Wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce. Zakażona kobieta przebywa w izolatorium

2021-12-16 11:19 aktualizacja: 2021-12-16, 14:04
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Roman Zawistowski
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Roman Zawistowski
Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce - powiedział w czwartek w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho.

"Mamy informację sprzed chwili. Mamy w Polsce już potwierdzony pierwszy przypadek omikronu. Jest to przypadek ze stacji WSSE (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - przyp. PAP) z Katowic" - powiedział Kraska.

"Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omikron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. @GIS_gov podjął niezbędne działania" - napisał na Twitterze resort zdrowia.

Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach

Obywatelka Lesotho z pierwszym potwierdzonym w Polsce wariantem koronawirusa Omikron przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Mieszkała sama i miała kontakt z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju - przekazał na Twitterze w czwartek resort zdrowia.

Resort zaznaczył dalej, że "w trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej".

"W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski" - podało ministerstwo.

O wykryciu w Polsce wariantu omikron poinformował jako pierwszy w czwartek do południa na swoim Twitterze prof. Krzysztof Pyrć. Chwilę później potwierdził ten fakt wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wojewoda śląski: zaplanowane na czas szczytu procedury zadziałały właściwie

Obywatelka Lesotho czuje się dobrze, przebywa w izolatorium w Myszkowie – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W ub. tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

Wojewoda podkreślił, że zaplanowane na czas szczytu procedury zadziałały właściwie. Aby w nim osobiście uczestniczyć, każdy uczestnik musiał przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.

W przypadku trojga uczestników wydarzenia wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala to stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia. "Stąd wiemy, że ten pierwszy przypadek Omikrona w Polsce i woj. śląskim jest potwierdzony" – powiedział Jarosław Wieczorek.

Z wywiadu epidemiologicznego wynika, że kobieta miała podczas szczytu kontakt głównie z obywatelami swojego kraju. Jej stan jest na tyle dobry, że nie wymaga hospitalizacji. Do momentu uzyskania podwójnego ujemnego testu obywatelka Lesotho musi pozostać w izolatorium w Polsce.

Do tej pory wariant Omikron wyryto w 77 krajach

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

dsk/