06:45 WarNewsPL opublikował nagranie z Bachmutu.
🇺🇦💥🇷🇺
— WarNewsPL (@WarNewsPL1) April 18, 2023
Bachmut. pic.twitter.com/NI0YhVXN5k22:30 Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie wojny agresji Rosji na Ukrainie. "Mój rząd potępia naruszenie terytorium Ukrainy, ale bronimy (idei) negocjacji dla rozwiązania politycznego” powiedział we wtorek lokalnym mediom.
Prezydent Brazylii kilkukrotnie podnosił, że pokój powinien zostać wynegocjowany przez "grupę państw", przypomniała we wtorek agencja Reutera.
21:48 Szwajcaria nie wycofuje się ze swojego zakazu przekazywania uzbrojenia Ukrainie, stwierdził prezydent Szwajcarii Alain Berset, który we wtorek spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem. "Nie można od nas wymagać, żebyśmy łamali nasze własne prawa" - powiedział Berset.
Szwajcarskie przepisy o neutralności oznaczają, że rząd nie może udzielać militarnego wsparcia żadnej ze stron konfliktu. Jednak to "wcale nie oznacza obojętności". Szwajcarzy zdecydowanie potępiają rosyjski atak i pomagają Ukrainie w działaniach humanitarnych i odbudowie. "Każdy robi to, co potrafi najlepiej" - powiedział Berset, cytowany przez portal telewizji ARD.
21:36 Wszystkie transporty zboża przybywające z Ukrainy na Węgry drogą i koleją są sprawdzane; tylko pojazdy tranzytowe mogą przekroczyć kraj - powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Węgier Marton Nobilis na węgiersko-ukraińskim przejściu granicznym w Zahony.
„Naszym celem jest ochrona węgierskich rolników przed zalewaniem naszego rolnictwa przez ukraińskie zboże i szkodzeniem węgierskim rolnikom” - powiedział polityk, dodając, że obecnie resort pracuje nad rozszerzeniem zakazu na inne ukraińskie produkty.
21:02 W środę premier Mateusz Morawiecki spotka się prezydentem Państwa Izrael Izaakiem Herzogiem. Tematem rozmów będą m.in. wojna w Ukrainie i sytuacja na Bliskim Wschodzie - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W komunikacie zapowiadającym środowe rozmowy premiera Morawieckiego z prezydentem Herzogiem poinformowano, że podczas spotkania omówiona zostanie obecna sytuacja międzynarodowa ze szczególnym uwzględnieniem wojny w Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Izrael, podobnie jak Polska, potępia rosyjską agresję i wspiera humanitarnie Ukraińców" - podkreślono.
20:04 Były premier i kandydat na prezydenta Francois Fillon będzie przesłuchiwany w maju w sprawie swoich związków z Rosją przez komisję śledczą Zgromadzenia Narodowego – podała we wtorek stacja BFM TV.
Fillon w 2021 r. dołączył do zarządów dwóch rosyjskich koncernów naftowych: Zarubieżnieft i Sibur. Były premier Francji podobnie, jak kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie zrezygnował natychmiast ze swoich posad po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r.
Fillon potępił wprawdzie „użycie siły”, twierdząc, że konfliktu między Moskwą a Kijowem „można było uniknąć”. Polityk złożył dymisje kilka tygodni po rosyjskiej agresji, a swoją dymisję ogłosił 25 lutego 2022 r.
20:00 Niemcy przekazały Ukrainie system przeciwrakietowy Patriot wraz z amunicją - informują we wtorek ukraińskie media, powołując się na niemiecki rząd.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w komentarzu dla portalu RBK-Ukraina nie zaprzeczył, ani nie potwierdził informacji o tym, że Patriot już jest na Ukrainie. Zaznaczył, że otrzymanie tego systemu będzie istotnym wydarzeniem, ponieważ pozwoli strącać wrogie cele z dalszej odległości.
19:57 Senacka komisja spraw zagranicznych zaleciła rządowi ograniczenie wpływów Rosji w Czechach, rozwiązanie kwestii nieruchomości, które w Czechach Rosja wykorzystuje niezgodnie ze statusem dyplomatycznym oraz wypowiedzenie traktatu o przyjaznych stosunkach i współpracy.
Po zamkniętym posiedzeniu komisji, w którym uczestniczył zaproszony minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky, jej przewodniczący Pavel Fischer powiedział, że zalecono rządowi ograniczenie współpracy dwustronnej z Rosją oraz, ze względu na bezpieczeństwo narodowe, zminimalizowanie rosyjskich wpływów w Czechach.
18:02 Transporty zboża z Ukrainy przejeżdżające przez Polskę będą konwojowane i monitorowane systemem SENT - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.
"Udało się doprowadzić do takich mechanizmów, które spowodują, że żadna tona zboża (z Ukrainy - PAP) nie zostanie w Polsce, że towary będą przewożone tranzytem przez Polskę. (...) Przede wszystkim przez pewien czas będzie konwój, konwój każdego transportu przez Polskę" - powiedział szef MRiRW.
17:05 Ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli - poinformował pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko. "Tak, jest taka liczba, to trochę ponad siedem tysięcy. Liczymy na to, że te osoby, które poszukujemy jako zaginione, są w niewoli" - powiedział Kotenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Z danych statystycznych wynika, że ok. 60-65 proc. zaginionych żyje i znajduje się w niewoli - dodał. Pozostałe osoby nie żyją.
14:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital wojskowy w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i odznaczył leczonych tam ukraińskich żołnierzy - poinformowało we wtorek jego biuro.
Prezydent zapoznał się z pracą szpitala, porozmawiał z wojskowymi i wręczył im odznaczenia państwowe. Szef państwa podziękował żołnierzom za służbę i życzył im szybkiego powrotu do zdrowia.
14:31 Pułkownik rosyjskiej armii Iwan Miertwiszczow, który próbował przyjąć korzyść majątkową w postaci nowoczesnej pralki marki Bosch, został ukarany grzywną; wydano też wobec niego dwuletni zakaz zajmowania stanowisk państwowych - poinformowała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Według śledczych jesienią 2022 roku Miertwiszczow miał przeprowadzić inspekcję w jednym z moskiewskich komisariatów wojskowych, czyli komend uzupełnień. Pułkownik przyznał w rozmowie telefonicznej z kierownictwem tej placówki, że "sprawy związane z rekrutacją żołnierzy poborowych mają się tam źle", a rezultat kontroli może "nie najlepiej wpłynąć nie tylko na wizerunek (komendy), ale też na karierę jej szefa".
14:21 Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zaprosił na rozmowy w sprawie ukraińskiego zboża ministrów ds. handlu pięciu krajów, których przywódcy byli sygnatariuszami listu do Komisji Europejskie w tej sprawie – przekazało we wtorek PAP wysokie źródło unijne.
Rozmowy mają odbyć się w środę po południu w formie wideokonferencji.
14:08 Sąd w Moskwie odrzucił we wtorek apelację w sprawie aresztowania korespondenta dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, oskarżonego przez władze Rosji o szpiegostwo. USA nadal będą żądać uwolnienia dziennikarza - powiedziała po decyzji sądu amerykańska ambasador w Moskwie Lynne Tracy.
"Mówię ze schodów sądu, w którym byliśmy na rozprawie. Ciężko było patrzeć, jak niewinny dziennikarz trzymany jest w takich warunkach. Wczoraj po raz pierwszy zostałam do niego dopuszczona w areszcie śledczym. Jest zdrów i trzyma się, pomimo okoliczności" - powiedziała ambasador. Dodała następnie: "oskarżenia nie są w żaden sposób uzasadnione, nadal żądamy od Rosji jego uwolnienia".
13:50 We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy walczących z rosyjską armią w Awdijiwce w Donbasie.
Awdijiwka to drugi, obok Bachmutu, kierunek rosyjskiego natarcia w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Miasto jest niemal doszczętnie zniszczone przez artylerię i lotnictwo agresora.
Ukraińskie władze ogłosiły ewakuację mieszkańców Awdijiwki, przede wszystkim dzieci. Miejscowość znalazła się w "czerwonej strefie" – nie mogą do niej wjeżdżać dziennikarze, wolontariusze ani inni cywile.
13:07 Przy okazji wtorkowej wizyty prezydenta Szwajcarii Alaina Berseta w Berlinie przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Michael Roth (SPD) ostro skrytykował neutralności tego kraju w sprawie wojny na Ukrainie. Szefowa komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) uważa, że "Szwajcaria musi zdecydować, po której stronie historii chce być".
"Szwajcaria jest nie tylko tradycyjnie +neutralnym+ państwem, ale także państwem, który głęboko kocha wolność - powiedział portalowi RND Roth - I właśnie o wolność chodzi na Ukrainie, która jest atakowana przez Rosję i ma zostać zniszczona. Tutaj jestem bardzo rozczarowany Szwajcarią. Każdy, kto chce być neutralny w tak zbrodniczej wojnie napastniczej, pośrednio przynosi korzyści rosyjskiemu agresorowi".
12:44 Ze szturmowanej przez Rosjan Awdijiwki udało się ewakuować w ostatnich dniach dwóch nastolatków w wieku 15 i 17 lat i w mieście pozostało już - według ocen władz - tylko jedno dziecko: 12-letni chłopiec - poinformował we wtorek Witalij Barabasz, mer położonej na wschodzie Ukrainy Awdijiwki.
"Wczoraj wywieźliśmy chłopca w wieku 17 lat, którego długo nie mogliśmy znaleźć, w maju będzie miał on już 18 lat. Dzisiaj wywieźliśmy 15-latka, którego znaleźliśmy w piątek. Jego rodzice zgodzili się wyjechać po Wielkanocy" - powiedział mer, cytowany przez portal Suspilne. Wielkanoc prawosławna przypadała w tym roku 16 kwietnia.
Tak dzisiaj wygląda Awdijiwka w obwodzie donieckim. Od kilku tygodni o miasto toczą się ciężkie walki
— Biełsat (@Bielsat_pl) April 17, 2023
Źródło: Unian pic.twitter.com/ZZ44AJQxH612:41 Egipt miał w planach przekazanie Rosji pocisków rakietowych, jednak po ofensywie dyplomatycznej USA postanowił dostarczyć Ukrainie amunicję artyleryjską - pisze "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty Pentagonu, które wyciekły do internetu. Są to inne dokumenty niż te, które dziennik opisywał w ubiegłym tygodniu.
Wedle wcześniejszych doniesień prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi planował w lutym wyprodukować 40 tys. rakiet dla Rosji. Nakazał jednak utrzymać produkcję i wysyłkę w tajemnicy, aby uniknąć problemów z Zachodem. Na początku marca Kair wycofał się z planu wsparcia Moskwy.
12:09 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o zatrzymaniu na przejściu granicznym Mościska kierownika pociągu relacji Zaporoże-Przemyśl, który w kryjówce w swym przedziale przemycał mężczyzn w wieku podlegającym służbie wojskowej. Mężczyźni uciekali z Ukrainy do krajów UE.
Jak głosi komunikat SBU, w obudowie wentylacji przedziału kierownika pociągu znajdował się schowek, w którym mógł zmieścić się człowiek. Uciekający z kraju ukrywali się w schowku podczas kontroli granicznej.
11:36 Funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa przeprowadzili rewizję w Jekaterynburgu, na Uralu, w domu Jarosława Szyrszykowa, który jako pierwszy poinformował o zaginięciu korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha - podał portal Meduza. Gershkovich został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa.
Niezależny portal powołuje się we wtorek na doniesienia rosyjskich mediów prorządowych, z których część twierdzi, że Szyrszykow też został zatrzymany. Według tych doniesień mężczyzna miałby być podejrzany o "usprawiedliwianie terroryzmu" z powodu komentarza o śmierci blogera wojennego Władlena Tatarskiego.
11:28 Władimir Putin to autor masowych morderstw odwiedzający tereny okupowane, by cieszyć się dokonanymi tam zbrodniami - oznajmił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując twierdzenia Kremla, iż Putin był w obwodzie chersońskim i ługańskim.
W komentarzu zamieszczonym we wtorek na Twitterze Podolak oświadczył, że rok temu "świat czekał na oświadczenia Putina, na to co zrobi i powie", a teraz "jest to obojętne, nie ma już takiego aktora politycznego".
Dodał następnie: "jest natomiast +podróż specjalna+ autora masowych morderstw po okupowanych i zniszczonych terytoriach, by na koniec nacieszyć się zbrodniami (popełnionymi przez) +swoich+"
#Putin allegedly visited the headquarters of the #Dnepr group of troops in the #Kherson direction. pic.twitter.com/Kap2mTAgvv
— NEXTA (@nexta_tv) April 18, 202311:21 Konfederacja i Porozumienie chcą powołania komisji śledczej do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy. "Chcemy by na najbliższym posiedzeniu Sejmu wniosek ten był procedowany, o co apelujemy do marszałek Elżbiety Witek" - podkreślili posłowie obu ugrupowań.
Poseł Michał Urbaniak (Konfederacja) informując na wtorkowej konferencji prasowej o projekcie uchwały ws. powołania komisji śledczej, który został złożony w Sejmie podkreślił, że "dotyczy on przede wszystkim zbadania niekontrolowanego importu (żywności), tego kto jest odpowiedzialny za zaniechania, tego jak wygląda kwestia nieuczciwej konkurencji i tego kto podejmował decyzje o tym, że zboże nie było badane, że nie było możliwości weryfikacji tego co wjeżdża".
11:09 W pierwszym kwartale tego roku o azyl w Niemczech miało wystąpić 2381 obywateli Rosji, gdy w całym ubiegłym roku odnotowano 2851 wniosków - podał serwis Table.Media powołując się na dane Federalnego Urzędu ds. Migracji (BAMF). Większą część ubiegających się o azyl stanowią młodzi mężczyźni.
Nastąpił znaczny wzrost zwłaszcza w grupie 19-30-letnich mężczyzn i kobiet z Rosji.
W pierwszych trzech miesiącach tego roku odsetek mężczyzn wśród ubiegających się o azyl był również wyższy niż w ubiegłym roku: w 2022 roku 59 proc. wnioskodawców z Rosji stanowili mężczyźni. Od stycznia do końca marca 2023 roku było to 64 procent - wynika z danych serwisu Table.Media.
11:00 Reżim Władimira Putina boi się obywatelskiego nieposłuszeństwa, nawet w mikroskali. Stąd drastyczny wyrok dla opozycjonisty Władimira Kara-Murzy, aby przestraszyć potencjalnych naśladowców nawet jeśli jest ich bardzo niewielu - powiedział PAP szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
„Wyraźnie widać, że Kreml zwiera szeregi i obawia się, w sytuacji przedłużającej się wojny w Europie Wschodniej, aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa. Dlatego reaguje takimi absolutnie drastycznymi karami” - ocenił europoseł.
10:43 Wstąpiłem do ukraińskiej armii, ponieważ muzułmanin powinien stać po stronie prawdy i pomagać prześladowanym; Rosja to kraj, który przynosi innym terror i dyktaturę - oznajmił we wtorek w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia obywatel Turkmenistanu walczący pod Bachmutem w szeregach ochotniczego Batalionu Szejka Mansura.
44-letni Turkmen, posługujący się na froncie pseudonimem Abu Junus, mieszka na Ukrainie od 2018 roku.
"Spodobało mi się to, jak potraktowali mnie tam miejscowi ludzie, którzy szanują muzułmanów. Piękny kraj, wolność. Policjanci nie represjonują, lecz uprzejmie rozmawiają. Po prostu trafiłem do Europy. (...) Przyjęto mnie tam życzliwie, dlatego sumienie nie pozwoliło mi potem zostawić tego kraju i odejść. (...) Gdy dowiedziałem się, że Rosja napadła na Ukrainę, następnego dnia zgłosiłem się do wojska" - wspomina Abu Junus, walczący w Donbasie jako snajper.
10:42 Budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją ruszyła we wtorek w okolicy Bezled i Sępopolu, pierwsze roboty w pasie drogi granicznej polegają na ustawianiu słupów pod kamery i instalacji kabli - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Prace potrwają do końca września.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o rozpoczęciu budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej.
10:26 Stacjonujące w Estonii myśliwce Typhoon sił powietrznych Wielkiej Brytanii i Niemiec przechwyciły i odeskortowały trzy samoloty rosyjskie przelatujące nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim - poinformowała estońska telewizja ERR.
Myśliwce, stacjonujące w estońskiej bazie Amari w ramach natowskiej misji monitorowania przestrzeni powietrznej, odeskortowały w poniedziałek dwa rosyjskie myśliwce i samolot wywiadowczy. Maszyny przelatywały z rosyjskich baz położonych w pobliżu państw bałtyckich do Kaliningradu.
10:09 Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera znów uzupełnia skład osobowy, dostaje amunicję i wsparcie polityczne, gdyż Kreml zapewne chce zdobycia Bachmutu przed 9 maja, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank w najnowszym raporcie wyraża przypuszczenie, że Władimir Putin "potrzebuje zwycięstwa w Bachmucie" przed 9 maja, bądź przed doroczną telekonferencją z obywatelami, aby "umocnić swój autorytet wewnątrz kraju". Według niepotwierdzonych doniesień telekonferencja Putina miałaby odbyć się w czerwcu.
09:55 Powrót jeńców wojennych. Prezydent Zełenski opublikował specjalne nagranie.
"Pamiętamy o wszystkich"
— Biełsat (@Bielsat_pl) April 18, 2023
Od początku rosyjskiej agresji Ukrainie udało się odzyskać 2235 jeńców wojennych. Z tej okazji Wołodymyr Zełenski opublikował specjalne nagranie pic.twitter.com/5eLV8QvKN209:17 Ambasady Rosji w państwach Europy to de facto rezydentury wywiadu, wyposażone w liczne anteny podsłuchowe; rekordzistą pod tym względem jest placówka w Brukseli, na terenie której znajduje się 17 anten; w całej Europie naliczono co najmniej 182 takie urządzenia - podał we wtorek niezależny rosyjski kanał na Telegramie, Możem Objasnit'.
Misje dyplomatyczne Rosji zajmują się wywiadem radioelektronicznym, czyli przechwytywaniem sygnałów telefonii komórkowej i łączności satelitarnej. Zainstalowane na terenie ambasad anteny służą też do utrzymywania bezpiecznych kanałów komunikacji ze współpracownikami przebywającymi poza terenem placówek - powiadomił Możem Objasnit' za analizą opublikowaną na portalu fsb.dossier.center.
08:40 Wojska rosyjskie zwiększają liczbę ostrzałów lotniczych Bachmutu i aktywność artylerii ciężkiej, zmieniając to miasto w obwodzie donieckim w ruinę i próbując je zająć za wszelką cenę – oświadczył we wtorek dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.
Na kierunku Bachmutu "przeciwnik koncentruje największe wysiłki i nie rezygnuje z celu przejęcia kontroli nad miastem za wszelką cenę. Wróg zwiększa aktywność artylerii ciężkiej i liczbę ataków lotniczych, zmieniając miasto w ruinę" - oświadczył generał.
Dodał, że siły ukraińskie w Bachmucie "zadają przeciwnikowi znaczne straty i znacząco hamują jego działania ofensywne". Sytuacja "jest obecnie pod kontrolą" - ocenił.
08:33 Ciężkie walki trwają wzdłuż całej linii frontu w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, ale istnieje realna możliwość, że Rosja zredukowała liczebność oddziałów i zmniejsza działania ofensywne wokół Doniecka, aby przekierować siły do sektora Bachmutu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w Bachmucie siły rosyjskiego ministerstwa obrony i Grupy Wagnera kontynuują pełzające postępy. Jak dodano, linia frontu w centrum miasta w dużej mierze przebiega wzdłuż głównej linii kolejowej, a Ukraina zatrzymuje rosyjskie okrążenie od południa wzdłuż linii ulicy Korsunskiego, starej głównej drogi na zachód za miastem.
08:23 W dn. 17.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,6 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,171 mln os. - napisała na Twitterze Straż Graniczna.
Dodała też, że w poniedziałek z Polski do Ukrainy odprawiono 15,2 tys. osób, a łącznie od 24 lutego 2022 prawie 9,433 mln osób.
W dn.17.04 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy🇺🇦do Polski🇵🇱20,6 tys. osób.Od 24.02.2022 - ponad 11,171 mln os.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) April 18, 2023
W dn.17.04 z Polski🇵🇱do Ukrainy🇺🇦odprawiono 15,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - prawie 9,433 mln os. #granicapolskoukraińska pic.twitter.com/SkZwZ6Lhln08:17 W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby - poinformował we wtorek szef obwodu Artem Łysohor. Do nalotu na wieś Nowojehoriwka doszło w poniedziałek, akcję ratunkową uniemożliwił ostrzał artyleryjski.
"Na skutek zbombardowania przez Rosjan wsi Nowojehoriwka w rejonie (powiecie) Swatowe zginęło trzech cywilów (...). Pocisk uderzył w dom, w którym byli ludzie, wybuchł pożar. Niestety, z powodu gęstego ostrzału artyleryjskiego nie można było uratować ludzi spod płonących gruzów" budynku - napisał Łysohor na Telegramie.
07:37 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując nagranie z relacją domniemanych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, ocenia, że dowództwo tej formacji może zachęcać do popełniania okrucieństw na wojnie z Ukrainą zabiegając o zwartość i reputację oddziałów.
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i dowództwo formacji "mogą aktywnie zachęcać do angażowania się w okrucieństwa", co jest próbą "budowania spójności wewnętrznej i reputacji" w oddziałach Grupy Wagnera - ocenia ISW.
07:03 Szefowie dyplomacji państw grupy G7 potępili Rosję za agresję zbrojną wobec Ukrainy i groźby jądrowe, przestrzegli Chiny przed próbami siłowej zmiany status quo, podkreślili wagę pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej – wynika z wydanego we wtorek komunikatu. Zapowiedziano zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
W dokumencie ogłoszonym po trzech dniach rozmów w japońskim kurorcie Karuizawa przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i UE podkreślili „silne poczucie jedności” w obliczu „poważnych zagrożeń dla systemu międzynarodowego, w tym trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie”.
06:50 Nexta opublikowała nagranie z Ukrainy.
#Avdiivka today pic.twitter.com/t3m4BAhdvY
— NEXTA (@nexta_tv) April 17, 202302:39 Ministerstwo sprawiedliwości USA planuje wysłać do Hagi doświadczonego prokuratora w ramach starań strony amerykańskiej o ściganie zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.
O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem, który przebywa w USA z roboczą wizytą.
01:04 Bachmut - wzrosła intensywność użycia ciężkiej artylerii i nalotów. Wróg po prostu zrównuje z ziemią budynki i inne budowle miasta Bachmut - napisała Malar na Telegramie.
"Ofensywa wroga na wschodzie trwa. Bachmut i Marjinka pozostają w epicentrum działań wojennych" – dodała.
Zaznaczyła, że na kierunkach łymańskim, awdijewskim, marińskim i kupjańskim ofensywne działania nieprzyjaciela zakończyły się niepowodzeniem.
(PAP)