O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Polsce powstaną podzespoły HIMARS-ów? Szef MON o negocjacjach

Negocjacje na temat zakupu prawie 500 wyrzutni HIMARS trwają, a umowa ma stanowić o wykorzystaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego m.in. w produkcji podzespołów do tego systemu - poinformował w piątek wicepremier Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem resortu obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie.

Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

"Ta umowa stanowi o wykorzystaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wyrzutnie HIMARS-ów będą montowane na polskich Jelczach, ale także rozmawiamy na temat produkcji podzespołów. Więc będzie to inwestycja polsko-amerykańska" - powiedział Błaszczak podczas briefingu prasowego.

Jak dodał, pierwsze pięć z 20 zamówionych w 2019 r. wyrzutni HIMARS trafi do Polski już w maju. 

Wicepremier Błaszczak: USA udostępnią nam 8 śmigłowców Apache

Stany Zjednoczone udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache do czasu, kiedy Polska otrzyma własne zakupione przez siebie maszyny - powiedział w piątek wicepremier Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie. Jak dodał, mają one pomóc bronić "bramy brzeskiej".

"Armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów. To jest bardzo ważna zdolność, dlatego jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za tę decyzję" - powiedział Błaszczak podczas briefingu prasowego.

Jak wyjaśnił, USA udostępnią Polsce osiem maszyn, szkolenie polskich pilotów rozpocznie się za kilka tygodni, zaś prawdopodobnie w przyszłym roku trafią na wschód Polski, by wzmocnić obronę "bramy brzeskiej". (PAP)

Autor: Oskar Górzyński

kgr/
 

Zobacz także

  • Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Fot. Facebook/Dovilė Šakalienė

    Polscy żołnierze już na Litwie. Szef MON o szczegółach misji Herkules [WIDEO]

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Piotr Nowak

    "Pójdę na szkolenie wojskowe". Minister obrony narodowej deklaruje

  • Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Szef MON: podczas RBN prezydent bardzo często dziękował, za to co robimy

  • Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister obrony narodowej Kanady Bill Blair. Fot. PAP/Albert Zawada

    Szef MON: jesteśmy otwarci na pogłębienie współpracy z Kanadą

Serwisy ogólnodostępne PAP