Silny mróz występuje nadal na przeważającym obszarze kraju. W województwie zachodniopomorskim najniższe temperatury minimalne odnotowano w Wierzchowie -21,6 st. C.; Trzcińsku -20,4 st. C; Szczecinku -17 st. C; Przelewicach -16,5 st. C Resku -16,5 st. C i Goleniowie -16 st. C. W województwie łódzkim temperatura powietrza na przeważającym obszarze spadła do -17 st. C, lokalnie do -20 st. C. Posobne temperatury zanotowano w województwie wielkopolskim.
Cieplej było natomiast w województwie pomorskim. Tam najniższa temperatura minimalna wystąpiła w południowych i zachodnich powiatach. Jak informował IMGW, część centralna przez część nocy pokryta była chmurami, co zapobiegło silnemu wychłodzeniu terenu. Zanotowana temperatura minimalna -14,5 st. C w Miastku, -14,1 st. C w Chojnicach, -14 st. C w Kmiecinie, -13,6 st. C Radostowie. Stacje nadmorskie zanotowały z kolei od -8 st. C w Ustce do -3,6 st. C na Helu.(PAP)
W nocy temperatura spadła do minus 24 stopni
W nocy, w Małopolsce lokalnie temperatura powietrza spadła poniżej -20 st. C. Najniższe wartości występują w Tyliczu -24,1 st. C oraz w Wysowej -22 st. C. Temperatura powietrza może się jeszcze nieznacznie obniżyć - podano.
Dodano, że w województwie podkarpackim najzimniej było w powiatach: jarosławskim, leskim, lubaczowskim, przemyskim, przeworskim, sanockim i bieszczadzkim. Temperatura powietrza spadła tam lokalnie do -22°C.
Według Instytutu miejscami, możliwy jest dalszy, lecz nieznaczny spadek temperatury.
Od zachodu nadchodzi ocieplenie
Według prognozy przygotowanej dla PAP przez Jakuba Gawrona, synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, od poniedziałku do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu. Wraz z frontem atmosferycznym pojawią się opady. W poniedziałkowy poranek w wielu miejscach możliwe są lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 metrów.
"W poniedziałek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Lokalnie na południu i zachodzie może wzrosnąć do dużego i tam też możliwe są opady śniegu. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od minus 5 stopni Celsjusza w centrum i na wschodzie kraju do zera na południowym zachodzie. W kotlinach sudeckich możliwe są już temperatury dodatnie. Wiał będzie wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty" - powiedział Jakub Gawron.
W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie na północnym wschodzie będzie jeszcze pogodnie. Na Podkarpaciu i południowej części Lubelszczyzny możliwe są opady śniegu. Na południu prognozowane są marznące mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Z poniedziałku na wtorek temperatura spadnie od minus 14 stopni lokalnie na Pomorzu, minus 11 stopni na północy i północnym wschodzie, do minus czterech stopni na południu i nad samym morzem. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem porywisty i dość silny.
Zdaniem synoptyków IMGW-PIB, we wtorek na zachodzie kraju będą już dodatnie temperatury powietrza. Strefa cieplejszego powietrza stopniowo będzie przesuwała się na wschód i w środę może już objąć całą Polskę.(PAP)
Autorzy: Marcin Chomiuk, Marek Szczepanik
mmi/