Pogrzeb Elżbiety II. Ostatnie pożegnanie królowej zakończone

2022-09-19 10:45 aktualizacja: 2022-09-20, 11:05
Fot. PAP/EPA/James Veysey
Fot. PAP/EPA/James Veysey
Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.

22:03 Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II została w poniedziałek wieczorem podczas prywatnej ceremonii złożona do grobu w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

20:36 W poniedziałkowym państwowym pogrzebie Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim wzięło udział sześciu byłych brytyjskich premierów. Na uroczystościach zjawili się Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair i John Major wraz z małżonkami. Obecna brytyjska premier Liz Truss również uczestniczyła w nabożeństwie – przypadło jej w udziale przeczytanie fragmentu Ewangelii według św. Jana.

19:08 W uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II brały udział tysiące policjantów i żołnierzy. Wielu z tych, którzy uczestniczyli w kondukcie pogrzebowym, zasłabło podczas pełnienia służby i potrzebowało pomocy.

18:02 Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.

17:49 Symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały pod koniec nabożeństwa pogrzebowego zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu.

Fot. PAP/Adam Ziemienowicz

17:40 Głęboka wiara chrześcijańska królowej Elżbiety II owocowała wytrwałą służbą narodowi i Wspólnocie Narodów, ale także troską o sąsiadów tu w Windsorze - powiedział podczas nabożeństwa pogrzebowego dziekan kaplicy św. Jerzego w Windsorze David Connor.

Fot. PAP/Adam Ziemienowicz

17:15 Członkowie rodziny królewskiej dołączyli do konduktu pogrzebowego, który przywiózł trumnę z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na zamek w Windsorze i razem odprowadzili ją do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.

Fot. PAP/Adam Ziemienowicz

17:01 Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II dotarł do dziedzińca zamku w Windsorze, gdzie dołączą do niego członkowie rodziny królewskiej i razem odprowadzą ją do znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Jerzego.

Fot. PAP/EPA

16:07 Karawan wiozący trumnę z ciałem królowej Elżbiety II przybył do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, skąd przez drogę prowadzącą do zamku w Windsorze trumna zostanie odprowadzona do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się druga część ceremonii pogrzebowej.

14:36 Cztery tysiące żołnierzy uczestniczyło bądź jeszcze będzie uczestniczyło w odprowadzaniu trumny z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

Spośród tej liczby 3000 żołnierzy brało udział w pierwszej części uroczystości pogrzebowych - w Londynie, a tysiąc będzie w nich uczestniczyć w Windsorze. W trzech paradach zaplanowanych w ramach pogrzebu - z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego i z Opactwa Westminsterskiego do Wellington Arch w Londynie oraz w paradzie w Windsorze - przeszło lub przejdzie 2000 członków sił zbrojnych, a drugie 2000 tworzyło szpalery wzdłuż tras konduktu.

Fot. Ian West PAP/PA

Fot. Gareth Cattermole PAP/PA

14:25 Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do łuku triumfalnego Wellington Arch, gdzie trumna zostanie przeniesiona z lawety działa, na której była dotychczas przewożona, do karawanu. Stąd zostanie zawieziona do zamku w Windsorze.

Odjazdowi karawanu towarzyszyć będzie salut armatni oraz hymn narodowy. Karawan z trumną będzie jechał ulicami zachodniego Londynu - wzdłuż których również zgromadziły się tłumy ludzi - i powinien dotrzeć do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego o godz. 16.06 polskiego czasu. Członkowie rodziny królewskiej będą jechać za nim samochodami. W znajdującej się na terenie zamku w Windsorze kaplicy św. Jerzego odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego trumna z ciałem królowej zostanie opuszczona do krypty królewskiej.

W tej części uroczystości pogrzebowych nie będą uczestniczyć zagraniczni goście, którzy w tym czasie zostaną przyjęci w Londynie przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly'ego, ani zdecydowana większość pozostałych osób, które były na nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim.

Fot. Marc Aspland The Times/Sunday Times / PAP Avalon

13:19 Kondukt pogrzebowy z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszył sprzed Opactwa Westminsterskiego w kierunku Wellington Arch. Podczas 45-minutowej drogi ulicami Londynu co minutę rozlegać się będzie uderzenie Big Bena oraz salut armatni z Hyde Parku.

Podobnie jak to było w drodze do Opactwa Westminsterskiego, trumna jest przewożona na 2,5-tonowej, czterokołowej lawecie działa z 1896 r., którą ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, a kolejnych 40 idzie za nią, aby ją hamować. Trumna jest przykryta królewskim sztandarem, a na niej leżą imperialna korona, berło i jabłko królewskie.

Tym razem na czele konduktu idzie konny oddział londyńskiej policji metropolitalnej, następnie oddział Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, Gurkhowie, przedstawiciele sił zbrojnych Australii, Nowej Zelandii i Kanady, a także oddziały brytyjskich sił zbrojnych, zarówno regularnych oddziałów armii, marynarki i sił powietrznych, jak i oddziały reprezentacyjne.

Fot. Marc Aspland The Times/Sunday Times / Avalon PAP

Fot. Steve Bainbridge / PAP Avalon

Fot. Tim Merry 07733205352 / PAP Avalon

Fot. Danny Lawson PAP/Pa

Fot. Danny Lawson PAP/PA

Fot. Joshua Bratt / PAP Avalon

Bezpośrednio za lawetą z trumną idzie dziesięcioro członków rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak do Opactwa Westminsterskiego: czworo dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

Fot.  Joshua Bratt / PAP Avalon

Za nimi trzema samochodami jadą kolejno: królowa-małżonka Camilla i żona księcia Williama Kate; żona księcia Harry'ego Meghan i żona księcia Edwarda Zofia oraz córki księcia Andrzeja, Beatrycze i Eugenia z mężami. Kondukt zamykają przedstawiciele różnych służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż przybrzeżna czy więziennictwo.

Trasa konduktu wiedzie wzdłuż Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby parlamentu, przez rządową aleję Whitehall, plac defiladowy Horse Guards Parade, reprezentacyjną aleję The Mall do Pałacu Buckingham. Kondukt minie go z prawej strony, udając się w kierunku łuku triumfalnego Wellington Arch, znajdującego się pomiędzy terenami zielonymi przylegającymi do Pałacu Buckingham a Hyde Parkiem.

Fot.  Joshua Bratt / PAP Avalon

Fot. Dominic Lipinski PAP PA

13:02 W Opactwie Westminsterskim w Londynie zakończyło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Trumna z ciałem zostanie teraz odprowadzona w uroczystym kondukcie ulicami Londynu do znajdującego się na tyłach Pałacu Buckingham Wellington Arch.

Na zakończenie nabożeństwa odegrany został wojskowy hejnał "Last Post", który wykonywany jest m.in. podczas wszystkich wojskowych pogrzebów, a następnie rozpoczęły się w całym kraju dwie minuty ciszy. Po nich odśpiewany zostanie hymn narodowy Wielkiej Brytanii, który ponownie zaczyna się od słów "God Save The King" (Boże, chroń króla) zamiast "God Save The Queen" (Boże, chroń królową) i na sam koniec major Paul Burns z Królewskiego Regimentu Szkocji, pełniący funkcję dudziarza królowej, zagra tradycyjną pieśń żałobną "Sleep, Dearie, Sleep".

Po jej wybrzmieniu trumna z ciałem królowej zostanie wyniesiona z Opactwa Westminsterskiego i ponownie umieszczona na lawecie działa, na którym wcześniej przetransportowano ją z Pałacu Westminsterskiego.

Fot. Dominic Lipinski PAP/EPA

12:00 W Opactwie Westminsterskim w Londynie rozpoczęło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Odprawia je dziekan tej świątyni David Hoyle, zaś kazanie wygłosi zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

"W smutku, ale także w głębokim dziękczynieniu, przybywamy do tego Domu Bożego, do miejsca modlitwy, do kościoła, w którym pamięć i nadzieja są świętymi obowiązkami. Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać długie życie (królowej) w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela" - powiedział na początku nabożeństwa Hoyle.

Fot. Gareth Fuller / PAP Avalon

Abp Canterbury: królowa wolała służyć innym, niż by to jej służono

"Królowa Elżbieta II jest opłakiwana, ponieważ była rzadkim przykładem przywódcy, który wolał służyć ludziom, niż by to jemu służono" - powiedział w czasie nabożeństwa żałobnego w Opactwie Westminsterskim arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Welby przypomniał obietnicę, którą Elżbieta złożyła w swoje 21. urodziny - jeszcze przed objęciem tronu - że poświęci życie służbie Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów. Jak podkreślił, "rzadko kiedy taka obietnica była tak dobrze dotrzymana".

Wskazał, że "niewielu przywódców otrzymuje tyle wyrazów miłości, jakie widzieliśmy" w życiu królowej Elżbiety II.

"Ludzie kochający służbę są rzadkością w każdej dziedzinie życia. Przywódcy kochający służbę są jeszcze rzadsi. Ale we wszystkich przypadkach ci, którzy służą, będą kochani i pamiętani, podczas gdy ci, którzy trzymają się władzy i przywilejów, zostaną zapomniani" - mówił.

"Smutek tego dnia - odczuwany nie tylko przez rodzinę zmarłej królowej, ale także przez cały naród, Wspólnotę Narodów i świat - wynika z jej obfitego życia i pełnej miłości służby, która teraz odeszła od nas" - kontynuował.

"Była radosna, obecna dla tak wielu, dotykając tak wielu istnień ludzkich. Modlimy się dziś szczególnie za jej rodzinę pogrążoną w żałobie, jak każda rodzina na pogrzebie" - powiedział arcybiskup. Wskazał, że w przeciwieństwie do wielu, rodzina królewska przeżywa żałobę w "najjaśniejszym świetle reflektorów".

Welby przypomniał również pełne nadziej przemówienie, które królowa wygłosiła na początku pandemii koronawirusa, gdy zapewniła, że "spotkamy się znowu". "Wszyscy staniemy przed miłosiernym sądem Boga: wszyscy możemy podzielać nadzieję Królowej, która w życiu i śmierci inspirowała jej służebne przywództwo. Służba w życiu, nadzieja w śmierci. Wszyscy, którzy idą za przykładem Królowej oraz inspiracją zaufania i wiary w Boga, mogą wraz z nią powiedzieć: +Spotkamy się znowu+" - zakończył.

Fot. Danny Lawson PAP/EPA

Fot. Danny Lawson PAP/EPA

Fot. Danny Lawson PAP/EPA

Fot. Dominic Lipinski PAP/ PA

Fot. Dominic Lipinski PAP/PA

Pierwsze czytanie - fragment 1 Listu do Koryntian, zaczynający się od słów "Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka (przyszła) śmierć, przez człowieka też (dokona się) zmartwychwstanie" - wygłosi sekretarz generalna Wspólnoty Narodów Patricia Scotland. Drugie czytanie - fragment Ewangelii według św. Jana zaczynający się od słów "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce" - przypadnie w udziale premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Fot. PHIL NOBLE / PAP Avalon

W Opactwie Westminsterskim obecni są członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, premier Liz Truss i lider opozycji Keir Starmer, wszyscy żyjący byli premierzy, władze Izby Gmin i Izby Lordów, przedstawiciele władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, reprezentanci 145 państw, w tym 19 monarchów, 48 prezydentów i 22 premierów, a także ok. 200 osób, które w czerwcu zostały uhonorowane przez królową odznaczeniami za działania na rzecz lokalnych społeczności.

11:54 Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II dotarł z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie za chwilę zacznie się nabożeństwo żałobne.

Wraz z przybyciem konduktu z trumną dzwon w Opactwie Westminsterskim zaczął bić 96 razy, aby upamiętnić 96 lat życia monarchini. Przykryta królewskim sztandarem trumna, na której leżą imperialna korona oraz wieniec z kwiatów, zostanie teraz wniesiona przez główną nawę świątyni i ustawiona na katafalku przed ołtarzem.

Fot. Dominic Lipinski PAP/EPA

Fot.  Andrew Milligan PAP/EPA

11:47 Żałobnicy są już w świątyni.

Fot.  PHIL NOBLE / PAP Avalon

Fot. Fot. PAP / Jack Hill / Avalon

Fot. Gareth Fuller PP/EPA

Fot. Gareth Fuller PAP/EPA

Fot. Gareth Fuller PAP/EPA

Fot.  Dominic Lipinski PAP/PA

11:46 Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszył z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.

Na czele konduktu idzie orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów, następnie członkowie Brygady Gurkhów i członkowie Royal Air Force. Lawetę działa, na której znajduje się trumna, ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, zaś za lawetą idzie kolejnych 40, mających za zadanie hamować.

Bezpośrednio za nimi idzie czwórka dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

 

11:44 Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II jest przenoszona z katafalku w Westminster Hall, gdzie znajdowała się od środowego popołudnia, na lawetę działa, na której zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego.

Ważąca 2,5 tony czterokołowa laweta została wykonana w 1896 r. na zlecenie królowej Wiktorii do użycia podczas jej własnego pogrzebu. Oprócz pogrzebu królowej Wiktorii w 1901 r. była później używana w czasie pogrzebów kolejnych monarchów - Edwarda VII w 1910 r., Jerzego V w 1936 r., Jerzego VI w 1952 r. - oraz byłego premiera Winstona Churchilla w 1965 r. i admirała Royal Navy, hrabiego Mountbattena w 1979 r.

Fot. Wo1 Rupert Frere/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT PAP/EPA

Fot.  James Manning PAP/PA

Fot.  James Manning  	PAP/PA

10.00 W londyńskim Green Parku, gdzie ludzie dotychczas składali kwiaty w hołdzie zmarłej królowej Elżbiecie II, w ostatnich dniach było bardzo tłoczno. Przed uroczystościami pogrzebowymi brytyjskiej monarchini park jest przepełniony i policja nikogo już nie wpuszcza.

Fot. PAP/EPA/STUART BROCK

Fot.  PAP/EPA/STUART BROCK

W wagonach metra w czasie podróży ze stacji Euston w północnym Londynie do stacji Green Park niedaleko Pałacu Buckingham nie było tłumów. W oczy rzucał się jedynie mężczyzna w garniturze z przypiętymi na piersi medalami – on z pewnością jechał pożegnać Elżbietę II.

Nic nie zapowiadało tego, co można było zaobserwować przy wyjściu z metra. Tysiące ludzi szybkim krokiem zmierza w kierunku Green Parku i w pewnym momencie odbijają się od kordonu policji i ochrony.

Służby kierują nieprzebrane tłumy ludzi do pobliskiego Hyde Parku, gdzie ustawiony jest duży ekran, na którym zgromadzeni będą mogli oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych.

Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Stacja metra Green Park jest otwarta tylko dla wysiadających; nie będzie można do niej wejść do godzin popołudniowych.

09:00 Otwarto drzwi do Opactwa Westminsterskiego dla uczestników ostatniego pożegnania brytyjskiej królowej Elżbiety II. W nabożeństwie żałobnym, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 11.00 londyńskiego czasu (godz. 12 w Polsce), weźmie udział 2000 osób, w tym ok. 500 gości zagranicznych.

Polskę podczas uroczystości pogrzebowych reprezentuje prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

00:40 Kolejka osób chcących przejść obok trumny królowej Elżbiety II, wystawionej na widok publiczny w Westminster Hall, została ostatecznie zamknięta. Kolejne osoby nie mogą już do niej dołączyć – poinformował w niedzielę niedługo przed północą Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu brytyjskiego rządu (DCMS).

Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Pierwsze osoby ustawiały się w kolejce już w poniedziałek. Trumna z ciałem królowej została przetransportowana z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu, w środę po południu. Ludzie zaczęli być wpuszczani do Westminster Hall w środę o godz. 18.00 czasu polskiego.

Już przed południem w niedzielę DCMS informował w mediach społecznościowych, że kolejka zostanie wkrótce zamknięta. „W celu uniknięcia rozczarowania, prosimy nie wyruszać w drogę w celu dołączenia do kolejki” – ostrzegano.

Choć dołączanie do kolejki jest już niemożliwe, to cały czas czekają w niej tysiące osób, które po kilkunastu godzinach oczekiwania będą miały możliwość przejść obok trumny zmarłej monarchini. Westminster Hall będzie otwarty dla chcących pożegnać królową do godz. 7.30 czasu polskiego w poniedziałek.

Możliwość dołączenia do kolejki była kilkukrotnie czasowo wstrzymywana z powodu osiągnięcia przez nią maksymalnej długości.

Tak było na przykład w piątek przed południem, kiedy władze poinformowały, że kolejka osiągnęła długość 7,9 km, a szacowany czas oczekiwania wynosił 14 godzin. Wówczas wstrzymano na 7 godzin przyjmowanie do niej nowych osób.

Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Według dotychczasowych danych kolejka zbliżyła się do rekordowej długości. Dotychczas najwięcej osób ustawiło się, aby oddać hołd rosyjskiemu piosenkarzowi i aktorowi Władimirowi Wysockiemu, który zmarł w lipcu 1980 roku. Wówczas kolejka ciągnęła się przez prawie 10 kilometrów.(PAP)

Z Londynu Marcin Furdyna, Bartłomiej Niedziński

mj/