Prezydent Zełenski: wojna będzie najwięcej kosztować agresora [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-12 07:28 aktualizacja: 2023-04-13, 09:39
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Marcin Obara
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Marcin Obara
Wojna ma najwięcej kosztować agresora; rosyjskie aktywa zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy po rosyjskiej agresji - podkreślił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:19 Ukraina może mieć tylko jedną szansę na skuteczne przeprowadzenie kontrofensywy, więc musi być zdecydowana w działaniach - ocenił w środę brytyjski analityk wojskowy prof. Michael Clarke.

Clarke, były dyrektor londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), powiedział w rozmowie ze stacją Sky News, że Ukraina przygotowuje do spodziewanej kontrofensywy około 16 nowych brygad, co oznacza 90-100 tys. żołnierzy.

Zaznaczył, że nie wiadomo gdzie ani kiedy te nowe brygady miałyby zostać użyte i nie ma oznak, by miało to nastąpić w najbliższym czasie. Jak wskazał, według Rosji będzie to na południu Ukrainy, gdyż tam rosyjskie wojska rozbudowują linie obronne.

22:01 Wojna ma najwięcej kosztować agresora; rosyjskie aktywa zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy po rosyjskiej agresji - podkreślił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Na Ukrainie nie będzie żadnej ruiny. To nasz cel. I to będzie dosyć konkretny dowód pełnej klęski państwa-terrorysty" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

Jak dodał, aktywa Rosji, rosyjskich urzędników, oligarchów, "którzy bogacili się, kiedy ich państwo stawało się terrorystą", zostaną przeznaczone na zadośćuczynienie za szkody tym, którym Rosja przyniosła ból i cierpienie.

"Rosyjskie aktywa powinny pójść na odbudowę po agresji. Wojna powinna wyjść najdrożej właśnie dla agresora. I robimy w tym celu wszystko" - oświadczył Zełenski.

20:59 Wielka Brytania nałożyła w środę sankcje na dwóch obywateli Cypru, którzy pomagali rosyjskim oligarchom Romanowi Abramowiczowi i Aliszerowi Usmanowowi w ukrywaniu majątku, a także na członków rodzin kilku innych oligarchów.

Abramowicz i Usmanow zostali objęci sankcjami w marcu 2022 roku, czyli krótko po rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale jak przyznało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ, wielu oligarchów nadal było w stanie prowadzić działalność w Wielkiej Brytanii, ukrywając majątek w skomplikowanych sieciach funduszy powierniczych, spółek fasadowych czy przepisując go na członków swoich rodzin.

20:33 Francja "ze zgrozą zapoznała się" z wideo, które zdaje się przedstawiać rosyjskich żołnierzy odcinających głowę ukraińskiemu jeńcowi i potępia "ten akt barbarzyństwa i niewyobrażalne naruszenie ludzkiej godności" - powiedziała w środę rzeczniczka MSZ Francji.

"Ci, którzy są odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie będą musieli za to zapłacić" - dodała rzeczniczka, która skomentowała nagranie wideo tej zbrodni podczas konferencji prasowej online. AFP nie podała nazwiska przedstawicielki MSZ Francji.

20:19 Prezydent Czech Petr Pavel powiedział w środę, że jeśli zostanie potwierdzona autentyczność nagrania pokazującego kaźń ukraińskiego jeńca, to rosyjscy żołnierze znajdą się w jednym szeregu z terrorystami tzw. Państwa Islamskiego.

Czeski przywódca odniósł się w ten sposób do apelu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który poprosił o reakcje na drastyczne wideo.

19:17 Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi wydany w środę komunikat Banku.

Prezes Banku Światowego David Malpass, który wypowiadał się w Waszyngtonie, gdzie odbywa się wiosenna sesja banku i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ocenił, że Ukrainie nadal brakuje na "krytyczne wydatki" w 2023 roku 11 mld USD.

Zapewnił, że Bank Światowy jest gotów odegrać rolę w odbudowie Ukrainy, ale potrzebne do tego sumy są zbyt wysokie, by międzynarodowe instytucje finansowe zdołały sobie z tym poradzić bez pomocy ze strony krajów Europy Zachodniej.

19:09 Przebywający w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się w środę z szefem Pentagonu Lloydem Austinem; omawiano m.in. dalsze dostawy na Ukrainę systemów artylerii i obrony powietrznej - poinformował amerykański resort obrony.

Jak przekazał rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder, rozmowa dotyczyła "priorytetów pomocy wojskowej, takich jak obrona powietrzna i artyleria oraz szkolenie Sił Zbrojnych Ukrainy".

Na niedostatki zasobów amunicji artyleryjskiej i systemów obrony powietrznej wskazywały m.in. tajne dokumenty amerykańskich służb, które zostały opublikowane w internecie.

17:34 W okupowanych od 2014 roku rejonach Donbasu są dziesiątki, jeśli nie setka miejsc takich jak podkijowska Bucza - uważa ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan, cytowany w środę przez portal NV. Bucza to symbol rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Pułkownik Switan, komentując wideo z drastycznym zabójstwem ukraińskiego jeńca, zaznaczył, że tortury i kaźnie obecne są na Donbasie od początku wojny w 2014 roku.

"Wszystko, co widzimy teraz na tym etapie wojny, wszystko to trwa od 2014 roku w Donbasie" - podkreślił Switan, który sam trafił w 2014 roku do niewoli.

"W Donbasie, kiedy będziemy badać wykopy, będziemy rozkopywać zbiorowe groby; od 2014 roku są tam na pewno dziesiątki, jeśli nie setka Bucz. Dlaczego Rosjanie boją się nas tam wpuszczać? Bo kiedy tam wejdziemy i wszystko odkryjemy, to nie będzie Rosji (...). Tam naprawdę jest z setka Bucz co najmniej, począwszy od +Izolacji+ i kończąc na takich torturach" - kontynuował ekspert i wojskowy.

16:48 To nieprawda, że rosyjska najemnicza tzw. grupa Wagnera kontroluje 80 proc. Bachmutu na wschodzie Ukrainy - powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk, cytowany w środę przez agencję Reutera.

Czerewaty zapewnił, że ukraińskie siły kontrolują "znacznie więcej" niż 20 proc. terytorium tego miasta w obwodzie donieckim. Dzień wcześniej szef tzw. grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził, że najemnicy mają kontrolę nad 80 proc. powierzchni Bachmutu.

W Bachmucie ukraińskie siły toczą najbardziej zaciekłe walki z przeciwnikiem. Władze w Kijowie oceniają, że część miasta wskutek rosyjskiej agresji wygląda jak syryjskie Aleppo.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział agencji Associated Press, że jeśli Bachmut upadnie, Władimir Putin "sprzeda tę wygraną Zachodowi, swojemu społeczeństwu, Chinom, Iranowi".

15:55 Bułgaria nigdy nie proponowała nieodpłatnego przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 - oświadczył bułgarski minister obrony Dymitar Stojanow, odnosząc się do tajnych informacji amerykańskich, jakie wyciekły do mediów.

O rzekomej gotowości Bułgarii do przekazania Ukrainie znajdujących się w bułgarskich zasobach myśliwców poinformowano na podstawie wycieku dokumentów amerykańskiego wywiadu dotyczących m.in. inwazji Rosji na Ukrainę.

"Najprawdopodobniej te dokumenty zostały sfabrykowane" - podkreślił Stojanow na konferencji prasowej. "Nie moglibyśmy przekazać myśliwców, potrzebujemy ich. Nie podzielam opinii niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że nie ma przeszkód, aby przekazać te samoloty" - dodał bułgarski minister.

15:50 Jeśli świat wybierze haniebny pokój, to otrzyma wojnę z rosyjską IV Rzeszą - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

"O formule zwycięstwa Ukrainy i demokracji można dyskutować, ale formuła porażki jest znana. Historia uczy: żadnej pełnej i bezwarunkowej kapitulacji agresora. Pozostawcie III Rzeszę w granicach do 1941 roku z anektowanymi i okupowanymi terytoriami Austrii, Czechosłowacji, Polski, Francji. Zaproście Hitlera do ONZ na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Legitymizujcie faszystowskie władze i przywróćcie business as usual z dostawcami Wehrmachtu" - napisał na Facebooku Daniłow.

"Zapomnijcie o zniszczonych miastach, ludobójstwie, terrorze, torturach, tysiącach zabitych - wśród których są setki niewinnych dzieci, o zrujnowanych ludzkich losach... i dalej podawajcie rękę Putinowi na różnych szczytach, spotkaniach i negocjacjach" - kontynuował.

15:27 Jednym z rosyjskich żołnierzy, którzy prawdopodobnie ponoszą odpowiedzialność za brutalne ścięcie ukraińskiego jeńca, jest Jegor Guzenko; wojskowy publikował w sieciach społecznościowych treści wskazujące na swój udział w tej zbrodni - powiadomił.

Guzenko zamieścił np. obrazek przedstawiający żołnierza trzymającego w ręce ludzką głowę, opatrzony cynicznym podpisem: "Nawiązanie do antycznych greckich mitów" - powiadomił Kazanski. Bloger ujawnił na Telegramie zrzut ekranu z konta Rosjanina w mediach społecznościowych. Komentarz rosyjskiego wojskowego miał przywoływać znaną z mitologii greckiej historię Perseusza, który uciął głowę Meduzie.

Rosyjski żołnierz dał się poznać również z tego, że często zamieszcza różnego rodzaju "odezwy" nawołujące do brutalnego traktowania Ukraińców - czytamy w serwisie Obozrevatel.

15:22 Jeżeli nagranie, na którym widać drastyczną egzekucję ukraińskiego jeńca okaże się prawdziwe, to osoby które tego dokonały nie mogą pozostać bezkarne - powiedziała w środę rzeczniczka Komisji Europejskiej Nabila Massrali cytowana przez portal eurointegration.com.ua.

14:51 Zatrzymany w Mińsku Rosjanin Aleksiej Moskalow, ojciec 13-letniej Maszy, która namalowała antywojenny obrazek, został wydany władzom Rosji - poinformowała w środę organizacja dokumentująca prześladowania polityczne, OWD-Info.

Moskalow został skazany przez rosyjski sąd na dwa lata kolonii karnej na podstawie przepisów o "dyskredytacji armii", wprowadzonych w Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Skazano go za antywojenne komentarze w mediach społecznościowych, ale on sam nie był obecny podczas ogłaszania wyroku; uciekł z aresztu domowego, w którym przebywał na mocy decyzji sądu.

14:41 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może w maju odwiedzić Niemcy po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, by odebrać w Akwizgranie Nagrodę Karola Wielkiego. Według "Bild am Sonntag" kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza wygłosić laudację.

Zapowiedziano, że podczas ceremonii przemawiać będzie też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

14:40 MSZ Ukrainy zaapelowało w środę do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), by zwróciło uwagę na nagranie wideo wskazujące na bestialską kaźń jeńca ukraińskiego dokonaną przez wojskowych Rosji. Przypadek ten MSZ określiło jako zbrodnię wojenną.

"Wzywamy Biuro Prokuratora MTK, by niezwłocznie zwróciło uwagę na kolejne bestialstwo wojskowych rosyjskich w kontekście badania zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych przez obywateli Rosji na terytorium Ukrainy" - oznajmiło MSZ w oficjalnym komunikacie.

14:25 Rosja od lat używa różnych instrumentów wobec krajów Zachodu, które mają osłabić Unię, NATO, czy USA. Jednym z nich jest presja migracyjna wykorzystywana jako broń w prowadzonej z Zachodem wojnie hybrydowej - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"W ostatnich latach Polska odczuwa bardzo mocno wykorzystanie przez Rosję szlaku migracyjnego przeciwko Europie. Jednak te zagrożenia dotyczą także Europy Południowej. Mówił o tym ostatnio minister obrony Włoch - Guido Crosetto" - napisał w środę na Twitterze Stanisław Żaryn.

14:22 Misja ONZ na Ukrainie oświadczyła w środę, że nagrania egzekucji jeńców publikowane w internecie budzą przerażenie, jednak nie są to odosobnione przypadki. Misja oznajmiła, że podczas inwazji rosyjskiej udokumentowała łamanie prawa humanitarnego wobec jeńców.

Krótki komentarz misji ONZ dotyczył dwóch nagrań. Pierwsze z nich wskazuje na bestialską kaźń jeńca ukraińskiego przez wojskowych Rosji. Po nim pojawiło się także inne wideo, nagłośnione przez CNN, wskazujące na egzekucję kolejnych dwóch jeńców; na nagraniu widać ich okaleczone ciała.

14:11 Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy w sprawie wypowiedzenia umowy z Białorusią o wzajemnej ochronie tajemnic państwowych - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda. Jest to jedno z porozumień Kijowa z Mińskiem, które wciąż pozostają w mocy mimo sojuszu Białorusi z Rosją.

Chociaż siły białoruskie nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego 2022 roku natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

14:00 "Propagandyści Putina pokazali Bachmut, które całkowicie zniszczyli". Nexta opublikowała nagranie.

13:42 Na Białorusi odbędą się ćwiczenia taktyczne z udziałem 6 tys. żołnierzy na szczeblu brygady - podał w środę niezależny portal Zerkalo.io, powołując się na wypowiedzi sekretarza białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandra Wolfowicza.

Szef Rady Bezpieczeństwa nie podał daty ani miejsca manewrów. Oświadczył, że w ćwiczeniach weźmie udział brygada zmechanizowana wchodząca w skład Zachodniego Dowództwa Operacyjnego w rejonie (powiecie) słonimskim, na zachodzie kraju.

13:33 Przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu Żółta Wstążka, działającego na okupowanych przez Rosję terenach Donbasu i południa Ukrainy, a także na Krymie, wypisują na rosyjskich banknotach patriotyczne hasła - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

13:14 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach sił rosyjskich.

13:02  Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła w środę, że od razu po publikacji nagrania wideo wskazującego na bestialską kaźnię jeńca ukraińskiego przez wojskowych Rosji, władze w Kijowie wszczęły kroki, by ustalić tożsamość sprawców.

Służby ukraińskie analizują nagranie, by zidentyfikować zbrodniarzy wojennych; "dzisiaj w nocy zajmowaliśmy się tym wspólnie z innymi resortami siłowymi" - napisała Malar na serwisie Telegram.

"Robimy wszystko, by zidentyfikować zabitego. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że ustalenie tożsamości człowieka na podstawie nagrania wideo, a tym bardziej - w takich okolicznościach, jest zadaniem nadzwyczaj trudnym. Dlatego prosimy powstrzymać się od publicznego ogłaszania jakichkolwiek wersji, do czasu przekazania oficjalnych wniosków" - oświadczyła wiceminister. Zaapelowała, by ze względu na szacunek dla bliskich zabitego powstrzymać się od spekulacji na temat jego tożsamości, nawet jeśli ktoś jest absolutnie pewien, że rozpoznał zabitego.

12:28 To absurd, że Rosja, która jest gorsza od Państwa Islamskiego, sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - ocenił w środę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister odniósł się w ten sposób do nagrania wideo ukazującego rosyjskich żołnierzy ścinających ukraińskiego jeńca wojennego.

"W sieci krąży przerażające nagranie, na którym wojskowi z Rosji odcinają głowę ukraińskiemu jeńcowi. (...) Rosyjscy terroryści muszą zostać wyrzuceni z Ukrainy i ONZ, a także ponieść odpowiedzialność za swoje zbrodnie" - podkreślił Kułeba w komunikacie na Twitterze.

12:26 Grupa ponad 100 Rosjan zmobilizowanych na front znikła na terenach okupowanych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy po tym, jak odmówili oni podpisania kontraktu z Grupą Wagnera - podał w środę niezależny rosyjski kanał Astra na serwisie Telegram.

Astra powołuje się na rodziny zmobilizowanych. Z relacji krewnych wynika, że 5 kwietnia br. ponad 500 zmobilizowanych z obwodów moskiewskiego i woroneskiego zostało wysłanych trzema samolotami transportowymi z Kurska do Rostowa nad Donem na południu Rosji. Materiał Astry dotyczy wojskowych tylko z jednego samolotu - grupy około 170 osób, los pozostałych nie jest znany.

12:23 "Ukraiński Su-25 niszczy siły rosyjskie". Sztab Ukrainy opublikował nagranie.

11:58 Brytyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w środę, że wyciekłe z Pentagonu tajne dokumenty, w których jest mowa m.in. o obecności brytyjskich sił specjalnych na Ukrainie, zawierają "poważny poziom niedokładności". Nie zdementowało jednak w całości tych doniesień.

Według jednego z dokumentów, datowanego na 23 marca, na Ukrainie przebywa 50 członków brytyjskich sił specjalnych – więcej niż z jakiegokolwiek innego kraju sojuszniczego – a także 17 z Łotwy, 15 z Francji, 14 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Holandii. Nie sprecyzowano, gdzie dokładnie na Ukrainie przebywają ani czym się zajmują.

11:20 Serbia nie sprzedawała i nie sprzeda uzbrojenia ani Ukrainie, ani Rosji - powiedział w środę serbski minister obrony Milosz Vuczević. Polityk skomentował w ten sposób bazujące na wycieku tajnych dokumentów Pentagonu doniesienia o rzekomej zgodzie Belgradu na uzbrajanie Kijowa.

Vuczević zdementował medialne doniesienia, według których władze Serbii odmówiły szkolenia ukraińskich żołnierzy, jednak zobowiązały się do wysłania na Ukrainę broni lub już ją dostarczyły.

10:35 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że wszczęła śledztwo w sprawie nagrania wideo, z którego wynika, że wojskowi Rosji odcięli głowę ukraińskiemu jeńcowi. Szef SBU Wasyl Maluk zapewnił, że sprawcy zostaną odnalezieni.

"Wczoraj (wtorek-PAP) w internecie pojawiło się wideo, na którym okupanci rosyjscy demonstrują swoje bestialstwo - okrutnie katują jeńca ukraińskiego i odcinają mu głowę. SBU rozpoczęła wstępne postępowanie w sprawie tej zbrodni wojennej" - oświadczyły służby w komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram.

Szef SBU oznajmił, że sprawcy zostaną znalezieni "gdziekolwiek by nie byli" i "poniosą karę".

09:38 Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa, która przebywa z wizytą w Indiach, wezwała władze w Delhi do opowiedzenia się po "właściwej stronie" w wojnie Kijowa z Moskwą, a także "odegrania większej roli" na rzecz rozwiązania tego konfliktu - poinformował w środę portal National News.

"Bardzo chcemy pogłębić dwustronne relacje z Indiami. Nasza historia układała się w różny sposób, ale teraz Ukraina uzyskuje (prawdziwą) niepodległość. Jesteśmy w stanie być podmiotem, a nie przedmiotem. (...) Przyjęlibyśmy z zadowoleniem każdą inicjatywę (władz Indii) ukierunkowaną na zakończenie wojny" - oznajmiła Dżaparowa.Wiceminister zaapelowała do rządu w Delhi o rozważenie udziału prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w szczycie grupy G20, planowanym w stolicy Indii we wrześniu 2023 roku. Chociaż Ukraina nie należy do tego forum, gospodarz poprzedniego szczytu, Indonezja, umożliwił Zełenskiemu uczestnictwo w tym wydarzeniu w formie zdalnej. W listopadzie ubiegłego roku ukraiński prezydent zwrócił się do światowych przywódców zgromadzonych na indonezyjskiej wyspie Bali i przedstawił swoją propozycję uregulowania konfliktu z Rosją - przypomniał National News.

09:27 Opublikowane w mediach społecznościowych tajne dokumenty departamentu obrony USA informują, że Serbia zgadza się na uzbrajanie Ukrainy - podaje agencja Reutera. W marcu, odpowiadając na medialne doniesienia o wysyłaniu Kijowowi sprzętu wojskowego, najwyższe serbskie władze zaprzeczyły wysyłaniu uzbrojenia na Ukrainę lub do Rosji.

Władze Serbii - wynika z tajnych dokumentów Pentagonu, do których wycieku dochodziło na przestrzeni ostatnich tygodni - odmówiły szkolenia ukraińskich żołnierzy, jednak zobowiązały się do wysłania na Ukrainę broni śmiercionośnej lub już ją dostarczyły.

09:20 WarNews opublikował nagranie z Bachmutu.

09:16 Niższa izba parlamentu Rosji przyjęła ustawę pozwalającą zawierać kontrakt z armią od razu po ukończeniu szkoły średniej. Niedobór żołnierzy kontraktowych w armii wypełnią więc 18-latkowie, którzy jeszcze wczoraj siedzieli w ławie szkolnej - komentuje w środę rosyjska redakcja BBC.

Do tej pory kontrakt z armią mogli podpisać młodzi mężczyźni, którzy po ukończeniu 9 klas (mając wykształcenie niepełne średnie) kształcili się jeszcze w technikum bądź studium zawodowym. Tacy absolwenci są co najmniej rok-dwa lata starsi od absolwentów średnich szkół ogólnokształcących.

08:36 Rozbudowywane przez Rosję linie obronne w obwodzie zaporoskim mogą być znaczącą przeszkodą dla ukraińskiej ofensywy, ale ich skuteczność zależy od tego, czy będą wspierane przez artylerię i personel wojskowy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ostatnich tygodniach Rosja kontynuowała rozbudowę rozległych liniowych zapór obronnych w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, za który to obszar z dużym prawdopodobieństwem odpowiada rosyjskie Południowe Zgrupowanie Sił.

08:34 W dn. 11.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 27 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,039 mln os. - napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała, że z Polski na Ukrainę we wtorek odprawiono prawie 25,7 tys. osób. Od 24 lutego ub.r. - prawie 9,285 mln os.

08:15 Nexta opublikowała zdjęcia z Ukrainy.

07:38 Korea Południowa uzgodniła w marcu ze Stanami Zjednoczonymi, że wypożyczy im 500 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, co może dać Waszyngtonowi większą swobodę w przekazywaniu amunicji Ukrainie – podał w środę południowokoreański dziennik „Tonga Ilbo”.

Gazeta zacytowała anonimowe źródła rządowe w Seulu, według których Korea Płd. zdecydowała się „wypożyczyć” USA amunicję, ale jej nie sprzedawać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo, że pociski zostaną wykorzystane w wojnie na Ukrainie. Mają one głównie służyć uzupełnieniu zapasów USA.

07:33 Oddziały rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, które odniosły pewne sukcesy pod Kreminną w obwodzie ługańskim, są wyposażone w system rakietowy z pociskami termobarycznymi TOS-1A - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Jak przekazał ośrodek, Rosjanie poczynili pewne postępy 11 kwietnia w zalesionych obszarach na południe od Kreminnej. Około 4 km na południe od Kreminnej znajdują się oddziały rosyjskiej 76. dywizji powietrznodesantowej uzbrojone w system TOS-1A. "Po raz pierwszy dowództwo rosyjskie skierowało systemy TOS-1A do sił powietrznodesantowych 3 kwietnia" - przypomina ISW i dodaje, że w tym czasie siły powietrznodesantowe Rosji mocno zaangażowały się w walki pod Kreminną. Są to elementy dwóch formacji: 76. i 98. dywizji wojsk powietrznodesantowych.

06:45 Francja blokuje wymagającą jednomyślności decyzję Unii Europejskiej dotyczącą finansowania dostaw amunicji dla Ukrainy. Chce m.in., aby refundacja możliwa była nie tylko w przypadku amunicji, ale też rakiet, nawet w sytuacji, w której Ukraina o takie rakiety nie prosi - przekazało PAP wysokie źródło unijne. Przeciwko temu protestuje część krajów UE, w tym Polska.

Decyzja o sfinansowaniu przez Unię Europejską dostaw amunicji na Ukrainę zapadał w marcu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Potrzebne na to 2 mld euro mają pochodzić z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. O dostawy amunicji apelował wcześniej prezydent Ukrainy podczas swojej wizyty w Brukseli. Chodzi o amunicję 155 mm, która jest wykorzystywana w precyzyjnej artylerii dalekiego zasięgu.

03:13 Ryzyko wycieku danych dotyczących planów bojowych na Ukrainie jest obecnie minimalne - powiedziała we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, odnosząc się do wycieku tajnych dokumentów z Pentagonu.

"Jeśli chodzi o przeciek, to musimy zrozumieć, że jeśli planowane są operacje wojskowe na Ukrainie, to bardzo wąskie grono ludzi wie o nich – na palcach jednej ręki można ich policzyć. Ryzyko wycieku jest zatem minimalne" – powiedziała Malar.

02:36 Sztab Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej chwili podejmie decyzję o rozpoczęciu planowanej kontrofensywy - powiedział we wtorek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w niemieckiej telewizji ARD.

"Jeśli ktoś myśli, że mamy tylko jedną opcję, to nie jest to prawda. Nawet trzy opcje to mało" – wyjaśnił Daniłow.

02:03 Przebywający w kolonii karnej czołowy rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny jest chory i pozostawiony "bez opieki" - poinformował we wtorek jego prawnik Wadim Kobzew, który alarmuje, że jest to "bardzo dziwna" sytuacja.

"W nocy z piątku na sobotę do jego celi wezwano karetkę pogotowia z powodu powiększającego się bólu żołądka" – napisał na Twitterze Kobzew. Jego zdaniem 46-letni Nawalny cierpi na "nieznaną chorobę, na którą nikt go nie leczy".

01:28 Miasto Bachmut w obwodzie donieckim wzięło na siebie ciężar rosyjskich ataków na wschodzie, opuszczenie miasta oznaczałoby wpuszczenie wroga w głąb kraju - powiedziała we wtorek w ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Wróg skoncentrował swoje główne wysiłki na Bachmucie, więc my w zamian musimy skoncentrować tam nasze, aby powstrzymać wroga. W rzeczywistości Bachmut wziął teraz na siebie główny ciężar ataków sił zbrojnych wroga i jego prywatnych armii na wschodzie" - powiedziała Malar.

01:07 Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział we wtorek amerykańskiemu dziennikowi "The Hill", że zakrojona na szeroką skalę kontrofensywa sił ukraińskich przeciwko rosyjskim wojskom może rozpocząć się już latem.

"Szmyhal stwierdził w ekskluzywnym wywiadzie, że kontrofensywa może nastąpić już latem, zaznaczając, że największa presja na rozpoczęcie kontrofensywy pochodzi ze strony społeczeństwa Ukrainy" – napisał dziennik.

(PAP)