Wizyta ministra Raua na Ukrainie. Szef MSZ odwiedził Buczę [ZDJĘCIA]

2022-08-02 09:39 aktualizacja: 2022-08-02, 19:27
Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska na Ukrainie nie mogą być zapomniane, a odpowiedzialni za nie powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział w Kijowie szef polskiego MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

 Szef dyplomacji przybył do Kijowa z delegacją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której w tym roku przewodniczy Polska. Towarzyszy mu m.in. sekretarz generalna OBWE Helga Schmid – przekazał PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Podczas wizyty na Ukrainie Rau odwiedził m.in. zniszczoną przez wojska rosyjskie Buczę oraz przeprowadza rozmowy z najwyższymi władzami tego kraju z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą szef polskiej dyplomacji podkreślił, że chciałby przekazać "jedno, bardzo proste przesłanie". "Jesteśmy zjednoczeni w solidarności i nieustannym wsparciu całemu narodowi Ukrainy" - powiedział Rau.

Podkreślał, że Federacja Rosyjska wypowiedziała Ukrainie niesprowokowaną, niesprawiedliwą i okrutną wojnę. "Przed chwilą odwiedziłem Buczę i byłem świadkiem skutków bezsensownego okrucieństwa, którego nie da się opisać (...). To, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w Buczy nazwałbym cichym wołaniem zduszonego człowieczeństwa" - oświadczył minister.

Jego zdaniem nazwy takich miast jak Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka zapiszą się w historii jako miejsca zbrodni wojennych.

"Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska na Ukrainie nie mogą być zapomniane, a ci którzy odpowiadają za to, powinni być postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Społeczność międzynarodowa ma zobowiązanie, aby dołożyć wszelkich starań na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności każdego winnego tych straszliwych zbrodni" - mówił Rau.

"Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby wezwać jeszcze raz Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestanie wszelkich działań wojennych i wycofania się całkowicie z terytorium Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" - mówił minister.

Dodał, że zatrzymanie wszystkich działań zbrojnych stanowi podstawę przyszłych negocjacji. "Przemoc musi natychmiast zakończyć się" - zaapelował przewodniczący OBWE.

Rau podkreślił, że Polska jest solidarna z Ukrainą. "Polska pozostaje przyjacielem Ukrainy, będziemy nadal rozwijać nasze silne dwustronne relacje i jestem przekonany, że Polska i Ukraina mają wspólną przyszłość w zjednoczonej Europie" - powiedział.

Minister wyraził także słowa uznania dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Denysa Szmyhala "za ich osobistą odwagę i wytrwałość w tych bardzo dramatycznych i trudnych okolicznościach". 

Szef MSZ Ukrainy: wykorzystamy wszystkie możliwości OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności

Wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie oferuje OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Ukrainie - zapowiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Jak poinformował Kułeba po spotkaniu z Rauem, przedmiotem rozmów była współpraca zarówno w ramach OBWE, jak i dwustronne relacje polsko-ukraińskie.

"Będziemy badać i wykorzystywać wszystkie możliwości OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności" – powiedział Kułeba. Wyraził satysfakcję z dokumentowania przez OBWE rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy.

Minister wyraził wdzięczność Polsce za współpracę w dziedzinach bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej. 

Minister Zbigniew Rau: jesteśmy świadkami niezwykłego rozwoju stosunków między Polską i Ukrainą 

Jesteśmy świadkami niezwykłego rozwoju stosunków między Polską i Ukrainą. Obecna współpraca naszych społeczeństw wzmocni to partnerstwo w przyszłości – oświadczył w Kijowie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji przybył we wtorek do Ukrainy na czele delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą zapewnił, że w obliczu wojny z Rosją Polska w pełni solidaryzuje się z jego krajem.

„Jako minister spraw zagranicznych RP chciałbym podkreślić, że mój kraj solidaryzuje się z Ukrainą. Będę miał okazję złożyć wyrazy szacunku prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i premierowi Denysowi Szmyhalowi za ich odwagę i wytrwałość” – powiedział.

„W tych niezwykle dramatycznych i trudnych okolicznościach jesteśmy świadkami niezwykłego i dynamicznego rozwoju stosunków dwustronnych między Polską a Ukrainą” – dodał Rau.

Minister zwrócił uwagę, że solidarność i współpraca pomiędzy Polakami i Ukraińcami rozwijała się przez ostatnie 30 lat, jednak szczególnego charakteru nabrała w ostatnich, wojennych miesiącach.

„Polska jest przyjacielem Ukrainy. Będziemy nadal rozwijać nasze silne stosunki dwustronne. Jestem przekonany, że Polska i Ukraina mają wspólną przyszłość w zjednoczonej Europie” – oświadczył Rau. 

Prezydent Zełenski: Polska potężnym sąsiadem Ukrainy wspierającym ją w wojnie z Rosją

Polska jest potężnym sąsiadem Ukrainy, który ze wszystkich sił pomaga jej w historycznych chwilach wojny z Rosją – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjmując we wtorek w Kijowie szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua.

Minister przybył na Ukrainę na czele delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której pracami kieruje w tym roku Polska. W komunikacie po spotkaniu biuro Zełenskiego poinformowało, że przekazał on podziękowania prezydentowi RP, rządowi oraz całemu narodowi polskiemu za wspieranie jego kraju.

„Są to potężni sąsiedzi, którzy pomagają nam dziś, w tej historycznej chwili, wspierając nas na różnych kierunkach” – powiedział. Szczególną uwagę zwrócił na polską pomoc w przyjmowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy.

„Każdy pomaga tym, czym tylko może; przyjmują w swoich rodzinach, pomagają naszym dzieciom, pomagają rodzinom w znalezieniu pracy i schronienia” – podkreślił.

Zełenski odnotował inicjatywy ustawodawcze polskiego parlamentu na rzecz pomocy Ukraińcom i przypomniał, że w odpowiedzi Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o specjalnym statusie obywateli Polski w jego kraju.

„Uważam, że między naszymi narodami takich rzeczy powinno być jak najwięcej. Takie pojednanie w tym czasie świadczy o wspólnej przyszłości naszych narodów i naszych niepodległych państw” – oświadczył.

Zełenski podziękował jednocześnie Polsce za pomoc we wzmacnianiu obronności Ukrainy, w tym za dostawy armatohaubic Krab – przekazało jego biuro prasowe.

„Szef państwa zaapelował do Zbigniewa Raua o dołożenie starań w celu uwolnienia z wrogiej niewoli Ukraińców, którzy wchodzili w skład Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE” na Ukrainie – głosi komunikat biura prezydenta Zełenskiego.

Minister Rau przyjechał na Ukrainę we wtorek rano. Swą wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów w miejscu zbiorowych pochówków ludności cywilnej, zabitej przez rosyjskie wojska w podkijowskiej Buczy. Tam także odwiedził miasteczko modułowe, które powstało ze środków przekazanych przez Polskę.

Szef polskiej dyplomacji przeprowadził również rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą oraz miał zaplanowane spotkanie z premierem Denysem Szmyhalem.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

dsk/ js/kgr/