O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pentagon wyśle dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział w środę wysłanie 3 tys. żołnierzy USA do Polski, Niemiec i Rumunii, by wesprzeć sojuszników Stanów Zjednoczonych w obliczu koncentracji wojsk Rosji wokół Ukrainy. Kirby dodał, że możliwe jest dalsze rozmieszczanie wojsk USA w Europie.

Amerykańscy żołnierze, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Amerykańscy żołnierze, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

"To ważne, by wysłać jasny sygnał panu Putinowi i całemu światu, że NATO ma znaczenie (...) i że jesteśmy gotowi do obrony naszych sojuszników" - oznajmił Kirby.

Rzecznik zapowiedział, że do Polski trafią komponenty Brygadowej Grupy Bojowej (BCT) piechoty z 82. dywizji powietrznodesantowej, zaś do Niemiec - komponent kwatery głównej XVIII korpusu powietrznodesantowego. Siły te stacjonują obecnie w Forcie Bragg w Karolinie Północnej i należą do sił szybkiego reagowania.

Dodatkowo z Niemiec do Rumunii przeniesiony zostanie oddział liczący około 1000 żołnierzy z jednostki kawalerii Stryker. W Rumunii stacjonuje obecnie ok. 900 żołnierzy USA, zaś wysłanie dodatkowych sił zapowiedziała Francja, co zostało przyjęte pozytywnie przez Waszyngton.

Kirby podkreślił, że rozmieszczenie wojsk ma mieć charakter tymczasowy, choć nie wyznaczył jasnych kryteriów wycofania żołnierzy.

"Będziemy stale oceniać warunki na kontynencie, by zdecydować, jak długo oni powinni tam zostać, ale nie mają tam być na stałe" - oświadczył przedstawiciel resortu.

Kolejne przesunięcia wojskowe w Europie nie wykluczone

Jednocześnie nie wykluczył kolejnych przesunięć wojskowych w Europie, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, sugerując że kolejne wojska mogą trafić do państw bałtyckich oraz na ćwiczenia na kontynencie.

Kirby oznajmił, że wciąż nie wiadomo, jak zachowa się Rosja i czy ewentualna wznowiona inwazja Rosji przeciwko Ukrainie może "rozlać się" na sąsiednie państwa.

"Tu chodzi o wysłanie jasnego sygnału, że nie będziemy tolerować żadnej agresji przeciwko naszym sojusznikom z NATO (...) Nie mogę przewidzieć perfekcyjnie, jak to wszystko się potoczy i właśnie dlatego chcemy być przygotowani i gotowi" - oznajmił rzecznik.

Kirby zaznaczył, że rozmieszczenie wojsk odbędzie się w ramach dwustronnych ustaleń z trzema krajami i stanowi decyzję osobną wobec postawienia 8,5 tys. żołnierzy USA w stan podwyższonej gotowości, które przeznaczone są do ewentualnej dyslokacji w Europie w przypadku aktywacji Sił Odpowiedzi NATO przez Sojusz.

Więcej

Mariusz Błaszczak, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef MON: zgodnie z zapowiedziami 1,7 tys. dodatkowych żołnierzy USA zostanie przeniesionych do Polski

Rosyjskie żądania

Kirby odniósł się też w środę do opublikowania przez hiszpański dziennik "El Pais" pisemnych odpowiedzi NATO i USA na rosyjskie żądania "gwarancji bezpieczeństwa".

"Te dokumenty potwierdzają tylko, że to, co mówiliśmy publicznie, mówiliśmy też Rosjanom nieoficjalnie: że jesteśmy skłonni, w oparciu o zasadę wzajemności, do rozważenia wspólnych obaw dotyczących bezpieczeństwa na kontynencie europejskim" - powiedział.

Według źródeł telewizji CNN, poza 2-tysięcznym kontyngentem, który ma zostać skierowany do Polski, kilka tysięcy żołnierzy ma trafić do Rumunii i innych państw na południowym wschodzie Europy.

Więcej

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Müller o wzmocnieniu obecności żołnierzy USA: to dobra informacja dla Polski, Ukrainy i całej Europy

Z kolei "Wall Street Journal" podał, że do Polski trafią żołnierze z Fort Bragg w Karolinie Północnej, gdzie mieści się kwatera główna elitarnej 82. dywizji powietrznodesantowej, stanowiącej siły szybkiego reagowania. Dodatkowo do Rumunii ma trafić 1000 żołnierzy USA stacjonujących obecnie w Niemczech.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

kw/ js/ ja/

Zobacz także

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS /POOL

    "Zełenski i Biden wykonali okropną robotę, dopuszczając do tej farsy". Trump o wojnie w Ukrainie

  • Joe Biden i Donald Trump, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER / POOL

    Trump będzie ścigać swoich przeciwników politycznych? Stwierdził, że ułaskawienia Bidena są "nieważne"

  • Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/MAXIM SHEMETOV/POOL

    Łukaszenka o wyborach w USA. "Mińsk i Moskwa kibicowały Trumpowi, z Bidenem niczego nie dało się uzgodnić"

  • Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Duda krytykuje decyzję Bidena o ograniczeniu eksportu czipów AI do Polski

Serwisy ogólnodostępne PAP