Rosja atakuje w Nikopolu i Myropilli. Trzy osoby nie żyją [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-26 07:20 aktualizacja: 2023-06-27, 07:46
Wojna w Ukrainie Fot. Dmytro Smolienko/PAP/Ukrinform
Wojna w Ukrainie Fot. Dmytro Smolienko/PAP/Ukrinform
Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ataków na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim oraz wieś Myropilla w obwodzie sumskim – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu dniepropietrowskiego oraz Prokuratura Generalna.

22:22 Zmniejszona intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę w lipcu jest wynikiem braku zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

"Największa liczba zagranicznych komponentów, od których Rosja jest krytycznie zależna, (znajduje się) w dwóch produkowanych pociskach, Iskander i Kindżał: około pięćdziesięciu komponentów elektronicznych w tych pociskach jest produkcji zagranicznej" - powiedział Skibicki, którego cytuje w poniedziałek Jerusalem Post.

Gazeta przypomina, że Kindżał to wystrzeliwany z powietrza pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych lub konwencjonalnych o zasięgu od 1500 do 2000 km, przenoszący ładunek o masie 480 kg.

Pocisk może lecieć z 10-krotnością prędkości dźwięku i jest jedną z sześciu broni "nowej generacji" zaprezentowanych przez prezydenta Władimira Putina w 2018 roku.

Skibicki wyjaśnił, że Rosja była w stanie zwiększyć produkcję pocisków manewrujących z 10 do 30-40 miesięcznie, jednak ze względu na wyczerpanie rezerw rakietowych podczas poprzedniej fali ataków rakietowych na Ukrainę, Rosjanie wysyłają obecnie nowe produkty bezpośrednio z linii montażowej na front.

22:05 Członkowie partii Jedna Rosja otrzymali wytyczne, by przemilczać akt buntu właściciela najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Zawarto je w instrukcjach dotyczących kontaktów z wyborcami – poinformował w poniedziałek ukraiński portal Unian.

„To nie jest temat partyjny” – powiedział jeden z członków Jednej Rosji. Dwa inne źródła potwierdziły w rozmowie z mediami, że temat Prigożyna nie jest Kremlowi w smak.

W rozmowach z wyborcami kandydaci Jednej Rosji do rad regionalnych i miejskich mają omijać ten temat, a jeśli okaże się to niemożliwe, uciekać się do frazesów w rodzaju ”należy skonsolidować się wokół Putina” czy „Rosja powinna wykazywać się jednością wobec zewnętrznych i wewnętrznych zagrożeń” – pisze Unian, powołując się na media rosyjskie.

W sobotę najemnicy Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Prigożyn jest od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego, dowodzącą inwazją na Ukrainę. Domagał się "przywrócenie sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.

21:23 10 200 osób uznano za zaginione bez wieści od początku wtargnięcia Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Śledczy ukraińskiej policji w odpowiedzi na zapytanie organizacji obrony praw człowieka Zmina.

Ukraińska policja od 24 lutego 2022 r. wszczęła 16 tys. postępowań karnych w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności i zniknięciem w wyniku użycia przemocy 8 800 osób cywilnych - przytoczyła Zmina na swojej stronie internetowej dane policji.

W kwietniu pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko podał, że ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, przy czym ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli.

21:11 Siły rosyjskie koncentrują swe wysiłki na wschodniej części Ukrainy, gdzie w ciągu doby doszło do 35 starć; tymczasem wojsko ukraińskie przesunęło się o 1,5 km na kierunku melitopolskim na południu – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy i inne źródła wojskowe.

„Przeciwnik w dalszym ciągu koncentruje zasadnicze wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim i marjińskim” - podał Sztab Generalny na Facebooku.

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przypuściły na Ukrainę 36 ataków lotniczych oraz 17 razy ostrzelały jej terytorium z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Ostrzelano m.in. wioskę Nowy Komar w obwodzie donieckim, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a jedna odniosła obrażenia – powiedziała portalowi Suspilne rzeczniczka prokuratury obwodu donieckiego Anastasija Miedwiediewa.

20:43 Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.

Chłan podał też, że w pobliżu uszkodzonego mostu czonharskiego, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem, siły rosyjskie zorganizowały przeprawę pontonową, która jest przeznaczona wyłącznie dla celów wojskowych. 

Rosjanie dokonali nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku, a obecnie używają go jako zaplecza w inwazji na Ukrainę. Na Krymie znajdują się rosyjskie fortyfikacje, bazy wojskowe, trasy logistyczne. Graniczący z półwyspem obwód chersoński na południu Ukrainy armia rosyjska zajęła na początku pełnoskalowej inwazji w 2022 roku. W listopadzie tego roku w ramach kontrofensywy prawobrzeżna część regionu wraz ze stolicą, Chersoniem, została wyzwolona przez siły ukraińskie. (PAP)

19:10 Dowódca armii brytyjskiej: nawet jeśli Rosja przegra wojnę, pozostanie zagrożeniem

Nawet jeśli Ukraina wygra wojnę, zagrożenie ze strony Rosji pozostanie - ostrzegł w poniedziałek szef sztabu generalnego brytyjskiej armii, gen. Patrick Sanders. Podkreślił, że mimo wydarzeń minionego weekendu, rosyjskie wojska nadal utrzymują pozycje.

17:50 Prigożyn: naszym celem było uratowanie Grupy Wagnera, a nie obalenie rosyjskiej władzy

Celem sobotniego buntu najemniczej Grupy Wagnera, która podjęła marsz na Moskwę, było uratowanie formacji i zaprotestowanie przeciw nieskutecznemu prowadzeniu przez siły rosyjskie wojny w Ukrainie, nie zaś obalenie władzy rosyjskiej – oświadczył w poniedziałek właściciel Grupy Jewgienij Prigożyn na Telegramie w swoim pierwszym od nieudanego puczu wystąpieniu.

Prigożyn oświadczył, że jego marsz na Moskwę był „lekcją mistrzowską” pokazującą, jak powinna była się odbyć rosyjska „operacja" w Ukrainie 24 lutego zeszłego roku. Zaznaczył, że Grupa Wagnera przeszła w sobotę taką samą odległość, jaka dzieli granicę rosyjsko-ukraińską od Użhorodu przy granicy ukraińsko-węgierskiej. „Gdyby na początku specjalnej operacji wojskowej zadania wykonywali tacy ludzie jak Grupa Wagnera, być może potrwałaby ona tylko kilka dni. Pokazaliśmy poziom organizacji, który powinna mieć armia rosyjska” – oznajmił.

16:45 Premier Estonii: niezależnie od tego, gdzie jest i co robi Prigożyn, nasze granice pozostają mocno obstawione

Rosja jest nadal nieobliczalna i niezależnie od tego, gdzie jest i co robi Jewgienij Prigożyn, nasze granice pozostają mocno obstawione - powiedziała w poniedziałek premier Estonii Kaja Kallas.

"Nadal nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Estonii w związku z niedawnymi wydarzeniami w Rosji. Chociaż Prigożyn został zatrzymany, sytuacja i jej długoterminowe konsekwencje są wciąż niejasne. Dlatego nasze wschodnie granice pozostaną mocno obstawione i pilnowane; wzywamy Estończyków do powstrzymania się od podróży do Rosji" - powiedziała Kallas po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, zorganizowanym w poniedziałek w odpowiedzi na sobotni bunt właściciela Grupy Wagnera.

16:38 Rosyjskie ataki w Nikopolu i wsi Myropilla: 3 osoby zabite

Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ataków na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim oraz wieś Myropilla w obwodzie sumskim – poinformowały w poniedziałek: szef władz obwodu oraz Prokuratura Generalna.

„Po obiedzie raszyści uderzyli w Nikopol z ciężkiej artylerii. Trafili w prywatne przedsiębiorstwo. Zabili dwoje jego pracowników – 51-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę” – podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego na południowym wschodzie kraju Serhij Łysak.

Trzecia osoba została ranna i przewieziono ją do szpitala. Trafiony obiekt uległ uszkodzeniu.

Prokuratura Generalna powiadomiła zaś na Telegramie o śmierci kobiety, której dom we wsi Myropilla w obwodzie sumskim na północnym zachodzie kraju został w poniedziałek ostrzelany przez siły rosyjskie z artylerii. Kobieta odniosła ciężkie obrażenia i zmarła w szpitalu. 

14:32 Siły ukraińskie odbiły wieś Riwnopil i opanowały stanowisko Rosjan na zachodnim brzegu kanału Doniec-Donbas

Siły ukraińskie zlikwidowały i opanowały stanowisko wroga na zachodnim brzegu kanału Doniec-Donbas – powiadomił dowódca ukraińskich Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

14:15 Można postawić tezę, z dość dużym prawdopodobieństwem, że będziemy obserwowali kolejne próby testowania tego, na ile Putin jest w stanie się obronić. Można założyć, że pojawią się naśladowcy Prigożyna i że będą kolejne próby obalenia Putina - powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP.PL wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

14:12 Rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW Ukrainy, które walczą na froncie z Rosją - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką. Minister zapowiedział też wsparcie dla rannych i dla szpitali blisko frontu.

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy, a także szefowie podległych im służb, spotkali się w poniedziałek w Rzeszowie.

Szef polskiego MSWiA zapowiedział podczas briefingu prasowego przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, rozpoczęcie dostaw broni dla podległych ukraińskiemu MSW służb, które walczą na froncie z Rosją.

13:16 Oczekiwany przez Ukrainę wynik szczytu NATO w Wilnie to zaproszenie do członkostwa w Sojuszu według uproszczonej procedury – powiedział w poniedziałek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

„Stanowisko Ukrainy jest takie, że oczekiwany przez nas rezultat to otrzymanie na szczycie w lipcu zaproszenia do członkostwa według uproszczonej procedury. Ważne jest to, że chcielibyśmy usłyszeć wyraźny sygnał, który potwierdziłby drogę Ukrainy do członkostwa w Sojuszu” – mówił Jermak w podczas briefingu dla niemieckich mediów.

Ocenił przy tym, że kontynuowanie tylko tradycyjnej polityki „otwartych drzwi” byłoby złym sygnałem dla Rosji.

„Mamy świadomość, że w warunkach dużej wojny nie da się wskazać dokładnej daty. Ale to stanie się możliwe, gdy zostanie rozwiązana sytuacja bezpieczeństwa” – mówił najbliższy współpracownik prezydenta Zełenskiego.

12:50 Nie ma na razie informacji o systemowym przegrupowaniu i przemieszczaniu się najemniczej Grupy Wagnera na Białoruś – poinformował w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

„Co do Białorusi, to poczekajmy. Na razie nie mamy informacji o tym, by systemowo Grupa Wagnera przegrupowywała się i przemieszczała na Białoruś, do miejsc stałej dyslokacji. To (były) oświadczenia polityczne” – powiedział Jusow na antenie telewizji ukraińskiej.

12:39 Fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen zauważyła, że wydarzenia w Rosji w trakcie weekendu pokazały, iż władza Władimira Putina nie jest tak silna, jak się wydawało.

12:33 Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza (BND) najpewniej nie wiedziała o zbliżającej się eskalacji konfliktu między szefem najemniczej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem a Władimirem Putinem. "Rząd niemiecki był dość zaskoczony dramatycznym rozwojem sytuacji w Rosji. BND najwyraźniej zawiodła jako system wczesnego ostrzegania" - pisze portal tygodnika "Spiegel".

"Piątek rano w ministerstwie obrony. Niektórzy członkowie Bundestagu zebrali się, aby otrzymać poufne informacje na temat sytuacji na Ukrainie. W poufnym briefingu uczestniczy również dwóch wysokich rangą przedstawicieli Federalnej Służby Wywiadowczej; ludzie, którzy powinni być bardzo dobrze zaznajomieni z sytuacją w Rosji i na Ukrainie" - pisze portal.

"Posłowie otrzymują poufne informacje, na przykład na temat ukraińskiej kontrofensywy. Jednak, według zgodnych oświadczeń uczestników, jest jeden temat, o którym funkcjonariusze wywiadu w ogóle nie wspominają: wewnętrzna rosyjska walka o władzę między (...) Jewgienijem Prigożynem a najwyższym rosyjskim kierownictwem rządowym i wojskowym" - czytamy.

Czy BND nie wiedziała o zbliżającej się eskalacji konfliktu? - zastanawia się "Spiegel".

Amerykańskie służby wywiadowcze już w połowie czerwca wiedziały, że Prigożyn planuje brutalną akcję w Rosji - poinformował "Washington Post". "Wątpliwe jest, czy i kiedy amerykańskie informacje dotarły do niemieckiego wywiadu zagranicznego" - pisze portal.

11:27 Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski jako wysłannik Franciszka jedzie z pomocą humanitarną dla ludności Chersonia, na południu Ukrainy. Osoby tam mieszkające ucierpiały w wyniku wysadzenia przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce.

"Papież chce, by być bardzo blisko ludzi, którzy cierpią, bo wtedy naśladujemy Jezusa" - powiedział polski kardynał w poniedziałek rano we Lwowie, skąd wyruszył razem z biskupem Janem Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Kardynał Krajewski, który jest prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, oznajmił w nagraniu opublikowanym przez Radio Watykańskie: "Od Lwowa rozpoczynamy naszą misję powierzoną przez papieża Franciszka, by udać się do Chersonia, gdzie ludzie bardzo dzisiaj cierpią".

11:12 Po podjętej przez Jewgienija Prigożyna próbie buntu przeciwko Władimirowi Putinowi Wielka Brytania musi przygotować się na scenariusz nagłego upadku Rosji - ostrzegają wewnętrzne oceny brytyjskiego rządu, które ujawnia w poniedziałek dziennik "The Times".

11:03 Zanim Jewgienij Prigożyn zrezygnował z marszu swojej Grupy Wagnera na Moskwę, rosyjskie służby specjalne groziły zrobieniem krzywdy rodzinom jej wyższych rangą dowódców - podał w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph", powołując się na brytyjskie źródła bezpieczeństwa.

10:31 Ostatnie wydarzenia w Rosji pokazują ogromne pęknięcia w rosyjskiej propagandzie - powiedziała w poniedziałek szefowa dyplomacji RFN Annalena Baerbock mając na myśli bunt najemniczej Grupy Wagnera. Dodała, że Niemcy nie będą się mieszać w to, co nazwała "wewnętrznymi sprawami politycznymi" Rosji.

10:09 Dania wycofa ze służby samoloty F-16 już w 2024 roku, a nie jak zakładano do 2027; przekazanie tych myśliwców Ukrainie jest coraz bliżej - poinformował w poniedziałek minister obrony Troels Lund Poulsen.

Z informacji, jaką duński resort obrony przekazał parlamentowi, wynika, że rezygnacja z F-16 będzie możliwa dzięki wcześniejszemu wprowadzeniu myśliwców nowszej generacji F-35A. Pierwsze maszyny mają trafić do Danii jesienią tego roku, a dostawy zakończyć się w 2025 roku.

Minister Poulsen podkreślił w wywiadzie dla nadawcy publicznego DR, że szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, które Dania zdecydowała się przeprowadzić wraz z Holandią potrwają 6-8 miesięcy. Zajęcia w bazie lotniczej Skrydstrup na południu Półwyspu Jutlandzkiego mają rozpocząć się w sierpniu.

09:39 Bunt najemniczej Grupy Wagnera pokazuje pęknięcie w sile militarnej Rosji, spowodowane wojną z Ukrainą - oświadczył w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

„System polityczny wykazuje kruchość, a siła militarna pęka” – powiedział Borrell dziennikarzom w Luksemburgu.

„Nie jest dobrze widzieć, że mocarstwo nuklearne, takie jak Rosja, może wejść w fazę niestabilności politycznej” – stwierdził Borrell, dodając, że jest to moment, w którym UE powinna nadal wspierać Ukrainę bardziej niż kiedykolwiek.

„Potwór, którego (Władimir) Putin stworzył (...) teraz go gryzie, potwór działa przeciwko swojemu stwórcy” - zaznaczył szef unijnej dyplomacji.

08:51 Poparcie ze strony armii rosyjskiej dla buntu Jewgienija Prigożyna okazało się mniejsze niż oczekiwał szef najemniczej Grupy Wagnera – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW), analizując próbę rebelii w Rosji. Nie są jasne szczegóły zawartego porozumienia o jej zakończeniu – zaznacza amerykański think tank.

„Konsekwencje zbrojnej rebelii Wagnera nie są jeszcze pełne i dopiero okaże się, jak porozumienie o jego zakończeniu zostanie zrealizowane, czy wszystkie strony się z niego wywiążą, a także co Kreml i ministerstwo obrony zamierzają zrobić z bojownikami Wagnera i czy oni sami będą współpracować" z władzami – pisze w najnowszym raporcie ISW. (https://tinyurl.com/2p9efad2)

Powołując się na spekulacje i ustalenia rosyjskich mediów, ISW wskazuje, że w rozmowy z Prigożynem oprócz Alaksandra Łukaszenki mógł być zaangażowany szef administracji prezydenta Rosji Anton Wajno oraz rosyjski ambasador na Białorusi Borys Gryzłow.

Według portalu Meduza w sobotę, gdy siły Prigożyna przemieszczały się z Rostowa nad Donem w kierunku Moskwy, szef najemników próbował skontaktować się z Kremlem, jednak Władimir Putin odmówił rozmowy.

08:11 Od początku kontrofensywy odbiliśmy z rąk Rosjan 130 km kwadratowych terytorium na południu naszego kraju - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. W walkach w ostatnim tygodniu śmiertelne straty wroga były osiem razy większe niż nasze - dodała.

"Rosyjskie wojska okupacyjne stawiają silny opór, ale ponoszą jednocześnie duże straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie" - zaznaczyła Malar w podsumowaniu toczonych w zeszłym tygodniu walk.

Na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki wokół Łymania, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki - w ostatnim tygodniu doszło tam do 250 starć; wróg próbował wyprzeć nas z zajmowanych pozycji, ale mu się to nie udało - przekazała wiceminister. Dodała, że w porównaniu z jeszcze poprzednim tygodniem wzrosła liczba rosyjskich ostrzałów - przez ostatnie siedem dni na wschodzie kraju odnotowano blisko 6,5 tys. takich ataków.
 

07:52 Siły obrony powietrznej zniszczyły na południu kraju dwie rakiety manewrujące Kalibr, siedem dronów Shahed i jeszcze cztery nieustalone drony uderzeniowe w centralnej części kraju – podano w komunikacie ukraińskie Siły Powietrzne w poniedziałek rano. 

Armia rosyjska wystrzeliła w sumie trzy Kalibry z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego na Ukrainę skierowano osiem Shahedów.

Oprócz tego Rosjanie z kierunku północnego wypuścili jeszcze cztery drony (prawdopodobnie uderzeniowe) nieustalonego typu. Wszystkie zostały zniszczone – podała strona ukraińska.

05:48 Australia przekaże Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości około 74 mln USD - zapowiedział w poniedziałek szef australijskiego rządu  Anthony Albanese .

04:44 Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent USA Joe Biden rozmawiali w niedzielę o sytuacji wewnętrznej w Rosji oraz o dalszej pomocy dla Ukrainy. Również sytuacja w Rosji była tematem rozmowy premiera Kanady z prezydentem Ukrainy.

00:39 Po opadnięciu wody okupanci próbują wrócić na swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru, ale ich działania utrudniają ich własne miny, które rozniosła woda - powiedziała w niedzielę wieczorem rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

"Teraz, gdy woda wraca w swoje koryto (...), wróg próbuje wrócić na swoje pozycje. Jest to dla nich trudne, ponieważ zmieniło się rozmieszczenie min, które sami rozmieścili. Wielka woda rozrzuciła ich własne pola minowe, które sami zrobili (...)" - powiedziała Humeniuk i dodała, że zanim Rosjanie z powrotem zajmą tereny na lewym brzegu, muszą je najpierw rozminować.

Rzeczniczka zwróciła też uwagę, że rosyjscy okupanci mają duże problemy związane z infekcjami jelitowymi, co jest spowodowane spożywaniem nieoczyszczonej wody; z powodu kłopotów logistycznych mają też problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody zdatnej do picia.

23:41 Uwaga, jaką świat przykłada do zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest wciąż niewystarczająca - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym przekazie wideo.

Ukraiński przywódca powiedział, że rozmawiał w niedzielę o zagrożeniach w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Kanady Justinem Trudeau i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

"Podzieliłem się z naszymi partnerami (...) danymi wywiadowczymi na temat rosyjskiego scenariusza z zaminowaniem elektrowni jądrowej w Zaporożu, który został zatwierdzony przez terrorystów. Możemy i musimy podjąć - wszyscy razem na świecie - bardzo konkretne kroki, aby zapobiec jakimkolwiek incydentom radiacyjnym" - powiedział Zełenski.

(PAP)