17:12 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował USA za kolejny pakiet pomocy wojskowej dla jego kraju. Podkreślił, że przekazanie nowej transzy wsparcia ogłoszono w symbolicznym czasie: w Dzień Europy i Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej.
"Jestem wdzięczny prezydentowi USA (Joe Bidenowi) i amerykańskiemu narodowi za silny pakiet wsparcia obronnego wart 1,2 mld USD" - napisał Zełenski na Twitterze.
"Doceniamy ten znak solidarności z Ukrainą okazany w symbolicznym dla nas dniu: Dniu Europy i Dniu Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Wspólnie kroczymy ku nowemu zwycięstwu" - dodał.
Вдячний @POTUS та народу 🇺🇸 за надання🇺🇦 потужного пакету оборонної допомоги в $1,2 млрд. Цінуємо цей знак солідарності з 🇺🇦 народом, оголошений у символічний для нас день – День Європи та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Спільно крокуємо до нової перемоги!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 9, 202316:41 Resort obrony USA poinformował we wtorek, że przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 1,2 mld dol., przeznaczony m.in. na wzmocnienie obrony powietrznej i zaopatrzenie artylerii w amunicję. Kijów otrzyma też artylerię, rakiety i pomoc w obrazowaniu satelitarnym.
Ta najnowsza transza pomocy wojskowej stanowi "potwierdzenie niezłomnego wsparcia USA dla Ukrainy" - napisano na stronach amerykańskiego ministerstwa obrony.
Wcześniej o kolejnej rundzie pomocy dla Ukrainy poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła.
Nowy pakiet jest ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI), która zapewnia finansowanie broni w ciągu miesięcy, a nawet lat, aby zapewnić Ukrainie przyszłe potrzeby bezpieczeństwa.
16:20 Mamy dokumenty, które udowadniają rolę Aleksandra Łukaszenki w zbrodniach wojennych przeciwko dzieciom nielegalnie wywożonym z Ukrainy. Przedstawimy je Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w celu wydania listu gończego za Łukaszenką - powiedział PAP Paweł Łatuszka, b. ambasador Białorusi w Polsce.
PAP dotarła we wtorek do raportu organizacji National Anti-Crisis Management, z którego wynika, że białoruski reżim jest zaangażowany w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci. Organizacja wylicza, że do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi nielegalnie przywieziono ok. 2150 ukraińskich dzieci, w tym sieroty.
16:17 Rosja zacznie atakować sektor rolny Ukrainy, trudniejszy do obrony niż infrastruktura energetyczna, którą skutecznie osłaniały systemy antyrakietowe. Może to drastycznie ograniczyć ukraiński eksport – prognozuje w nocie do inwestorów amerykański ekspert Peter Zeihan.
Rosyjskim siłom nie udało się w zimie osiągnąć swoich celów, czyli zniszczyć ukraińską infrastrukturę energetyczną, której broniono bardzo skutecznie dzięki dostawom zachodniej broni. A zatem prawdopodobnie Rosjanie wybiorą nowy cel ataków - prognozuje autor analizy, pisarz i analityk specjalizujący się w zagadnieniach geostrategicznych. Jego firma konsultingowa Ziehan on Geopolitics doradza zarówno instytucjom publicznym, jak i firmom prywatnym.
16:07 Obecnie brakuje przesłanek do tego, aby twierdzić, że konflikt na Ukrainie może zostać zakończony w najbliższym czasie - powiedział w opublikowanym wywiadzie w hiszpańskim dzienniku “El Pais” sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją są obecnie niemożliwe, ponieważ "obie strony są przekonane, że mogą wygrać" - powiedział Guterres, podkreślając, że agresorem jest Rosja, która “złamała przepisy prawa międzynarodowego”.
Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że nie widzi dziś szans “na wycofanie się Rosji z okupowanych terenów”, podczas gdy “Ukraina wierzy w ich odzyskanie”.
Podkreślił, że warunkiem porozumienia pokojowego na Ukrainie musi być “sprawiedliwość oraz poszanowanie dla prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych”.
“W tym momencie jesteśmy bardzo daleko od spełnienia tych warunków”, dodał Guterres.
15:56 Udział przywódców Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu we wtorkowej paradzie w Moskwie z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa to gest niemoralny i nieprzyjazny wobec Ukrainy, a także zniewaga dla naszego narodu, walczącego o przetrwanie i wolność - oświadczył ukraiński resort spraw zagranicznych.
"(Prezydenci i premierzy) tych państw uczestniczyli w wydarzeniu publicznym u boku zbrodniarza (Władimira Putina - PAP), który chełpi się rozpętaniem wojny w Europie na skalę nieznaną od czasów II wojny światowej" - czytamy na stronie ministerstwa.
"Podczas tych obchodów Putin, poszukiwany przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne, usprawiedliwiał zabijanie Ukraińców, niszczenie (naszych) miast i wsi, porywanie ukraińskich dzieci oraz represje wobec mieszkańców okupowanych terytoriów. W noc poprzedzającą (paradę) Rosja ostrzelała Ukrainę 25 pociskami manewrującymi, w tym 15 wymierzonymi w Kijów, aby zabić jeszcze więcej ludzi i doprowadzić do kolejnych zniszczeń na ukraińskiej ziemi" - przypomniał resort dyplomacji.
14:47 Byłemu prezydentowi Mołdawii Igorowi Dodonowi oraz innym siedmiu deputowanym parlamentu grozi grzywna za propagowanie wstążki św. Jerzego, uznawanej od 2022 r. w tym kraju za symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę. Użyli go oni podczas wtorkowego pochodu w Kiszyniowie.
Politycy opozycji w najbliższych dniach powinni zostać ukarani z powodu pojawienia się na wtorkowym Marszu Pamięci w Kiszyniowie z pomarańczowo-czarnymi wstążkami przypiętymi do ubrań, twierdzą lokalne media relacjonujące zdarzenie.
Od kwietnia 2022 r. korzystanie ze wstążek św. Jerzego w przestrzeni publicznej jest zabronione pod groźbą kary do 9 tys. mołdawskich lejów, stanowiących równowartość 450 euro. Suma ta oscyluje na poziomie bliskim średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.
14:25 Ukraina oczekuje od UE zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ukraińskiej żywności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Zełenski poinformował, że jednym z poruszanych tematów była sytuacja związana z eksportem ukraińskiej produkcji rolnej.
„Zgadzamy się co do znaczenia naszego ukraińskiego wkładu w globalne bezpieczeństwo żywnościowe (…). Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc” – powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE.
14:07 Reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci - wynika z raportu organizacji National Anti-Crisis Management, który udostępniono PAP.
Raport prezentował we wtorek w Brukseli członek białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka. Organizacja ustaliła, że ukraińskie dzieci, w tym sieroty, były przywożone do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi z okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy.
13:15 Ukraina oczekuje od UE zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ukraińskiej żywności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Zełenski poinformował, że jednym z ich tematów była sytuacja wokół eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.
12:23 Do Homla na Białorusi przybyła w ostatnim czasie delegacja z Iranu. Celem tej wizyty było przeanalizowanie przez Moskwę, Mińsk i Teheran możliwości produkowania irańskich dronów kamikadze typu Shahed w Homelskich Zakładach Radioelektronicznych - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Wizyta studyjna została zorganizowana przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Wcześniej pojawiały się doniesienia, że do bazy w Homlu dostarczano zapasy Shahedów, za pomocą których rosyjskie wojska atakują Ukrainę - podał rządowy serwis, powołując się na własnych informatorów.
"Rozpoczęcie produkcji irańskich bezzałogowców na Białorusi pomogłoby Rosji rozwiązać problemy logistyczne związane ze sprowadzaniem tych maszyn z Iranu" - zauważył portal.
11:08 Unia Europejska musi zwiększyć wysiłki na rzecz integracji swojego przemysłu obronnego i wspólnych zakupów amunicji dla Kijowa - postulował podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Wysiłki należy zwiększyć, gdyż Moskwa kontynuuje wojnę z Ukrainą - podkreślił Scholz. Jego zdaniem Europa będzie słyszana tylko wtedy, gdy będzie mówić jednym głosem.
"Brutalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie pokazała nam, jak ważna jest ta świadomość" – dodał.
11:04 W poniedziałek Ukraina, Europa i USA świętowały zwycięstwo nad tyranią, natomiast Rosja świętuje 9 maja nowymi rakietami i dronami wystrzelonymi w kierunku ukraińskich miast i śpiących cywilów - oceniła na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Bridget Brink.
Szefowa amerykańskiej misji dyplomatycznej odniosła się w ten sposób do Dnia Zwycięstwa, tradycyjnie obchodzonego w Rosji 9 maja. W państwach zachodnich rocznica triumfu w II wojnie światowej nad nazistowskimi Niemcami przypada 8 maja.
W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie wojska przeprowadziły kolejny atak rakietowy na sąsiedni kraj. Ukraińskie wojsko poinformowało, że zestrzelono 23 z 25 pocisków manewrujących Kalibr oraz Ch-101/Ch-555. Tylko nad Kijowem zniszczono 15 obiektów powietrznych wroga.
"Był to piąty atak na Kijów od początku miesiąca. Z maksymalną siłą zaatakowano właśnie przed 9 maja. To przejaw prawdziwego kultu +manii zwycięstwa+ - z rocznicy zakończenia II wojny światowej zrobić sobie sakralną datę i usiłować zabić tego dnia jak najwięcej cywilów" - skomentował we wtorek na Telegramie szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Serhij Popko.
10:06 Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku niedobór wody jest coraz większym problemem dla okupowanego przez Rosję Doniecka - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 28 kwietnia szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił, że regionalne zapasy wody są niebezpiecznie niskie.
W aktualizacji wyjaśniono, że kanał Doniec-Donbas, który zaopatruje region, pozostaje w dużej mierze pod kontrolą Ukrainy, ale wzdłuż niego często dochodzi do walk, a siły rosyjskie prawdopodobnie dążyły do zabezpieczenia kontroli nad kanałem, aby zmniejszyć niedobór wody w Doniecku.
08:51 "Naszym wrogiem jest państwo terrorystyczne skupiające się na (różnych) świętych datach. Rosyjska +histeria zwycięstwa+ (inspirowana przez władze na Kremlu - PAP) nieustannie domaga się nowych wielkich poświęceń i zbrodni, aby zdobyć poparcie własnej ludności" - przypomniał sztab w komunikacie na Facebooku
Jak dodano, przywódcy kierujący się takimi pryncypiami są zdolni do krwawych prowokacji, ponieważ "już wielokrotnie wyniszczali własny naród w celach politycznych".
07:49 Nad Kijowem zestrzelono wszystkie pociski rakietowe odpalone na miasto przez wojska rosyjskie w nocy z poniedziałku na wtorek – powiadomiły władze ukraińskiej stolicy. Wstępnie poinformowano, że zniszczono około 15 obiektów powietrznych.
Szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko oświadczył, że rosyjski atak został przeprowadzony z czterech bombowców strategicznych Tu-95. Według wstępnych ustaleń nikt z mieszkańców Kijowa nie ucierpiał w wyniku ataku Rosjan.
07:21 O kolejnym zmasowanym ataku Rosji i zestrzeleniu zdecydowanej większości rakiet manewrujących powiadomił we wtorek rano na Telegramie naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny
03:17 W Kijowie i we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem regionów zachodnich, ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm lotniczy - poinformowała agencja Ukrinform.
Alarm powietrzny zaczął się rozprzestrzeniać po godzinie 3:30 nad ranem z rejonów charkowskiego, zaporoskiego i połtawskiego.
Obywatelom Ukrainy zaleca się schronienie w bezpiecznych miejscach lub przestrzeganie zasady "dwóch ścian".
22:11 Sukcesy Ukraińców w obronie przed rosyjską agresją są antidotum na inne agresje. Świat musi zobaczyć, że wolny naród może bronić wolności przed najeźdźcami - oświadczył wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski; poinformował też o spotkaniu z dowództwem armii.
"Potrafimy się obronić przed agresją. (...) Inni też, jeśli będą działać tak dzielnie, tak dokładnie i tak solidarnie, jak inne wolne narody. Dziękuję każdemu z naszych żołnierzy, którzy pozwalają to Ukrainie osiągnąć! Jestem wdzięczny każdemu, kto pomaga naszym żołnierzom w zdobyciu broni, która jest im potrzebna do skutecznego działania!" - mówił prezydent.
Ze szczególnymi podziękowaniami zwrócił się do żołnierzy 96. Kijowskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej za skuteczną obronę przed irańskimi dronami. Kilka słów poświęcił jednostkom walczącym w najgorętszych miejscach - Marjince, Bachmucie i Awdijiwce. Podziękował wszystkim tam walczącym za odwagę i dzielność.
21:51 O atakach rakietowych armii rosyjskiej powiadomiły wieczorem władze obwodów charkowskiego i dniepropietrowskiego. We wschodnich regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.
„Mieszkańcy słyszeli pięć wybuchów. Trzy z nich w okolicach miasta” – poinformował w Telegramie mer miasta Ihor Terechow.
Szef władz regionu Ołeh Syniehubow wezwał mieszkańców do ukrycia się w związku z atakiem rakietowym. Potem przekazał, że doszło do co najmniej sześciu wybuchów, a miasto i jego okolice najprawdopodobniej zaatakowano rakietami S-300.
Władze obwodu dniepropietrowskiego również potwierdziły zagrożenie atakiem. Informowano m.in. o odgłosach eksplozji w stolicy regionu, Dnieprze.
Szef administracji obwodowej Serhij Łysak podał, że w regionie działa obrona przeciwlotnicza.
Kanały monitoringowe przekazały informacje o wylocie z lotnisk w Rosji co najmniej czterech bombowców strategicznych, a także o aktywności wrogiego lotnictwa taktycznego w pobliżu północno-wschodniej granicy Ukrainy (zagrożenie kierowanymi bombami lotniczymi).
21:37 Rosja zawiesiła działalność swoich „administracji” w Skadowsku i kilku innych miejscowościach w obwodzie chersońskim, wywożą dokumenty oraz urzędników – powiadomił w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.
„W Skadowsku zawieszono działalność administracji powiatowej i miejskiej. Nocą z 6 na 7 maja okupanci załadowali do samochodów dokumentację, sprzęt i inny majątek urzędów państwowych. Rano 7 maja miasto opuściła znaczna część okupacyjnych urzędników wraz z rodzinami” – powiadomił sztab w komunikacie w poniedziałek wieczorem.
19:24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch zaapelowało w poniedziałek do obywateli tego kraju, by natychmiast opuścili Ukrainę z powodu coraz cięższych rosyjskich ataków rakietowych. Komunikat w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej resortu oraz ambasady w Kijowie.
W wydanym komunikacie włoski resort spraw zagranicznych podkreślił, że notuje się coraz cięższe ataki rakietowe w Kijowie i na całym terytorium Ukrainy.
"Zaleca się maksymalną ostrożność" - dodało MSZ.
19:08 Skuteczna kontrofensywa sił ukraińskich jest możliwa tylko na wąskim odcinku frontu – ocenił brytyjski generał w stanie spoczynku Richard Barrons w wypowiedzi dla BBC.
Barrons, szef Dowództwa Sił Połączonych Wielkiej Brytanii (obecnie Dowództwo Strategiczne) w latach 2013-2016 ocenił, że Ukraina jest obecnie w stanie przeprowadzić tylko ograniczoną kontrofensywę, m.in. z powodu ograniczonej liczebności armii.
Wojskowy, cytowany przez rosyjskojęzyczną redakcję BBC, powiedział, że armia Ukrainy przygotowała do operacji kontrofensywnej siły liczące ok. 60 tys. żołnierzy. Tymczasem Rosjanie skoncentrowali na froncie ok. 300 tys. ludzi i dodatkowe ok. 200 tys. rezerwy.
18:55 "Teraz mężczyźni mogą zostać wysłani na śmierć za rosyjskich okupantów, którzy zniszczyli ich miasto" - napisała mariupolska rada miasta. "Komisje poborowe rozpoczęły pracę w Mariupolu. Okupanci już szukają obywateli, którzy nie wypełniają swojego +obowiązku wojskowego+. Wróg planuje wcielić mężczyzn do sierpnia. (...) Ale my wierzymy w Siły Zbrojne Ukrainy i czekamy na wyzwolenie naszego miasta" - powiedział Wadym Bojczenko, lojalny wobec Kijowa burmistrz Mariupola.
Położony nad morzem Azowskim, w obwodzie donieckim, Mariupol, który przed wojną liczył ok. 450 tys. mieszkańców, został zniszczony przez brutalną ofensywę wojsk rosyjskich w pierwszych miesiącach wojny. Od maja ubiegłego roku jest pod okupacją rosyjską. Miasto znajduje się obecnie w głębi zajętych przez Rosję terytoriów Ukrainy.
18:44 Polska jest jednym z liderów współpracy w organizowaniu pomocy dla obrony Ukrainy – mówiła minister obrony Kanady Anita Anand w Ottawie podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Ten ze swej strony podkreślił, że Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski, a nasze kraje działają razem, by wspierać bezpieczeństwo Europy.
Błaszczak zauważył też, że kanadyjscy żołnierze realizują misje na terytorium Polski, a nasze relacje uległy intensyfikacji dzięki współpracy techniczno-wojskowej.
17:52 Ukraińskie biuro rzecznika praw człowieka oraz przedstawiciele rosyjskiej Dumy Państwowej rozpoczęli misje monitoringowe w miejscach przetrzymywania cywilów – powiadomiła strona ukraińska.
O rozpoczęciu „wspólnych działań” w ramach misji monitoringowych powiadomiło w komunikacie Biuro Rzecznika Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy.
„23 kwietnia Rosjanie odwiedzili naszych obywateli w miejscach ograniczenia wolności w obwodzie ługańskim, w sumie 17 osób” – podano w komunikacie opublikowanym w Telegramie ukraińskiego rzecznika praw człowieka Dmytro Łubinca.
16:33 Dziewięć osób, w tym dziecko, zostało rannych w poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodzie chersońskim – powiadomiły lokalne władze.
Wojska rosyjskie ostrzelały w poniedziałek m.in. miejscowości Antoniwka i Stanisław. Na wieś Kizomys spadły rosyjskie bomby lotnicze. Celem ataków były obiekty cywilne, w tym domy mieszkalne, infrastruktura, siedziba lokalnych władz.
W efekcie rannych jest co najmniej dziewięć osób, w tym dziewięcioletni chłopiec.
16:12 Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy kraju - powiedziała Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w wywiadzie dla portalu informacyjnego Semafor. Ukraińscy eksperci oceniają koszt tej rekonstrukcji na 750 mld - 1 bln dolarów.
W pewnym sensie odbudowa Ukrainy już się zaczęła i polega między innymi na naprawie infrastruktury energetycznej, którą Rosjanie atakowali z uporem przez całą zimę - ocenia Coleman w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.
Wyjaśnia, że pewne "krótkoterminowe" potrzeby Ukraińców w tym obszarze są finansowane ze środków, jakie na pomoc dla Kijowa przeznaczył Kongres USA, ale amerykańska administracja zakłada, że na dłuższą metę na odbudowę kraju po wojnie złożą się fundusze z sektora prywatnego i instytucji międzynarodowych jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy. "Nie oczekujemy, że Kongres sfinansuje rekonstrukcję Ukrainy" - dodaje Coleman.
15:48 Rosja ponownie de facto zablokowała działanie „inicjatywy zbożowej”, odmawiając rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji – poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
„Destruktywna polityka Rosji uniemożliwia sporządzenie planu inspekcji zgodnie z procedurami Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, przewidującymi codzienne uzgadnianie grafiku inspekcji statków wpływających i wypływających” – powiadomił resort infrastruktury w komunikacie na Facebooku.
15:19 O „taktycznych sukcesach” sił przeciwnika na wschodzie kraju na kierunkach awdijiwskim, bachmuckim i łymanskim - powiadomiło Military Media Center, platforma medialna podlegająca ministerstwu obrony Ukrainy.
„W ostatnich dniach przeciwnik prowadzi działania ofensywne na kierunkach awdijiwskim, bachmuckim i łymanskim i ma tam sukcesy taktyczne” – podało Military Media Center w Telegramie.
14:40 W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego Odessy na południu Ukrainy spłonęły magazyny z pomocą humanitarną - poinformował w poniedziałek Ukraiński Czerwony Krzyż. Wstrzymano wydawanie pomocy. W Mikołajowie uszkodzony został mobilny szpital.
Wskutek poniedziałkowego ataku na Odessę zniszczony został skład z pomocą humanitarną Ukraińskiego Czerwonego Krzyża o powierzchni 1 tys. m kw. Pożar pochłonął wszystkie zapasy, które były tam zmagazynowane.
Jak dodał Czerwony Krzyż, w niedzielę w rosyjskim ostrzale uszkodzony został szpital mobilny w Mikołajowie. Część sprzętu nie jest już zdatna do użytku.
Pracownicy ani wolontariusze organizacji nie ucierpieli w rosyjskich atakach.
Jak czytamy w komunikacie, od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie uszkodzonych albo zniszczonych zostało 25 budynków Ukraińskiego Czerwonego Krzyża.
14:25 Prezydent Czech Petr Pavel powiedział w poniedziałek podczas rocznicowych uroczystości zakończenia II wojny światowej, że sytuacja i zniszczenia na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie przypominają pola bitew II wojny światowej. Premier Petr Fiala stwierdził, że Rosja nie może zwyciężyć na Ukrainie.
Prezydent Pavel przypomniał, że sowieckie jednostki, które zbliżały się w 1945 roku do Pragi nosiły nazwy 1, 2 i 4 Frontu Ukraińskiego, a Ukraina sama jest teraz obiektem agresji ze strony jednego ze zwycięskich mocarstw tamtych czasów, Rosji. Zwrócił uwagę, że szacunek okazywany dzisiaj tamtym poległym nie powinien być wykorzystywany przez propagandystów. Uznał, że pokolenie ówczesnych żołnierzy sowieckich nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, czym Rosja jest dzisiaj.
Premier Fiala powiedział po uroczystościach, że o wydarzeniach z okresu II wojny światowej trzeba pamiętać w kontekście obecnego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa. Stwierdził, że Rosja nie może wygrać na Ukrainie, że Ukraińcy walczą o prawo do decydowania o swoim losie. Dodał, że Republika Czeska ma tę zaletę, że jest członkiem UE i NATO.
13:30 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się we wtorek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska
13:20 Ukraina, która wniosła wybitny wkład w zwycięstwo w II wojnie światowej, dziś znów jest w centrum oporu wobec agresji. Zapłata za zbrodnie, które popełnia dziś Rosja, jest jednak nieunikniona – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow.
„8 maja obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania. Tego dnia, pamiętając o wyczynie narodu ukraińskiego i jego wybitnym wkładzie w zwycięstwo koalicji antyhitlerowskiej, wyrażamy szacunek i wdzięczność dla wszystkich walczących z nazizmem” – napisał Budanow w poniedziałek na Telegramie.
Generał wskazał, że jego kraj walczy dziś przeciw rosyjskiej inwazji i imperialnym planom Moskwy, które miały doprowadzić do „zakończenia ukraińskiej historii”. „My (jednak) mocno stoimy, walczymy i żyjemy! Zwycięstwo będzie nasze!” – zapewnił.
12:12 Około 40 minut trwał alarm powietrzny ogłoszony w poniedziałek w południe na terytorium całej Ukrainy po doniesieniach o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Alarm został odwołany o godz. 12.44 (godz. 11.44 w Polsce).
Syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem zawyły po informacjach o starcie w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.
11:36 Nocny atak dronów na Ukrainę był największym atakiem z użyciem tych maszyn od początku rosyjskiej inwazji – oświadczył w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko, który opublikował zdjęcia budynków, zniszczonych przez odłamki zestrzelonych bezzałogowców.
„Minionej nocy barbarzyńcy urządzili największy atak dronów-kamikadze. Wypuścili prawie 60 Shahedów. 36 z nich leciało na stolicę (wojsko mówi o 35 dronach – PAP). Wszystkie zostały zniszczone przez obronę powietrzną” – napisał Kliczko na Telegramie.
Opublikował tam zdjęcia zniszczonego bloku mieszkalnego w dzielnicy Swiatoszyno, w który trafiły odłamki drona. „Szczęśliwie obeszło się bez ofiar. Rannych zostało jednak pięć osób w dwóch dzielnicach miasta. (…) Dwie poszkodowane osoby zostały hospitalizowane, jedną zoperowano. Lekarze mówią, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – podkreślił mer Kijowa.
Kliczko zapewnił, że władze miasta udzielą niezbędnej pomocy poszkodowanym i odbudują zniszczone mieszkania.
11:17 Władze Ukrainy ogłosiły w poniedziałek około południa (ok. godz.11 w Polsce) alarm powietrzny na terytorium całego państwa. Przyczyną jest prawdopodobnie aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego. W godzinach nocnych Rosjanie zaatakowali Kijów i obwód kijowski 35 dronami bojowymi Shahed.
W Kijowie syreny zawyły tuż przed południem. Władze zaapelowały do mieszkańców o niezwłoczne ukrycie się w schronach. Użytkownicy Telegramu donoszą o starcie z lotniska w Rosji myśliwca MiG-31K, który może przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.
W godzinach porannych ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zniszczyły 35 dronów Shahed, które atakowały Kijów i obwód kijowski. W stolicy rannych zostało pięć osób. Ułamki zestrzelonych maszyn uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny - przekazały lokalne władze.
Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono.
10:55 Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew nie złoży w tym roku wieńców pod sowieckimi pomnikami w Berlinie w dniach upamiętniających zakończenie II wojny światowej - pisze portal dziennika "Berliner Zeitung".
Makejew i inni ukraińscy dyplomaci "świadomie powstrzymują się w tym roku od składania wieńców i kwiatów pod sowieckimi pomnikami lub miejscami z sowieckimi symbolami w stolicy Niemiec" - napisano w oświadczeniu na stronie internetowej ambasady Ukrainy.
W poniedziałek Makejew wraz z burmistrzem Berlina Kaiem Wegnerem złoży kwiaty pod centralnym pomnikiem ofiar wojen i tyranii "Neue Wache" (Nowy Odwach) w Berlinie-Mitte.
"Federacja Rosyjska przywłaszczyła sobie zwycięstwo nad narodowym socjalizmem poprzez propagandę i manipuluje nim do dziś" - czytamy dalej w oświadczeniu ambasady Ukrainy. "Podkreślamy, że żaden kraj nie może rościć sobie prawa do wyłącznej roli w zwycięstwie nad nazizmem".
10:12 Rosja, która wywołała największą wojnę od czasów II wojny światowej, „na ziarnach ideologii radzieckiej” wyhodowała raszyzm – oświadczył w poniedziałek, w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, premier Ukrainy Denys Szmyhal.
„Po II wojnie światowej ludzkość powtarzała słowa +nigdy więcej+ donosząc kolejnym pokoleniom prawdę o okrucieństwie wojny. Prawda jednak jest taka, że reżim radziecki, który wraz z nazistowskim wywołał najbardziej krwawą wojnę w dziejach świata przetrwał i przywłaszczył sobie zasługi zwycięstwa” – napisał Szmyhal na Telegramie.
„Na ziarnach radzieckiej ideologii w Rosji wyrósł raszyzm. I właśnie Rosja wywołała obecnie największą wojnę od czasów II wojny światowej” – podkreślił.
Premier wskazał, że dziś świat ponownie zjednoczył się, by odeprzeć agresję Rosji. „Ukraina straciła w tych straszliwych latach (II wojny światowej) osiem milionów swoich obywateli. I dziś traci najlepszych synów i córki, by żyć pod spokojnym niebem. Rosja natomiast latami powtarzała swym wyimaginowanym wrogom, że 'może powtórzyć'. Powtórzyć wojnę, zabójstwa i ruinę” – zaznaczył.
09:50 Rosyjskie wojska na Ukrainie mają problemy z amunicją, ale w Bachmucie i Awdijiwce w Donbasie jej nie żałują - powiedział portalowi RBK-Ukraina Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Jusow ocenił, że straty w składzie osobowym i sprzęcie wszystkich rosyjskich jednostek prowadzących działania szturmowe na kierunku bachmuckim są "ogromne". Dotyczy to też najemników z Grupy Wagnera - dodał.
Zaznaczył, że prywatne firmy wojskowe, w tym Grupa Wagnera, kontynuują werbunek ludzi do walk, ale nie bez trudności.
Według przedstawiciela HUR rosyjskie siły przechodzą do działań obronnych na całej linii frontu oprócz kilku odcinków, na których kontynuowane są próby operacji ofensywnych. Dotyczy to m.in. Bachmutu i Awdijiwki, gdzie - jak podkreślił - rosyjskie siły "nie żałują" amunicji.
09:24 We wtorek 9 maja, kiedy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej, na Łotwie może dojść do prowokacji - ostrzega w poniedziałek łotewska policja. W kraju wprowadzono zakaz obchodów, nie można składać kwiatów na miejscu zdementowanych sowieckich pomników.
09:18 Pamiętając o bohaterstwie milionów Ukraińców w czasie II wojny światowej ponownie walczymy dziś ze złem i znowu nie jesteśmy w tej walce osamotnieni – oświadczył w poniedziałek, w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Wspominając bohaterstwo milionów Ukraińców w wojnie przeciwko nazizmowi, widzimy takie samo bohaterstwo w działaniach naszych żołnierzy także dziś (…). Zło, niestety, powróciło. Tak, jak wówczas wtargnęło do naszych wsi i miast, tak robi to i teraz. Jak wtedy zabijało naszych ludzi, tak zabija i dziś. Choć agresor jest inny, to ma taki sam cel: zniewolenie albo zagładę” – powiedział prezydent.
Zełenski podkreślił, że Ukraina nie jest w swej walce osamotniona, gdyż po jej stronie stoi cały wolny świat.
„Walczyliśmy wtedy i walczymy dziś o to, by nikt znowu nie zniewalał innych narodów ani nie niszczył innych krajów. A całe to stare zło, które przywraca współczesna Rosja, zostanie pokonane tak samo, jak pokonany został nazizm” – oświadczył.
08:38 Rosyjscy werbownicy próbują pozyskać na wojnę przeciwko Ukrainie migrantów z Azji Środkowej, oferując im wysokie pensje i możliwość szybkiego uzyskania obywatelstwa - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjscy werbownicy, w tym ci mówiący po tadżycku i uzbecku, regularnie odwiedzają meczety i biura imigracyjne próbując pozyskać ochotników, którym według Radia Wolna Europa oferowane są premie przy zapisie w wysokości 2390 dolarów i pensje do 4160 dolarów miesięcznie.
Migrantom oferowano również szybką ścieżkę uzyskania obywatelstwa rosyjskiego, trwającą od sześciu miesięcy do roku, zamiast normalnych pięciu lat.
"Wysokie miesięczne wynagrodzenie i bonusy za zaciągnięcie się skuszą niektórych pracowników migrujących. Ci rekruci zostaną prawdopodobnie wysłani na ukraińskie linie frontu, gdzie wskaźnik ofiar jest wyjątkowo wysoki. Rekrutacja migrantów jest częścią prób rosyjskiego ministerstwa obrony, aby zrealizować swój cel, jakim jest pozyskanie 400 tys. ochotników do walki na Ukrainie. Władze prawie na pewno starają się opóźnić każdą nową jawną obowiązkową mobilizację na tak długo, jak to możliwe, aby zminimalizować niezadowolenie w kraju" - napisano w aktualizacji wywiadowczej.
08:11 Jest wątpliwe, czy Rosja może prowadzić spójną kampanię obronną na całej linii frontu na Ukrainie - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank zwraca uwagę na poważne rozbieżności w strukturze dowodzenia siłami rosyjskimi.
Według analityków ISW przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow mógł zaszantażować rosyjskie dowództwo wojskowe, by zmusić je do przekazania amunicji najemniczej Grupie Wagnera atakującej Bachmut w obwodzie donieckim.
Kadyrow zagroził przerzuceniem swoich sił do Bachmutu z innych odcinków frontu, co zagroziłoby rosyjskim liniom obrony - podkreśla ISW. Wcześniej założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapowiedział, że podlegli mu najemnicy wycofają się z Bachmutu, jeśli nie otrzymają zaopatrzenia.
Kadyrow i Prigożyn zmusili tym samym szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa do wznowienia dostaw amunicji dla wagnerowców, choć resort obrony zmienił priorytet z zajęcia Bachmutu na przygotowanie do obrony przed ukraińską kontrofensywą.
07:14 Rosyjskie siły okupacyjne prowadzą przymusową "ewakuację" ludności w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Mieszkańcy okupowanego miasta Tokmak "ewakuowani" są na południe, w stronę Berdiańska. "Ewakuacji" podlegają przedstawiciele władz okupacyjnych, kolaboranci, dzieci, nauczyciele i wychowawcy. Rodzicom, którzy odmawiają "ewakuacji" dziecka, grozi się nieprzepuszczaniem go do następnej klasy - czytamy w porannym komunikacie.
Na stacjach benzynowych ustawiają się kolejki. Kierowców poinformowano, że nie są planowane kolejne dostawy paliwa.
W miejscowości Wesełe w obwodzie zaporoskim zamknięto miejscowy posterunek policji sił okupacyjnych. Przed opuszczeniem lokalu spalono dokumenty.
Sztab informuje, że minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły 16 ataków rakietowych m.in. na miasta obwodów charkowskiego, chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego. Odnotowano też 61 ataków lotniczych i 52 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wskutek ataków są zabici i ranni cywile. Uszkodzony został blok mieszkalny, domy i inna infrastruktura cywilna.
06:50 Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy z niedzieli na poniedziałek obwód kijowski 35 dronami bojowymi Shahed; wszystkie zostały strącone - poinformowały w poniedziałek rano ukraińskie Siły Powietrzne.
W Kijowie wskutek ataku rannych zostało pięć osób. Odłamki uszkodziły m.in. samochody, zbiornik paliwa i spadły na budynek mieszkalny - przekazały lokalne władze.
Około północy rosyjska armia zaatakowała również pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, część rakiet strącono.
02:10 Co najmniej pięć osób zostało rannych w wyniku nocnych rosyjskich ataków z powietrza na zachodnie dzielnice Kijowa - poinformował w poniedziałek nad ranem mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko na kanale Telegram.
Według Kliczki m.in. w dwupiętrowy budynek mieszkalny w dzielnicy Swiatoszyn uderzył wrak drona. Ranne zostały tam dwie osoby.
Administracja wojskowa miasta poinformowała, że w wyniku ataków doszło do zniszczeń.
🇷🇺🇺🇦| AHORA: Kiev pic.twitter.com/l1KMK6qM4a
— Alerta News 🚨 (@Alerta_News_) May 7, 2023Świadkowie powiedzieli agencji Reutera, że słyszeli liczne eksplozje w Kijowie, a przedstawiciele władz twierdzili, że systemy obrony powietrznej odpierały rosyjskie ataki.
00:11 Doszło do ataku rakietowego wroga na Odessę - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk na kanale Telegram.
Одесская жизнь → Вечером 7 мая россия обстреляла Одессу ракетами: в области пожар @Odessa_novosti #odesa #odessa #Ukraine https://t.co/FI9BtgtAs0 pic.twitter.com/IEtv8VG8uG
— ODESA ⚓ NEWS 🇺🇦 (@Odessa_Novosti) May 7, 2023Ukraińska telewizja Suspilne podała informacje o pożarze, który wybuchł w Odessie wskutek ataku rakietowego, oraz o eksplozjach w innym mieście na południu kraju, Chersoniu.
Alarm przeciwlotniczy ogłoszono także w stolicy, Kijowie, i innych regionach kraju.
Думская → Ракетный удар: в Одессе и области работает ПВО новини Одеса #новини #Odessa #Ukraine https://t.co/11UKOlJOKr pic.twitter.com/eRiQg6c04q
— ODESA ⚓ NEWS 🇺🇦 (@Odessa_Novosti) May 7, 202323:19 Ukraińskie media: eksplozje w Odessie, alarm przeciwlotniczy w Kijowie i innych regionach kraju.
W nocy z niedzieli na poniedziałek słychać było eksplozje w Odessie na południu Ukrainy; alarm przeciwlotniczy ogłoszono w Kijowie i innych regionach kraju - poinformowały ukraińskie media.
Agencja Ukrinform podała, że wybuchy nad Odessą to prawdopodobnie ogień ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
22:37 Świat musi wiedzieć o każdym akcie rosyjskiego terroru wobec naszego narodu, musi mówić o tym, co robi terrorystyczne państwo. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają nam, rozpowszechniając prawdę o rosyjskich atakach i ostrzałach, o okrucieństwie okupantów, które nie ustaje nawet na jeden dzień - oświadczył w niedzielę w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Kończy się tydzień - bardzo owocny dla Ukrainy. (...) Aktywnie przygotowujemy się do nowych wydarzeń w maju i czerwcu. Musimy sprawić, aby ten czas był nie mniej owocny pod względem dostaw broni dla naszych żołnierzy (...), pod względem negocjacji z naszymi partnerami" - powiedział ukraiński przywódca.
21:55 Rosjanie wciąż mają nadzieję na zdobycie Bachmutu przed 9 maja; naszym zadaniem jest do tego nie dopuścić - napisał w niedzielę na swoim profilu na Telegramie dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski, który po raz kolejny odwiedził na froncie swoich podkomendnych.
"Ciężka obrona Bachmutu trwa. Odwiedziłem naszych żołnierzy w rejonach walk i spotkałem się z dowódcami jednostek bojowych" - poinformował generał.
Dowódca dodał też, że ważne jest jak najszybsze podejmowanie decyzji i przewidywanie działań przeciwnika, a komunikacja z dowódcami w czasie rzeczywistym pozwala na szczegółową ocenę sytuacji i planowanie przyszłych działań.
"Rosjanie zwiększyli intensywność ostrzału z broni ciężkiej, zaczęli używać bardziej zaawansowanego sprzętu i przegrupowują swoje wojska. Świadczy to o tym, że przeciwnik nie zamierza zmieniać swoich planów i robi wszystko, aby przejąć kontrolę nad Bachmutem i kontynuować swoją ofensywę" - dodał generał.
21:00 USA zapytały, czy możemy przekazać Ukrainie systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400, które wcześniej kupiliśmy od Rosji. Odpowiedzieliśmy, że nie - powiedział w tureckiej telewizji minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany w niedzielę przez BBC.
Była to odpowiedź ministra na pytanie dotyczące relacji Turcji ze Stanami Zjednoczonymi - przekazuje BBC.
(PAP)
Sztab Generalny Ukrainy: w Dzień Zwycięstwa władze Rosji mogą posunąć się do prowokacji [RELACJA NA ŻYWO]
2023-05-08 06:44 aktualizacja: 2023-05-09, 17:19
Okupowany przez Rosjan Mariupol, Fot. PAP/AA/ABACA
W wielu rosyjskich miastach planowane są parady z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa, w tym z udziałem dzieci; niewykluczone, że władze Rosji dopuszczą się prowokacji wymierzonych we własnych obywateli i oskarżą o te czyny Ukrainę - ostrzegł Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.