O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polska wśród trzech krajów udzielających Ukrainie największego wsparcia. Za nami USA i Wielka Brytania

Łotwa, Estonia i Polska prowadzą wśród państw, których pomoc udzielaną Ukrainie zmierzono jej stosunkiem do Produktu Krajowego Brutto (PKB) - wynika z analizy Instytutu Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii. Za ich plecami plasują się Litwa, Norwegia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, Fot. Facebook/Andrzej Duda/Jakub Szymczuk
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, Fot. Facebook/Andrzej Duda/Jakub Szymczuk

Według opublikowanej we wtorek aktualizacji rankingu Łotwa - w ramach współpracy bilateralnej z Ukrainą - na pomoc temu państwu przeznacza 0,92 proc. swojego PKB. W przypadku Estonii jest to 0,85 proc., a w przypadku Polski - 0,49 proc. Litwa przeznacza 0,43 proc., Norwegia - 0,38 proc.. USA - 0,25 proc., a Wielka Brytania - 0,24 proc. PKB.

W pomiarze nie uwzględniono darczyńców prywatnych pochodzących z objętych nim krajów, pomocy znajdującym się poza Ukrainą uchodźcom i wsparcia udzielanego poprzez organizacje międzynarodowe.

Polska znajduje się również na drugim miejscu w rankingu mierzącym wartość wysłanej na Ukrainę broni, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym.

Wsparcia o największej wartości Ukrainie udzieliły USA - ponad 53 mld euro, z których większość stanowi pomoc militarna. Na drugim miejscu znalazły się instytucje unijne, w przypadku których największy udział ma wsparcie finansowe. Na trzecim miejscu podium uplasowała się Wielka Brytania ze wsparciem przeznaczanym w głównej mierze na pomoc militarną. (PAP)

kw/

Zobacz także

  • Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL)
    Specjalnie dla PAP

    Znawca Rosji ostrzega: Europa powinna mieć plan awaryjny

  • Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    W okolicach Łucka słychać było kilka eksplozji. Atak niedaleko polskiej granicy

  • Pociski ATACMS. Źródło: Wikimedia commons/ Domena publiczna

    Ukraińskie wojsko po raz pierwszy wykorzystało ATACMS. Moskwa potwierdza

  • Zdaniem MAEA miejsce uderzenia znajdowało się w pobliżu instalacji związanej z chłodzeniem elektrowni i około 100 metrów od linii energetycznej. Fot. PAP/EPA/	SERGEI ILNITSKY

    Szef MAEA: kolejna eskalacja zagrożeń dla elektrowni jądrowej w Zaporożu

Serwisy ogólnodostępne PAP