Wiceminister obrony Ukrainy: w obwodzie donieckim toczą się ciężkie walki o miasto Sołedar [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-10 07:27 aktualizacja: 2023-01-11, 07:02
Fot. Twitter@DefenceU @Liberov
Fot. Twitter@DefenceU @Liberov
Wojska ukraińskie kontynuują obronę Sołedaru, trwają ciężkie walki z siłami rosyjskim - poinformowała we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Chłopcy w wieku 17-18 lat z okupowanej przez Rosję części Donbasu na wschodzie Ukrainy podlegają tzw. obowiązkowej rejestracji wojskowej; wróg planuje wysłać młodych mężczyzn na front tuż po ukończeniu przez nich szkół - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

22:16 Premier Kanady Justin Trudeau poinformował we wtorek prezydenta USA Joe Bidena podczas spotkania w Meksyku, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański rakietowy system obrony powietrznej NASAMS - głosi komunikat zamieszczony na stronach kanadyjskiego rządu.

Prezydenci USA i Meksyku, Joe Biden i Andres Manuel Lopez Obrador oraz premier Kanady Justin Trudeau przebywają w stolicy Meksyku, gdzie w poniedziałek rozpoczął się 10. Szczyt Przywódców Ameryki Północnej.

"Dziękuję za pomoc w chronieniu naszego nieba. Kupiony dla nas przez Kanadę system NASAMS będzie mocną tarczą dla naszych miast i obywateli" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze, dziękując za decyzję Trudeau.

 

20:56 Senackie komisje poparły z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z nowelą uchodźcy od marca będą pokrywać część kosztów w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Celem jest aktywizacja uchodźców, nie pozbawimy ich dachu nad głową - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

20:51 Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują obronę miasta Sołedar w obwodzie donieckim; trwają ciężkie walki z siłami rosyjskimi - poinformowała we wtorek na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"W obwodzie donieckim toczą się ciężkie walki o miasto Sołedar. Rosjanie nadal aktywnie szturmują miasto pomimo ogromnych strat" - napisała wiceszefowa resortu obrony.

20:45 Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w 2 punkty kontrolne, 5 obszarów, w których skupieni są okupanci - podaje Ukrainska Pravda za Sztabem Generalnym Ukrainy.

20:35 Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie ponad 16 tys. osób cywilnych, a z masowych grobów ekshumowano dotychczas ponad 1000 ciał - podała we wtorek ukraińska pozarządowa organizacja ZMINA, powołując się na dane ukraińskiej policji.

ZMINA przytoczyła informacje, które uzyskała w odpowiedzi na zapytanie skierowane do Głównego Wydziału Śledczego Narodowej Policji Ukrainy. Wynika z nich, że w 2022 roku w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę śmierć poniosło 16 502 cywilów.

Na terenach wyzwolonych spod okupacji odkryto 21 masowych grobów, w tym 14 w obwodzie kijowskim. Z masowych grobów ekshumowano ogółem 1033 ciała.

20:30 Minister finansów USA Janet Yellen powiedziała we wtorek, że wprowadzenie przez UE i kraje G7 w grudniu limitu cen na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę pozwoliło osiągnąć dwa cele: utrzymało na rynku surowiec z Rosji i ograniczyło dochody Moskwy.

"Mimo iż limit cenowy obowiązuje zaledwie od około miesiąca, już teraz widzimy postęp w realizacji dwóch tych celów, a wysokiej rangi rosyjscy urzędnicy przyznają, że pułap ceny ogranicza energetyczne dochody Rosji" - stwierdziła Yellen na początku spotkania z minister finansów Kanady Chrystią Freeland.

20:18 Szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu Patriot będzie pełne, ale przyspieszone i będzie uwzględniać realia pola bitwy na Ukrainie - przekazał we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Potwierdził też doniesienia, że szkolenia rozpoczną się w przyszłym tygodniu w Forcie Sill w Oklahomie.

Jak powiedział Ryder podczas konferencji prasowej, w szkoleniu weźmie udział 90-100 ukraińskich żołnierzy obrony powietrznej, czyli tylu, ilu potrzeba do obsługi i utrzymania baterii Patriotów.

 

19:53 Premier Kanady Justin Trudeau poinformował we wtorek prezydenta USA Joe Bidena podczas spotkania w Meksyku, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański system rakietowy ziemia-powietrze - podał Reuters, powołując się na kanadyjskie źródła rządowe.

Prezydenci USA i Meksyku, Joe Biden i Andres Manuel Lopez Obrador oraz premier Kanady Justin Trudeau przebywają w stolicy Meksyku, gdzie w poniedziałek rozpoczął się 10. Szczyt Przywódców Ameryki Północnej.

19:45 Nasilenie rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego na Ukrainie spadło w niektórych miejscach w porównaniu ze szczytowym okresem wojny nawet o 75 procent - podała we wtorek stacja CNN.

Według CNN amerykańscy i ukraińscy analitycy nie mają jeszcze jasnego wyjaśnienia tej sytuacji. Ich zdaniem wojska rosyjskie mogą oszczędzać pociski artyleryjskie z powodu kończących się zapasów lub może to być częścią zmiany taktyki w obliczu udanych ukraińskich ataków.

18:34 56 procent Niemców uważa, że dostarczenie Ukrainie bojowych wozów piechoty Marder jest słuszne, ale 55 proc. jest przeciwnych dostawom czołgów Leopard; tylko 38 proc. opowiada się za tym - wynika z sondażu instytutu Forsa dla nadawców RTL i ntv.

Jeśli chodzi o wsparcie Niemiec dla Ukrainy, to 26 proc. Niemców uważa, że rząd federalny robi za mało, a 23 proc., że za dużo; 47 proc. ankietowanych sądzi, że poziom wsparcia udzielanego Ukrainie przez rząd RFN jest w sam raz.

Odsetek tych, którzy chcą zwiększenia pomocy ze strony Niemiec, wzrósł o 6 punktów procentowych w porównaniu z badaniem z początku grudnia.

18:31 Wniosek o ułaskawienie obywatelki Rosji Sofii Sapiegi, byłej partnerki białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza, skazanej na sześć lat więzienia, został rozpatrzony negatywnie przez Alaksandra Łukaszenkę – powiadomił niezależny portal Mediazona, powołując się na adwokata kobiety Antona Haszynskiego.

Sapiega to była partnerka Pratasiewicza, w przeszłości blogera związanego z opozycyjnym projektem Nexta. W maju 2021 rok oboje zostali zatrzymani po tym, jak samolot, którym lecieli z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania na Białorusi.

 

18:04 Ukraina jest bliska osiągnięcia kamienia milowego w reformie swego systemu sądownictwa, co jest ważnym krokiem przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z UE - oświadczył we wtorek unijny ambasador w Kijowie Matti Maasikas.

Ambasador z zadowoleniem przyjął oczekiwaną w tym tygodniu nominację ośmiu nowych członków ukraińskiej Wyższej Rady Sądownictwa - organu, który powołuje, zwalnia i jest ciałem dyscyplinarnym dla sędziów.

17:47 Nexta opublikowała zdjęcia po ataku rakietowym w obwodzie donieckim.

 

17:24 W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu obrony powietrznej Patriot - poinformowała we wtorek stacja CNN, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

Szkolenie odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie, gdzie Amerykanie prowadzą szkolenia dla własnych żołnierzy z obsługi Patriotów. Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych USA i siedzibą szkoły artylerii polowej, która kształci żołnierzy od ponad wieku.

17:20 Wzywamy przywódców wolnego świata do bardziej zdecydowanych działań na rzecz wyzwolenia więźniów politycznych na Białorusi – apelują w liście otwartym bliscy uwięzionych oraz byli więźniowie polityczni.

Według autorów listu, pod którym można podpisać się w internecie, należy podjąć działania takie jak „negocjacje, wysiłki o charakterze publicznym i niepublicznym”.

17:17 Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock złożyła we wtorek niespodziewaną wizytę na Ukrainie. Wraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą odwiedziła Charków na wschodzie kraju.

Wizytę do ostatniej chwili utrzymywano w tajemnicy - opisuje portal telewizji ARD. Niemiecka minister podróżowała w nocy pociągiem z Polski na Ukrainę, rano została przyjęta w Kijowie, a stamtąd pojechała dalej na wschód do Charkowa - relacjonuje stacja. Dodaje, że Baerbock wraz Kułebą odwiedzili zniszczone lub uszkodzone miejsca w mieście, m.in. szpital dziecięcy.

17:04 Od początku rosyjskiej agresji ujawniono ponad 600 rosyjskich agentów i szpiegów, którzy prowadzili rozpoznanie i działalność wywrotową przeciwko naszemu państwu - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Według SBU od początku zbrojnej napaści Rosji prowadzonych jest lub prowadzono ponad 1,5 tys. postępowań karnych dotyczących zdrady i szpiegostwa, a ponad 340 spraw trafiło już do sądu.

16:52 Nexta opublikowała nagranie po dzisiejszym ataku na Chersoniu.

16:41 Węgry sfinansują wysyłkę 10 tys. ton zboża o wartości 3,5 mln dolarów z Ukrainy do Afryki w ramach wysiłków na rzecz rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego - poinformował węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.

Szijjarto spotkał się w poniedziałek w Budapeszcie z szefem dyplomacji Demokratycznej Republiki Konga (DRK) Christophem Lutundulą. Węgierski polityk podkreślił, że kryzys żywnościowy, spowodowany wojną na Ukrainie, najbardziej uderza w kontynent afrykański.

16:34 Największa w Europie odkrywkowa kopalnia rudy żelaza, znajdująca się w Krzywym Rogu na Ukrainie, na skutek rosyjskich ataków rakietowych ograniczyła wydobycie do 30 procent swoich możliwości - opowiada PAP górnik z Krzywego Rogu.

Obecnie z dwudziestu maszyn wydobywczych w zakładzie wydobywczo-przetwórczym grupy Metinvest w Krzywym Rogu pracuje zaledwie pięć.

16:32 W 2022 roku na Białorusi skazano siedem osób, które zamierzały dołączyć do Pułku Kalinowskiego, białoruskiej formacji ochotniczej walczącej z Rosją po stronie Ukrainy – powiadomiły białoruskie władze.

Media niezależne przytaczają wypowiedź zastępcy prokuratora generalnego Alaksieja Stuka na łamach państwowej gazety internetowej sb.by. Urzędnik nie powiadomił, jakie wyroki otrzymali skazani, wskazując tylko, że były to kary pozbawienia wolności.

15:41 Wspieranie Ukrainy jest ważne dla niepodległości Polski i Rumunii; mamy świadomość, że złem jest odtwarzanie imperium rosyjskiego; współpraca Polski i Rumunii w dziedzinie obronności jest bardzo płynna - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem.

We wtorek szef MON spotkał się z ministrem obrony narodowej Rumunii Angelem Tilvarem. Razem odwiedzili żołnierzy NATO - w tym rumuńskich - stacjonujących w mazurskim Bemowie Piskim w ramach batalionowej grupy bojowej w formacie Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP).

15:26 Wojska ukraińskie starają się pod Sołedarem, w obwodzie donieckim, maksymalnie wyniszczyć oddziały rosyjskie, by zdobycie miasta okazało się pyrrusowym zwycięstwem najeźdźców - oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

"Obrońcy Sołedaru robią teraz wszystko, aby wyniszczyć przeciwnika i maksymalnie zredukować jego liczebność, tak, by nawet małe sukcesy taktyczne (osiągnięte dzięki nadzwyczajnym wysiłkom i ciężkim stratom) prowadziły do +pyrrusowego+ zwycięstwa" - powiedział Czerewaty w ukraińskiej telewizji.

14:57 Szefowie MSZ Polski i Estonii - Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu omówili podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej m.in. polsko-estońskie relacje dwustronne, kwestie bezpieczeństwa i możliwości dalszego wsparcia Ukrainy - poinformowało polskie MSZ.

"Minister Zbigniew Rau odbył dziś rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Estonii Urmasem Reinsalu. Ministrowie omówili tematy dotyczące polsko-estońskich relacji dwustronnych, kwestii bezpieczeństwa, współpracy w ramach rozszerzenia sankcji wobec Rosji oraz możliwości dalszego wsparcia Ukrainy" - przekazał na Twitterze polski resort dyplomacji.

14:43 Jak podał we wtorek serwis Ukrinform, Kijów zamierza zwiększyć eksport żywności do Senegalu. Resorty rolnictwa Ukrainy i Senegalu podpisały wspólne memorandum w sprawie zacieśnienia współpracy.

Dokument przewiduje rozwój dwustronnego handlu produktami rolnymi i współpracę w zakresie badań naukowych i inwestycji. Dotyczy też relacji pomiędzy instytucjami rządowymi i organizacjami pozarządowymi.

14:26 Wśród dziesięciu najbardziej niebezpiecznych dla turystów krajów w 2023 r. znalazła się na 9. pozycji Ukraina. Najniebezpieczniejszy jest Afganistan, przed Irakiem i Libią - oceniła w opublikowanym we wtorek zestawieniu międzynarodowa firma świadcząca usługi w dziedzinie bezpieczeństwa „International SOS”.

14:25 Wielomiesięczna bitwa z rosyjskimi wojskami o Bachmut zmusiła ukraińskie dowództwo do zmiany strategii walki; dotychczas unikano bezpośrednich, wyczerpujących starć z wrogiem, lecz okazało się to niemożliwe w sytuacji, gdy batalia o miasto w Donbasie stała się dla Ukraińców narodowym symbolem oporu - ocenił amerykański dziennik "New York Times".

Wcześniejsze ukraińskie działania na froncie opierały się na szybkich operacjach manewrowych z wykorzystaniem uzbrojenia otrzymanego z Zachodu, co w konsekwencji zmuszało przeciwnika do odwrotu. W przypadku Bachmutu nie ma jednak możliwości powtórzenia tego sposobu walki. Agresor rzuca tam do szturmu bardzo wielu żołnierzy, nie licząc się ze stratami osobowymi i próbując zająć miasto za wszelką cenę. W tej sytuacji Ukraińcy musieli przyjąć taktykę wroga i zacząć walczyć w podobny sposób - zauważyli autorzy analizy opublikowanej na łamach "NYT".

13:29 W niedzielę na Dnieprze w okolicy wyspy Biłorudyj w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy ostrzelano rosyjską jednostkę pływającą - poinformowało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

"9 stycznia rosyjska łódź została trafiona ogniem artyleryjskim na Dnieprze przez nasze siły zbrojne na taurydzkim odcinku frontu. Wroga jednostka została trafiona w rejonie wyspy Biłorudyj" - poinformowało Centrum na swoim kanale w Telegramie

13:15 Szwecja przekaże Ukrainie zaawansowane systemy artyleryjskie Archer - poinformował szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem. Według gazety "Expressen" dostawa może zostać zrealizowana w ciągu 6-8 tygodni.

"To nie jest pytanie o to, czy wyślemy je (systemy Archer), tylko kiedy to się stanie" - podkreślił Billstroem w rozmowie z "Expressen". Jak wyjaśnił, rząd Szwecji prowadzi obecnie dialog z kilkoma innymi krajami, których komponenty wchodzą w skład systemów Archer. Ich zgoda jest konieczna do przekazania broni Ukrainie.

13:08 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen apelowali we wtorek o zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Podpisali oni trzecią deklarację w sprawie współpracy między Sojuszem Północnoatlantyckim a UE.

13:05 Zachód, szczególnie USA, Niemcy, Wielka Brytania i Francja, powinny szkolić ukraińskich żołnierzy z obsługi sprzętu, zanim polityczna decyzja o jego wysłaniu na Ukrainę zostanie podjęta - ocenił w rozmowie z estońskim nadawcą ERR generał Ben Hodges, były dowódca armii USA w Europie.

12:26 Premier Japonii Fumio Kishida podczas wizyty w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem m.in. o inwazji rosyjskiej na Ukrainę i próbach rakietowych Korei Północnej - podała gazeta internetowa Japan Today w poniedziałek wieczorem.

12:09 Dzieci ze zniszczonego, okupowanego przez rosyjskie wojska Mariupola zostały zmuszone do podziękowań i występów artystycznych dla żołnierzy wroga; rodziców ostrzeżono, że każdy przejaw sprzeciwu spotka się z surową karą - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"W poniedziałek dzieci zostały spędzone po to, by dziękować zabójcom swojego dzieciństwa, rodziców i bliskich. Dziękować i dostarczać rozrywki występami (artystycznymi). Rodziców ostrzeżono - jeśli ktoś będzie się sprzeciwiał albo nagrywał, to piwnice w Mariupolu już czekają na niezadowolonych. Jeśli do tego czasu istniało (w mieście) dno dna, to dzisiaj ostatecznie je przebito" - napisał Andriuszczenko na Telegramie. Samorządowiec dołączył do swojego komunikatu zdjęcia "występów" dla rosyjskich żołnierzy

12:04 Władimir Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni; chciał też poróżnić UE i NATO; w obu przypadkach przeliczył się - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po podpisaniu trzeciej wspólnej deklaracji w sprawie współpracy z Unią Europejską.

"Prezydent Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni. Chciał też podzielić nas (UE i NATO). W obu przypadkach poniósł wyraźną porażkę. Rosyjskie oddziały zostały odparte przez walecznych ukraińskich żołnierzy. NATO i UE stanęły ramię w ramię, wspierając Ukrainę" - zadeklarował Stoltenberg.

11:46 Jens Stoltenberg: NATO musi zwiększyć wsparcie dla Ukrainy.

11:15 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwia się jakimkolwiek dostawom czołgów Leopard na Ukrainę. Rośnie jednak presja na Niemcy ze strony Polski i Francji, które chcą takich dostaw - pisze w„Politico”. „Ilu śmierci Ukraińców można było uniknąć, gdyby Zachód natychmiast wysłał tę broń?” – pyta portal.

Zachodni analitycy wojskowi obawiają się, że Moskwa rozpocznie nową ofensywę w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. Ukraińcom potrzeba więcej broni i sprzętu.

10:48 Zaginieni na Ukrainie dwaj brytyjscy wolontariusze - 48-letni Andrew Bagshaw, który mieszka w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii - pomagali w ewakuacji z Donbasu - informuje stacja BBC.

Parry w czasie świąt Bożego Narodzenia rozmawiał z lokalną, kornwalijską sekcją BBC na temat pomocy w ewakuacji ludzi z ostrzeliwanego przez Rosjan Bachmutu na wschodzie Ukrainy. Mówił m.in., że to, iż "ludzie tu są tak mili", napędza jego chęć do pomocy, a także o nieustannych bombardowaniach, których doświadcza, będąc na linii frontu i o tym, że raz jeden z dronów przeleciał 10 metrów od jego twarzy.

Na swojej internetowej stronie crowdfundingowej Parry napisał o zbieraniu pieniędzy na naprawy pojazdów, paliwo i sprzęt do pomocy w ewakuacji ludności cywilnej, a także podał przykłady pomocy dzieciom i rodzinom w ucieczce z linii frontu.

10:44 Amerykański resort obrony zawarł kontrakt z firmą zbrojeniową L3Harris Technologies, przewidujący wyprodukowanie 14 systemów przeciwdronowych VAMPIRE w celu dostarczenia ich Ukrainie; wartość porozumienia opiewa na 40 mln dolarów - poinformował koncern.

Przenośne systemy VAMPIRE pozwolą ukraińskiej armii namierzać i zestrzeliwać wrogie drony, szczególnie te atakujące infrastrukturę cywilną, a także skuteczniej bronić się przed zagrożeniami o charakterze naziemnym. Zakres kontraktu obejmuje zainstalowanie wyrzutni na pojazdach samochodowych dostarczonych przez amerykański rząd. Cztery nowe systemy mają zostać przekazane resortowi obrony USA do czerwca, a 10 kolejnych - do końca 2023 roku - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej L3Harris Technologies.

10:38 W roku 2023 Rosja będzie mierzyć się z trzema fundamentalnymi kwestiami: przyszłością prezydenta Władimira Putina, walką tzw. "jastrzębi" z bardziej pragmatyczną częścią rosyjskich elit oraz wyłaniającymi się zmianami personalnymi na najwyższych szczeblach władzy - ocenił amerykański ośrodek analityczny Carnegie Endowment for International Peace.

10:20 Zmodernizowany czołg T72 z przesłaniem od premiera Czech Petra Fiali trafi z firmy „Excalibur Army” do sił zbrojnych Ukrainy. Fiala na czołgu napisał „dzielnym obrońcom Ukrainy”. Czołgi T72 dla Ukrainy modernizowane są w Czechach na koszt USA i Holandii.

Z firmy „Excalibur Army” na Ukrainę trafiają czołgi T72 oraz systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty. "Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronne” – powiedział Fiala i dodał, że prace są konsultowane ze stroną ukraińską.

10:11 W ciągu minionych 24 godzin w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło czworo mieszkańców Ukrainy, a 30 zostało rannych - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Dwie osoby poniosły śmierć w obwodzie chersońskim na południu kraju, a dwie kolejne w regionie charkowskim na północnym wschodzie. Obrażeń doznało 15 mieszkańców obwodu mikołajowskiego, siedmioro cywilów na Charkowszczyźnie, a także sześć osób w obwodzie donieckim i dwie w chersońskim - powiadomił polityk na Telegramie

09:50 W rosyjskiej niewoli wciąż przebywa około 2 tys. ukraińskich żołnierzy, którzy wiosną ubiegłego roku bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; wśród jeńców są zarówno mężczyźni, jak i kobiety - oznajmiła Hałyna Kłempouz, przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azowstalu.

"W ramach ostatniej wymiany jeńców (w niedzielę - PAP) powróciło z Rosji ośmiu żołnierzy walczących w Mariupolu, w tym kilku w Azowstalu" - powiedziała Kłempouz w telewizji Espreso.

09:42 Pomimo zwiększonej presji na Bachmut, w tym taktycznych postępów w pobliskiej miejscowości Sołedar, rosyjskie wojska raczej nie zajmą tego miasta w najbliższym czasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w ciągu ostatnich czterech dni siły rosyjskie i najemnicy tak zwanej grupy Wagnera dokonały taktycznych postępów w niewielkiej donbaskiej miejscowości Sołedar i prawdopodobnie kontrolują większość osady. Wskazano, że Sołedar leży 10 km na północ od Bachmutu, którego zdobycie prawdopodobnie nadal jest głównym bezpośrednim celem operacyjnym Rosji.

09:20 Przedstawiciele szkoły z Kramatorska na wschodzie Ukrainy zaprzeczyli twierdzeniom Rosji, jakoby w jej ataku rakietowym zginęły tam w weekend setki ukraińskich wojskowych - podał we wtorek portal stacji Sky News.

08:36 Jewgienij Prigożyn, który finansuje rosyjskie siły najemnicze zwane "grupą Wagnera" wykorzystuje doniesienia o postępach pod Sołedarem w obwodzie donieckim, by promować tę formację jako skuteczną siłę bojową – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW).

08:18 W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 29,6  tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,4 tys. osób - podała we wtorek Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r., czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 9,044  mln wjazdów do Polski i 7,237 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:10 Bardzo uważnie obserwujemy decyzje, jakie podejmują Chiny w odniesieniu do wszelkich rosyjskich wniosków o pomoc w kontekście inwazji Kremla na Ukrainę; ostrzegaliśmy Pekin o konsekwencjach wspierania Moskwy w tej wojnie - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

07:40 Niezależna rosyjska telewizja Dożd otrzymała zezwolenie na nadawanie w Holandii - podała we wtorek agencja UNIAN, powołując się na decyzję holenderskiego regulatora mediów. Na początku grudnia 2022 r. Dożd stracił licencję na nadawanie na Łotwie.

07:26 Chłopcy w wieku 17-18 lat z okupowanej przez Rosję części Donbasu na wschodzie Ukrainy podlegają tzw. obowiązkowej rejestracji wojskowej; wróg planuje wysłać młodych mężczyzn na front tuż po ukończeniu przez nich szkół - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

01:04 Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie kołowych wozów opancerzonych Stryker - donosi portal Politico. Portal ocenia, że wraz z bojowymi wozami piechoty dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania zachodnich czołgów.