Prezydent Zełenski odwiedził ukraińskich pograniczników w obwodzie wołyńskim [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-19 07:43 aktualizacja: 2023-04-20, 06:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. Ukrainian President Press Office
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. Ukrainian President Press Office
W środę, 19 kwietnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził funkcjonariuszy Straży Granicznej w obwodzie wołyńskim na granicy Ukrainy z Polską i Białorusią. Podziękował pogranicznikom m.in. za udział tej formacji w obronie Bachmutu. Wręczył tam funkcjonariuszom Straży Granicznej odznaczenia państwowe.

22:11 MSW Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.

Na stronie https://poternet.site/ zbierane są potwierdzone publicznie w dostępnych źródłach informacje o żołnierzach armii rosyjskiej oraz formacji samozwańczych republik w Donbasie, którzy zginęli podczas najazdu na Ukrainę. Obecnie znajduje się tam 56 827 nazwisk.

O stworzeniu strony internetowej powiadomił wiceminister spraw wewnętrznych Leonid Tymczenko na antenie telewizji ukraińskiej – informuje portal Suspilne.

20:45 Armia ukraińska odparła w ciągu doby ponad 40 ataków przeciwnika; ostrzelała rosyjskie wojska i sprzęt, dwa magazyny amunicji – powiadomił w środę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby odbito na tych odcinkach ponad 40 ataków wroga” – podał sztab generalny.

Siły agresora przeprowadziły trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem samolotów bezzałogowych. 57-krotnie prowadziły ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. Celem wrogich ostrzałów były m.in. cele cywilne, są zabici i ranni.

19:11 Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Według źródeł Rosja ma na Morzu Północnym flotę statków imitujących trawlery rybackie i statki badawcze. Jednostki te dysponują podwodnym sprzętem obserwacyjnym i mapują kluczowe miejsca możliwego sabotażu, którego celem miałoby być uszkodzenie kanałów komunikacyjnych lub zniszczenie systemów zasilania, co mogłoby wywołać chaos w całym kraju.

18:45 Wojna na Ukrainie odsuwa w czasie oczyszczanie Bośni i Hercegowiny z min - ostrzegają dziennikarze bośniackiej redakcji Radia Wolna Europa. Zwracają uwagę, że w kraju nadal utrzymuje się niebezpieczeństwo wynikające z pozostawionych po wojnie lat 90. min, które pokrywają niecałe 2 proc. powierzchni BiH.

"W marcu tego roku w położonym w centralnej BiH Tesznju od miny zginął 48-latek, 624. ofiara ładunku pozostawionego po wojnie lat 90." - przypomina Radio Wolna Europa. "Do tragedii doszło w momencie, kiedy przez zwrócenie uwagi świata na Ukrainę, w wątpliwość podaje się cel oczyszczenia BiH z min do 2027 roku" - dodano.

Szacunki z 2020 roku wskazują, że w kraju nadal znajduje się nieodkrytych 180 tys. min, którymi bezpośrednio zagrożonych jest 130 tys. mieszkańców BiH.

17:15 W Bachmucie wciąż jeszcze pozostają dzieci – powiadomiła w środę wicepremier Iryna Wereszczuk. W mieście toczą się walki i nie ustają szturmy sił rosyjskich. „Bachmut pozostaje epicentrum walk; miasto się trzyma” – oświadczył dowódca sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

„W Bachmucie ciągle jeszcze znajdują się dzieci, ale coraz trudniej jest się do nich dostać. Wiecie, co robi wróg” – powiedziała Wereszczuk w środę na antenie telewizji. Cytuje ją agencja Interfax-Ukraina.

Wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych oświadczyła, że władze robią wszystko, by ewakuować dzieci, kobiety i osoby starsze także z miejscowości wokół Bachmutu.

„Kierunek bachmucki pozostaje epicentrum rosyjskich ataków. Przeciwnik koncentruje w Bachmucie największą ilość swoich sił i marzy o tym, by przejąć kontrolę nad miastem. Jednak siły obrony powstrzymują nacisk przeciwnika, zadając mu istotne straty” – powiadomił w Telegramie dowódca ukraińskich Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

16:39 Prezydent Węgier: nie wolno zachęcać Ukrainy do nierealistycznych oczekiwań co do pomocy

Nie wolno zachęcać Ukrainy do nierealistycznych oczekiwań co do pomocy. Nie będziemy wysyłać naszych mężów i synów na pole bitwy – powiedziała cytowana przez agencję MTI prezydent Węgier Katalin Novak po spotkaniu z prezydent Słowenii Nataszą Pirc Musar w środę w Budapeszcie.

„Na Zakarpaciu mieszka 150 tys. Węgrów, którzy walczą o przywrócenie swoich dawnych praw. Ukraina musi działać zgodnie z europejskimi standardami, jeśli chce zostać członkiem Unii Europejskiej” – dodała Novak.

Pirc Musar podkreśliła z kolei konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii, z czym zgodziła się Novak, licząc w tym zakresie na współpracę z Lublaną.

Głowa słoweńskiego państwa zauważyła też, że dobre stosunki międzysąsiedzkie są ważne nawet w przypadku, kiedy oba kraje nie podzielają wspólnych poglądów w jakichś kwestiach.

16:32 Konsul Oleh Kuts: Polska jest wśród liderów wsparcia Ukrainy, pomoc wyceniono na 8,36 mld euro

Polska jest wśród liderów wsparcia Ukrainy. Pomoc wyceniono na 8,36 mld euro - przekazał konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts, podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono raport Fundacji World For Ukraine na temat aktualnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie.

14:46 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach sił rosyjskich.

14:11 Choć zgadzamy się z decyzją UE o bezcłowym i bez kontyngentów handlu z Ukrainą, spowodowało to napływ ukraińskich produktów do Polski i nadal brakuje narzędzi, by były rozdysponowane w całej Europie. Otworzyliśmy oczy UE, że jest problem - powiedział w środę minister rolnictwa Robert Telus.

Minister rolnictwa Robert Telus wziął w środę udział w drugiej edycji wydarzenia "Polska Wieś XXI - Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa", które odbywa się w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli także przewodniczący Rady ds. rolnictwa przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podczas kongresu poruszano m.in. temat tranzytu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych.

14:09 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w środę funkcjonariuszy Straży Granicznej w obwodzie wołyńskim na granicy Ukrainy z Polską i Białorusią, jak poinformował na Telegramie, podziękował pogranicznikom m.in. za udział tej formacji w obronie Bachmutu.

"Wołyń, granica Ukrainy z Białorusią i Polską. To wielki honor dla mnie być dzisiaj tutaj i podziękować naszym pogranicznikom za obronę granicy państwowej i za obronę naszego państwa w Bachmucie" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

Biuro (kancelaria) prezydenta wyjaśniło, że Zełenski przebywał w pobliżu miejsca, gdzie stykają się granice trzech krajów: Ukrainy, Polski i Białorusi. Wręczył tam funkcjonariuszom Straży Granicznej odznaczenia państwowe

14:02 Sąd w Moskwie odrzucił w środę apelację od wyroku dla opozycjonisty Ilji Jaszyna, skazanego na 8,5 roku kolonii karnej za rzekome "fake newsy" o działaniach sił zbrojnych Rosji - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona.

Rozprawa odbyła się w sądzie wyższej instancji - Moskiewskim Sądzie Miejskim. Skład sędziowski, któremu przewodniczył Andriej Fiedin, odrzucił apelację i utrzymał wyrok 8,5 roku więzienia wydany w grudniu 2022 r. przez sędzię Olgę Goriunową.

13:58 Mieszkaniec Krasnodaru w europejskiej części Rosji został ukarany grzywną za wyrzucenie do kosza na śmieci ulotki, reklamującej służbę w armii; mężczyznę oskarżono o "dyskredytację sił zbrojnych", ponieważ na ulotce znajdowały się symbole państwowe i wizerunek rosyjskiego żołnierza - powiadomiło w środę Radio Swoboda.

Informacje w tej sprawie przekazał jako pierwszy niezależny kanał Lentacz, działający m.in. na Twitterze.

"Przechodziłem obok centrum handlowego. Jakaś kobieta rozdawała tam ulotki reklamowe, wziąłem jedną z nich. To była reklama sił zbrojnych, służby kontraktowej. Spojrzałem i wyrzuciłem (ulotkę) do najbliższego kosza na śmieci. Patrzę, a tu nagle z tyłu ktoś do mnie krzyczy, żebym się zatrzymał. Stali tam dwaj policjanci" - relacjonował mężczyzna, któremu nakazano zapłacenie grzywny w wysokości 40 tys. rubli, czyli ponad 2 tys. zł.

13:32 Wchodząca w skład rządu Rumunii kierowanego przez premiera Nicolae Ciucę Partia Socjaldemokratyczna (PSD) oraz część ugrupowań opozycji domagają się od władz tego kraju pilnego wstrzymania importu taniego zboża z Ukrainy.

W środę władze opozycyjnego Sojuszu na rzecz Jedności Rumunów (AUR) wezwały gabinet Ciuki do pilnego działania.

13:12 Spór o ukraińskie zboże pokazuje, jak bardzo brukselska eurokracja nie rozumie państw członkowskich z Europy Wschodniej i to, że jeśli nie zmieni tego podejścia, grozi to nawet rozpadem Unii Europejskiej - pisze na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" prof. Andrew Tettenborn z Uniwersytetu w Swansea.

"Przez większość z 66 lat swojego istnienia istotną częścią misji UE było nieubłagane rozszerzanie swoich uprawnień do mówienia państwom członkowskim, co mają robić. Teraz jednak musi zrozumieć, że w przyszłości będzie musiała się wycofać. Jeśli Bruksela nie zmieni się dość szybko ze scentralizowanej technokracji wydającej polecenia wasalom w organizację opartą na szerokim konsensusie między pochodzącymi z wyboru rządami, prawdopodobnie znajdzie się na uboczu lub nawet stanie w obliczu kontynentalnego rozłamu" - przekonuje prof. Tettenborn.

13:03 Przyjęte w Rosji nowe przepisy o wezwaniach do wojska wydawanych drogą elektroniczną to cyfrowy GUŁag, przed którym bardzo trudno się ukryć; tylko w Moskwie kandydaci do sił zbrojnych będą wyszukiwani przy pomocy czterech różnych systemów identyfikacji przechodniów - oznajmił w środę dziennikarz Andriej Zacharow w rozmowie z niezależną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

Jak przypomniały opozycyjne media, w przeszłości wielu Rosjan unikało poboru trzymając się z dala od miejsca zameldowania. Nowe prawo usuwa tę lukę.

12:40 Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził w środę minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. W komunikacie na Twitterze oświadczył, że żołnierze ukraińscy opanowali systemy "tak szybko, jak tylko mogli".

"Nasze piękne ukraińskie niebo staje się bezpieczniejsze, dlatego że na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Siły naszej obrony przeciwlotniczej opanowały je tak szybko, jak tylko mogły" - napisał Reznikow na Twitterze.

11:46 Bułgarski rząd wprowadził w środę tymczasowy zakaz importu żywności z Ukrainy, który nie dotyczy jednak tranzytu. Poinformował o tym na posiedzeniu gabinetu premier Gyłyb Donew.

Szef rządu podkreślił, że znaczna część importowanej żywności pozostaje w kraju, co naraża na straty miejscowych producentów.

„Podstawową przyczyną naszej decyzji jest to, że w ostatnim roku, wbrew pomysłowi tzw. korytarzy solidarności, znaczne ilości żywności pozostały w kraju i tym sposobem zdezorganizowały podstawowe sieci produkcyjne i handlowe. Jeżeli ta tendencja będzie kontynuowana lub nasili się, co jest całkiem realne, (...) efektem będą bardzo ciężkie następstwa dla bułgarskiego biznesu” – podkreślił Donew.

11:40 W nocy siły rosyjskie zaatakowali Wołczańsk w obwodzie charkowskim - poinformowała Nexta.

11:31 Rząd Węgier wprowadził zakaz importu szeregu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy - wynika z rządowego dekretu opublikowanego w dzienniku urzędowym „Magyar Kozlony”. Dekret wszedł w życie w środę. Oprócz zbóż zakaz obejmuje m.in. mięso, jaja i miód.

Rządowy dekret w sprawie produktów rolnych pochodzących z Ukrainy został opublikowany we wtorek wieczorem, a jego przepisy weszły w życie w środę. Według nowych przepisów niektóre kategorie produktów nie mogą być tymczasowo importowane z Ukrainy na Węgry.

11:24 Mieszkanka miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, została skazana na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności za przystąpienie do struktur "samorządu terytorialnego" z nadania Moskwy podczas okupacji Charkowszczyzny przez rosyjskie wojska - powiadomiła w środę agencja Interfax-Ukraina.

49-letnia kobieta przyjęła stanowisko "doradcy szefa" wiejskiej jednostki administracyjnej z siedzibą w Szewczenkowem. W rzeczywistości Ukrainka stanęła na czele samozwańczych lokalnych władz w miejscowości Starowiriwka, gdzie m.in. pośredniczyła w kontaktach mieszkańców z rosyjskimi okupantami. Oskarżona nie przyznała się do winy.

11:13 Państwa grupy G7 potrzebują wsparcia krajów rozwijających się, by chronić ład międzynarodowy oparty na regułach przed próbami podważania go przez Rosję i Chiny, ale przekonanie do siebie Globalnego Południa nie będzie łatwe – ocenia w środę agencja Kyodo.

Wiele spośród państw rozwijających się nie stanęło po stronie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zdobycie ich poparcia nie będzie łatwe, o ile nie zobaczą one w tym dla siebie wyraźnych korzyści – uważają analitycy cytowani przez japońską agencję prasową.

10:58 Rosjanin Aleksiej Moskalow, represjonowany przez władze za antywojenny rysunek swej córki, jest poszukiwany przez swoich adwokatów, którzy nie mają potwierdzenia, że ich klient został przekazany przez Białoruś władzom Rosji - podał w środę portal Meduza.

Niezależny portal przypomina, że 13 kwietnia media państwowe w Rosji ogłosiły, że władze Białorusi, gdzie Moskalow został zatrzymany po ucieczce z Rosji, dokonały jego ekstradycji. Adwokaci nie dostali żadnych dokumentów świadczących o tym, iż faktycznie tak się stało.

10:57 Silne poparcie dla władz utrzymujące się wśród Rosjan i poparcie dla agresji wobec Ukrainy, a także rozbudowany system promocji i naboru do armii wskazują, że ten kraj przygotowuje się na długą wojnę - ocenił minister w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych podał w środę na Twitterze, że w Rosji trwa systematyczny nabór do armii, którego celem jest uzupełnienie oddziałów walczących przeciwko Ukrainie.

10:36 Pierwsze 24 godziny ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom będą miały decydujące znaczenie dla powodzenia całej operacji; niezbędny warunek sukcesu to wykorzystanie elementu zaskoczenia i wywołanie paniki w szeregach przeciwnika - ocenił we wtorkowej analizie amerykański magazyn "Foreign Policy".

W kwestii kontrofensywy pojawia się mnóstwo spekulacji, lecz wydaje się mało prawdopodobne, by ktokolwiek poza ukraińskim dowództwem wiedział, czy Kijów posiada obecnie wystarczającą przewagę pod względem siły ognia, zasobów amunicji, liczby żołnierzy i logistycznego zabezpieczenia pola walki. Nawet gdyby jednak tak było i te proporcje wyglądały korzystnie dla Ukrainy, nie wystarczy to do osiągnięcia zakładanych efektów. Trzeba bowiem pamiętać, że rosyjskie wojska miały wiele czasu na ufortyfikowanie podbitych terenów. W obwodach zaporoskim i chersońskim powstały rozległe pola minowe, betonowe umocnienia, rowy przeciwpancerne i okopy - czytamy na łamach "FP".

10:29 Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował w środę, że kontrole statków na Morzu Czarnym w ramach umowy zbożowej zostaną wznowione; podkreślił przy tym sprzeciw Rosji wobec prowadzenia inspekcji.

"Wznowione zostają kontrole statków mimo prób Federacji Rosyjskiej, by zakłócić działanie umowy (zbożowej)" - napisał minister na Twitterze.

10:15 Dwoje cywilów zginęło we wtorek późnym wieczorem w miasteczku Wołczańsk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy; rosyjskie lotnictwo ostrzelało centrum miejscowości, niszcząc lub uszkadzając kilkanaście budynków mieszkalnych - powiadomiły w środę regionalne struktury Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

W mieście wybuchły liczne pożary. Największy z nich, obejmujący powierzchnię około 1000 metrów kwadratowych, zniszczył niemal 60 i uszkodził około 150 stoisk handlowych na lokalnym bazarze. Strażakom udało się opanować ogień dopiero w środę nad ranem - czytamy w komunikatach służb ratunkowych publikowanych na Telegramie

10:00 Nexta opublikowała nagranie zdjęcia z Odessy.

09:30 Zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych nie dotyczy produktów przywożonych przez podróżnych na własne potrzeby; ich ilość nie może jednak wskazywać na to, że są przywożone w celach handlowych - podkreśliła Krajowa Administracja Skarbowa w komunikacie.

15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

08:58 MSZ Ukrainy odwołało na konsultacje do kraju ambasadora na Białorusi Ihora Kyzyma; jak oświadczył resort w środowym komunikacie, powodem jest wtorkowe spotkanie Alaksandra Łukaszenki z przywódcą prorosyjskich separatystów z Doniecka Denysem Puszylinem.

Spotkanie z Puszylinem, jak zauważyło MSZ, jest "próbą legitymizacji przedstawiciela okupacyjnej administracji rosyjskiej w Doniecku".

08:48 Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę państwo rosyjskie systematycznie wykorzystuje operacje informacyjne do zdyskredytowania ukraińskiego rządu i zmniejszenia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że Rosja wykorzystuje wiele kanałów i pełnomocników do szerzenia dezinformacji: celowego tworzenia i udostępniania fałszywych lub zmanipulowanych informacji.

08:44 Rosja przez kilka miesięcy eksperymentowała z systemem walki elektronicznej Toboł, aby zakłócać transmisje satelitów Starlink, wykorzystywanych przez Ukrainę - pisze "Washington Post" omawiając kolejne dokumenty amerykańskiego wywiadu, które wyciekły do internetu.

"Dążenie Rosji do sabotowania dostępu do internetu ukraińskich sił poprzez celowanie w operacje satelitów Starlink, jakie miliarder Elon Musk przekazał Kijowowi w pierwszych dniach wojny, wydaje się być na o wiele wyższym poziomie, niż wcześniej zakładano" - komentuje amerykański dziennik.

08:28 Korea Południowa może rozszerzyć swoje wsparcie dla Ukrainy ponad pomoc humanitarną i finansową w przypadku dużego rosyjskiego ataku na ludność cywilną – powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie prezydent Jun Suk Jeol, sygnalizując zmianę stanowiska Seulu w tej sprawie.

Jun, który w przyszłym tygodniu wybiera się do USA, oświadczył w wywiadzie dla agencji Reutera, że jego rząd poszukuje sposobów na pomoc w obronie i odbudowie Ukrainy, tak jak Korea Płd. otrzymywała międzynarodowe wsparcie w czasie wojny koreańskiej w latach 1950-1953.

08:22 W dn. 18.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 26,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,198 mln os.- napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała też, że we wtorek z Polski do Ukrainy odprawiono 18 tys. osób, a łącznie od 24 lutego 2022 prawie 9,451 mln osób.

08:18 Siły ukraińskie muszą utrzymać Bachmut w obwodzie donieckim, bo jeśli się wycofają, to wojska rosyjskie podejmą ataki na inne miasta Ukrainy - ocenił w środę w oficjalnym komunikacie dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu pułkownik Dmytro Zaworotniuk.

"Trzeba utrzymać Bachmut! Tam powstrzymujemy i rozbijamy znaczne siły najeźdźców rosyjskich, którzy w wypadku naszego wycofania się będą rzucone na inne kierunki i podejmą dalsze ataki na miasta ukraińskie" - oświadczył wojskowy.

Dodał, że oddziały podległej mu samodzielnej brygady Sił Obrony Terytorialnej armii ukraińskiej "wykonują zadania bojowe w samym Bachmucie i w okolicach".

07:36 Wizyta Putina miała zapewne na celu publiczną identyfikację potencjalnych kozłów ofiarnych przed planowaną kontrofensywą ukraińską. (...) Putin zapewne rozmyślnie wyróżnił (generała Michaiła) Tieplinskiego i (generała Olega) Makarewicza jako dowódców odpowiedzialnych za południową Ukrainę oraz (generała Aleksandra) Łapina jako dowódcę nadzorującego kierunek Ługańska. Putin, źródła na Kremlu i blogerzy wojenni coraz intensywniej rozważają perspektywy kontrofensywy ukraińskiej i jest prawdopodobne, że Kreml przygotowuje przestrzeń informacyjną w kraju albo na klęski militarne, albo na pokonanie zagrożenia kontrofensywą" - oceniają analitycy.

Amerykański think tank analizuje też termin opublikowania przez Kreml nagrania z domniemaną wizytą. Jak zauważyły rosyjskie media niezależne, Kreml twierdził, że nagranie zrobiono 17 kwietnia, jednak wzmianka o nadchodzącej Wielkanocy - wycięta z nagrania - wskazuje, że w istocie pochodzi ono sprzed 16 kwietnia. "18 kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził linię frontu w Awdijiwce i jest możliwe, że Kreml celowo wyemitował nagranie wizyty Putina, by przyćmić w przestrzeni informacyjnej wizytę Zełenskiego" - ocenia ISW.

06:45 WarNewsPL opublikował nagranie z Bachmutu.

22:30 Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie wojny  agresji Rosji na Ukrainie. "Mój rząd potępia naruszenie terytorium Ukrainy, ale bronimy (idei) negocjacji dla rozwiązania politycznego” powiedział we wtorek lokalnym mediom.

Prezydent Brazylii kilkukrotnie podnosił, że pokój powinien zostać wynegocjowany przez "grupę państw", przypomniała we wtorek agencja Reutera.

(PAP)