22:00 Przekazane Rosji przez Iran drony bojowe, głównie Shahed, nie należą do najlepszych urządzeń tego typu posiadanych przez ten kraj - powiedział w rozmowie z tygodnikiem “Sabado” irański politolog Mohammad Eslami. Dodał, że Teheran może dostarczać Moskwie również inne rodzaje uzbrojenia.
“Istnieją niepotwierdzone (przez Teheran) doniesienia, że Iran sprzedał Rosji systemy pocisków defensywnych oraz amunicję artyleryjską i przeciwpancerną” - powiedział Eslami.
21:00 Szef władz obwodu donieckiego: trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Pokrowsku na wschodzie Ukrainy.
Gubernator napisał w komunikatorze Telegram, że operacja ratunkowa w Pokrowsku na miejscu zniszczonego budynku została zakończona. Rosyjski ostrzał uszkodził cztery bloki mieszkalne i szkołę.
Według ostatecznych danych w ostrzale zginęły trzy osoby, a 11 zostało rannych.
Nie ma ani jednego dnia, by Rosjanie nie dokonali zbrodni wojennej na naszej ziemi - oświadczył Kyryłenko.
Osiedle zostało ostrzelane w środę około godz. 10 rano. Agencja Interfax-Ukraina napisała, że blok zaatakowano z systemu artylerii rakietowej typu Smiercz.
19:29 Radio Swoboda: umocnienia wojskowe w Rosji powstają już w odległości 60 km od granicy z Ukrainą
Analiza zdjęć satelitarnych prowadzi do wniosku, że umocnienia wojskowe w obwodzie briańskim w Rosji powstają już na terenach oddalonych o 60 km od granicy z Ukrainą; jest to nowość, ponieważ takie konstrukcje obserwowano dotychczas w odległości 10-20 km od granicy - powiadomiło w środę Radio Swoboda.
Okopy powstały nieopodal miejscowości Alionowka, położonej kilka kilometrów na południe od linii kolejowej wiodącej do miasta Klińce. Właśnie m.in. tam rosyjska armia zgromadziła swoje oddziały i sprzęt wojskowy tuż przed inwazją na Ukrainę, rozpoczętą w lutym ubiegłego roku.
Jak podkreśla Radio Swoboda, w Alionowce nie zaobserwowano żadnych obiektów militarnych ani rozmieszczonego tam uzbrojenia. Okopy wykopano w szczerym polu, a wieś, która systematycznie się wyludnia i obecnie liczy około 100 mieszkańców, była dotąd znana głównie ze składowiska radioaktywnego torfu. Niebezpieczne odpady zostały tam przywiezione w 1986 roku po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu.
19:24 Za wieloletnie szerzenie w Estonii rosyjskiej propagandy pozbawiono statusu rezydenta Siergieja Czaulina, osobę o nieokreślonym obywatelstwie. Mężczyzna działając pod przykrywką ruchu antyfaszystowskiego szerzył nienawiść i politykę polaryzacji zgodnie z instrukcjami Kremla - oświadczyło w środę estońskie Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO).
"Na podstawie ustawy o cudzoziemcach zezwolenie na pobyt może zostać cofnięte, jeżeli dana osoba stwarza zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego. Nieposiadający określonego obywatelstwa Czaulin opuścił Estonię we wtorek wieczorem" - poinformowało KAPO. Biuro nie podało, do jakiego kraju skierowano mężczyznę, jednak on sam przyznał w rozmowie z rosyjskojęzycznym portalem telewizji ERR, że znajduje się w Rosji.
18:47 Ukraiński koncern zbrojeniowy: w 2022 roku wyprodukowaliśmy nawet ośmiokrotnie więcej broni, niż w roku 2021
W 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wyprodukowaliśmy na potrzeby naszej armii od pięciu do nawet ośmiu razy więcej uzbrojenia, niż w roku 2021 - oznajmiła w środę Natalia Sad, rzeczniczka ukraińskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom.
17:15 "Ukraina i Szwecja wspólnie bronią człowieczeństwa, wolności i Europy; liczymy na wsparcie naszych szwedzkich partnerów nie tylko w kwestii dostaw uzbrojenia, ale także m.in. w projektach energetycznych" - podkreślił w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do trwającej wizyty premiera Szwecji Ulfa Kristerssona w Kijowie.
"Tylko w ostatnim czasie Szwecja przekazała nam uzbrojenie o wartości około 1 mld dolarów. Nasi żołnierze szczególnie oczekują na szwedzkie Archery, czyli jeden z najlepszych na świecie systemów artyleryjskich. (...) Naszym priorytetem jest też +zielona+ transformacja sektora energetycznego, a właśnie w tej dziedzinie Szwecja osiągnęła znakomite rezultaty" - oznajmił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z Kristerssonem.
Ukraiński przywódca dodał, że rozmowy z szefem szwedzkiego rządu dotyczyły też m.in. współpracy na forach wielostronnych, dwustronnych relacji gospodarczych i sankcji nakładanych na Rosję.
"Ważne było (dla mnie) to, aby spotkać się osobiście, na miejscu (w Kijowie) i zobaczyć na własne oczy straszne konsekwencje nieuzasadnionej, niesprowokowanej rosyjskiej agresji. (...) Szwecja będzie nadal udzielać Ukrainie tak dużego wsparcia, jak to tylko możliwe. Dotychczas przekazaliśmy (temu krajowi) pomoc wojskową wartą co najmniej 67 mld euro" - powiedział Kristersson, cytowany przez szwedzki portal sweden.postsen.com.
16:59 "Chcemy, żeby zebrała się przynajmniej brygada pancerna dla Ukrainy; mamy nadzieję, że może uda się sformułować kilka brygad"- mówił w środę w Brukseli prezydent Andrzej Duda.
16:40 "Chcielibyśmy, żeby na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia na wypadek jakiejkolwiek napaści" - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli.
16:29 W przestrzeni powietrznej nad Kijowem zarejestrowano sześć wrogich powietrznych obiektów, ze wstępnych ustaleń wynika, że były to balony - poinformowała w środę kijowska miejska administracja wojskowa.
Balony przemieszczają się w powietrzu pod wpływem wiatru - czytamy w komunikacie. Jak napisano, obiekty mogły przenosić reflektory rogowe i sprzęt wywiadowczy.
Wobec wszystkich celów powietrznych zastosowano środki obrony powietrznej - podała administracja. Większość obiektów strącono. "Możliwe, że celem wypuszczenia balonów było wykrycie i wyczerpanie naszej obrony przeciwlotniczej" - oceniono.
Po analizie szczątków strąconych obiektów ostatecznie określony zostanie ich typ i charakter.
16:25 "Polska wnosi ogromny wkład do Sojuszu Północnoatlantyckiego i odgrywa wiodącą rolę w wysiłkach na rzecz pomocy Ukrainie udzielając znaczącego wsparcia militarnego, pomocy humanitarnej, ekonomicznej, a także w zakresie szkolenia" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
16:24 "Dania i Holandia powinny dołączyć m.in. do Niemiec i podtrzymać swoje zapewnienia, że dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2" - oznajmił w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell, odnosząc się do medialnych doniesień, że duńskie i holenderskie władze wycofały się z dotychczasowych zapowiedzi i nie przekażą Leopardów Kijowowi.
15:21 Ukraina ma "naprawdę duże szanse" na przejęcie inicjatywy na polu bitwy - powiedział w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
"Myślę, że będą mieli naprawdę duże szanse na dokonanie całkiem znaczącej zmiany na polu bitwy i przejęcie inicjatywy. I będą w stanie wykorzystać tę inicjatywę w przyszłości" - powiedział na konferencji prasowej Austin.
14:45 Wielka Brytania i sześć innych krajów europejskich dostarczą Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym części zamienne do czołgów i amunicję artyleryjską, za pośrednictwem międzynarodowego funduszu - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU), którego powołanie ogłosili w środę w Brukseli ministrowie obrony Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Islandii, Litwy, Norwegii i Szwecji, będzie miał wartość ponad 520 mln funtów. W skład pierwszego pakietu przekazanego sprzętu - o wartości 200 mln funtów - wejdą amunicja artyleryjska, części zamienne do czołgów, w tym obecnie używanych przez ukraińską armię, a także urządzenia do rozpoznania i wywiadu morskiego.
14:34 Rosyjskie balony nad Ukrainą. "Jaki jest tego cel? Odwrócić uwagę, (...) bo przecież musimy na to reagować. Przeciwnik chce, byśmy tracili na te balony, które nie są nic warte, swoje siły i zasoby" - ocenił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Powiedział, że są to "bandyckie metody".
Ihnat przekazał, że balony rosyjskie wojsko wysyłały w ukraińską przestrzeń powietrzną także we wtorek i w niedzielę.
14:33 Udało się skompletować batalion czołgów Leopard 2A4 dla Ukrainy, do koalicji dołączyły Norwegia, Kanada i Hiszpania, także Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.
We wtorek i środę Błaszczak wziął udział w dwudniowym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO. Podczas konferencji po spotkaniu w środę odniósł się do kwestii działań na rzecz pozyskiwania czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.
"Rozmawialiśmy na temat koalicji donatorów czołgów Leopard 2. Chcę powiedzieć, że skompletowaliśmy batalion Leopardów 2A4; to było zadanie, które sobie postawiłem, i zakończyło się ono sukcesem. Do 14 czołgów Leopard, które przekaże Polska, dołączyła Norwegia w liczbie 8 czołgów, Kanada - 4 czołgów, no i Hiszpania - 4 do 6 czołgów. Również Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie, jako donator czołgów stanowiących wsparcie dla batalionu pancernego" - powiedział szef MON.
14:27 Pomimo deklaracji rosyjskich władz młodzi żołnierze z poboru są regularnie wysyłani na wojnę z Ukrainą; jeden z nich, 20-latek, popełnił samobójstwo w swojej jednostce jeszcze przed wyjazdem na front - poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
14:24 Prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił mnie o pozostanie na dotychczasowym stanowisku - poinformował w rozmowie z agencją Reutera minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. W ostatnich tygodniach niektórzy przedstawiciele władz w Kijowie zapowiadali rychłą dymisję tego polityka i powierzenie mu innej funkcji w rządzie.
13:47 Na kierunku miasta Kreminna, gdzie przebiega front w obwodzie ługańskim, a także koło Biłohoriwki, Rosjanie nasilili ataki - poinformował w środę szef regionu Serhij Hajdaj. Zapewnił, że Rosjanom nie udało się przedrzeć do granicy administracyjnej obwodu.
"Sytuacja się zaostrza, szczególnie na kierunku Biłohoriwki i Kreminnej. Ostrzały są bardzo intensywne, (Rosjanie) angażują już lotnictwo. Stale atakują falami z różnych stron (tj. rzucają oddziały do walki jeden po drugim-PAP)" - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.
13:00 Ukraina potrzebuje kilku miesięcy, by w pełni przygotować się do wyzwolenia jej terytoriów znajdujących się pod okupacją rosyjską - powiedział w środę minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla agencji Ukrinform.
Minister obrony podsumował w wywiadzie obrady grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein. Wyjaśnił, że dostawy uzbrojenia dla Ukrainy są uzależnione od terminu szkoleń żołnierzy jej armii. Głównym zadaniem sił zbrojnych jest wyzwolenie terenów okupowanych - podkreślił. "To wymaga czasu. Mówimy o kilku miesiącach, gdy będziemy gotowi w pełnym zakresie. Dalej, zgodnie z decyzją Sztabu Generalnego, dojdzie do tych bądź innych wydarzeń" - powiedział Reznikow.
12:49 Z atakowanego przez rosyjskie wojska, zniszczonego Wuhłedaru w obwodzie donieckim ewakuowano ostatnie dziecko - 15-letniego syna miejscowego duchownego; w mieście wciąż pozostaje ponad 300 dorosłych, którzy kategorycznie odmawiają wyjazdu - poinformowała ukraińska policja.
Duchowny wraz z żoną i trójką dzieci w wieku 19, 18 i 15 lat odmawiał dotąd ewakuacji, chociaż był do tego namawiany przez stróżów prawa. Wielopiętrowy budynek, w piwnicy którego zamieszkała rodzina, znajduje się na obrzeżach miasta, zaledwie kilometr od pozycji rosyjskich wojsk. Mimo tego, że bliscy czekali na rodzinę w bezpieczniejszym miejscu, ukrywający się ludzie byli przekonani, że to właśnie ich piwnica jest najlepszym schronieniem - czytamy we wtorkowym komunikacie policji.
12:08 Witalij Hanczew, który po zajęciu przez Rosjan obwodu charkowskiego kierował tamtejszą administracją okupacyjną utrzymuje, że Rosjanie planują znów zająć miejscowości tego regionu wyzwolone przez Ukraińców podczas kontrofensywy w 2022 r. - podał portal Meduza.
Niezależny portal rosyjski poinformował o tym w środę, powołując się na wypowiedzi Hanczewa dla prokremlowskich mediów. Oświadczył on, że miejscowości, które do września zeszłego roku były zajęte przez Rosjan będą teraz planowo odbijane z rąk ukraińskich. Hanczew stwierdził, że wiele miejscowości jest "w szarej strefie", tj. rejonie, gdzie trwają walki.
11:53 Rosja kontynuuje kampanię informacyjną przeciwko Polsce. Kremlowska propaganda regularnie eksponuje narracje dotyczące udziału polskich najemników w działaniach zbrojnych na Ukrainie oraz postępującej militaryzacji Rzeczpospolitej - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP zaznaczył, że coraz częściej identyfikowana jest "kłamliwa retoryka o występowaniu konfliktów na linii polscy najemnicy – ukraińskie siły zbrojne".
11:34 Wojska rosyjskie ostrzeliwały w ciągu minionej doby dziewięć obwodów Ukrainy - podały władze regionalne. W obwodzie sumskim i czernihowskim ostrzały nie spowodowały strat. W obwodzie zaporoskim na południu uszkodzone są domy i obiekty infrastruktury.
Napłynęło blisko 20 zgłoszeń o zniszczeniach budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury w obwodzie zaporoskim - podała agencja Ukrinform. W regionie tym Rosjanie ostrzeliwali kilkanaście miast i miejscowości, m.in. Kamjanske i Hulajpole.
W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie zaatakowali z artylerii Nikopol. Ustalane są następstwa tego ataku.
11:17 Unia Europejska i państwa członkowskie łącznie udzieliły Ukrainie pomocy militarnej na poziomie 12 miliardów euro - podkreślił wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell w Parlamencie Europejskim.
Borrell na debacie w PE w Strasburgu podsumowującej rok po inwazji Rosji na Ukrainę mówił o wsparciu militarnym dla Kijowa. Zaznaczył, że po raz pierwszy Unia, aby udzielić pomocy wojskowej broniącemu się państwu, wykorzystała zasoby nie z budżetu, ale państw członkowskich.
"Jeśli podsumujemy to, co przekazaliśmy Ukrainie z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z bilateralną pomocą państw UE, osiągamy poziom mniej więcej 12 mld euro. W sumie cała nasza pomoc Ukrainie osiąga 60 mld euro" - podkreślił.
10:58 Niech szybko zakończą się okrutne cierpienia ludności Ukrainy - do modlitwy w tej intencji zachęcił papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie. Polaków prosił o to, by w obliczu rosnącego braku zainteresowania życiem duchowym, a także braku wiary odważnie głosili Jezusa.
Zwracając się do kilku tysięcy wiernych obecnych w Auli Pawła VI, papież podkreślił: "Nie zapominajmy o drogiej i udręczonej ludności Ukrainy, modląc się o to, by szybko mogły się skończyć jej okrutne cierpienia".
10:43 Zachodni sojusznicy mogą szybciej pomóc Ukrainie, wspierając ich pozycję na ziemi, a nie skupiając się na dostarczaniu odrzutowców, które wymagałyby miesięcy szkoleń i pokaźnej obsługi naziemnej - powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.
W rozmowie ze stacją Sky News mówił, że Wielka Brytania może zapewnić Ukrainie natychmiastowe wsparcie poprzez dostawę broni, takiej jak amunicja czy pociski przeciwlotnicze. Wyjaśniając, dlaczego przekazanie samolotów bojowych, o co apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, byłoby skomplikowane, Wallace porównał to do sytuacji, w której kierowca normalnego samochodu osobowego dostałby pojazd Formuły 1.
10:33 To okrutne, że irańskie drony zabijają ukraińskich cywilów; po raz pierwszy proponujemy nałożenie sankcji na podmioty irańskie, w tym powiązane z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej - powiedziała podczas debaty w PE w Strasburgu szefowa KE Ursula von der Leyen.
Przewodnicząca KE powiedziała, że Rosja wykorzystuje setki irańskich dronów na polach bitew na Ukrainie.
10:12 Obrona Bachmutu ma sens strategiczny mimo kosztów, jakie ponosi Ukraina, Kreml bowiem został zmuszony do zaangażowania tam najemników z Grupy Wagnera i wartościowych sił powietrznodesantowych - ocenia w środę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W najnowszej analizie amerykański think tank komentuje w ten sposób doniesienia dziennika "Washington Post", który podał, że stratedzy amerykańscy oceniają, iż siły ukraińskie nie będą w stanie jednocześnie bronić Bachmutu i rozpocząć wiosennej kontrofensywy. Zdaniem ISW "decyzja Ukrainy, by bronić Bachmutu wydaje się strategicznie rozsądnym działaniem mimo jego kosztów. Ukraińska obrona Bachmutu zmusiła Kreml, by poświęcił znaczne siły Grupy Wagnera i zaangażował wartościowe rosyjskie siły powietrznodesantowe".
09:39 Rosyjski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zaspokajać potrzeb ministerstwa obrony w zakresie produkcji uzbrojenia na potrzeby wojny na Ukrainie i staje się to jedną z krytycznych słabości inwazji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 9 lutego zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Omskim Zakładzie Budowy Maszyn Transportowych wezwał do zwiększenia produkcji rosyjskich czołgów, a nastąpiło to po kilku publicznych komentarzach prezydenta Putina wzywających przemysł zbrojeniowy do lepszego wsparcia "specjalnej operacji wojskowej". Podczas transmitowanego przez telewizję spotkania 12 stycznia Putin zganił Denisa Manturowa, wicepremiera odpowiedzialnego za przemysł zbrojeniowy, za "obijanie się"; było to jedno z najostrzejszych publicznych wystąpień prezydenta od czasu inwazji.
09:25 Pentagon złożył zamówienie na produkcję amunicji 155 mm dla sił zbrojnych Ukrainy; pierwsze dostawy spodziewane są w marcu - poinformował w komunikacie amerykański departament obrony, na który powołała się agencja AFP. Francja i Australia zwiększą produkcję takich pocisków dla armii ukraińskiej.
Pentagon przyznał dwóm firmom - Northrop Grumman Systems oraz Global Military Products - kontrakty rządowe o łącznej wartości 522 mln dolarów na produkcję pocisków.
Decyzja o zamówieniu, złożonym oficjalnie 30 stycznia, została podjęta w czasie, gdy rosną obawy o to, że Ukraina szybko zużywa zapasy amunicji dostarczane przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w poniedziałek, że Ukraina zużywa więcej amunicji, niż kraje NATO są w stanie wyprodukować, co "wywiera presję na nasz sojusz obronny".
09:24 Rosyjska dziennikarka Maria Ponomarienko została skazana na sześć lat więzienia z powodu zamieszczenia komentarza w mediach społecznościowych na temat zbombardowania przez wojska rosyjskie teatru w ukraińskim Mariupolu - podał portal Meduza.
Sąd skazał Ponomarienko na podstawie przepisów o tzw. fake newsach o działaniach armii rosyjskiej. Śledczy utrzymywali, że dziennikarka opublikowała "kłamliwą informację", iż na teatr zrzucono bombę lotniczą, "podczas gdy źródła oficjalne, w tym ministerstwo obrony Rosji, zdementowały tę informację" i Ponomarienko "wiedziała o tym".
Wyrok przewiduje też pięcioletni zakaz działalności dziennikarskiej dla Ponomarienko, dziennikarki kanału RusNews z Barnaułu, stolicy Kraju Ałtajskiego w syberyjskiej części Rosji. Kanał ten, działający na serwisie Telegram, ma swoje profile również na serwisach YouTube i Twitter.
09:04 Amerykańska administracja rozważa przekazanie Ukrainie irańskiej broni, która miała trafić do wspieranych przez Teheran rebeliantów w Jemenie - poinformował "Wall Street Journal".
Mowa jest o wysłaniu na Ukrainę ponad 5 tys. karabinów szturmowych, 1,6 mln sztuk amunicji, niewielkiej liczby pocisków przeciwpancernych i ponad 7 tys. zapalników zbliżeniowych przechwyconych w ostatnich miesiącach u wybrzeży Jemenu od przemytników współpracujących z Iranem. Byłby to bezprecedensowy krok, który pomógłby Kijowowi w walce z siłami rosyjskimi - donosi "WSJ".
"Wojna na Ukrainie pochłania ogromną ilość amunicji i wyczerpuje zapasy sojuszników" - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Obecne tempo wydatków Ukrainy na amunicję jest wielokrotnie wyższe niż nasze tempo produkcji. To obciąża nasz przemysł obronny" - dodał.
08:20 Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO to początek intensywnych przygotowań do szczytu Sojuszu - skomentował dla PAP zapowiedzianą na środę wizytę prezydenta w Brukseli szef BBN Jacek Siewiera.
Zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyć zwiększenia wydatków obronnych, rozwijania zdolności do obrony i odstraszania oraz wsparcia dla Ukrainy i jej transatlantyckich dążeń.
08:17 Obie izby rosyjskiego parlamentu - Duma Państwowa i Rada Federacji - zbiorą się na nadzwyczajnych posiedzeniach 22 lutego - podał niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia prokremlowskich mediów w Moskwie.
Wynika z nich, że rankiem 22 lutego zbierze się niższa izba, Duma Państwowa, a po południu wyższa - Rada Federacji. Informację o posiedzeniu wyższej izby potwierdził jeden z zasiadających w niej parlamentarzystów Wiaczesław Timczenko.
Timczenko powiedział, że na posiedzeniu przyjęte zostaną ustawy o integracji prawnej "nowych regionów", odnosząc się zapewne do okupowanych przez wojska rosyjskie terenów Ukrainy.
07:52 Starając się ukryć swoje straty w wojnie z Ukrainą, Rosjanie palą ciała poległych w krematorium na anektowanym Krymie koło miejscowości Krasna Horka; działa ono przez całą dobę, spalane są tam ciała zabitych żołnierzy i najemników - podał ukraiński Sztab Generalny.
"W rejonie miejscowości Krasna Horka w rejonie (odpowiednik powiatu - PAP) symferopolskim, na terenie tymczasowo okupowanego Krymu, przeciwnik ucieka się do spalania ciał, by ukryć liczbę zabitych" - podał sztab w porannym raporcie. Jak opisuje, ciała zabitych żołnierzy i najemników przywożone są ciężarówkami i "kremacja prowadzona jest całodobowo".
05:02 Według zachodnich źródeł wywiadowczych, Rosja gromadzi samoloty i śmigłowce w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że przygotowuje się do rzucenia ich do walki, aby wesprzeć zacinającą się ofensywę lądową - pisze "Financial Times".
Jak pisze brytyjski dziennik, obawa przed zbliżającą się wojną powietrzną na Ukrainie skłoniła sojuszników do priorytetowego potraktowania szybkich dostaw sprzętu do obrony przeciwlotniczej i amunicji artyleryjskiej do Kijowa, aby odpowiedzieć na zmianę podejścia Moskwy.
Ukraińcy: rosyjska armia ostrzelała blok mieszkalny. Trzy osoby zginęły, 11 zostało rannych [RELACJA NA ŻYWO]
2023-02-15 08:22 aktualizacja: 2023-02-16, 08:48
Szef władz obwodu donieckiego: trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Pokrowsku. Fot. t.me
Trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Pokrowsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę wieczorem szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.