11:09 Rosjanka, która wpłaciła datek na pomoc dla armii ukraińskiej, została zatrzymana i jest podejrzana o zdradę stanu; jest to pierwszy znany przypadek, gdy pomoc dla Ukrainy skutkuje sprawą karną dotyczącą zdrady stanu - podał niezależny portal Meduza.
Jak podaje Meduza, a także portal niezależnej Nowej Gaziety, Jewropa, o zatrzymaniu kobiety poinformowała w oficjalnym komunikacie Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Oświadczyła ona, że kobietę zatrzymano w Moskwie "podczas próby opuszczenia Federacji Rosyjskiej". Mieszkanka Moskwy "jest zamieszana w popełnienie zdrady stanu w formie okazania pomocy finansowej siłom zbrojnym Ukrainy" - głosi komunikat.
Sąd nakazał umieszczenie kobiety w areszcie na dwa miesiące. Artykuł kodeksu karnego, na podstawie którego nadano jej status podejrzanej grozi karą od 12-20 lat pozbawienia wolności.
10:46 Amerykańska prokuratura będzie współpracować z międzynarodowym zespołem śledczym, który dokumentuje i wyjaśnia rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. „To niezwykle istotne. Stany Zjednoczone nie tylko mówią o ściganiu zbrodni rosyjskich, ale dają temu rzeczywisty wymiar” – komentuje prokurator krajowy Dariusz Barski.
Prokurator Generalny USA Merrick Garland podpisał w piątek wieczorem we Lwowie memorandum o porozumieniu z członkami wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego ds. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie. Polska jest jednym z państw założycielskich tego zespołu, dlatego też w podpisaniu porozumienia uczestniczył polski Prokurator Krajowy.
„Przed chwilą podpisaliśmy memorandum z prokuraturą Stanów Zjednoczonych. Jest to niezwykle istotne dla nas ponieważ tym samym wymiar sprawiedliwości USA przystępuje do naszego zespołu śledczego. Oczywiście na trochę innych warunkach niż pozostałe prokuratury, które są w tym zespole. Niewątpliwie jest to jednak duże wydarzenie” – powiedział w rozmowie z PAP prok. Barski.
09:59 Wojna Rosji przeciwko Ukrainie sprawiła, że stosunki polsko-ukraińskie są dziś silne, jak nigdy dotąd, a ścisła współpraca dwóch państw tworzy nową architekturę bezpieczeństwa w Europie – wskazywali uczestnicy konferencji „Polish-Ukrainian Tandem in the Post 24 February World” w Kijowie.
„Obecny poziom naszych relacji jest bardzo wysoki. Działamy dziś wspólnie praktycznie we wszystkich formatach naszej współpracy z UE i NATO” - powiedział PAP jeden z głównych gości spotkania, wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk.
„W ciągu minionego roku Polska stała się centrum ciężkości nie tylko w naszym regionie, ale i moderatorem dyskusji w sprawach ukraińskich w starej Europie oraz budowania nowej architektury bezpieczeństwa” – podkreślił.
09:43 Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50, który został uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi, znajduje się w zakładach w rosyjskim Taganrogu, gdzie ma być naprawiony - podał niezależny białoruski portal Zerkalo.io.
Portal poinformował, że jego dziennikarka udając pracownicę lotniska w Maczuliszczach skontaktowała się telefonicznie z Zakładami Naprawy Samolotów w Taganrogu, na południu Rosji. Uzyskała tam potwierdzenie, że samolot A-50 od czwartku znajduje się w tych zakładach. Rozmówca potwierdził, że jest to maszyna o numerze bocznym 43.
09:18 Dowódca Sił Operacji Specjalnych armii ukraińskiej gen. Wiktor Chorenko skontrolował działalność podległych mu oddziałów broniących Bachmutu, obleganego przez Rosjan miasta w obwodzie donieckim - poinformowały Siły Operacji Specjalnych w komunikacie w sobotę.
Gen. Chorenko zapewnił, że "wszystkie oddziały Sił Operacji Specjalnych zaangażowane w obronę Bachmutu ściśle wykonują swoje zadania".
"Nasi żołnierze działają bez przerwy w nadzwyczajnie ciężkich warunkach. Robią wszystko, by liczebność sił przeciwnika zmniejszała się każdego dnia" - oświadczył dowódca. Komunikat o jego wizycie opublikowano na serwisie Telegram.
Jak głosi to oświadczenie, gen. Chorenko "zapoznał się z sytuacją w rejonie wykonywania zadań i na miejscu podjął decyzję w kwestii dalszego zabezpieczenia i organizacji działań" podległych mu oddziałów.
08:49 Ukraińska obrona donbaskiego miasta Bachmut znajduje się pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że regularne armia rosyjska i siły Grupy Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu, który jest obecnie utrzymywanym przez Ukraińców klinem, narażonym na rosyjskie ataki z trzech stron.
07:38 Nadal trwa usuwanie skutków ataku w Zaporożu, który nastąpił w nocy 1 na 2 marca. Służby komunalne wywiozły z miejsca ostrzału ponad 333 tony gruzu.
W nocy ze środy na czwartek Rosjanie przeprowadzili ostrzał obiektów cywilnych w Zaporożu. W pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny trafił pocisk rakietowy S-300. Zniszczone zostały trzy piętra w jednym z pionów budynku, z 10 mieszkaniami. Mieszkańców sąsiedniej klatki schodowej ewakuowano. Od czwartku trwała operacja poszukiwawczo-ratunkowa.
06:04 Analitycy z Instytutu Studiów nada Wojną (ISW) zasugerowali w sobotę, że siły obronne Ukrainy prawdopodobnie przygotowują kontrolowane wycofanie się z części Bachmutu.
Analitycy przypominają, że siły rosyjskie walczyły o zdobycie Bachmutu od maja 2022 roku i poniosły przy tym ogromne straty.
„Jeśli ukraińskie dowództwo wojskowe uzna za konieczne wycofanie wojsk z Bachmutu, prawdopodobnie przeprowadzi ograniczone i kontrolowane wycofanie ze szczególnie trudnych sektorów na wschód od Bachmutu” – czytamy w raporcie.
03:21 Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się w piątek w Gabinecie Owalnym Białego Domu zgadzając się co do potrzeby utrzymania presji na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, poinformowała AP.
Jak podała AP, oficjalny zapis ze spotkania dostarczył niewiele dodatkowych szczegółów. Ujawnił, że obaj przywódcy omówili sprawy związane z wojną i zaprezentowali swoje punkty na inne globalne zagadnienia.
AP zwraca uwagę, że dyskusja miała miejsce w czasie, gdy Ukraina i Rosja przygotowują się do wiosennej ofensywy. Znaczy to, że stały dopływ zachodniej broni będzie ważny dla sukcesu Kijowa. Poparcie społeczne dla ciągłej pomocy wojskowej może jednak słabnąć, dodaje.
23:00 Prokurator generalny USA Merrick Garland odbył w piątek niezapowiedzianą podróż do Lwowa na zaproszenie ukraińskiego prokuratora generalnego Andrija Kostina - poinformował wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu sprawiedliwości.
"Prokurator generalny odbył wiele spotkań i potwierdził determinację Stanów Zjednoczonych, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione podczas jej niesprawiedliwej i niesprowokowanej inwazji na suwerennego sąsiada" - powiedział przedstawiciel ministerstwa.
22:30 Ukraina potrzebuje cięższego arsenału, aby mogła wypchnąć wojska Rosji z kraju; wierzę, że będziemy rozmawiać na forum europejskim nie tylko o obronie przeciwlotniczej, ale nawet o myśliwcach – oświadczyła w piątek szefowa rządu Finlandii Sanna Marin podczas spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Helsinkach.
Według premier Marin, najważniejsze jest, aby między krajami była „szeroka współpraca”. „Żaden z nas w pojedynkę nie jest w stanie pomóc Ukrainie, potrzebujemy siebie nawzajem” – podkreśliła i dodała, że chodzi nie tylko o Ukrainę, nie tylko o Europę, ale o porządek całej międzynarodowej polityki.
22:00 Szlak migracyjny utrzymywany przez Rosję i Białoruś w kierunku Polski znów zwiększa natężenie – ocenił w piątek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
"Ostatnie raporty Straży Granicznej pokazują, że szlak migracyjny utrzymywany przez Rosję i Białoruś znów zwiększa natężenie. Migranci na granicę Białorusi z Polską przybywają z Rosji. To Kreml jest głównym beneficjentem tych działań" - napisał.
21:30 Prezydenci Węgier Katlin Novak i Czech Milosz Zeman stwierdzili w piątek w Pradze, że należy działać na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie. „Powinien przyjść, jeżeli nie pokój, to przynajmniej rozejm” – powiedział Zeman i dodał, że ceni sobie oświadczenie Novak potępiające rosyjską agresję.
Zdaniem Zemana niektóre państwa powinny przyjąć rolę mediatora, a Węgry są niewątpliwie jednym z takich krajów. Wcześniej w roli możliwych mediatorów wskazał Serbię, Chiny i Austrię.
20:39 Herszt grupy mafijnej z Mołdawii Grigori Caramalac wezwał w piątek w mediach społecznościowych do obalenia rządu Dorina Receana. Poszukiwany przez mołdawskie organy ścigania przestępca od kilku lat ukrywa się w Rosji.
"Tylko obalenie tego rządu może przynieść Mołdawii pomyślną przyszłość” - napisał w internetowym wpisie Caramalac, wzywając do udziału w antyrządowych protestach.
20:00 Minister spraw zagranicznych zaprzeczył w piątek informacjom, jakoby Serbia dostarczała Ukrainie broń. "Mogę tak powiedzieć, ponieważ to moje ministerstwo wydaje licencje na eksport broni" - powiedział Ivica Dacic.
W ubiegłym miesiącu w prorządowych mediach rosyjskich zaczęły pojawiać się wzmianki o przekazywaniu serbskiej broni do Ukrainy. Mowa była o dostawie 3500 pocisków do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad. Zakupione w Serbii 122-milimetrowe rakiety miały dotrzeć na Ukrainę przez Turcję i Słowację.
19:00 Przyjazd prokuratorów generalnych do Ukrainy jest bardzo ważnym sygnałem dla ukraińskiego społeczeństwa, które pragnie sprawiedliwości - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski po piątkowym spotkaniu z prokuratorami generalnymi państw-partnerów we Lwowie.
"Nasz kraj jest obecnie niestety wielkim polem bitwy. Powinniśmy wygrywać na różnych kierunkach. Najważniejszy to rzeczywiste pole walki, gdzie walczą nasi żołnierze, nasza armia" - zaznaczył Zełenski, podkreślając, że istotne są również kierunki dyplomatyczny i prawny, w tym ustanowienie sprawiedliwej odpowiedzialności rosyjskich okupantów za ich zbrodnie i zniszczone życie ludzkie.
"Oczywiście mechanizm odszkodowania jest ważny. Ale prawdziwa sprawiedliwość ma miejsce wtedy, gdy wszyscy winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności wobec prawa. To bardzo istotne" - powiedział.
Zaznaczył, że pociągnięcie do odpowiedzialności winnych agresji stanie się dla Ukraińców i wszystkich narodów na planecie sygnałem, że na świecie istnieje sprawiedliwość.
"I że po tej wojnie żaden agresor nie będzie miał szansy powtórzyć niczego podobnego albo nawet o tym pomyśleć. Dlatego jest nam potrzebna sprawiedliwość, trybunał, by ujrzeć wszystkich winnych za kratami" - powiedział.
Zelenski spotkał się w piątek we Lwowie z prokuratorami generalnymi państw-partnerów oraz prokuratorami organizacji międzynarodowych.
17:49 Ataki dronów na samoloty zmuszają Rosję do odsuwania maszyn na dalszą odległość od linii frontu na Ukrainie, co wpłynie na działania militarne na ziemi – ocenił w czwartek redaktor naczelny ukraińskiego portalu Defense Express Ołeh Katkow w telewizji Espreso.
„Powoduje to, że wróg odsuwa lotnictwo poza granice strefy rażenia” – oświadczył Katkow.
16:47 "Niestety ostrzały nasiliły się w ciągu trzech tygodni. Można powiedzieć, że wczoraj (tj. 2 marca) padł smutny rekord: 27 ostrzałów, ponad 170 pocisków z różnej broni - czołgów, moździerzy, artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" - oświadczył p.o. szefa władz obwodu sumskiego Taras Sawczenko.
Dodał, że nie było ofiar śmiertelnych ani rannych w wyniku czwartkowych ostrzałów, ale systematycznie uszkadzana jest infrastruktura regionu, np. budynki mieszkalne czy sklepy.
Według niego przyczyn intensyfikacji ostrzałów może być kilka.
"Zaostrzyły się one gdzieś miesiąc temu, gdy zaczęły się nasilać działania bojowe na wschodzie. Jedną z przyczyn tych ostrzałów jest chęć zatrzymania części ugrupowań naszych wojsk na granicy z obwodem sumskim. Dopuszczam też możliwość, że w wyniku wczorajszego incydentu agresor tworzy pewien obraz dla kanałów propagandowych" - powiedział Sawczenko.
Gubernator obwodu briańskiego oznajmił w czwartek, że na teren rejonu (powiatu) klimowskiego przeniknęła grupa "ukraińskich dywersantów". Według niego zginęła jedna osoba, a jedno dziecko doznało obrażeń. Przekazy lokalnych mediów rosyjskich były wzajemnie sprzeczne – informowano o ataku na szkolny autobus, prywatny samochód, wzięciu zakładników itd. Po kilku godzinach państwowe media zamknęły temat, informując, że "dywersanci nie wykazują już aktywności". Strona ukraińska nazwała całe zdarzenie "celową prowokacją" Rosji.
Później Rosyjski Korpus Ochotniczy, walczący na Ukrainie, oznajmił, że to jego bojownicy dokonali nalotu w obwodzie briańskim, aby "pokazać rodakom, że jest nadzieja, że wolni Rosjanie z bronią w ręku mogą walczyć z reżimem".
Rosyjski Korpus Ochotniczy, to utworzona latem 2022 r. formacja rosyjskich ochotników, którzy od 2014 r. walczą za Ukrainę. Część czyniła to w pułku „Azow”, znanym m.in. z bitwy o Mariupol, która trwała od 24 lutego do 20 maja 2022 roku. Rosyjski Korpus Ochotniczy wchodzi w skład Legionu Międzynarodowego Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy.
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Andrij Jusow nazwał sytuację w obwodzie briańskim "kontynuacją tranformacji Rosji, jej oczyszczania i uwalniania od putinowskiej dyktatury".
15:46 Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski odwiedził w piątek żołnierzy broniących Bachmutu, miasta na wschodzie kraju atakowanego przez najeźdźców z Rosji. Była to już druga wizyta Syrskiego na tym odcinku frontu w ciągu zaledwie sześciu dni - poinformował portal Ukrainska Prawda za komunikatem sił zbrojnych.
15:29 "Odwiedziliśmy naszych obrońców, którzy, przede wszystkim, walczyli z Rosjanami w Bachmucie we wschodniej Ukrainie" - poinformował w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który udał się do szpitala w rejonie lwowskim.
15:25 W 2008 roku było wielu zwolenników przyjęcia Ukrainy do NATO, jednak Niemcy i Francja nie zgadzały się na to - ze względu na Rosję; dlatego Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP), przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu, uważa, że była kanclerz Angela Merkel jest współodpowiedzialna za trwająca w Ukrainie wojnę – przekazuje w piątek portal RTL/ntv.
Strack-Zimmermann w ostrych słowach odniosła się do decyzji, podjętych przez Merkel podczas jej rządów.
Fakt, że Ukraina nie weszła do NATO, „było wielkim błędem, popełnionym wówczas przez Francuzów i Angelę Merkel” – powiedziała deputowana FDP w rozmowie z RTL/ntv. Jak przypomniała, podczas szczytu w 2008 roku państwa NATO obiecały Ukrainie szybką akcesję. Projekt ten nie doszedł do skutku, ponieważ Merkel i ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy, wypowiedzieli się przeciwko temu – z uwagi na Rosję.
Merkel broniła tamtej decyzji za pośrednictwem swojej rzeczniczki już po rosyjskiej inwazji, w kwietniu ubiegłego roku, uznając ją za słuszną.
Zdaniem Strack-Zimmermann, Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność za postępowanie ówczesnego rządu federalnego. Z tego względu teraz, po rosyjskim ataku, muszą stać po stronie Ukrainy i wspierać ją militarnie.
„Historia Angeli Merkel będzie musiała zostać napisana od nowa, zwłaszcza ta z ostatnich kilku lat, z zupełnie błędnymi ocenami” – podkreśliła szefowa Komisji Obrony Bundestagu.
15:18 "Niektóre państwa, w tym członkowie Unii Europejskiej, nie są gotowe działać zdecydowanie w kwestii sankcji wobec Rosji i poszukują rozwiązań kompromisowych; w tej sprawie nie może być jednak żadnych kompromisów" - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się we Lwowie z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.
"Te kompromisy uniemożliwiają szybkie zwycięstwo nad Rosją. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby nie pozwolić (Moskwie) wytwarzać takiej ilości uzbrojenia, z jaką nas (zaatakowała) i jeszcze może (atakować). Sankcje działają, warto 'dociskać' partnerów z UE i całego świata. Właśnie w tej sprawie jest nam potrzebne wsparcie Łotwy" - podkreślił Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W ocenie ukraińskiego przywódcy Polska oraz kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia wyróżniają się na forum UE najbardziej zdecydowaną i konsekwentną postawą w kwestii ograniczeń nakładanych na Rosję.
Zełenski oznajmił, że szczególnie niezbędnym Ukrainie rodzajem uzbrojenia pozostają działa i pociski artyleryjskie. Nawiązując do dostaw zachodnich czołgów, zapowiedział, że władze w Kijowie wkrótce "otrzymają armię pancerną". Zaznaczył również, że - mimo braku decyzji sojuszników o przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych - niektóre kraje, takie jak Polska i Wielka Brytania, zadeklarowały gotowość do przeszkolenia ukraińskich pilotów.
14:53 W rosyjskim Petersburgu pod auspicjami Prywatnej Firmy Wojskowej Centrum Wagnera rozpoczęła działalność jego młodzieżowa przybudówka - poinformował w piątek niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.
Klub nosi rosyjską nazwę "Wagneronok", co można przetłumaczyć jako "Mały Wagnerowiec" lub "Wagnerątko".
Na spotkania z dziećmi i młodzieżą przychodzą parlamentarzyści i funkcjonariusze formacji mundurowych, a organizatorzy proponują "zabawę" na symulatorze wojskowego drona. Celem założycieli klubu jest wpojenie uczniom i studentom "miłość do ojczyzny" - informuje portal Ważnyje Istorii, powołując się na internetowe pismo Bumaga, którego dziennikarz odwiedził klub pod koniec lutego. W spotkaniu uczestniczyło 20 uczniów i uczennic szkoły podstawowej. Organizatorką imprezy była 15-letnia Ksenia, a dzieci zostały zwolnione z zajęć szkolnych.
14:32 "Jestem optymistą, widzę sytuację na polu walki, widzę rozwój wsparcia i naprawdę widzę, że jest szansa na zakończenie tej wojny w tym roku naszym zwycięstwem" - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Bild" minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Minister kategorycznie odrzuca negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Mój prezydent jasno powiedział, że nie będziemy negocjować z obecnym przywódcą Kremla. Ukraina jest gotowa do negocjacji w sprawie reparacji, międzynarodowego trybunału i odpowiedzialności za zbrodnie wojenne Kremla, tzw. Norymbergi 2" - powiedział Ołeksij Reznikow.
14:09 Uważam udział Polski w procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasze firmy zapewne wezmą udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki.
Jak zaznaczył prezydent, "nie możemy mówić o tym, że Polska w jakikolwiek sposób może udźwignąć odbudowę Ukrainy". "To są setki miliardów dolarów, prawdopodobnie bilionów. Kosztów, które będą poniesione w związku z odbudową Ukrainy" - mówił w piątek dziennikarzom w przerwie XXIII Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej prezydent Andrzej Duda. Dodał, że chcemy, aby Ukraina była wolnym, niepodległym i suwerennym państwem, by obroniła się przed Rosją.
13:40 Sztab Ukrainy opublikował nagranie e szpitala w Bachmucie.
13:14 Żaden katolicki ksiądz nie pozostał na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosjan - pisze o tym włoski dziennik „Avvenire” w relacji z Zaporoża. Przedstawia historię 34-letniego księdza Ołeksandra Bohomaza, który został zmuszony do opuszczenia miasta Melitopol, zajętego przez wojska rosyjskie. Teraz żyje jako uchodźca.
Wysłannik katolickiej gazety zaznacza, że w Zaporożu nowymi parafianami młodego greckokatolickiego kapłana, który w grudniu zeszłego roku musiał opuścić Melitopol, zostali wysiedleni tak, jak on sam. Jest też w kontakcie z wiernymi, którzy tam pozostali; wysyła im przez komunikator internetowy nagrania z rozważaniami nad Słowem Bożym.
13:10 Ukraiński sąd skazał rosyjskiego pilota, który zrzucił osiem bomb na wieżę telewizyjną w Charkowie - podała Nexta.
13:06 Kraje Europy Środkowo-Wschodniej - w tym Polska - padają ofiarą ataków hakerskich, blokowane są systemy informatyczne, atakowane instytucje i maile - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Aparat rosyjski szuka jakichkolwiek sposobów szerzenia zamętu - dodał. Zapewnił też, że dane Polaków są bezpieczne.
Rzecznik rządu w RMF FM był pytany, czy rosyjscy i białoruscy wzięli Polskę na cel ataków. "Nie tylko Polskę, bo kraje Europy Środkowo-Wschodniej są szeroko atakowane hakersko poprzez blokowanie systemów informatycznych, ataki na instytucje czy ataki hakerskie na maile" - zaznaczył polityk.
13:00 Będą nowe procedury tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę; mają one usprawnić jego transport przez granicę, ale równocześnie przeciwdziałać ewentualnym nieprawidłowościom - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że tranzyt będzie oplombowany; kontrole prowadzić będzie KAS.
W piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z jego ukraińskim odpowiednikiem - ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskim.
12:25 WarNewsPL opublikował nagranie z wysadzenia mostu w Bachmucie.
11:46 Rosyjska propaganda wzmacnia przekaz dotyczący mitu "oblężonej twierdzy", przekonując własne społeczeństwo o rzekomym zagrożeniu ze strony Zachodu - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
"Rosyjska #propaganda wzmacnia przekaz dotyczący mitu 'oblężonej twierdzy', przekonując własne społeczeństwo o rzekomym zagrożeniu ze strony Zachodu. Temu służył m.in. ostatni wywiad W. Putina" - napisał w piątek na Twitterze Stanisław Żaryn.
11:43 Wybuchy w obiektach infrastruktury krytycznej, ataki z użyciem niezidentyfikowanych dronów, starcia gangów, partyzanci napadający na różne miejscowości - wszystkie te zdarzenia w Rosji świadczą o utracie kontroli przez władze w Moskwie, ale my nie mamy z tym nic wspólnego - oznajmił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
To, co dzieje się obecnie w sąsiednim kraju, jest jednak konsekwencją wojny Kremla z Ukrainą - podkreślił polityk na Twitterze.
11:15 Rosyjski pilot bombowca, który w marcu ubiegłego roku bombardował cele cywilne w Charkowie, a potem został zestrzelony i pojmany, usłyszał wyrok 12 lat więzienia – powiadomiło w piątek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Wojskowy, którego personaliów nie ujawniono, został uznany za winnego złamania praw i zwyczajów wojny. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w marcu 2022 roku pilot za sterami bombowca taktycznego Su-34 zrzucił osiem bomb na wieżę telewizyjną w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy – powiadomiono.
11:09 W Bakhmucie nadal pozostaje około 5000 cywilów, w tym 37 dzieci - podała Nexta.
10:57 Dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych zostało aresztowanych w czwartek w Kansas City w stanie Missouri za domniemane przekazywanie amerykańskich technologii lotniczych Rosji - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, na które powołał się serwis CNN.
59-letni Cyril Gregory Buyanovsky i 55-letni Douglas Robertson zmierzą się z kilkoma zarzutami, w tym dotyczącymi eksportu towarów objętych kontrolą bez wymaganej licencji, fałszowania i nieprzesyłania elektronicznych informacji eksportowych oraz przemytu towarów.
10:40 Członek Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego potwierdził, że formacja ta rzeczywiście dokonała akcji dywersyjnej na niewielką skalę w obwodzie briańskim - podał niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.
"Właśnie stamtąd przyjechałem. Na tej misji było nas 45 osób. Weszliśmy, filmowaliśmy akcję i zrobiliśmy zasadzkę na dwa BMP (bojowe wozy piechoty - PAP). Nie widziałem żadnych rannych dzieci. Ale był jeden ranny pogranicznik" - powiedział w rozmowie z reporterem portalu Ważnyje Istorii członek Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego pod warunkiem zachowania anonimowości.
10:33 W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zniszczyły most w pobliżu Chromowego na zachód od Bachmutu, w obwodzie donieckim, na ostatniej kontrolowanej dotąd przez ukraińskie siły trasie dojazdowej do miasta, wiodącej do miejscowości Czasiw Jar; sytuacja ukraińskiego garnizonu broniącego się w Bachmucie staje się coraz trudniejsza - twierdzi CNN.
Mamy nadzieję, że most zostanie naprawiony w ciągu kilku najbliższych dni, ponieważ jest to szlak komunikacyjny o krytycznie ważnym znaczeniu. Drogą przez Chromowe ewakuuje się cywilów i dostarcza amunicję ukraińskim wojskom. Obecnie nasze siły mogą jeszcze dostać się do Bachmutu błotnistymi polnymi drogami - powiadomili w rozmowie z amerykańską stacją funkcjonariusze ukraińskiej policji z niedalekiej Kostiantyniwki.
10:25 Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej.
Trzej inni aktywiści, współpracownicy Bialackiego, zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.
10:03 Walcząca dotąd w Bachmucie na wschodzie Ukrainy samodzielna taktyczna grupa rozpoznania powietrznego, dowodzona przez oficera o pseudonimie "Madziar", poinformowała w piątek, że otrzymała rozkaz, by wycofać się z miasta po 110 dniach walk z rosyjskimi wojskami - podała ukraińska agencja UNIAN, a także m.in. portale TSN i focus.ua.
"Ukraińskie jednostki wciąż bronią Bachmutu! Po 110 dniach (walk) w Bachmucie 'Ptaki Madziara' otrzymały nowe zadania (do wypełnienia). Nie komentuje się rozkazów (dowództwa)" - napisał oficer na Telegramie
09:05 Władze Rosji mogą wykorzystać tzw. sprawę dywersantów w obwodzie briańskim do zaostrzenia wygodnych dla siebie środków bezpieczeństwa, unikając bardziej ryzykownych działań, jak np. ogłoszenie wojny z Ukrainą – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank komentuje czwartkowe, budzące wiele wątpliwości, doniesienia o sprawie rzekomej ukraińskiej dywersji na terytorium obwodu briańskiego. Ośrodek ocenia, że Kreml nie jest w stanie zadowolić żądań środowisk ultranacjonalistycznych, domagających się odwetu za rzekomy atak.
„Może (jednak) wykorzystać tę okazję, by wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa w Rosji, będące na rękę (Władimirowi) Putinowi, bez działań, niosących większe ryzyko lub niepokoje społeczne, jak ogłoszenie wojny” – ocenia ISW.
08:50 W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło dwóch ukraińskich cywilów w obwodzie donieckim, a także po jednej osobie z obwodów charkowskiego i chersońskiego. Liczba ofiar ataku na budynek mieszkalny w Zaporożu wzrosła z trzech do czterech - powiadomiły w piątek regionalne władze i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy.
W czwartek wojska agresora zabiły dwóch mieszkańców miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Pięć osób w tym regionie zostało rannych - przekazał w porannym komunikacie na Telegramie szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko.
W Podołach w pobliżu miasta Kupiańsk na sąsiedniej Charkowszczyźnie zginęła 73-letnia kobieta. Oprócz jednej ofiary śmiertelnej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy odnotowano tam również 17 osób rannych - czytamy w raportach władz obu tych regionów
W nocy ze środy na czwartek siły agresora przeprowadziły ostrzał obiektów cywilnych w Zaporożu. Zburzone zostały trzy piętra w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym. Dotychczas spod gruzów udało się uratować 11 osób, lecz nie jest to ostateczny bilans, ponieważ na miejscu zdarzenia wciąż trwa operacja poszukiwawczo-ratunkowa - czytamy w komunikacie DSNS na Facebooku
08:27 Rosyjskie wojska na Ukrainie nie używają niektórych zaawansowanych technologicznie broni pokazywanych na targach zbrojeniowych, bo przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wytwarzać ich na dużą skalę - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że mimo wojny na Ukrainie rosyjskie firmy zbrojeniowe nadal prezentują produkty na dużych międzynarodowych targach zbrojeniowych, np. na jednym z ostatnich takich wydarzeń pokazano system aktywnej ochrony Arena-E zaprojektowany w celu zwiększenia ochrony pojazdów opancerzonych. W ulotkach promocyjnych napisano, że "pokonuje on zagrożenia, które są najbardziej niebezpieczne dla pojazdów opancerzonych. (...) jeśli cenisz swój pancerz i załogi, potrzebujesz Areny-E".
08:25 Rosji nie można pozwolić na bezkarne prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie – oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z szefami MSZ Australii, Japonii i Indii w ramach czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Delhi.
Grupa Quad podkreśliła we wspólnym oświadczeniu potrzebę osiągnięcia "wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju" na Ukrainie w zgodzie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Potępiła użycie broni jądrowej i groźby nuklearne jako niedopuszczalne.
08:21 W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 20,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 21,2 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG zanotowała 10,177 mln wjazdów do Polski i 8,274 mln wyjazdów na Ukrainę.
07:43 Sprawa „dywersantów w obwodzie briańskim” wygląda na fake news – pisze niezależny kanał Możem Objasnit. Analizując rozpowszechnione w czwartek przez media rosyjskie doniesienia o rzekomym ataku, projekt wskazuje na szereg niedorzeczności, niespójności i na brak dowodów wizualnych.
O rzekomym ataku „ukraińskich dywersantów” we wsiach w graniczącym z Ukrainą obwodzie briańskim poinformowały w czwartek lokalne władze, a potem szereg najróżniejszych źródeł. Przekazy były przy tym wzajemnie sprzeczne – informowano o ataku na szkolny autobus, samochód prywatny, wzięciu zakładników itd. W końcu po kilku godzinach agencja TASS zamknęła temat, informując, że „dywersanci nie wykazują już aktywności”. Strona ukraińska nazwała całe zdarzenie „celową prowokacją” Rosji.
06:46 Trwają rozmowy o konkretnych mechanizmach powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie - informują władze w Kijowie. Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego zarejestrowało dotychczas ponad 70 tys. rosyjskich zbrodni agresji i zbrodni wojennych.
Za agresję przeciwko Ukrainie przywódcy Rosji powinni być traktowani jak naziści i dlatego Kijów dąży do powołania specjalnego trybunału do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych - podkreślają ukraińskie władze.
06:38 Do końca 2023 r. ma powstać linia kolejowa według europejskiego rozstawu szyn, pozwalająca bezpośrednio dojechać z Warszawy do Lwowa. Potem następne odcinki: także w kierunku na Kijów - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
Gazeta zwraca uwagę, że gdyby nie różnica w rozstawie torów, transport kolejowy z Polski czy Rumunii do Ukrainy mógłby odbywać się znacznie szybciej, bez konieczności przesiadek pasażerów i przeładunków towarów w granicznych „suchych portach”. Tory o rozstawie 1520 mm, czyli standard ustanowiony jeszcze w czasach carskiego imperium dla obrony przed inwazją kolejową z Zachodu, stały się utrapieniem dla dzisiejszej Ukrainy. Blokada portów na Morzu Czarnym powoduje, że kraj ten musi eksportować swoje towary, w tym zboża, innymi drogami.
02:41 Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie danych wywiadowczych o celach w Rosji - oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu określając oskarżenia Rosji w tej sprawie jako "nonsensowne".
Jak przypomina Reuters prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w ub. tygodniu Zachód o pomaganie Ukrainie w atakach na cele strategiczne w Rosji i oświadczył, że w tej sytuacji Moskwa zawiesza swój udział w nowym układzie o ograniczeniu zbrojeń START.
01:35 Agresja Rosji na Ukrainę będzie w centrum uwagi podczas piątkowych rozmów prezydenta Joe Bidena z konclerzem Niemiec Olafem Scholzem - oświadczył w czwartek wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu. USA mają też ogłosić w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Rozmowy mają dotyczyć głównie "koordynacji polityki wobec Ukrainy" powiedział urzędnik dodając, że obaj przywódcy mogą także omówić kwestię zagrożenia wynikającego z ewentualnych dostaw broni do Rosji przez Chiny.
23:47 W mieście Kołomna odległym o ok. 100 km od Moskwy nastąpił w czwartek wieczorem silny wybuch - poinformował portal Ukrainska Prawda powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti oraz rosyjskie serwisy społecznościowe.
Mieszkańcy miasta cytowani przez lokalne źródła mówili, że przed eksplozją słyszeli głośny świst. Wybuch miał nastąpić na przedmieściach miasta.
W serwisach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo ukazujące moment eksplozji.
Na miejsce udały się służby ratunkowe. Według RIA Novosti zniszczeń nie zanotowano. Wybuch miał nastąpić w powietrzu. Nie wyklucza się, że był to dron.
22:47 Nie przewidujemy w najbliższym czasie przeprowadzenia kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
"Zawsze będziemy otwarci na dialog, zwłaszcza na dyplomację w czasach napięć i w obliczu obecnych stosunków między naszymi krajami" - dodał Price na konferencji prasowej.
(PAP)
Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału w Zaporożu [RELACJA NA ŻYWO]
2023-03-03 06:41 aktualizacja: 2023-03-04, 11:20
Zaporoże po rosyjskim ataku, Fot. PAP/AA/ABACA
W Zaporożu, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny, odnaleziono pod gruzami kolejne trzy ciała i liczba ofiar śmiertelnych ostrzału wzrosła do dziesięciu - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. "Według stanu na godz. 7 rano (godz. 6 rano w Polsce), 4 marca ratownicy dotarli do ciał kolejnych trzech zabitych mieszkańców budynku. Ogółem spod gruzów wydobyto 10 zabitych, wśród których jest jedno dziecko" - głosi komunikat DSNS. Ocalało 11 osób, w tym ciężarna kobieta.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.