Ukraińscy żołnierze kończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-21 06:35 aktualizacja: 2023-03-22, 06:50
System Patriot, Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
System Patriot, Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot. Ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła agencja AP. Po szkoleniu w Niemczech żołnierze udadzą się na Ukrainę wraz z baterią systemu Patriot, której przekazanie zostało ogłoszone przez USA pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie ma jeszcze potwierdzonej daty rozmieszczenia amerykańskich wyrzutni na Ukrainie, lecz rozmówcy agencji AP zapewniali, że stanie się to "szybciej, niż pierwotnie zakładano".

22:21 Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) doszedł do porozumienia z przedstawicielami Ukrainy o przekazaniu temu krajowi pakietu dofinansowania w wysokości 15,6 mld dolarów, rozłożonego na cztery lata - poinformowano w komunikacie MFW.

Przedstawiony plan ma jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Wykonawczą MFW. Wsparcie finansowe powinno umożliwić "wspieranie stopniowego ożywienia gospodarczego (Ukrainy) przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy powojennej i na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

Porozumienie zawarto po miesiącach rozmów między MFW a władzami Ukrainy. 15 marca w Warszawie zakończyły się negocjacje między dwiema stronami dotyczące wsparcia finansowego.

22:02 Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzisiaj Ukraina zaczęła obchodzić pierwszą rocznicę pierwszych zwycięskich bitew pełnowymiarowej wojny: walk na północy naszego kraju, które doprowadziły do ucieczki okupanta. To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun - malutką wieś w obwodzie kijowskim, która stała się pierwszym wielkim krokiem naszego państwa w stronę wygranej w tej wojnie" - powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem nagraniu.

"Były też inne takie kroki. Bitwa o Hostomel. Walki o Irpień. Walka w obwodzie czernihowskim i sumskim. Walka o Wyspę Węży. Zaciekłe walki na południu Ukrainy i nasza wyjątkowa obronna operacja, która przywróciła wolność obwodowi charkowskiemu" - kontynuował Zełenski.

21:53 Instruktorzy z USA, którzy szkolili ukraińskich żołnierzy z obsługi Patriotów przyznawali, że na początkowym etapie szkoleń w Fort Sill napotkali pewne trudności związane z barierą językową, lecz w kolejnych tygodniach byli pod wrażeniem sprawności ukraińskich żołnierzy, którzy bardzo szybko przyswajali wiedzę.

"Wojskowi z Ukrainy są imponujący i błyskawicznie się uczą ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także doświadczenie bojowe" - podkreślił w rozmowie z Associated Press dowódca bazy w Oklahomie generał Shane Morgan.

Przekonaliśmy się, jak zaradni są Ukraińcy, kiedy w pierwszych dniach szkolenia w jednym z pojazdów doszło do wycieku płynu chłodzącego. Naprawa, która w normalnych okolicznościach wymagałaby złożenia formalnego wniosku i kilku dni oczekiwania, została wykonana w około 20 minut - zauważył jeden z amerykańskich instruktorów.

"To pokazuje ich zdolności adaptowania się do sytuacji. Na Ukrainie nie będą mieli dni. Mogą mieć tylko minuty" - dodał.

20:11 Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach to jedne z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli spotkania szefów unijnych państw i rządów. Napisał o tym w zaproszeniu wystosowanym do przywódców UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

"Rozpoczniemy o godzinie 11:30 w czwartek od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, który dołączy do nas podczas roboczego obiadu. (...) Na naszym późniejszym spotkaniu najpierw omówimy Ukrainę. Na początku dołączy do nas za pośrednictwem połączenia wideo prezydent (Wołodymyr) Zełenski. Jak zawsze potwierdzimy nasze niezachwiane zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Obejmuje to kontynuację prac nad rozliczalnością, wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i zmobilizowaniem globalnej społeczności do wspierania porządku międzynarodowego opartego na zasadach" - napisał Michel.

19:51 Ukraina przekazała Chinom swój plan pokojowy i zaprosiła ją do udziału w tym formacie, ale nie otrzymała odpowiedzi - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z japońskim premierem Fumio Kishidą.

"Przekazaliśmy Chinom zarówno w sposób publiczny, jak i kanałami dyplomatycznymi nasz format pokojowy i zapraszamy do udziału w nim. Czekamy na odpowiedź" - podkreślił ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Pytany o możliwą rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, Zełenski odpowiedział: "na razie nie ma żadnych konkretów, potwierdzenia".

Podczas gdy Ukrainę odwiedza japoński premier, w Moskwie trwa wizyta Xi, który spotkał się z Władimirem Putinem.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” informował niedawno, powołując się na anonimowe źródła, że po wizycie w Moskwie Xi planuje rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Byłby to ich pierwszy bezpośredni kontakt od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

19:48 Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams, M1A1, a nie jak pierwotnie zapowiadano M1A2 - poinformował rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Jak dodał, decyzję podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy czołgów tak, by były gotowe do jesieni.

"Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i dostarczyć te ważne zdolności Ukrainie do jesieni tego roku" - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego podkreślając, że decyzja została podjęta "w bliskiej koordynacji z Ukrainą".

Nowy plan ma polegać na modernizacji kadłubów czołgów będących w magazynach sił zbrojnych USA i wyposażeniu w "podobne" zdolności, co nowsze M1A2, w tym zaawansowany pancerz i armatę 120 mm oraz ciężki karabin maszynowy kalibru 50 mm. Zaznaczył, że pierwotna wersja planu, wyposażenie Ukrainy w 31 nowych M1A2, oznaczała, że termin dostawy wynosiłby ponad rok. Pierwotny koszt był szacowany na 400 mln dolarów.

Ryder przyznał, że czołgi nie dotrą na Ukrainę na czas jej spodziewanej wiosennej ofensywy, ale dodał, że będą przydatne w "średnim terminie".

19:26 Małżeństwo w starszym wieku zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy. Siły wroga zniszczyły tam bądź uszkodziły około 15 budynków mieszkalnych - powiadomił portal Suspilne za rzeczniczką prokuratury obwodu donieckiego Anastasiją Miedwiediewą.

"Dzisiaj w Czasiw Jarze nie tylko odnotowano uszkodzenia (infrastruktury). Rosjanie niszczą, rujnują moje miasto" - relacjonował przewodniczący administracji Czasiw Jaru Serhij Czaus.

W ocenie Miedwiediewej najeźdźcy ostrzelali miejscowość z wyrzutni rakietowych Tornado.

18:59 Deputowani japońskiego parlamentu kupili za własne pieniądze 20 terenowych pickupów dla Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował we wtorek portal mil.in.ua, powołując się na informacje uzyskane od ambasadora Ukrainy w Japonii Serhija Korsunskiego.

"Grupa deputowanych wyższej izby japońskiego parlamentu z opozycyjnej partii "Odrodzenie" zebrała 1,2 mln dolarów z własnych pensji, za które zakupili 20 samochodów Toyota Hilux i dwa kontenery produktów dla naszych sił zbrojnych" - podzielił się ambasador Ukrainy Serhij Korsunski. Dyplomata dodał, że wszystko to zostanie wysłane na Ukrainę w najbliższym czasie. Zauważył, że Ukraina cieszy się poparciem w japońskim parlamencie, zarówno wśród partii prorządowych, jak i sił opozycyjnych.

Rząd Japonii wysunął niedawno pomysł rozszerzenia listy krajów, które mają prawo otrzymać broń produkcji japońskiej. Chodzi przede wszystkim o państwa, które są zmuszone do obrony przed agresją. Do takich państw należy obecnie Ukraina - napisał portal mil.in.ua.

18:45 Nawet przejście na rozliczenia handlowe w chińskiej walucie juan nie pozwoli Rosji kupić sobie zwycięstwa nad Ukrainą ani przezwyciężyć własnych systemowych problemów - ocenił Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, komentując wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie.

Zacieśnienie kontaktów z Pekinem nie sprawi, że Moskwa będzie mogła przeforsować jakikolwiek "plan pokojowy" na swoich warunkach ani uporać się z poważnymi wewnętrznymi trudnościami o charakterze prawnym czy finansowym - napisał Podolak na Twitterze.

18:27 Rosyjscy żołnierze nie mogą poddawać się nawet, jeżeli są całkowicie otoczeni; za pójście do niewoli grozi im 10 lat kolonii karnej - poinformowała we wtorek ukraińska agencja Ukrinform.

Agencja powołała się na doniesienia rosyjskich mediów, które cytowały opinię Sąd Najwyższego Federacji Rosyjskiej stanowiącą, że poddanie się, gdy istnieje możliwość "okazania zdecydowanego oporu", jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat kolonii karnej. Jeśli jednak żołnierz nie ma fizycznej możliwości uniknięcia niewoli, jego czyn nie nosi znamion przestępstwa.

Ukrinform przytoczył za Siłami Zbrojnymi Ukrainy dane z grudnia 2022 roku, z których wynika, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy wojny do niewoli dobrowolnie oddało się co najmniej 4300 rosyjskich żołnierzy. 

17:18 Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.

Na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie siedem rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim - dwa. Żadna z tych jednostek nie posiada na swoim wyposażeniu pocisków Kalibr - czytamy w komunikacie ukraińskich sił morskich, opublikowanym na Telegramie 

16:51 Premier Japonii Fumio Kishida odwiedził we wtorek podkijowską Buczę, która stała się symbolem rosyjskiego okrucieństwa. Oddał hołd ofiarom zbrodni popełnionych na ludności cywilnej przez wojska rosyjskie - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Kishida przebywał w Buczy, gdzie na początku inwazji Rosjanie bestialsko zamordowali kilkuset cywilów. Złożył kondolencje rodzinom ofiar w imieniu Japonii.

"Świat był zdumiony na wieść o zabitych w Buczy rok temu niewinnych cywilach. Naprawdę czuję wielki gniew z powodu tego okrucieństwa po odwiedzeniu tych miejsc" - powiedział Kishida. Premier Japonii złożył wieniec przed miejscową cerkwią, po czym minutą ciszy uczcił pamięć ofiar - napisała Ukrainska Prawda.

16:40 Bardzo ważne słowa premiera Mateusza Morawieckiego w niemieckim Heidelbergu po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu - oświadczył Andrij Jermak, szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Bardzo ważne słowa Mateusza Morawieckiego podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu, które po raz kolejny demonstrują szczere polskie wsparcie dla ukraińskiego narodu. Dziękujemy naszym wszystkim polskim przyjaciołom za nieocenioną pomoc i wsparcie od samego początku naszej wojny o wolność" - napisał Jermak w komunikatorze Telegram, dodając fragment wykładu polskiego premiera.

15:31 Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek na Twitterze, że rozmawiał z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Tematem rozmów było m.in. utworzenie specjalnego trybunału ds. rosyjskiej zbrodni agresji na Ukrainie.

"Zachęcałem Parlament Europejski do kontynuowania jego kluczowej roli w walce z bezkarnością (Rosji). Zgodnie z odpowiednią rezolucją Parlamentu Europejskiego skoordynowaliśmy działania zmierzające do utworzenia specjalnego trybunału ds. rosyjskiej zbrodni agresji na Ukrainie" - poinformował ukraiński minister.

14:28 Putin popełnił poważny strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezentując raport podsumowujący główne działania Sojuszu w roku 2022.

"Putin popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina - w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie" - podkreślił Stoltenberg.

14:18 Rewizje w mieszkaniach pracowników Memoriału zakończyły się – powiadomiło stowarzyszenie we wtorek wczesnym popołudniem. W Komitecie Śledczym mają odbyć się przesłuchania.

Stowarzyszenie Memoriał poinformowało również w Telegramie, że historyka Nikity Pietrowa nie było w domu, gdy przyjechali tam funkcjonariusze. Skonfiskowano m.in. jego komputer.

14:00 Obrona Bachmutu przed atakami sił rosyjskich trwa; ukraińskie wojska z sukcesem odpierają grupy szturmowe przeciwnika, które starają się przebić z obrzeży do centrum miasta – poinformował we wtorek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski.

W tym tygodniu mija drugi miesiąc ciężkich walk o Bachmut – przypomniała wiceminister obrony Hanna Malar.

„Na kierunku bachmuckim stale niszczony jest sprzęt przeciwnika, jego żywa siła i wrogie składy. Grupy szturmowe wroga starają się przesuwać z obrzeży do centrum miasta, jednak siły obrony (Ukrainy) działają i niszczą ich 24/7” – napisał Syrski w Telegramie.

Generał wyjaśnił, że przeciwko Rosjanom walczy artyleria 24. brygady im. Króla Daniela, zaś ataki piechoty powstrzymuje desant z 80. brygady ukraińskiej armii.

„Wyczyn każdego z naszych wojowników zapisze się w historii Ukrainy. Zwyciężymy! Chwała Ukrainie!” – podsumował Syrski.

13:36 Premier Włoch Giorgia Meloni potwierdziła we wtorek poparcie dla Ukrainy, której naród - jak mówiła w Senacie - "broni także wartości wolności i demokracji, na których zbudowana jest nasza cywilizacja i same cele prawa międzynarodowego". "Bez niego siłę prawa zamienimy na prawo silniejszego" - ostrzegła.

W wystąpieniu w parlamencie w Rzymie przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii Europejskiej szefowa rządu oświadczyła: "Niezbędna jest jedność UE w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę".

13:23 Nowozelandzkie władze potwierdziły śmierć obywatela swego kraju na ukraińskim froncie; to już trzeci Nowozelandczyk, który zginął na wojnie. Wcześniej szkolił żołnierzy w legionie międzynarodowym i wykonywał zwiadowcze misje - poinformował we wtorek portal nzherald.co.nz.

38-letni Kane Te Tai, znany pod pseudonimem "Turtle" ("Żółw" - PAP) przyjechał na Ukrainę w kwietniu 2022 r. Z początku zajmował się szkoleniem, a potem zaczął wykonywać misje zwiadowcze i brał udział w działaniach bojowych - napisał portal.

13:15 Sztab Ukrainy opublikował nagranie z frontu.

13:08 Unia Europejska musi sformułować wspólne stanowisko w sprawie utworzenia specjalnego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie popełnione w trakcie swojej agresji przeciwko Ukrainie - zaznaczył minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, cytowany we wtorek przez telewizję ERR.

"To moralny obowiązek wspólnoty międzynarodowej, by obarczyć Rosję odpowiedzialnością za jej zbrodnie, w tym porywanie ukraińskich dzieci i wywożenie ich do Rosji" - powiedział minister, biorąc udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Brukseli.

12:58 Rosja jest teraz tanią stacją benzynową dla Chin. Oczywiście Xi to docenia, powiedział Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, komentując dla stacji N-tv poniedziałkowe spotkanie w Moskwie Putina i Xi Jinping. To przywódca Chin czerpie większe korzyści ze wzajemnych układów – dodał Heusgen.

Zdaniem Christopha Heusgena wizyta jest ważna dla obydwu rządzących z uwagi na samoizolację ich krajów.

12:54 Komisja Europejska przekazała we wtorek drugą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy wynoszącego w sumie do 18 mld euro na rok 2023.

"Za pomocą tego instrumentu UE stara się pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby w zakresie finansowania, zapewniając stabilne, przewidywalne i znaczne wsparcie finansowe w 2023 r. Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty" - przypomniała KE w opublikowanym komunikacie.

12:38 Pracownicy Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonego dla badania zbrodni stalinowskich i obrony praw człowieka, po rewizjach są we wtorek przewożeni na komisariat w Moskwie, gdzie mają zostać przesłuchani – informują media niezależne.

Dziennikarz Wasilij Połonski opublikował nagrania sprzed komisariatu policji w dzielnicy Twerskiej w centrum Moskwy. Widać na nich, jak do budynku są wprowadzani w asyście funkcjonariuszy Aleksandr Gurjanow i Oleg Orłow, a także Galina Jordanska.

12:08 Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Zdaniem Scholza nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie. „Musimy być przygotowani na to, że może długo potrwać. Nawet gdy wojna się już skończy, nie od razu wrócimy do normalności. Ale nie powinniśmy też ustawać w wysiłkach zmierzających do zakończenia wojny” – powiedział Scholz.

12:02 Premier Japonii Fumio Kishida przybył we wtorek do Kijowa z niezapowiadaną wizytą – podała japońska agencja Kyodo. Według stacji NHK do ukraińskiej stolicy dotarł pociągiem z Przemyśla.

Według zapowiedzi japońskiego MSZ Kishida spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, potwierdzi poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

11:51 Po ataku dronów w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję Krymie wprowadzono stan wyjątkowy – doniosły we wtorek portale społecznościowe. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku ataku zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr.

„Wybuch w mieście Dżankoj na północy tymczasowo okupowanego Krymu zniszczył rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr NK podczas transportowania ich koleją” – ogłosił po zdarzeniu Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy.

We wtorek władze Dżankoja ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu lokalnym – relacjonują użytkownicy sieci społecznościowych. Według niezależnego rosyjskiego kanału Astra w Telegramie w wyniku ataku w mieście uszkodzonych zostało co najmniej pięć obiektów.

„Cztery z nich odnoszą się do stacji kolejowej (zajezdnia lokomotyw, budynek ochrony dworca, magazyn materiałowy i magazyn paliw), jeden obiekt to sklep rolniczy na ulicy Perekopskiej 51” – poinformował kanał. Według jego informacji w sklepie ranny został 33-letni mężczyzna.

10:56 Przywódca Chin Xi Jinping spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem, ale zaoferował mu bardziej powściągliwą wizję dwustronnych relacji, niż ten by sobie życzył – ocenia we wtorek amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Na poniedziałkowym spotkaniu Xi i Putin zachwalali siłę dwustronnych relacji, ale w artykułach opublikowanych dzień wcześniej przez media w obu krajach przedstawili odmienne interpretacji co do skali przyszłych stosunków – twierdzi ISW.

10:45 Ćwiczenia wojsk ukraińskich. WarNewsPL opublikował nagranie.

10:28 W najbliższych tygodniach tysiące skazańców, walczących na Ukrainie w szeregach rosyjskiej firmy najemniczej Grupa Wagnera, zostaną najprawdopodobniej ułaskawione i wypuszczone na wolność - przekazało we wtorek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Grupa Wagnera przyciągała najwięcej więźniów jesienią 2022 r., oferowano im złagodzenie kary po sześciu miesiącach służby - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:25 Amerykański Instytut Badań nad Wojną informuje we wtorek o niewielkich zdobyczach terytorialnych Rosjan w rejonie Bachmutu i nasileniu ataków wokół Awdijiwki, co może być próbą uzyskania chociażby nieznacznych rezultatów przed wygaśnięciem ofensywy.

Siłom rosyjskim najprawdopodobniej udało się posunąć do przodu w północno-zachodniej i zachodniej części Bachmutu, a także na północny zachód od miasta – pomiędzy Bohdaniwką i Chromowym – przekazuje ISW w najnowszym raporcie.

10:00 W ramach postępowania o rzekomej „rehabilitacji nazizmu” funkcjonariusze struktur siłowych we wtorek rano rozpoczęli rewizję u Aleksandra Gurjanowa, historyka Memoriału zasłużonego dla badania sprawy katyńskiej. Wcześniej powiadomiono o przeszukaniach u innych pracowników stowarzyszenia, uhonorowanego w 2022 r. Pokojową Nagrodą Nobla.

O rewizji u Gurjanowa informuje w Telegramie Stowarzyszenie Memoriał. Wcześniej potwierdzono informacje o przeszukaniach w mieszkaniach innych pracowników, w tym szefa stowarzyszenia Jana Raczyńskiego, jego zastępcy, historyka Nikity Pietrowa oraz przywódcy obrońców praw człowieka z Memoriału Olega Orłowa.

09:28 Co najmniej trzy osoby cywilne zabite i 10 rannych, to tragiczny bilans ataków Rosji na wschodnie i południowe regiony Ukrainy, do których doszło ostatniej doby – poinformowali we wtorek przedstawiciele donieckiej i chersońskiej wojskowej administracji obwodowej.

„20 marca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców Donbasu: w Bachmucie i Awdijiwce. Kolejne trzy osoby w obwodzie zostały ranne” – powiadomił w Telegramie szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.

W dołączonej do wpisu grafice podano, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w obwodzie donieckim zginęło 1420, a rannych zostało 3244 osób. Dane te nie obejmują ofiar w okupowanym Mariupolu i Wołnowasze – zastrzeżono.

09:26 W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi Markową i zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Celem Komitetu będzie m.in. utrwalanie pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej – poinformowała szefowa KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych.

Minister przypomniała, że 24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką uchwalony przez parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

08:36 Kłamstwem jest, że Węgry zablokowały wspólne oświadczenie UE w sprawie nakazu aresztowania Władimira Putina, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych i handlu Węgier Mate Paczolay.

Według słów rzecznika Węgry poinformowały Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, że „przyjmują do wiadomości decyzję MTK i nie chcą jej w żaden sposób komentować”.

08:33 W dn. 20.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 19,4 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,541 mln os.  - poinformowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała, że z Polski na Ukrainę w poniedziałek odprawiono ponad 22,3 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,658 mln.

08:24 Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji. Tak odniosła się do trwającej wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie.

W opublikowanej we wtorek rozmowie z największą włoską gazetą ukraińska wicepremier stwierdziła: "Chiny tradycyjnie prowadzą politykę zagraniczną jako gracz-ekspert. Nie sądzę, by Xi zamierzał angażować się w otwarty konflikt z Zachodem, by ułatwić współpracę z Rosją".

08:13 Premier Japonii Fumio Kishida składa we wtorek niezapowiadaną wizytę w Kijowie, dokąd zmierza pociągiem z Przemyśla – podały media. Według nich przybył do Rzeszowa prywatnym odrzutowcem z Indii, a po wizycie na Ukrainie wróci do Polski.

Będzie to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kishida jest ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udaje się na Ukrainę od wybuchu wojny.

07:22 O rewizjach w mieszkaniach swoich pracowników poinformowało we wtorek zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, uhonorowane w 2022 roku Pokojową Nagrodą Noba. Wiadomo, że funkcjonariusze przyszli m.in. do Jana Raczyńskiego i Nikity Pietrowa.

Przeszukanie odbyło się także w mieszkaniu Olega Orłowa, przewodniczącego centrum praw człowieka Memoriał.

07:16 Nigdy nie wiesz, czego wojna będzie od ciebie wymagać i jak cię zmieni. Może się okazać, że księgowa może stac się świetnym snajperem - powiedziała PAP Julia Pajewska ps. "Tajra", słynna ukraińska ratowniczka medyczna i wolontariuszka. To ona pomogła w Mariupolu setkom rannych i dokumentowała sytuację w atakowanym mieście.

Pajewska, która od lat kieruje grupą medyków "Anioły Tajry" i spędziła trzy miesiące w rosyjskiej niewoli, 8 marca została w Waszyngtonie uhonorowana przez Pierwszą Damę i sekretarza stanu USA nagrodą International Women of Courage Award (IWOC) przyznawaną kobietom z całego świata za odwagę. Jak powiedziała PAP, uważa, że jest to nagroda dla wszystkich Ukrainek, które są masowo zaangażowane w obronę kraju przed rosyjską napaścią.

06:38 Dżankoj na Krymie. WarNewsPL opublikował nagranie.

04:05 Premier Japonii Fumio Kishida odwiedzi we wtorek Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - podał Reuters.

Agencja AP poinformowała, że japońska telewizja publiczna NHK pokazała Kishidę jadącego pociągiem z Polski w kierunku Kijowa.

Niespodziewana podróż Kishidy na Ukrainę następuje zaledwie kilka godzin po tym, jak spotkał się on z premierem Indii Narendrą Modim w New Delhi.

23:08 Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters.

Odnotowano wystrzały i kilka eksplozji w pobliżu miasta Dżankoj na Krymie, gdzie znajduje się również lotnisko wojskowe obsługiwane przez Rosję - donosi Euromaidan Press, powołując się na lokalne media. "Rosyjskie jednostki obrony powietrznej zestrzeliły drona" - dodano w komunikacie.

(PAP)