22:21 Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA, które opisała w sobotę agencja Bloomberga.
21:24 Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiadomiła służba prasowa głowy państwa. "To sygnał solidarności w tych dniach, kiedy Putin wszedł na nowy poziom barbarzyństwa" - podkreśliła przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji.
20:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że wyznaczenie górnego pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dol. „nie jest poważną decyzją”, bo jest to poziom zupełnie komfortowy dla budżetu państwa-agresora. Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 mld dol. – zaznaczył.
19:47 Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron. Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.
19:06 Prezydent Lech Kaczyński przestrzegał przed odbudową imperium rosyjskiego przez Putina i nie dał się oszukać Putinowi - mówili w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
18:36 Sześć przesyłek zawierających ładunki wybuchowe, które w ostatnich dniach trafiły do instytucji politycznych i gospodarczych w Hiszpanii, ma związek z wyjazdem hiszpańskich ekspertów na Ukrainę w celu zbadania zbrodni wojennych popełnionych tam przez rosyjskie wojska - wynika ze śledztwa, na którego ustalenia w sobotę powołuje się dziennik "La Razon".
18:18 Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przyleciał w sobotę do Mińska, o czym media państwowe poinformowały już po jego wylądowaniu w stolicy Białorusi. Jak podano, Szojgu przybył na rozmowy ze swoim białoruskim odpowiednikiem. Wkrótce potem odbyło się też spotkanie rosyjskiego ministra z Alaksandrem Łukaszenką.
18:09 Rosyjski oligarcha został aresztowany w swojej wartej wiele milionów funtów posiadłości w Londynie pod zarzutem prania pieniędzy - poinformowała w sobotę brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA).
17:06 Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.
15:34 Najbardziej krwawym, brutalnym i ciężkim kierunkiem walk nazwał rejon Bachmutu w obwodzie donieckim Ukrainy rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Według ekspertów ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie zmieni przebiegu wojny, a będzie mieć efekt głównie symboliczny.
14:02 Rozmowy pokojowe z Rosją, w czasie których rosyjscy żołnierze będą nadal na Ukrainie, mogą być wykorzystane przez Władimira Putina do odbudowy wojsk - ostrzegł brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla "Daily Telegraph".
Zapytany, czy uważa, że w ciągu najbliższego roku może dojść do merytorycznych rozmów pokojowych na temat wojny na Ukrainie, Cleverly odparł, że naprawdę trudno powiedzieć. "Musimy być bardzo, bardzo ostrożni, jeśli rozmowy 'pokojowe' - i używam słowa 'pokojowe' w cudzysłowie - są inicjowane przez Władimira Putina" - ostrzegł.
13:59 Dezinformacja i propaganda Kremla uwiarygadniają trwającą dziesiąty miesiąc agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Żaryn powiedział w sobotę PAP, że nadawanie duchowego znaczenia napaści jest jednym z charakterystycznych nurtów w rosyjskiej propagandzie.
Minister w KPRM wskazał, że jedną z osób, która cynicznie wykorzystuje metafizykę do szerzenia kłamstw w kontekście agresji na Ukrainę jest zaangażowany w szerzenie putinowskiej narracji właściciel propagandowej telewizji Cargrad i jeden ze sponsorów działań zbrojnych Konstantin Małofiejew.
"W wywiadzie dla Cargrad oligarcha kłamliwie przekonuje, że konflikt na Ukrainie to 'święta wojna' popierającej 'prawdziwe wartości' Rosji z 'globalnym złem' reprezentowanym przez Zachód, a przede wszystkim USA" - powiedział PAP sekretarz stanu w KPRM.
13:37 Niektóre rosyjskie pociski rakietowe są wysyłane na Ukrainę prosto z taśmy produkcyjnej, wśród używanego uzbrojenia są pociski wyprodukowane w sierpniu br. - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.
"Niektóre pociski idą do użytku wprost z taśmy produkcyjnej. To, na ile ich wystarczy, zależy w dużym stopniu od produkcji. W porównaniu z okresem sprzed wojny produkcja spadła, ale niestety, Rosja w wyniku obchodzenia sankcji gospodarczych jest jeszcze w stanie produkować pewną liczbę pocisków manewrujących i innej broni używanej przeciwko naszemu państwu" - powiedział Skibiski. Jego wypowiedź HUR opublikował na oficjalnej stronie internetowej.
Przedstawiciel wywiadu powtórzył wcześniejszą ocenę, że przy niektórych rodzajach uzbrojenia Rosja wykorzystuje już rezerwę strategiczną, czyli 30-procentową pulę, która powinna stale pozostawać na wyposażeniu sił zbrojnych.
12:30 Na Białorusi trwa koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi; armia ukraińska śledzi sytuację i przygotowuje się do reagowania - powiedział dowódca ukraińskich Sił Połączonych (czyli armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew.
Dowódca, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform zapewnił, że "na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi". Armia ukraińska wzmacnia swoją obronę i zdolność na wypadek, gdyby to zagrożenie wzrosło.
"Stale śledzimy sytuację i przygotowujemy nasze siły do adekwatnego reagowania" - podkreślił generał.
11:17 W Chersoniu uruchomiono w sobotę korytarz wodny do ewakuacji ludzi, znajdujących się na okupowanym przez Rosję lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr. Korytarz, którym można będzie przedostać się na tereny kontrolowane przez Ukrainę, będzie otwarty do poniedziałku.
Kapitan Dmytro Płetenczuk, oficer prasowy dowództwa wojskowego w Chersoniu wyjaśnił PAP, że dotychczas żegluga po Dnieprze była zakazana ze względu na działania wojenne. “Wcześniej ludzie przepływali przez rzekę własnymi łódkami i motorówkami, lecz potem wprowadzony został zakaz pływania po Dnieprze. Na lewym brzegu pozostało wiele osób, które oczekują na ewakuację” - powiedział w rozmowie telefonicznej.
Ci, którzy chcą wydostać się z terenów okupowanych, mieszkają na daczach na lewym brzegu rzeki. Z myślą o nich ukraińskie władze wojskowe wyznaczyły miejsce, do którego będą oni mogli przybić swoimi łodziami przez najbliższe trzy dni.
“Wyznaczyliśmy punkt w porcie rzecznym, przez który będą mogli przedostać się na terytoria wyzwolone” - wyjaśnił wojskowy.
Władze zaapelowały, by osoby, które ewakuują się z lewego brzegu Dniepru, miały przy sobie dokumenty potwierdzające ukraińskie obywatelstwo. “Podejmujemy środki ostrożności, by z tamtego brzegu nie trafiali do nas dywersanci” - podkreślił. Kapitan przyznał jednocześnie, że nie ma stuprocentowej pewności, że przeprawa nie będzie ostrzeliwana przez Rosjan.
10:39 "Rosja nadaje priorytet Bachmutowi jako głównemu kierunkowi ofensywy od początku sierpnia 2022 roku. Zdobycie miasta miałoby ograniczoną wartość operacyjną, choć potencjalnie pozwoliłoby Rosji zagrozić większym obszarom miejskim Kramatorska i Słowiańska. Jednak kampania jest nieproporcjonalnie kosztowna w stosunku do tych możliwych zysków. Istnieje realna możliwość, że zdobycie Bachmutu stało się dla Rosji przede wszystkim symbolicznym, politycznym celem" - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.
Wskazano, że w ostatnich dniach Rosja najprawdopodobniej poczyniła niewielkie postępy na południowej osi tego natarcia, gdzie stara się umocnić ograniczone przyczółki na zachód od bagnistego terenu wokół niewielkiej rzeki Bachmutka.
09:56 MSZ Ukrainy odnotowało łącznie 18 przypadków gróźb pod adresem swoich dyplomatów - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef MSZ powiadomił na Facebooku, że przeprowadził w piątek naradę z dyplomatami.
"Według stanu na chwilę obecną mamy 18 przypadków gróźb w 12 krajach" - poinformował Kułeba w komentarzu opublikowanym w piątek wieczorem. Wymienił "próbę aktu terrorystycznego w Hiszpanii", gdzie do ambasady Ukrainy nadeszła przesyłka z ładunkiem wybuchowym domowej roboty, jak również zakrwawione przesyłki otrzymane przez placówki w Austrii, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Polsce, na Węgrzech, we Włoszech i Watykanie. Ponadto - dodał - przedstawicielstwo Ukrainy w Kazachstanie otrzymało wiadomość o domniemanej bombie, a placówka w USA - podejrzany list.
09:33 Przyjęty przez UE, G7 i Australię limit ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę powinien zostać obniżony do 30 dolarów, by szybciej zniszczyć gospodarkę Rosji - przekazał w sobotę Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
W piątek UE, G7 i Australia zgodziły się na ustalenie limitu ceny na rosyjską ropę transportowaną drogą morską na 60 dolarów za baryłkę.
"To wszystko, co proponowała grupa McFaul-Jermak, chociaż trzeba by go obniżyć do 30 dolarów, by szybciej zniszczyć gospodarkę wroga" - napisał Jermak w wiadomości w Telegramie
08:25 Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8 mln 145 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 6 mln 321 tys. – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.
"Wczoraj tj.02.12 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24,8 tys. osób. Od 24.02 - 8,145 mln osób" - przekazała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.
Z kolei na Ukrainę ostatniej doby z Polski odprawiono 21 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,321 mln osób - dodano.
08:01 Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
"Rosja usiłuje korzystać na chęci Zachodu do negocjacji i stworzyć dynamikę, w której oficjele zachodni będą czuli presję, by pójść na wyprzedzające ustępstwa w celu zwabienia Rosji do stołu negocjacyjnego" - ocenia ISW w analizie opublikowanej w piątek wieczorem (czasu lokalnego). Ośrodek komentuje w ten sposób niedawne wypowiedzi przedstawicieli Rosji, w tym rozmowę telefoniczną Władimira Putina z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Retoryka Putina "wskazuje, że nie jest on zainteresowamny poważnymi negocjacjami z Ukrainą i nadal stawia maksymalistyczne cele w wojnie" - dodają analitycy.
06:49 Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), wyraził przekonanie, że modlitwa po ukraińsku zabrzmi w Ławrze Peczerskiej, gdzie obecnie swą siedzibę ma Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM).
"Przejdziemy tę drogę pokojowo i spokojnie, i w świętym miejscu naszego narodu zabrzmi nareszcie codzienna modlitwa w języku ojczystym" - napisał metropolita w komentarzu na Facebooku w piątek wieczorem. Będzie to - dodał - modlitwa "o zwycięstwo, sprawiedliwy świat, wygonienie agresorów rosyjskich i dobro dla Ukrainy".
02:18 Hiszpania wysłała w piątek na Ukrainę grupę oficerów służb policyjnych, którzy wezmą udział w badaniu popełnionych w tym kraju przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych - poinformowało hiszpańskie MSW.
Resort sprecyzował, że w gronie specjalistów, którzy zbadają zbrodnie popełnione podczas konfliktu na Ukrainie, jest jedenastu pracowników hiszpańskich służb policyjnych. Należą oni do dwóch formacji: policji krajowej (Policia Nacional) oraz żandarmerii (Guardia Civil).
W marcu br. z inicjatywy ukraińskiego MSW ruszyły pierwsze rozmowy w sprawie uruchomienia wewnątrz hiszpańskiego wymiaru ścigania jednostki mającej na celu zbadanie przestępstw popełnionych przez rosyjskich żołnierzy podczas inwazji na Ukrainę.
01:16 "To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo, odnosząc się do powrotu z rosyjskiej niewoli kolejnych ukraińskich żołnierzy.
"Nie pozostawimy żadnego Ukraińca w rosyjskich więzieniach, obozach lub w innych formach izolacji. Myślimy o wszystkich" - zapewnił Zełenski.
Prezydent Ukrainy spotkał się w piątek po południu w Kijowie z grupą byłych ukraińskich jeńców i wręczył im odznaczenia.
W tym tygodniu doszło między Rosją i Ukrainą do kolejnych wymian jeńców. W ten sposób, jak poinformował Zełenski, od początku wojny z rosyjskiej niewoli powróciło już w sumie 1331 ukraińskich żołnierzy.
00:22 Na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles.
Na Ukrainę mają dotrzeć kolejne wyrzutnie tego typu. Żołnierze ukraińscy, którzy będą obsługiwać tę broń, przeszli wcześniej przeszkolenie w Hiszpanii.
Amerykański przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu Hawk pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia, ale był wielokrotnie modernizowany.
21:38 Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaprzeczył w piątek, by doszło do przekazania Ławry Peczerskiej w Kijowie, gdzie ma swą siedzibę Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU).
21:04 Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.