22:54 Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły osady Kateryniwka, Nove, Kołodiazi i Nowosiołówka obwodu donieckiego.
22:25 Niemiec, który w charakterze "obserwatora" pojechał na rosyjskie pseudoreferenda na Ukrainie, został z tego powodu zwolniony z pracy w spółce energetycznej w Hesji ze skutkiem natychmiastowym. Teraz tłumaczy, że był po prostu "naiwny", przyjmując zaproszenie.
O zwolnieniu Stefana Schallera, który dotąd pracował jako dyrektor zarządzający w firmie energetycznej Energie Waldeck-Frankenberg, zdecydowały w poniedziałek jednogłośnie organy nadzorcze spółki. Zachowanie Schallera było wyraźnie "sprzeczne ze światopoglądem, wartościami moralnymi i filozofią firmy" - wyjaśnił szef rady nadzorczej Juergen van der Horst.
Schaller pojawił się w weekend na pseudoreferendach w ukraińskim Donbasie jako rzekomy "obserwator wyborczy" - przypomina dziennik "Tagesspiegel". Rosyjskie media państwowe wykorzystały wypowiedzi "obserwatora z Niemiec" do legitymizacji głosowań.
21:34 Rosja próbuje ukraść ukraińskie terytorium, to najbrutalniejsze pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał do kompletnej izolacji Rosji, odebrania jej prawa głosu w ONZ i nałożenia na nią globalnych sankcji.
"To jest próba kradzieży terytorium innego państwa. To próba wymazania norm prawa międzynarodowego. To bardzo cyniczna próba wcielenia męskiej populacji w okupowanych terytoriach Ukrainy do rosyjskiej armii, by wysłać ich do walki przeciwko ich własnej ojczyźnie" - powiedział Zełenski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa, poświęconej rosyjskim pseudoreferendom na okupowanych obszarach czterech obwodów Ukrainy.
Zełenski wezwał do całkowitej izolacji Rosji, odebrania jej prawa głosu w ONZ, wprowadzenia globalnych sankcji przeciwko niej, a także udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.
21:16 Relacje parlamentarne, wojna w Ukrainie i pomoc dla naszego wschodniego sąsiada odpierającego rosyjską agresję - były wśród tematów wtorkowych rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Francji Yael Braun-Pivet.
Braun-Pivet we wtorek przebywa z wizytą w Polsce. Wśród tematów rozmów francuskiej polityk z marszałek Sejmu znalazły się, jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu, m.in. relacje parlamentarne, wojna na Ukrainie i pomoc dla naszego wschodniego sąsiada odpierającego rosyjską agresję. "Podczas spotkania wybrzmiał apel Marszałek Sejmu do krajów europejskich o zwiększenie dostaw broni dla walczącej Ukrainy" - podkreśla CIS. Według komunikatu, Witek podkreśliła, że przywiązuje dużą wagę do dyplomacji parlamentarnej, wskazała też na działającą i liczną polsko-francuską grupę przyjaźni w Sejmie.
"Przewodnicząca Braun-Pivet z podziwem mówiła o polskiej pomocy dla Ukrainy, budzącej uznanie na całym świecie. Wyraziła też zadowolenie, że wraz z Marszałek Sejmu będzie uczestniczyć w październikowym spotkaniu Prezydiów Sejmu RP, Niemieckiego Bundestagu i Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej w Augsburgu" - podało CIS.
20:31 Atak na Charków. W miasto uderzył jeszcze jeden rosyjski pocisk rakietowy. Ukraińskie kanały informacyjne powiadomiły na Telegramie o odgłosach wybuchów w Odessie na południu Ukrainy.
20:20 Nieoficjalnie: Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły Kateryniówkę pod Lymanem.
19:47 Prawdopodobieństwo ataku jądrowego na Kijów istnieje, ale jest niewielkie – uważa ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen w wywiadzie opublikowanym we wtorek przez portal Ukrainska Prawda.
„Uważamy, że ryzyko takiego uderzenia jest obecnie bardzo małe, ale jeśli by nastąpiło, konsekwencje byłyby ogromne. Putin może posunąć się do wszystkiego. Pokazał, że może dokonać szeroko zakrojonego ataku na sąsiedni kraj. Ma broń jądrową, mam nadzieję, że jej nie użyje. Ale nie mogę tego wykluczyć” – powiedziała ambasador. Przedstawicielka niemieckiej dyplomacji podkreśliła, że była jednym z ostatnich ambasadorów, opuszczających Kijów, kiedy w lutym rozpoczęła się rosyjska inwazja.
„Zrozumieliśmy jednak, że możemy tu mieszkać zachowując procedury bezpieczeństwa. Zdarzają się ataki rakietowe, ale w centrum Kijowa ich nie ma. Uważamy, że ten jądrowy szantaż jest po prostu szantażem. Nie możemy jednak myśleć, że nic się nie zdarzy. W styczniu też myśleliśmy, że nic się nie stanie. Z drugiej strony poddawać się szantażyście to nie jest dobry pomysł. Nie wiem, czy ktoś zna dobrą odpowiedź na pytanie, co robić” – dodała Feldhusen.
18:58 W rosyjskiej niewoli jest jeszcze blisko 800 żołnierzy Azowa, wśród nich ponad 40 kobiet, niektóre są w ciąży – powiadomiła Olha Krawczenko, przedstawicielka fundacji opiekującej się wojskowymi z Pułku Azow – Anioły Azowa.
„U niemal 90 proc. jeńców, którzy zostali uwolnieni, widzieliśmy skrajne stadium anoreksji, moralne i psychiczne wycieńczenie” – powiedziała Krawczenko na antenie telewizji Suspilne. Ponadto uwolnieni jeńcy mają nieleczone rany odłamkowe i postrzałowe w bardzo złym stanie. „Odłamki pozostały w ciałach, konieczne są operacje” – powiedziała Krawczenko. Niektórzy jeńcy mają uszkodzone ścięgna, są osoby, które straciły oczy.
Wszyscy uratowani jeńcy przechodzą leczenie. Nikt nie został jeszcze wypuszczony do domu, bo „absolutnie wszyscy” wymagają pomocy medycznej. „Na razie możemy tylko słuchać tego, co oni mówią. Nasze pytania wprawiają ich w zakłopotanie, mówią, że nie pamiętają. Nie są jeszcze gotowi do dialogu” – oceniła Krawczenko, adresując tę informację do tych, których bliscy pozostali w niewoli i którzy liczą, że od uwolnionych już jeńców otrzymają informacje na ich temat.
17:05 Sześciu gwardzistów narodowych zwolnionych z niewoli w Federacji Rosyjskiej ma poważne obrażenia.
16:58 Sąd w Charkowie skazał mieszkańca tego miasta na pięć lat więzienia, najwyższy możliwy wymiar kary, za „zamach na integralność terytorialną Ukrainy”. Mężczyzna wzywał do przyłączenia Charkowa do Rosji i rozpowszechniał rosyjską propagandę o wojnie.
O wyroku poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy – podaje agencja Interfax-Ukraina. 39-latek został skazany za „zamach na integralność terytorialną Ukrainy oraz jej nietykalność”. Wyrok nie jest prawomocny. Mężczyzna, który został zatrzymany pod koniec marca, miał systematycznie publikować materiały, zawierające wezwania do rozbioru Ukrainy poprzez przyłączenie Charkowa do Rosji i odłączenie zachodnich obwodów kraju.
16:07 Gwardia Narodowa Ukrainy opublikowała nagranie wideo z pojmania 15 rosyjskich żołnierzy, w tym 2 majorów.
16:07 Okupacyjne władze rosyjskie zamykają miasto w celu przymusowej mobilizacji mężczyzn po ogłoszeniu wyników pseudoreferendum – powiedział Wadym Bojczenko, lojalny wobec kijowskich władz mer Mariupola, miasta na południowym wschodzie Ukrainy.
„Widzimy statystyki i o ile tydzień temu wyjeżdżało z miasta w głąb Ukrainy po 80-120 osób dziennie, to minionej doby wyjechało z Mariupola osiem osób. Świadczy to o tym, że Mariupol jest zamykany” - stwierdził mer na konferencji prasowej w Kijowie.
Bojczenko wezwał mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, by jak najszybciej wyjeżdżali z Mariupola, „by nie zostali wcieleni do rosyjskiego wojska”. „Należy szukać wszelkich możliwych sposobów dla wyjazdu na tereny kontrolowane przez Ukrainę” – zaznaczył Bojczenko.
15:54 Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał we wtorek Unię Europejską do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, aby ukarać ją za przeprowadzanie pseudoreferendów w sprawie aneksji okupowanych terenów na wschodzie i południu Ukrainy.
15:14 Znany ze słynnej fotografii żołnierz punktu Azow Mychaiło Dianow spotkał się z rodziną.
15:13 Rząd Mołdawii otrzymał zapewnienie od władz Ukrainy, że w sytuacji niedoborów energii elektrycznej otrzyma wsparcie z tego kraju - podała we wtorek kiszyniowska telewizja ProTV.
15:05 Otwarcie gazociągu Baltic Pipe, którym norweski gaz popłynie do Danii i Polski, pozwala tej ostatniej zdywersyfikować dostawy surowca i wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne, natomiast Ukrainie może zapewnić niezawodność dostaw gazu - ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Monopol Gazpromu to już nie wyrok - dodał.
14:54 Śledczy francuskiej żandarmerii pojadą w środę do Iziumu, gdzie rozpoczną badania – poinformowało MSZ Francji we wtorek podczas wizyty minister Catherine Colonny w Kijowie.
14:42 Rosjanie w wieku poborowym, w tym studenci i osoby bez żadnego doświadczenia wojskowego, są zatrzymywani przed granicą z Białorusią i zawracani do ojczystego kraju na podstawie przepisów o mobilizacji - powiadomił w nocy z poniedziałku na wtorek niezależny portal Mediazona.
13:35 W pseudoreferendum aneksyjnym w okupowanym Mariupolu głosują nie mieszkańcy, a obywatele Rosji - pracownicy działających w mieście rosyjskich firm-podwykonawców - poinformował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.
11:51 W okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Rosjanie przygotowują listy pracowników medycznych, którzy zostaną zmobilizowani na wojnę - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodowych lojalnych wobec Kijowa.
11:07 Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna przyjechała we wtorek do Kijowa. Spotka się z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą, prokuratorem generalnym Andrijem Kostinem i z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim – podało ministerstw spraw zagranicznych Francji w komunikacie.
10:58 Ukraina jest w ofensywie, ale w Kijowie narastają obawy, że po groźbach eskalacji ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina zachodni sojusznicy będą jeszcze ostrożniejsi w przekazywaniu Ukrainie potężniejszych rodzajów broni – podała agencja Bloomberga.
10:26 Wojska agresora poniosły w ciągu ostatniej doby duże straty w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie trwa nielegalne referendum w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji; zginęło 77 żołnierzy przeciwnika, zniszczono cztery składy z amunicją - powiadomiło we wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
08:30 Kreml może ogłosić włączenie okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji w okolicach 1 października i przymusowo wcielać ukraińskich cywilów do wojska, by walczyli przeciwko swojemu krajowi – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
08:20 Aktywista z Petersburga Igor Malcew został skazany na trzy lata i osiem miesięcy kolonii karnej za spalenie w marcu kukły rosyjskiego żołnierza; sąd zakwalifikował ten czyn jako "chuligaństwo motywowane polityczną nienawiścią" - powiadomiło w poniedziałek Radio Swoboda.
08:02 Jest prawdopodobne, że podczas piątkowego wystąpienia przed obiema izbami rosyjskiego parlamentu prezydent Władimir Putin formalnie ogłosi przyłączenie do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo poinformowało, że w piątek 30 września Putin ma wygłosić przemówienie przed obydwoma izbami rosyjskiego parlamentu.
07:46 Rosyjscy aktywiści, którzy protestowali przeciwko inwazji Kremla na Ukrainę i mobilizacji na wojnę z sąsiednim krajem, zostali uprowadzeni z mieszkania w Moskwie, a następnie byli torturowani przez policję; jeden z mężczyzn padł ofiarą gwałtu - poinformowało Radio Swoboda.
Młodzi poeci Artiom Kamardin, Aleksandr Popow i Aleksandr Mieniukow spotkali się w niedzielę przed pomnikiem poety Władimira Majakowskiego i czytali swoje wiersze, krytyczne wobec rosyjskich władz.
07:13 Wieś Pisky Radkiwski, leżąca na wschodnim brzegu rzeki Oskoł, niedaleko granicy obwodu charkowskiego z obwodem donieckim, została zajęta przez armię ukraińską - podały władze lokalne w nocy z poniedziałku na wtorek.
Trwają walki o inne miejscowości należące do hromady (gminy) Borowa; jest to obszar w pobliżu przecięcia granic trzech obwodów wschodniej Ukrainy: charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.
06:50 Biełsat publikuje nagranie z przejścia granicznego między Rosją a Gruzją.
06:45 Litwa przekazała Ukrainie 50 transporterów opancerzonych M113 - informuje Nexta za ministerstwem obrony.
06:33 Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską barkę i trzy "Панцирі" — podaje Українська правда za Dowództwem Ukrainy.
01:06 Armia rosyjska zaatakowała w nocy z poniedziałku na wtorek lotnisko w Krzywym Rogu (środkowa Ukraina), które zostało zniszczone - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dniepropietrowska Walentyn Rezniczenko na Telegramie.
"Wróg zaatakował Krzywy Róg. Rosjanie wystrzelili rakietę X-59 na lotnisko. Jego infrastruktura została zniszczona" - napisał Rezniczenko na Telegramie.
22:33 Świstak Tymko III, który tradycyjnie w lutym przewiduje termin nadejścia wiosny, ma się dobrze i przetrwał rosyjską okupację - poinformował w poniedziałek portal Meduza. Wieś Nesteriwka na wschodzie Ukrainy, w której mieszka gryzoń, była przez pół roku okupowana przez wojska rosyjskie.
21:56 Kwestie dotyczące sytuacji na Ukrainie w kontekście bezpieczeństwa oraz pomocy humanitarnej były jednymi z głównych tematów rozmów prowadzonych przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Waszyngtonie - przekazało w poniedziałek MSZ.
21:48 Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w poniedziałek, że na uruchomioną przez jego kraj infolinię z poradami, jak się poddać i trafić do niewoli ukraińskiej, dzwoni wielu Rosjan, nawet jeszcze niezmobilizowanych na wojnę.
21:05 Ukraińska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że ustaliła tożsamość wojskowego Rosji, który brał udział w zabójstwie obywatela Ukrainy w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim; wojskowy ten został wzięty do niewoli w obwodzie chersońskim.
20:21 Nikt nie przyszedł na antyukraiński protest w Sanoku.
20:06 Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych objęło w poniedziałek sankcjami 92 osoby i instytucje wspierające wojnę na Ukrainie oraz zaangażowane w przeprowadzenie fikcyjnych referendów w czterech regionach Ukrainy w sprawie przyłączenia ich do Rosji.
19:40 Kongresmeni prowadzący negocjacje budżetowe uzgodnili wstępny kształt nowego pakietu wydatków na pomoc dla Ukrainy w wysokości ok. 12 mld dolarów - podała w poniedziałek agencja Reutera. Biały Dom wnioskował pierwotnie o 11,7 mld oraz dodatkowe 2 mld na pomoc w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.
19:05 Holandia zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek holenderski premier Mark Rutte.
18:43 Telewizja CBS wydała w poniedziałek sprostowanie do niedzielnego wywiadu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, dementując informacje o tym, że Ukraina otrzymała systemy obrony powietrznej NASAMS z USA. Powodem błędu miało być złe tłumaczenie.
(PAP)
Atak rakietowy na Charków. W niektórych dzielnicach nie ma prądu. Wybuchy też w Odessie [RELACJA NA ŻYWO]
2022-09-27 06:37 aktualizacja: 2022-09-28, 07:50
Ukraińska obrona, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Po rosyjskim ataku rakietowym na Charków we wtorek wieczorem uszkodzony jest obiekt infrastruktury. W niektórych dzielnicach nie ma prądu – poinformował mer tego miasta na północnym wschodzie Ukrainy, Ihor Terechow. „Trzy uderzenia w Charkowie. Atak był w dzielnicy Chołodnohirskiej. Wstępnie wiadomo o uszkodzeniu obiektu infrastruktury. W niektórych dzielnicach miasta nie ma prądu” – powiadomił Terechow na Telegramie. Władze ustalają, czy w wyniku ataku ucierpiał ktoś z mieszkańców.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.