O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polscy żołnierze już na Litwie. Szef MON o szczegółach misji Herkules [WIDEO]

Jesteśmy gotowi udzielić Litwie każdego możliwego wsparcia, łącznie z ciężkim sprzętem - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, na Litwę zostało wysłanych ok. 30 polskich żołnierzy. Zwiększenie tej liczby zależy od strony litewskiej - dodał.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Fot. Facebook/Dovilė Šakalienė
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Fot. Facebook/Dovilė Šakalienė

Kosiniak-Kamysz został poproszony na piątkowej konferencji prasowej o szczegóły dotyczące wysłania polskich żołnierzy na Litwę w związku z akcją poszukiwawczo-ratowniczą oraz o to, czy jest w kontakcie ze swoją litewską odpowiedniczką.

Szef MON przekazał, że rozmawiał w czwartek telefonicznie z minister obrony Litwy Dovile Szakaliene, która - jak mówił - "podziękowała za zaangażowanie Polski i za gotowość" do pomocy.

 

Minister poinformował, że już część naszych żołnierzy bierze udział w operacji poszukiwawczo-ratowniczej na Litwie. "Są to oficerowie, którzy pomagają swoją wiedzą, umiejętnościami organizować akcję poszukiwawczo-ratowniczą" - dodał.

Szef MON zaznaczył, że około 30 polskich żołnierzy zostało desygnowanych do tej akcji. Dodał, że sprzęt, na który dostaliśmy zapotrzebowanie też został już zgromadzony.

Więcej

Amerykański żołnierz, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Znaleziono zanurzony wóz zaginionych żołnierzy na Litwie. Poszukiwania trwają

Kosiniak-Kamysz powiedział też, że Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych powołał specjalne wojskowe zgrupowanie zadaniowe do tej misji o nazwie Herkules.

Minister zaznaczył, że zwiększenie liczby polskich żołnierzy lub sprzętu zależy teraz od strony litewskiej. "My jesteśmy gotowi udzielić każdego możliwego, posiadanego przez Polskę wsparcia, łącznie z ciężkim sprzętem. Około 15 pojazdów różnego rodzaju maszyn też jest w dyspozycji dla wojskowego zgrupowania zadaniowego Herkules, które zostało utworzone na potrzeby tej operacji" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zaginięcie amerykańskich żołnierzy

Czwórka amerykańskich żołnierzy zaginęła we wtorek po południu podczas ćwiczeń na litewskim poligonie w Podbrodziu, nieodległym od granicy z Białorusią. Do akcji poszukiwawczo-ratunkowej skierowano litewskich i zagranicznych wojskowych, a także śmigłowce Sił Powietrznych i Państwowej Straży Granicznej Litwy. Ministra obrony Litwy Dovile Szakaliene poinformowała, że dotychczas nie odnaleziono zaginionych żołnierzy, a ich śmierć - wbrew doniesieniom medialnym ze środy - nie została potwierdzona.

Więcej

Ćwiczenia wojskowe na Litwie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA

Zaginięcie amerykańskich żołnierzy na Litwie. "Dotąd nie odnaleziono ciał, zgonu nie potwierdzono" [WIDEO]

W czwartek szef polskiego MON poinformował o wysłaniu na Litwę polskich żołnierzy, którzy pomogą w poszukiwaniach. "Grupa zadaniowa kilkudziesięciu żołnierzy z ciężkim sprzętem oraz płetwonurkowie w trybie pilnym wyruszają na Litwę, by pomóc w odnalezieniu żołnierzy amerykańskich i wydobyciu wozu bojowego" - przekazał Kosiniak-Kamysz we wpisie na platformie X. "Odpowiadamy na prośbę naszych sojuszników" - dodał.

W środę litewskie portale informacyjne - bez powoływania się na oficjalne źródła - przekazały, że zaginieni żołnierze nie żyją i że ich pojazd gąsienicowy zanurzony w wodzie został znaleziony na bagnach.

Poligon w Podbrodziu (lit. Pabrade) jest oddalony o około 15-20 km od granicy z Białorusią. Stacjonuje tam około 1000 amerykańskich żołnierzy, tworzących dwa bataliony. Obecni są tam od 2019 r. na zasadach rotacji, głównie w ramach brygad pancernych. (PAP)

ero/ mk/ mrr/ ał/

Zobacz także

  • Sprzęt wojskowy. Fot. PAP/Marcin Obara

    Umowa z USA na wsparcie dla polskich systemów Patriot

  • Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Szef MON: to kwestia 2, 3 lat, by Europa i USA łącznie produkowały tyle amunicji, co Rosja

  • Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Paweł Supernak

    "To wydarzenie dekady". Umowa na pierwsze 111 wozów bojowych Borsuk podpisana

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Paweł Supernak

    Kosiniak-Kamysz: popierając uchwałę, PiS może zmazać winę głosowania w PE

Serwisy ogólnodostępne PAP