Prezydent Zełenski: wszystkie nasze kontakty międzynarodowe służą wzmocnieniu kraju [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-23 07:26 aktualizacja: 2023-05-24, 06:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu, że najważniejsze zadanie organów państwa i sens wszystkich kontaktów międzynarodowych polega na wzmacnianiu Ukrainy i jej obrony przed rosyjską inwazją.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że najważniejsze zadanie naszego państwa i sens wszystkich kontaktów międzynarodowych ma na celu wzmocnienie Ukrainy i jej obrony, zwiększenie możliwości naszych żołnierzy i państwa w całości” - powiedział prezydent. 

 

Zełenski nawiązał do swojej wizyty na froncie – w rejonie Wuhłedaru i Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie złożył życzenia żołnierzom piechoty morskiej w dniu ich święta.

Prezydent zaznaczył, że właśnie pierwsza linia frontu to właściwe miejsce do ogłoszenia powstania Korpusu Piechoty Morskiej. „Do już działających oddziałów dodane zostaną nowe brygady piechoty morskiej. Wyposażymy je w nowoczesną broń i sprzęt” – mówił Zełenski.

Wizyta na froncie, jak powiedział, była „uwieńczeniem wielu spotkań i rozmów z partnerami” zagranicznymi, do których doszło w ostatnim czasie.

„Każda wizyta zagraniczna i niemal każde rozmowy sprawiają, że Ukraina staje się silniejsza” – powiedział Zełenski.

22:14 Głównym celem operacji dywersyjnej w obwodzie biełgorodzkim jest zmuszenie rosyjskiego dowództwa do ściągnięcia tam wojsk z linii frontu na Ukrainie i w efekcie osłabienia sił agresora biorących udział w wojnie - ocenił we wtorek Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

21:50 Prokuratura Generalna w Kijowie wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnych deportacji ponad 19 tys. dzieci z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję; śledztwo dotyczy wywózek osób niepełnoletnich m.in. na Białoruś - powiadomiła we wtorek agencja Reutera.

20:43 Jesteśmy sceptyczni co do twierdzeń, że w ataku na graniczący z Ukrainą rosyjski obwód biełgorodzki został użyty amerykański sprzęt - oświadczył we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. W odpowiedzi na pytanie PAP rzecznik powiedział też, że USA nie zachęcają Ukraińców do strącania rosyjskich samolotów w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

19:43 Sytuacja w graniczącym z Ukrainą rosyjskim obwodzie biełgorodzkim po wkroczeniu tam formacji Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji nie ma wpływu na bezpieczeństwo naszego kraju - powiedział we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Ta sytuacja (w obwodzie biełgorodzkim) w żaden sposób nie wpływa na bezpieczeństwo na Ukrainie. Obywatele Rosji mają prawo protestować. Jest to zapisane w ich prawie. Rosja powinna sama zająć się tą kwestią" - oświadczył Daniłow w ukraińskiej telewizji.

19:02 Deklarację podkreślającą pełne wsparcie Polski i Litwy dla Ukrainy oraz wolę rozwijania wielowymiarowej współpracy kulturalnej teraz i w przyszłości podpisali we wtorek na Wawelu w Krakowie ministrowie kultury Trójkąta Lubelskiego – Polski, Ukrainy i Litwy.

Trójstronna deklaracja jest sygnowana przez polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenkę oraz ministra kultury Litwy Simonasa Kairysa. Kraje mają współdziałać przy projektach, których celem jest ochrona jej dziedzictwa kulturowego, umożliwiać pracę twórczą ukraińskim artystom. Deklarują również m.in. kontynuację starań o utworzenie Europejskiego Funduszu dla Ukrainy na rzecz ochrony i odbudowy sektora kultury i sektora kreatywnego tego państwa.

18:47 W graniczącym z Polską obwodzie wołyńskim wykryto i zlikwidowano grupę przestępczą, która wysyłała do Rosji komponenty służące do produkcji okrętów podwodnych - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.

Nielegalny proceder organizował dyrektor działającego na Wołyniu przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją zaawansowanych technologicznie części do mechanizmów oporowo-zwrotnych. Takie mechanizmy są wykorzystywane przy produkcji ciężkiego sprzętu, w tym okrętów podwodnych. W swoim powiadomieniu SBU nie podała ani nazwy firmy, ani jej lokalizacji.

18:37 Szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16 jeszcze się nie rozpoczęły; wysłaliśmy jedynie nasze zespoły przygotowawcze do krajów, które wyraziły gotowość przeprowadzenia takich treningów - oświadczył we wtorek rzecznik sił powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat.

17:28 Kraje UE dostarczyły Ukrainie 220 tys. pocisków artyleryjskich i 1300 rakietowych - poinformował we wtorek Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych Josep Borrell po spotkaniu ministrów obrony Wspólnoty w Brukseli.

"Zgodnie z planem uzgodnionym przez ministrów w marcu, kraje UE dostarczyły Ukrainie 220 tys. pocisków artyleryjskich i 1300 pocisków rakietowych" - powiedział Borrell.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się w marcu dostarczyć Ukrainie milion sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.

17:14 W poniedziałek ukraińskie pododdziały rozpoznania zniszczyły co najmniej dwie rosyjskie bazy wojskowe w okupowanych miastach Wasylówka i Połohy w obwodzie zaporoskim na południu kraju; w obu tych miejscach rozległy się eksplozje - powiadomił we wtorek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Na całej zaporoskiej linii frontu wrogowie są każdego dnia w marnym nastroju, a nasze samopoczucie tylko się poprawia. (...) Pojawiły się nagrania wideo, na których widać, jak po wybuchach (w Wasylówce i Połohach) okupanci organizowali zbiorowe miejsca pochówku" - oznajmił Fedorow na antenie ukraińskiej telewizji Espreso.

Samorządowiec dodał, że w poniedziałek na terenie kontrolowanego przez agresorów rejonu (powiatu) melitopolskiego "zlikwidowano ogromną liczbę rosyjskich żołnierzy". Fedorow podkreślił, że mowa o "dziesiątkach" zabitych i rannych wojskowych.

17:13 W poniedziałek ukraińskie pododdziały rozpoznania zniszczyły co najmniej dwie rosyjskie bazy wojskowe w okupowanych miastach Wasylówka i Połohy w obwodzie zaporoskim na południu kraju; w obu tych miejscach rozległy się eksplozje - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Na całej zaporoskiej linii frontu wrogowie są każdego dnia w marnym nastroju, a nasze samopoczucie tylko się poprawia. (...) Pojawiły się nagrania wideo, na których widać, jak po wybuchach (w Wasylówce i Połohach) okupanci organizowali zbiorowe miejsca pochówku" - oznajmił Fedorow na antenie ukraińskiej telewizji Espreso.

Samorządowiec dodał, że w poniedziałek na terenie kontrolowanego przez agresorów rejonu (powiatu) melitopolskiego "zlikwidowano ogromną liczbę rosyjskich żołnierzy". Fedorow podkreślił, że mowa o "dziesiątkach" zabitych i rannych wojskowych.

17:08 Aspiracje Baszkirów, aby samodzielnie stanowić o losach ojczyzny i pracować na rzecz własnego narodu są dla nas całkowicie zrozumiałe; walczyć o to musicie jednak nie na Ukrainie, lecz przeciwko Kremlowi - zaapelował we wtorek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w odezwie do mieszkańców rosyjskiej Baszkirii.

"W okresie służby w (sowieckim) wojsku jednym z moich najlepszych kolegów był Baszkir. Niedawno przeglądałem statystyki strat rosyjskich sił okupacyjnych na Ukrainie. Skłoniło mnie to do napisania tego tekstu - swego rodzaju apelu do mojego (dawnego) towarzysza broni i całego narodu baszkirskiego" - podkreślił Reznikow w artykule opublikowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

Przedstawiciel rządu w Kijowie zauważył, że czteromilionowa Baszkiria, położona na granicy Europy i Azji i zamieszkała w większości przez Baszkirów i Tatarów, zajmuje wśród rosyjskich regionów siódme miejsce pod względem liczby ludności i dziesiąte pod względem udziału w PKB kraju. Niemniej, w 2022 roku republika plasowała się dopiero na 20. pozycji pod względem jakości życia i w trzeciej dziesiątce, jeśli chodzi o warunki socjalne zapewniane rodzinom.

16:38 Jesteśmy gotowi przystąpić do międzynarodowego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy; taka umowa pozwoli wzmocnić możliwości obronne Kijowa w perspektywie długookresowej i zapobiec ewentualnej przyszłej agresji - oświadczyło we wtorek MSZ Francji.

"Francja wraz z partnerami nadal rozważa najlepsze możliwe opcje dotyczące wspierania Ukrainy we wszystkich dziedzinach. (...) (Gotowość do uczestnictwa Paryża w międzynarodowym porozumieniu w sprawie gwarancji bezpieczeństwa) została potwierdzona przez przywódców Francji i Wielkiej Brytanii we wspólnej deklaracji z 36. szczytu francusko-brytyjskiego (w marcu 2023 roku)" - czytamy w komunikacie resortu dyplomacji Francji.

Trwają dyskusje na temat porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa, które wzmocniłoby Ukrainę, dając jej priorytet w dostępie do zachodniej broni i technologii wojskowych - powiedział amerykańskiemu dziennikowi "Wall Street Journal" prezydent RP Andrzej Duda. Według poniedziałkowego wydania gazety, porozumienie wzorowane na "modelu izraelskim" ma zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w trakcie jej starań o wejście do NATO.

16:24 Po udanym rozmieszczeniu brytyjskich pocisków manewrujących na Ukrainie polityk chadeckiej partii CDU, zajmujący się obronnością Roderich Kiesewetter, wezwał niemiecki rząd do przekazania Kijowowi niemieckich pocisków manewrujących typu Taurus.

"Partnerzy Ukrainy muszą teraz pójść na całość" i zapewnić Ukrainie wszystko, czego może użyć w walce "i co jest dozwolone przez prawo międzynarodowe" – powiedział Kiesewetter portalowi RND.

"Pociski manewrujące Taurus o zasięgu do 400-500 kilometrów byłyby bardzo pomocnym wkładem Niemiec". Należy dostarczyć wszystko, czego NATO samo by użyło. "Nie może być więcej czerwonych linii" - podkreślił Roderich Kiesewetter.

16:23 Swoimi słowami o tym, że „nie jest ważne, kto na kogo najechał”, premier Węgier zdejmuje odpowiedzialność z Rosji – oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. Zapewnił, że Ukraina będzie walczyć do pełnego wyzwolenia, wbrew słowom premiera Węgier, iż „nie może wygrać wojny” z Rosją.

„Premier Węgier Viktor Orban, komentując agresję Rosji przeciwko Ukrainie, powiedział, że nie jest ważne, kto na kogo najechał. Jest przekonany, że Ukraina nie zdoła wygrać wojny” – napisał Nikołenko na Facebooku, powołując się na wypowiedź Orbana w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

„Na Kremlu powinni się cieszyć - szef węgierskiego rządu zdjął z Rosji odpowiedzialność za agresję na Ukrainę” – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ.

15:46 Pomimo ogromnych strat na Ukrainie Rosja nadal stanowi zagrożenie dla państw bałtyckich - ostrzega amerykański magazyn "Foreign Policy", analizując możliwość szybkiej odbudowy rosyjskiego potencjału wojskowego w pobliżu granicy z północno-wschodnią flanką NATO.

Rosja przez lata gromadziła swoje najbardziej zaawansowane siły w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Obecnie wiele z tych oddziałów zostało przerzuconych na Ukrainę, gdzie ponoszą straty, a odbudowa jednostek zajmie lata - przypomina "FP".

"Jednak nawet w obliczu przeciągającej się wojny skonfrontowana z rozszerzonym o Finlandię NATO Rosja nadal planuje odbudowę armii" - zaznacza dwumiesięcznik, powołując się na rozmowy z wojskowymi i urzędnikami państw wschodniej flanki sojuszu. "Rosja może w pełni odnowić potencjał wojskowy wymierzony w państwa bałtyckie w ciągu od dwóch miesięcy do dwóch lat" - dodano.

Rozmawiający z magazynem urzędnicy ostrzegają, że chociaż rosyjskie siły nie osiągną tej samej jakości co przed wojną przeciwko Ukrainie, nadal będą w stanie przeprowadzić atak na terytorium NATO. "Zgodnie z naszymi ocenami Rosja w ciągu dwóch lat odbuduje swój potencjał wojskowy" - mówi Tuuli Duneton z estońskiego ministerstwa obrony.

15:37 Rosyjskie społeczeństwo jest współwinne agresji sił zbrojnych swojego kraju na Ukrainę, a sprzeciw wobec tego konfliktu z jego strony jest procentowo niewielki - powiedział w rozmowie z portugalską telewizją SIC szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Polityk oskarżył panujący w rosyjskim społeczeństwie „zbiorowy putinizm” o agresję na Ukrainę i wspieranie wojny, a także zbrodni na ukraińskich cywilach.

„Rosjanie w większości popierają to, co robią na Ukrainie ich bracia, dzieci i mężowie” - powiedział Kułeba.

Odnotowując pojawiające się w Rosji grupy przeciwników wojny, zaznaczył, że są one mało liczebne i stanowią niewielki odsetek wielomilionowego społeczeństwa tego kraju.

„Łatwo winić za wszystko Putina, ale czy to nie sami Rosjanie utrzymują go od dekad przy władzy? (…) Rosjanie dzielą z nim odpowiedzialność za działania swojego przywódcy” - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

14:49 Komisja Europejska podała we wtorek, że zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 1 mld euro (4,7 mld zł) w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Program ma na celu "wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą". Został zatwierdzony w ramach środków przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa - przekazała KE.

Wsparcie będzie polegać na ograniczonych kwotach pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych i brakiem stabilności na rynku rolnym, spowodowanym obecnym kryzysem.

14:33 Szkolenie ukraińskich pilotów w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 nie czyni NATO stroną konfliktu - powiedział we wtorek w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

„Ukraina ma prawo do samoobrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa” – powiedział dziennikarzom. „To nie czyni NATO i sojuszników z NATO stroną konfliktu”.

14:04 W podkijowskim miasteczku Bucza, które stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych, inwestorzy z Izraela zbudują kompleks sportowy; to oznaka tego, że Ukraińcy poszukują pozorów normalności - napisał we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".

Grupa izraelskich inwestorów z sektora nieruchomości stoi na czele konsorcjum budującego zaawansowany kompleks sportowo-rekreacyjnego w dotkniętej rosyjskimi okrucieństwami Buczy. Projekt o wartości około 1,2 miliona dolarów, ma na celu rewitalizację miasteczka i zapewnienie obiektów rekreacyjnych dla miejscowej ludności. Kompleks o powierzchni 2700 metrów kwadratowych ma zostać otwarty latem bieżącego roku - napisał "JP.

13:57 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach sił rosyjskich.

13:45 Mieszkaniec Czyty w położonym w azjatyckiej części Rosji Kraju Zabajkalskim został ukarany grzywną za dyskredytację armii. Polegała ona na tym, że opisał swój sen o prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim na Instagramie - poinformowała we wtorek rosyjska sekcja BBC.

Iwan Łosiew, mieszkaniec Czyty, w połowie grudnia 2022 r. opisał na Instagramie swój sen. Śniło mu się, że poszedł na front, gdzie został wzięty do niewoli przez oddział Sił Zbrojnych Ukrainy dowodzony osobiście przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński przywódca kazał rozstrzelać wszystkich jeńców z wyjątkiem Łosiewa. Zełenski ułaskawił Łosiewa, bo czytał jego proukraińskie publikacje zamieszczane w sieciach społecznościowych.

13:34 Państwo rosyjskie pod obecną władzą należy uznać za reżim terrorystyczny, który musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i możliwe ludobójstwo na Ukrainie - napisano w przyjętej w poniedziałek deklaracji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Celem rosyjskiej agresji jest zniszczenie ukraińskiej demokracji, a co za tym idzie podważenie wartości, które leżą u podstaw NATO i całego demokratycznego, cywilizowanego i pragnącego pokoju świata - zapisano w dokumencie jednomyślnie przyjętym przez delegatów parlamentów 31 państw członkowskich Sojuszu.

13:33 Wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim w Rosji to przewidywalny kryzys wewnętrzny, który narastał jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę - oświadczyła we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że motywem jest również chęć zakończenia wojny.

"Sytuacja w obwodzie biełgorodzkim to przewidywalny kryzys wewnętrzny w Rosji, który narastał jeszcze przed rozpoczęciem inwazji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę. O ile rozumiemy, (sprawcy) to patrioci rosyjscy, ludzie, którzy faktycznie powstali przeciwko reżimowi (Władimira) Putina" - napisała Malar na serwisie Telegram. Oceniła, że w Rosji "stopniowo narastało niezadowolenie", a teraz "zgromadziła się masa krytyczna" i że "wszyscy zdają sobie sprawę, że reżim trzeba zmienić".

13:07 Nexta opublikowała zdjęcia z Bachmutu.

12:46 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozpoczął podróż po Afryce. Jej celem jest osłabienie skutków rosyjskiej propagandy na kontynencie i zyskanie wsparcia Afryki dla planu pokojowego Kijowa - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Analitycy polityczni cytowani przez agencję są zdania, że Ukraina zdała sobie sprawę, iż latami zaniedbywała relacje z państwami Afryki, które mają tendencję do wspierania raczej Rosji niż jej oponentów. Eksperci sądzą, że dodatkowym impulsem uruchamiającym dyplomatyczną aktywność Kijowa było ogłaszanie przez kolejne kraje ich własnych "planów pokojowych". O swoich inicjatywach mówiły między innymi Republika Południowej Afryki, Egipt, Zambia i Senegal.

12:40 Komisja Europejska podała we wtorek, że zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 1 mld euro w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

"Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 1 mld euro (4,7 mld zł), mający na celu wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa" - przekazała KE.

12:30 Ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko opublikował na serwisie Telegram kadry pokazujące - jak podał - rosyjskie przejście graniczne w rejonie (powiecie) grajworońskim w obwodzie biełgorodzkim; na nagraniu widać napis "pozdrowienia z Bachmutu" i uzbrojonego wojskowego.

Na kilkusekundowym nagraniu wideo widać również, że część budynku, na którym widnieje napis, jest zniszczona. W komentarzu Caplijenko napisał także o "chłopcach z RDK" (Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego), którzy - według jego słów - "już drugą dobę czują się jak w domu w obwodzie biełgorodzkim".

12:27 Zaangażowany w szerzenie rosyjskiej propagandy i koordynowany przez służby Rosji "portal internetowy" NDP kontynuuje propagowanie leżących w interesie Kremla kłamstw i insynuacji wymierzonych m.in. w Polskę - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera we wtorkowym InfoAlercie na Twitterze odniósł się do portalu "Niezależny Dziennik Polityczny", który według niego jest koordynowany przez służby Rosji. "Analizowany tekst jest jednym z wielu, które wspierają fałszywą rosyjską narrację, zgodnie z którą pomoc RP na rzecz Ukrainy odbywa się kosztem polskiej państwowości" - podkreślił Stanisław Żaryn.

11:53 Lider amerykańskiego zespołu Metallica James Hetfield odwiedził ukraińskich żołnierzy leczonych w jednym z szpitali w amerykańskim stanie Kolorado. Nie mogłem uwierzyć, że to on, to było niespodziewane spotkanie - powiedział jeden z rannych żołnierzy.

Kelli Rohrig, współzałożycielka organizacji pozarządowej Limbs for Liberty, która zajmuje się pomaganiem ukraińskim weteranom potrzebującym protez spotkała Hetfielda na parkingu przed szpitalem w Vail Valley. Od razu poprosiła muzyka o złożenie wizyty rannym, a ten natychmiast się zgodził - relacjonuje lokalna prasa.

11:46 Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z oddziałami piechoty morskiej na froncie odbyło się w strefie Wuhłedar-Marjinka w obwodzie donieckim - podała we wtorek kancelaria szefa państwa. Zełenski informował wcześniej o wizycie nie ujawniając jej miejsca.

W oficjalnym komunikacie biuro (kancelaria) Zełenskiego podało, iż "wracając z wizyty za granicą prezydent (...) odwiedził pozycje sił zbrojnych Ukrainy na froncie w strefie obrony Wuhłedar-Marjinka w obwodzie donieckim".

11:20 Spór o wpisanie przez Ukraińców węgierskiego banku OTP na listę międzynarodowych sponsorów wojny opóźnia nowe sankcje na Rosję i dalszą pomoc dla Kijowa – napisał portal Politico, powołując się na wypowiedzi unijnych dyplomatów.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli miało według źródeł portalu dojść do ostrzejszej wymiany zdań pomiędzy szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock i ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto.

Przedmiotem sporu było blokowanie przez Budapeszt negocjacji nad kolejnymi sankcjami na Rosję oraz pomocy dla Kijowa w związku z wpisaniem przez Ukraińców przed kilkoma tygodniami węgierskiego banku OTP na listę międzynarodowych sponsorów wojny.

11:10 W Bachmucie walki osłabły. Wróg kontynuuje operacje w dzielnicach, które kontroluje. Nasze wojska kontrolują południowo-zachodnią okolicę miasta" - poinformowałą wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała następnie, że "na przedmieściach trwają walki, a wróg próbuje zająć dogodne pozycje, co mu się nie udaje".

"Na pewnych odcinkach wróg jest w obronie. Ponosi znaczne straty" - relacjonowała wiceminister. "Na flankach na północy i południe od Bachmutu mamy nieznaczne postępy" - dodała.

11:02 Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16.

Borrel był pytany o to, jakie państwa miał na myśli, mówiąc, że szkolenia na F-16 rozpoczęły się w niektórych krajach. W tym kontekście wymienił Polskę. "Czy te szkolenia już się rozpoczęły?" - padło pytanie. "Tak" - odpowiedział.

10:22 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że spotkał się na froncie z oddziałami ukraińskiej piechoty morskiej. Okazją był obchodzony 23 maja dzień tej formacji - poinformował Zełenski na serwisie Telegram.

"Nasi obrońcy. Odcinek frontu. Jestem dziś tutaj, by złożyć naszym żołnierzom życzenia z okazji Dnia Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy" - napisał Zełenski. Na opublikowanych zdjęciach widać prezydenta Ukrainy wśród żołnierzy. Komunikat nie wymienia miejsca wizyty.

10:00 Podczas gdy sojusznicy zgodzili się szkolić ukraińskich pilotów, to żaden kraj nie jest na razie gotowy do faktycznego przekazania odrzutowców F-16 Kijowowi; ale to może się zmienić - informuje we wtorek brukselski portal informacyjny Politico.

"Po miesiącach ukraińskiego lobbowania, w piątek Stany Zjednoczone dały zielone światło dla szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, co wzbudziło oczekiwania, że flota F-16 wkrótce wyruszy w drogę (na Ukrainę)" - przypomina Politico.

"Jednak na razie niektóre z krajów, które mogłyby przekazać Ukraińcom amerykańskie samoloty bojowe – w tym Holandia, Belgia i Dania – zobowiązały się jedynie do pomocy w szkoleniu ukraińskich pilotów, wyrażając niechęć do składania dalszych obietnic" - dodaje portal. Belgia zadeklarowała wręcz wprost, że nie ma żadnych F-16 "na zbyciu".

09:50 Ataki ze strony antyreżimowych rosyjskich grup, do których doszło w ostatnich kilku dniach, są kolejnym przejawem pogarszającej się dla Rosji sytuacji w regionach graniczących z Ukrainą - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, między 19 a 22 maja rosyjskie siły bezpieczeństwa najprawdopodobniej starły się z partyzantami w co najmniej trzech miejscach w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim w pobliżu granicy z Ukrainą, z czego najpoważniejszy incydent miał miejsce w pobliżu miejscowości Grajworon.

09:33 Nadmierne koncentrowanie się na ogłaszaniu zwycięstwa w Bachmucie odciąga uwagę od ryzykownej sytuacji militarnej Rosjan w Bachmucie i wokół niego - ocenia amerykański think tank. Według ISW Rosjanie są w Bachmucie narażeni na ataki, ponieważ ich ofensywa w tym rejonie zapewne przekroczyła punkt kulminacyjny, dzięki czemu siły ukraińskie mogą dalej prowadzić kontrataki na flankach.

ISW zwraca uwagę, że właściciel rosyjskiej Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn - który ogłosił 20 maja, iż jego oddziały zajęły Bachmut - zapowiedział ich wycofanie z całej linii frontu do 1 maja br. Przez najbliższe dwa miesiące Grupa Wagnera ma prowadzić rekonstrukcję i szkolenie oddziałów.

Jak zauważa ISW, już wcześniej analitycy prognozowali, że najemnicy nie będą w stanie prowadzić dalszych walk poza Bachmutem ze względu na poważne wyczerpanie wojsk. "Dwumiesięczny okres przebudowy, który ogłosił Prigożyn może sprawić, że Grupa Wagnera nie będzie brała udziału w kluczowych momentach kontrofensywy ukraińskiej, w zależności od tego, gdzie i jak się ona rozpocznie" - podkreślają eksperci.

Ośrodek zastrzega, że przedstawiciele Ukrainy mówili 22 maja, iż w Bachmucie i naokoło niego wciąż trwają walki. Wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła w poniedziałek, że Bachmut wciąż nie został zdobyty przez wojska rosyjskie, ponieważ siły ukraińskie wciąż kontrolują niewielki skrawek miasta.

08:55 W dn. 22.05 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 22,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 12,056 mln os. - napisała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

Jak dodała, z Polski na Ukrainę w poniedziałek odprawionych zostało 24,2 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 10,265 mln.

08:42 Ze wsi leżących przy granicy z Ukrainą w obwodzie biełgorodzkim w Rosji wyjechała większość mieszkańców - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na oświadczenia władz obwodu biełgorodzkiego.

Portal relacjonuje, że szef administracji obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow powiedział, iż władze obchodzą domy w miejscowości Grajworon oraz wsiach przy granicy i wywożą tych mieszkańców, którzy nie mogą wyjechać własnym autem.

Wcześniej pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o strzałach w leżącej na granicy wsi Kozinka, a także we wsi Głotowo, znajdującej się między Kozinką i Grajworonem.

08:20 Nexta opublikowała nagranie z Bachmutu.

08:00 Zajścia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim wzbudziły panikę i podziały w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, co jest oznaką szoku i zaskoczenia; dominuje zaniepokojenie i gniew – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Rosyjska przestrzeń informacyjna zareagowała (...) paniką, podziałami i brakiem spójności, jakie zwykle okazuje, gdy doświadcza poważnych szoków informacyjnych. Niektórzy blogerzy wojenni skupili się na fakcie, że Rosyjski Korpus Ochotniczy i legion Wolność Rosji składają się głównie z Rosjan, których określiły jako zdrajców" - relacjonuje ośrodek. Inni blogerzy zaś - dodaje ISW - spekulowali, że celem ataku jest "zasianie paniki w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed potencjalną kontrofensywą ukraińską".

07:39 W rejonie Grajworonu w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, gdzie według doniesień z poniedziałku wkroczył oddział dywersyjny złożony z obywateli rosyjskich, trwa operacja służb siłowych - podała we wtorek rosyjska redakcja BBC, powołując się na oświadczenia władz.

Jak informuje BBC, szef władz obwodowych Wiaczesław Gładkow zaapelował do mieszkańców rejonu (powiatu) grajworońskiego, by nie wracali jeszcze do domów. Gubernator oświadczył też, że podczas ewakuacji zmarła starsza kobieta.

06:47 Tajne akcje w Rosji, dokonywane z maksymalnym rozgłosem przez Rosjan, walczących po stronie Ukrainy, muszą wprawiać władze w Moskwie w osłupienie i z pewnością będą kontynuowane – ocenił w rozmowie z PAP ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express Iwan Kyryczewski.

Skomentował w ten sposób rajd walczących po stronie ukraińskiej rosyjskiego korpusu ochotniczego oraz legionu "Wolność Rosji”, które ogłosiły w poniedziałek, że znajdują się w Rosji i wyzwalają rosyjskie miejscowości przy granicy z Ukrainą w obwodzie biełgorodzkim.

00:59 Polska jako pierwsza odpowiedziała na międzynarodowy apel Ukrainy o pilną dostawę karetek na linię frontu wojny z Rosją i w ciągu doby dostarczyła do Kijowa 26 takich pojazdów – oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk.

Uroczyste przekazanie karetek odbyło się w poniedziałek wieczorem. W drodze na Ukrainę są kolejne samochody. Polska zapowiedziała ogółem przekazanie 45 wozów ratunkowych.

00:54  W Biełgorodzie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformowała ukraińska agencja Unian na podstawie doniesień Biełgorod Telegram i SOTA.

Fotografie i wideo dymu unoszącego się nad miastem zostały opublikowane przez rosyjską stronę internetową SOTA w Telegramie.

22:56 Stany Zjednoczone uważają za priorytetowe zadanie dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 w najbliższych miesiącach we współpracy z sojusznikami i partnerami, powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

„Prezydent Biden wyraźnie podkreślił, że zaczniemy szkolić ukraińskie wojsko do pilotowania F-16. I będziemy współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie samoloty F-16” – podkreślił Miller.

Miller zaznaczył, że nie wie jeszcze, kiedy i jak to się stanie, ani z jakich krajów będą dostarczone samoloty."Ale to jest dla nas priorytetem i zaczniemy go wdrażać w najbliższych miesiącach" - podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu

(PAP)