Rosja ściąga na granice z Ukrainą elitarne jednostki Specnazu [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-19 06:51 aktualizacja: 2023-05-20, 07:50
Funkcjonariusze oddziałów Specnaz. Fot. PAP/EPA SERGEI SUPINSKY
Funkcjonariusze oddziałów Specnaz. Fot. PAP/EPA SERGEI SUPINSKY
Kijów i inne miasta ukraińskie były ponownie celami rosyjskich ataków - poinformowało dowództwo armii ukraińskiej. Ogłoszony w piątek po północy alarm przeciwlotniczy i przeciwrakietowy we wschodnich, środkowych i południowych obwodach Ukrainy, rozszerzono na cały kraj. Z kilku rejonów napłynęły informacje o eksplozjach. Armia dodała, że wszystkie drony atakujące stolicę zostały zestrzelone. Na ukraińsko-rosyjskie pogranicze ściągane są elitarne jednostki Specnazu; mają prowadzić działania dywersyjne - poinformował w piątek portal Centrum Sprzeciwu Narodowego.

22:16 Przed wycofaniem się jesienią 2022 roku z Łymanu i okolic tej miejscowości w obwodzie donieckim rosyjskie wojska pozostawiły w domach cywilów mnóstwo ładunków wybuchowych-pułapek; bezwzględność wroga szokuje, bowiem za takie pułapki posłużyły Rosjanom nawet zabawki dla dzieci - podały w piątek ukraińskie służby ratownicze.

Gdy najeźdźcy opuszczają jakiś obszar na Ukrainie, zaminowują tam dosłownie wszystko, co się da. W pierwszej kolejności pozostawiają ładunki przy obiektach infrastruktury krytycznej, takich jak wodociągi i gazociągi, linie energetyczne, a także trasy samochodowe i ich pobocza - powiadomił Roman Dracz, kierujący zespołem pirotechników w oddziale specjalnego przeznaczenia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) w obwodzie odeskim.

21:33 Dania będzie uczestniczyć w szkoleniu ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16 - zapowiedział w piątek duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

Poulsen wyjaśnił, że Dania obecnie jest w trakcie wymiany swojej floty F-16 na F-35, dzięki czemu będzie mogła teraz pomóc "szkolić ukraińskich pilotów również w lataniu na F-16".

21:14 Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.

"Likwidacja Greenpeace w Rosji jest absurdalnym, nieodpowiedzialnym i destrukcyjnym posunięciem, które nie ma nic wspólnego z ochroną interesów kraju" – napisała Greenpeace na swojej stronie internetowej w języku rosyjskim.

20:15 Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie zdolności sił powietrznych, których ten kraj potrzebuje - oświadczył w piątek brytyjski premier Rishi Sunak, odnosząc się do budowy międzynarodowej koalicji na rzecz przekazania Kijowowi samolotów wielozadaniowych F-16.

"Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź, że USA zgodzą się na szkolenia ukraińskich pilotów (w obsłudze) F-16. (...) Pozostajemy zjednoczeni" - dodał Sunak. 

19:43 Były prezydent USA Barack Obama w piątek został wpisany na nową listę rosyjskich sankcji, obejmującą 500 amerykańskich obywateli, co stanowi odpowiedź na kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji, ogłoszonych wcześniej przez Waszyngton - podała agencja Reutera za rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych.

Ministerstwo poinformowało też, że Rosja odrzuciła niedawną prośbę USA o dostęp konsularny do reportera amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, który został aresztowany w marcu pod zarzutem szpiegostwa.

18:43 Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję USA i prezydenta Joe Bidena, by wesprzeć międzynarodową koalicję na rzecz myśliwców dla Ukrainy - napisał w piątek na Twitterze ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, komentując wcześniejszą wypowiedź Bidena o zgodzie Waszyngtonu na rozpoczęcie szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16.

"To znacząco wzmocni (możliwości) naszej armii w powietrzu. Liczę na omówienie praktycznej implementacji tej decyzji podczas szczytu G7 w Hiroszimie" - dodał Zełenski, sugerując, że osobiście weźmie udział w spotkaniu grupy G7 w Japonii 

18:18 Prezydent Zełenski zaapelował do ZEA, Omanu, Kuwejtu i Iraku o wsparcie ukraińskiej "formuły pokoju"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który uczestniczy w piątek w szczycie Ligi Państw Arabskich w saudyjskim mieście Dżudda, spotkał się z przedstawicielami władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Kuwejtu i Iraku; przywódca zaapelował do swoich rozmówców o wsparcie ukraińskiej "formuły pokoju" - powiadomiono na stronie internetowej ukraińskiego przywódcy.

Innymi ważnymi kwestiami poruszonymi przez prezydenta podczas spotkania z wiceprezydentem i wicepremierem ZEA Mansurem ibn Zajedem an-Nahajanem były sytuacja na froncie wojny z Rosją, a także m.in. światowe bezpieczeństwo żywnościowe, w tym sytuacja wokół inicjatywy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowało biuro (kancelaria) Zełenskiego.

17:23 Obradujący w Hiroszimie w Japonii przywódcy krajów grupy G7 zaapelowali w piątek o "świat bez broni jądrowej". Wezwali przy tym Rosję, Iran, Chiny i Koreę Północną do zaprzestania eskalacji nuklearnej i zgodzenia się na nierozprzestrzenianie broni jądrowej.

Przywódcy grupy w piątek wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że rosyjska retoryka nuklearna i deklarowany zamiar rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi "są niebezpieczne i niedopuszczalne". "Rosja powinna powrócić do pełnej realizacji traktatu Nowy START" - stwierdzono w dokumencie.

Grupa ogłosiła także działania mające na celu "pozbawienie Rosji technologii, urządzeń przemysłowych i usług, które wspierają jej przedsięwzięcie wojenne". Obejmują one ograniczenia w eksporcie towarów "niezbędnych dla Rosji na polu walki", a także uderzenie w podmioty wspierające materialnie agresorów.

Uczestnicy rozmów zobowiązali się także do współpracy w celu "ograniczenia handlu i wykorzystania diamentów wydobywanych, obrabianych lub produkowanych w Rosji" oraz do koordynowania "środków ograniczających ich import, w tym poprzez technologie śledzenia". 

16:52 Ministerstwo handlu USA dodało do czarnej listy 71 podmiotów wspierających agresję Rosji na Ukrainie

Jak pisze agencja Reuters, działania amerykańskiego resortu mają na celu ograniczenie wsparcia rosyjskiej armii oraz rozszerzenie zakresu kontroli eksportu do Rosji i Białorusi.

Na "czarnej liście" znalazło się 69 rosyjskich podmiotów i po jednym z Armenii i Kirgistanu, zajmujących się głównie projektami naftowymi i gazowymi w Rosji i na Białorusi. Sankcjami objęte zostały też zakłady naprawy samolotów i produkcji części, fabryki traktorów i samochodów, stocznie i ośrodki inżynieryjne w Rosji.

16:50 Prezydent USA Joe Biden poparł inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16

Prezydent USA Joe Biden, przebywający na szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16; treningi prawdopodobnie zostaną zrealizowane w Europie - poinformowała w piątek agencja AP.

Ćwiczenia miałyby rozpocząć się w nadchodzących miesiącach - przekazała amerykańska agencja.

16:20 Trzech pracowników firmy energetycznej zginęło w rosyjskim ostrzale w obwodzie sumskim

Trzech pracowników firmy energetycznej Sumobłenerho zginęło w piątek podczas wykonywania obowiązków w obwodzie sumskim na północy Ukrainy; przyczyną śmierci cywilów był prawdopodobnie atak rosyjskiego drona - poinformowały na Telegramie władze regionu sumskiego i ukraińskie ministerstwo energetyki.

Energetycy przeprowadzali oględziny uszkodzonej linii wysokiego napięcia, próbując ją naprawić. Do tragicznego zdarzenia doszło pomiędzy miejscowościami Junakiwka i Wełyka Rybyca - czytamy w komunikatach resortu i administracji obwodu sumskiego 

15:48 W Bachmucie zginęło pięciu białoruskich ochotników walczących w ukraińskiej armii

W Bachmucie, atakowanym od wielu miesięcy przez rosyjskie wojska, zginęło pięciu białoruskich ochotników walczących w armii Ukrainy; żołnierze służyli w pułku im. Konstantego Kalinowskiego - powiadomił w piątek ukraiński portal Obozrevatel za komunikatem pułku opublikowanym na Telegramie.

Polegli Białorusini z batalionu Wołat, formacji wchodzącej w skład pułku im. Kalinowskiego, utrzymywali pozycje w szturmowanym przez Rosjan Bachmucie. Budynek, w którym przebywali ochotnicy, został ostrzelany przez ciężką artylerię wroga. Obiekt zawalił się, czterech żołnierzy znalazło się pod gruzami i zginęło. Śmierć poniósł również dowódca oddziału. Oficer podjął próbę ewakuacji rannych, lecz zapłacił za to swoim życiem - powiadomiły służby prasowe białoruskiej formacji.

Jak dodano, obecnie nie ma możliwości zabrania ciał poległych ze względu na nieustanny ostrzał prowadzony przez Rosjan.
 

15:16 Szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16 trwałoby zaledwie cztery miesiące

Po testowym szkoleniu dwóch ukraińskich pilotów, którzy ćwiczyli się w obsłudze samolotów wielozadaniowych F-16 na symulatorach, Pentagon doszedł do wniosku, że właściwe szkolenia w tym zakresie mogłyby trwać zaledwie cztery miesiące; to znaczniej krócej, niż dotychczas przewidywano - podał w nocy z czwartku na piątek amerykański portal Yahoo.

Treningi przeprowadzono na przełomie lutego i marca w bazie wojskowej w Tucson w stanie Arizona. Piloci z Ukrainy, latający dotychczas na maszynach produkcji sowieckiej MiG-29 i Su-27, uczestniczyli w dziewięciu symulacjach trwających łącznie ponad 11 godzin. Amerykańscy wojskowi zauważyli, że Ukraińcy mają nieco problemów z obsługą komunikatów w języku angielskim, lecz ich umiejętności techniczne oceniono jako zaawansowane - podkreślił serwis, powołując się na wnioski z raportu sił powietrznych USA.

Najnowsze szacunki, według których ukraińscy piloci mogliby opanować obsługę F-16 w zaledwie cztery miesiące, znacząco różnią się od wcześniejszych, dużo bardziej pesymistycznych założeń. Jeszcze w lutym amerykański podsekretarz obrony ds. polityki Colin Kahl wyrażał przypuszczenie, że takie szkolenie mogłoby potrwać nawet 18 miesięcy - przypomniał Yahoo.

15:05 Zełenski do liderów Ligi Państw Arabskich: większość represjonowanych na okupowanym Krymie to muzułmanie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w piątek na szczycie Ligi Państw Arabskich odbywającym się w saudyjskim mieście Dżudda.

Prezydent, który został zaproszony jako gość honorowy szczytu przez saudyjskiego następcę tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, zwrócił się do zgromadzonych przywódców arabskich, zachęcając do udzielenia Ukrainie pomocy.

"Każdy broniący dzieci swojego ludu przed niewolą idzie szlakiem sprawiedliwości" - powiedział Zełenski w przemówieniu transmitowanym na żywo przez saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. "Wszyscy wiecie, że nie wybieraliśmy tej wojny. Nie ruszyliśmy grabić i napadać innych krajów" - podkreślił.

Zełenski przypomniał, że w skład ukraińskiej delegacji wchodzi Mustafa Dżemilew, przywódca Tatarów Krymskich, którzy są częścią światowej muzułmańskiej wspólnoty. "Społeczność muzułmańska od wieków żyła na Krymie" - przypomniał, dodając, że półwysep jako pierwszy ucierpiał z powodu rosyjskiej okupacji, a większość represjonowanych na okupowanym Krymie to muzułmanie. Podkreślił, że ochrona społeczności muzułmańskiej Ukrainy jest jednym z priorytetów jego rządu.

Zwrócił się też do państw będących na Bliskim Wschodzie sojusznikami Rosji. "Nawet ci, którzy odwracają wzrok, a wojnę nazywają konfliktem", powinni zgodzić się co do uwolnienia przetrzymywanych - powiedział.

Zełenski wyraził wdzięczność za pomoc Arabii Saudyjskiej w wynegocjowaniu w ubiegłym roku wymiany i zwolnienia kilkuset jeńców przetrzymywanych przez Rosję.

"Wszyscy tu wiecie, że jesteśmy ludźmi pokoju" - podkreślił.

14:39 Rosyjscy okupanci, którzy nielegalnie deportują z Ukrainy osoby niepełnoletnie, zachowują się niczym faszyści; najeźdźcy przeprowadzają segregację dzieci ze względu na stan zdrowia, a następnie wywożą te zdrowie i wyróżniające się w nauce - zaalarmowała w piątek Wera Jastrebowa, szefowa ukraińskiej organizacji pozarządowej Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję najeźdźcy zintensyfikowali "filtrację" dzieci w szkołach i przedszkolach. Pierwszym etapem segregacji są obowiązkowe badania lekarskie osób niepełnoletnich. Następnie dane na temat stanu zdrowia dzieci są wykorzystywane w celu deportacji młodych Ukraińców. Najeźdźcy celowo wybierają osoby, które uważają za szczególnie przydatne w kontekście przyszłej rusyfikacji - poinformowała Jastrebowa, cytowana przez agencję UNIAN.

Obrończyni praw człowieka przekazała, że dzieci cierpiące na różne schorzenia są pozostawiane na Ukrainie, natomiast te zdrowe trafiają do Rosji. Jeśli osoba przeznaczona do deportacji ukończyła 14 lat, otrzymuje rosyjski paszport.

14:37 Polska z zaniepokojeniem przyjmuje deklaracje Pekinu o dążeniu do zacieśnienia relacji dwustronnych z Rosją - oświadczyło MSZ. Wiceszef MSZ Wojciech Gerwel w rozmowie z wysłannikiem rządu Chin ds. Eurazji Li Hui pozytywnie odniósł się natomiast do podjętego ostatnio przez Pekin dialogu z Kijowem.

Jak poinformowało w komunikacie MSZ, piątkowe spotkanie dyplomatów w Warszawie odbyło się z inicjatywy strony chińskiej, a "celem wizyty chińskiego dyplomaty było przeprowadzenie konsultacji z kluczowymi partnerami w Unii Europejskiej w kwestii chińskiego stanowiska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę".

Gerwel - głosi komunikat - pozytywnie odniósł się do podjętego ostatnio przez Pekin dialogu z Kijowem, czego wyrazem była rozmowa telefoniczna przywódców Chin i Ukrainy oraz obecna wizyta chińskiego wysłannika.

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi kluczowe wyzwanie dla stabilności i bezpieczeństwa regionalnego i globalnego. Podkreślono, że w tej wojnie racje nie są rozłożone równo, a wszelkie próby zrównania statusu Rosji – agresora i Ukrainy – ofiary są nie do zaakceptowania.

14:26 Rosjanie dokonują segregacji ukraińskich dzieci, by wybrać zdrowsze w celu rusyfikacji

Rosyjscy okupanci, którzy nielegalnie deportują z Ukrainy osoby niepełnoletnie, zachowują się niczym faszyści; najeźdźcy przeprowadzają segregację dzieci ze względu na stan zdrowia, a następnie wywożą te zdrowie i wyróżniające się w nauce - zaalarmowała w piątek Wera Jastrebowa, szefowa ukraińskiej organizacji pozarządowej Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję najeźdźcy zintensyfikowali "filtrację" dzieci w szkołach i przedszkolach. Pierwszym etapem segregacji są obowiązkowe badania lekarskie osób niepełnoletnich. Następnie dane na temat stanu zdrowia dzieci są wykorzystywane w celu deportacji młodych Ukraińców. Najeźdźcy celowo wybierają osoby, które uważają za szczególnie przydatne w kontekście przyszłej rusyfikacji - poinformowała Jastrebowa, cytowana przez agencję UNIAN.

Obrończyni praw człowieka przekazała, że dzieci cierpiące na różne schorzenia są pozostawiane na Ukrainie, natomiast te zdrowe trafiają do Rosji. Jeśli osoba przeznaczona do deportacji ukończyła 14 lat, otrzymuje rosyjski paszport.

13:19 Na ukraińsko-rosyjskie pogranicze ściągane są elitarne jednostki Specnazu; mają prowadzić działania dywersyjne i przeciwdziałać dywersji sił ukraińskich - poinformował w piątek portal Centrum Sprzeciwu Narodowego, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.

Elitarne rosyjskie oddziały przybyły do Tiotkino w obwodzie kurskim, który graniczy z należącym do Ukrainy obwodem sumskim. Centrum Sprzeciwu Narodowego informuje, że są tam jednostki z 3. Specjalnej Brygady Specnazu z Togliatti w obwodzie samarskim oraz 22. Specjalnej brygady Specjalnego Przeznaczenia ze Stepnoj w obwodzie rostowskim. Obie brygady podlegają rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU.

Według portalu oczekuje się od nich, że podniosą morale rosyjskich wojsk. Innym ich zadaniem ma być tłumienie i reagowanie na działania partyzanckie w regionie przygranicznym.

Jednostki wymienione przez Centrum Sprzeciwu Narodowego brały udział w obu wojnach czeczeńskich, wojnie w Syrii i uczestniczyły w przejmowaniu Krymu. Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę poniosły poważne straty.

12:57 Formacje tzw. kadyrowców, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, znęcają się nad cywilami z okupowanego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - zaalarmował w piątek portal  Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

W Mariupolu przebywa obecnie bardzo wielu kadyrowców. Żołnierze z Czeczenii nadużywają alkoholu i dopuszczają się przemocy wobec cywilów, w szczególności z użyciem broni białej - poinformował rządowy serwis.

Jak dodano, rosyjska policja nie reaguje na doniesienia o tych przestępstwach, ponieważ lekceważy skargi zgłaszane przez mieszkańców.

W okresie od lutego do maja 2022 roku siły najeźdźcy niemal doszczętnie zrównały z ziemią 430-tysięczny Mariupol i popełniły tam szereg zbrodni na ludności cywilnej. Brak dokładnych danych o łącznej liczbie ofiar walk w tym mieście. Władze w Kijowie szacują, że mogło tam zginąć co najmniej 22 tys. osób.

12:36 Do stolicy Gruzji, Tbilisi, przyleciał w piątek pierwszy od 2019 roku samolot z Rosji. Przed otoczonym przez policję portem lotniczym ludzie protestują przeciwko przywróceniu bezpośrednich lotów. Są zatrzymania.

12:23 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w piątek na szczyt Ligi Arabskiej, gdzie będzie gościem honorowym i wygłosi przemówienie do zebranych przywódców - o czym poinformował na swoim Twitterze.

11:55 Uszkodzony w rosyjskim ostrzale Kijowa system obrony powietrznej Patriot już został naprawiony - poinformowała zastępczyni rzecznika resortu obrony USA Sabrina Singh, cytowana przez CNN. Uszkodzenie było minimalne.

"Jeden system Patriot został uszkodzony, ale już jest naprawiony i jest w pełni sprawny" - powiedziała Singh.

Jak informowała w środę CNN, uszkodzenie systemu w wyniku wtorkowego ataku było minimalne.

We wtorek USA skierowała inspektorów do oceny stanu systemu. Źródła CNN przekazały, że zestaw był sprawny, a jedna z jego najważniejszych części, czyli radar, nie została uszkodzona.

Ukraińskie siły przekazały, że we wtorek nad ranem zestrzeliły sześć z sześciu wystrzelonych przez Rosjan ponaddźwiękowych pocisków Kindżał.

11:21 Ukraińskie siły w ostatnich tygodniach wykorzystały system obrony powietrznej Patriot do strącenia co najmniej jednego rosyjskiego myśliwca - podaje CNN, powołując się na źródła w resorcie obrony i Kongresie.

Przedstawiciele resortu obrony i Kongresu powiedzieli CNN, że rosyjski samolot, który strącono z systemu Patriot, miał bombardować ukraińskie cele. Inne systemy obrony przeciwlotniczej, którymi dysponuje Ukraina, nie mają wystarczającego zasięgu, by strącić cel na takiej odległości.

Ukraińcy sami podejmują decyzję o wystrzałach. Zachód przekazał Ukrainie systemy Patriot, podkreślając że to ukraińskie siły mają decydować o tym, gdzie i jak wykorzystywać je do obrony ludności.

Jak wskazali rozmówcy CNN, przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców ułatwiłoby jej strącanie rosyjskich samolotów, bez konieczności wykorzystywania drogiej amunicji do systemów Patriot, wyprodukowanej do przechwytywania pocisków balistycznych. 

11:07 Nie będzie pokoju bez całkowitego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego z Ukrainy - oświadczyli wspólnie liderzy państw G7 podczas szczytu w Hiroszimie cytowani w piątek przez agencję Reutera.

10:09 Ukraińskie siły zbrojne są obecnie najbardziej doświadczonymi w Europie. Tym, co chroni państwa członkowskie NATO nie jest artykuł 5., ale niebiesko-żółta tarcza ukraińskiej armii, bez niej nic nie powstrzyma Putina – powiedział były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro” w piątek.

„Rozpoczęcie ukraińskiej ofensywy to już nie kwestia miesięcy czy tygodni, ale dni” – zapowiedział Poroszenko.

„Gdyby broń, która teraz do nas dociera, została nam przekazana w 2014 roku, historia potoczyłaby się inaczej. Ale świat powoli zdaje sobie sprawę, kim jest Putin. Po latach powtarzania, że nie należy mu ufać, mam teraz potrójne przesłanie: nie bójcie się konsekwencji jego porażki, nie bójcie się wejścia Ukrainy do NATO i nie bójcie się naszego zwycięstwa” – podkreślił Poroszenko.

09:35 Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję; objęto nimi 86 osób i przedsiębiorstw - poinformował w piątek portal Sky News.

Nowy pakiet sankcji ogłoszono podczas szczytu państw G7, który w piątek rozpoczął się w Hiroszimie. W czwartek ogłoszono także zakaz importu rosyjskich diamentów i metali - napisał portal.

Sankcje objęły między innymi pięciu członków zarządu koncernu paliwowego Transneft, 13 członków zarządu działającego w tej samej branży Gazpromneftu oraz Olega Romanenkę, mianowanego przez Rosjan "dyrektora" elektrowni jądrowej w Zaporożu.

08:42 Celem rosyjskiego nocnego ataku był obiekt infrastruktury krytycznej we Lwowie, nie ma informacji o poszkodowanych - powiadomił w piątek rano mer tego miasta Andrij Sadowy. Dwie osoby zostały ranne w ataku na Krzywy Róg.

"W sprawie wybuchu, który było słychać we Lwowie ok. 4 rano. Według wstępnych informacji celem był obiekt infrastruktury krytycznej miasta. Atakowano (dronami) Shahed. Nie ma poszkodowanych" - napisał Sadowy w Telegramie.

Szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki przekazał, że rosyjskie wojska zaatakowały region dronami Shahed między 4 i 5 rano miejscowego czasu. Zadziałała obrona przeciwlotnicza. Nie ma informacji o rannych.

Dwie osoby zostały natomiast poszkodowane w nocnym ataku dronów na Krzywy Róg - przekazał mer tego miasta w środkowej części kraju Ołeksandr Wilkuł. Ranna kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala.

07:47 Nocą z czwartku na piątek strąciliśmy 16 wystrzelonych przez rosyjskie wojska dronów bojowych Shahed oraz trzy z sześciu pocisków manewrujących Kalibr - poinformowały rano Siły Powietrzne Ukrainy.

Rosyjskie wojska zaatakowały nocą Ukrainę z kierunku północnego i południowo-wschodniego dronami bojowymi Shahed-136/131 oraz pociskami manewrującymi Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym. Zarejestrowano wystrzelenie 22 dronów i sześciu rakiet. 

07:37 Ukraińskie wojska przejęły taktyczną inicjatywę pod Bachmutem i poczyniły znaczne pod względem taktycznym postępy podczas operacji kontrofensywnych w czwartek - podaje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Działania te są kontynuacją lokalnych kontrataków, prowadzonych przez armię ukraińską już od kilku dni; nie jest to początek nowej dużej operacji - zaznaczają eksperci.

Przypominają, że przedstawiciele ukraińskich władz poinformowali, że siły ukraińskie przejęły inicjatywę w okolicach Bachmutu.

Ograniczony charakter działań ofensywnych najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera w samym Bachmucie na tle lokalnych kontrofensywnych ukraińskich operacji wskazuje na utratę przez Rosję inicjatywy w tym rejonie - pisze ISW.

07:23 W nocy z czwartku na piątek słychać było wybuchy we Lwowie oraz w położonym w środkowej części Ukrainy Krzywym Rogu; nie ma doniesień o ofiarach - podał w piątek rano portal Radia Swoboda.

Eksplozję we Lwowie słyszano o 3.50. Natomiast tuż przed godz. 2 Ołeksandr Wiłkuł, szef krzyworoskiej administracji poinformował o eksplozjach w jego mieście. "Nie filmujcie ani nie publikujcie niczego w internecie. Uważajcie na siebie i swoich bliskich" - napisał w Telegramie.

W nocy Rosjanie atakowali też Kijów. Wszystkie drony użyte przez siły rosyjskie zostały strącone - poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Serhij Popko. Dodał, że od początku maja był to dziesiąty atak powietrzny na stolicę.

"Ostatni alarm w stolicy jest związany z użyciem przez agresora bezzałogowych statków powietrznych. Według wstępnych danych, +raszyści+ (szeroko na Ukrainie rozpowszechniony termin utworzony z połączenia słów "Russia" i "faszyzm" - PAP) ponownie wystrzelili na stolicę drony Shahed. Z taktycznego punktu widzenia był to atak w kilku falach, przedzielonych krótkimi przerwami. Dzięki takiej taktyce Kreml próbuje osłabić naszą obronę powietrzną i psychologicznie wpłynąć na ludność cywilną" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Popki. 

06:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uda się w niedzielę do Hiroszimy, w Japonii, aby wziąć udział w szczycie przywódców państw grupy G7 - ujawniło Reutersowi źródło UE, które zastrzegło sobie anonimowość.

Informacja nie została dotychczas potwierdzona oficjalnie.

Wcześniej informację o możliwej wizycie Zełenskiego podał Bloomberg.

Japońskie osobistości oficjalne podawały, że prezydent Ukrainy zamierza zdalnie wziąć udział w obradach szczytu G7.

Szczyt siedmiu najwyżej uprzemysłowionych państw świata potrwa do niedzieli. Jednym z czołowych tematów ma być agresja Rosji na Ukrainę. Uzgodnione mają być nowe, daleko idące, sankcje na Rosję

05:01 Kijów i inne miasta ukraińskie były w nocy z czwartku na piątek ponownie celami rosyjskich ataków - poinformowało dowództwo armii ukraińskiej dodając, że wszystkie wszystkie drony atakujące stolicę zostały zestrzelone.

„Dziesiąta noc ataków z powietrza w ciągu 19 dni maja!" - napisała na Telegramie administracja wojskowa Kijowa. "Było kilka fal ataków dronów. Wszystkie wykryte cele powietrzne kierujące się w stronę Kijowa zostały zniszczone" - dodano.

Przedstawiciele administracji wojskowej i lokalne media informowały o wybuchach w wielu miastach, w tym we Lwowie i Równym na zachodzie kraju oraz Chersoniu i Krzywym Rogu na południu i w centrum.

Poprzedniej nocy Kijów i inne ukraińskie miasta atakowane były - jak podało ukraińskie dowództwo - m. in. pociskami manewrującymi wystrzeliwanymi z bombowców strategicznych. Według dowództwa prawie wszystkie pociski zostały zestrzelone.

02:29 Ogłoszony w piątek po północy alarm przeciwlotniczy i przeciwrakietowy we wschodnich, środkowych i południowych obwodach Ukrainy, rozszerzono na cały kraj. Z kilku rejonów napłynęły informacje o eksplozjach. Władze wojskowe podały, że w kilku rejonach obrona przeciwlotnicza otworzyła ogień.

Ukraińskie dowództwo wojskowe poinformowało na Telegramie, że w przestrzeni powietrznej Ukrainy są rosyjskie samoloty oraz, że we wszystkich rejonach istnieje niebezpieczeństwo uderzeń hipersonicznymi rakietami Kindżał.

Według wcześniejszego komunikatu "niektóre cele powietrzne" zestrzelono, ale nie podano żadnych szczegółów.

Dowództwo ostrzegło też, że centralnym rejonom kraju gróżą ataki dronów. Poinformowało, że w rejonie Kijowa aktywna jest obrona przeciwlotnicza. 

O wybuchach informują też władze innych miast, w tym położonego w środkowej części kraju Krzywego Rogu. 

01:33 Wielka Brytania wprowadzi zakaz importu rosyjskich diamentów oraz pochodzących z Rosji miedzi, aluminium i niklu - poinformował w nocy z czwartku na piątek brytyjski rząd przed rozpoczęciem w Japonii obrad szczytu grupy G7.

Jak wskazano w wydanym oświadczeniu, wartość rosyjskiego eksportu diamentów wyniosła w 2021 r. 4 miliardy dolarów, a Wielka Brytania już wcześniej podjęła kroki w celu ograniczenia tego importu nakładając sankcje na państwową rosyjską spółkę Alrosa i obejmując diamenty dodatkowym cłem w wysokości 35 proc. 

Zapowiedziano, że jeszcze w tym roku przyjęta zostanie ustawa zakazująca importu rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu, analogiczna do tej, która już zakazuje importu żelaza i stali.

01:08 Alram przeciwrakietowy ogłoszono w piątek nad ranem na terytorium prawie całej Ukrainy, z wyjątkiem rejonów zachodnich.

W komunikacie dówództwa sił zbrojnych Ukrainy ostrzeżono przed atakami rakietowymi na południowe rejony Odessy i Mikołajowa.

Ostrzeżono też przed atakami drónów na Kijów i rejony położone na zachód od stolicy.

22:19 Po czołgach i rakietach nie ma argumentów, by nie myśleć o myśliwcach dla Ukrainy - ocenia dziennik „Algemeen Dagblad”. Zdaniem gazety rząd Holandii za kulisami na poważnie szuka rozwiązań, aby F-16 trafiły na Ukrainę.

W środę rzecznik premiera Marka Ruttego dementował informację, którą przekazał brytyjski premier Rishi Sunak, iż on i szef holenderskiego rządu uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy. Również minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że nie ma postępów w rozmowach na temat ewentualnej dostawy myśliwców na Ukrainę.

(PAP)