Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard - tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit na 15 m2"- poinformował szef MZ.
Niedzielski zastrzegł, że "jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień". "Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie taki 2,5-tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się przyspieszyć redukowanie fali, którą w tej chwili mamy, czyli doprowadzenie do jej wyraźnych spadków" - powiedział.
"Ryzyko, że kolejna fala, czy kolejne wzrosty zakażeń mogą startować z wysokiego pułapu, z jakim mamy teraz do czynienia, to są w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić to podejście, które do tej pory prezentowaliśmy. Dlatego od 1 grudnia zmieniamy restrykcje, które obowiązują" - dodał.
Niedzielski: jesteśmy w apogeum IV fali epidemii
Jesteśmy teraz w apogeum IV fali epidemii - powiedział Niedzielski.
"Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali" - powiedział w czasie konferencji.
Minister @a_niedzielski w MZ: Jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii #COVID19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. pic.twitter.com/ugsvCQkWBW
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 29, 2021
Minister wytłumaczył, że obecnie jesteśmy w sytuacji, że liczba zachorowań powoli zmniejsza się. W dwóch województwach: lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które "często przesądza o nowych trendach", widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach "mamy kontynuację wzrostu".
"Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też stosunkowo dużą liczbę mieszkańców" - powiedział.
Minister zdrowia: zwiększymy liczbę kontroli przedsiębiorców w sprawie limitów, będą kary i mandaty
Zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców. Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – zapowiedział szef MZ.
Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".
"Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy" – powiedział Niedzielski.
"Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego" – dodał szef MZ. "Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą" – podkreślił minister.
Testy potwierdziły pierwsze zakażenie wariantem Omikron w Czechach
Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa - poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.
"Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk" – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.
Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw Covis-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca - informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.
W związku z pojawieniem się Omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.
Autorzy: Agata Zbieg, Iwona Pałczyńska, Krzysztof Konopka, Magdalena Gronek, Iwona Żurek
io/ js/ mar/