Rosyjski atak na Kramatorsk. Rośnie liczba ofiar [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-28 06:47 aktualizacja: 2023-06-29, 08:52
Kramatorsk. Fot. Yevhen Titov PAP/EPA
Kramatorsk. Fot. Yevhen Titov PAP/EPA
Do ośmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę rano Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). 56 osób zostało rannych.

21:33 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że Federalna Służba Wywiadowcza (BND) została zaskoczona buntem najemniczej Grupy Wagnera w Rosji. Służby w Niemczech "oczywiście nie wiedziały o tym wcześniej" - powiedział Scholz w środę w programie "maischberger" telewizji ARD.

Jak pisze dpa Scholz zapowiedział, że zamierza przedyskutować przepływ informacji z sojusznikami. Odnosząc się do doniesień, że amerykańskie służby wywiadowcze wiedziały o tym wcześniej, kanclerz powiedział: "Wszyscy będziemy musieli omówić to razem - także to, co dotyczy rzeczy, o których teraz się spekuluje".

Jak podał dziennik "Washington Post" amerykańskie służby wywiadowcze już w połowie czerwca wiedziały, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn planuje brutalną akcję w Rosji. Według "New York Timesa", przedstawiciele wywiadu USA poinformowali 21 czerwca wysokich rangą wojskowych i urzędników państwowych, że Prigożyn przygotowuje działania przeciwko rosyjskiemu dowództwu wojskowemu. Do zbrojnego buntu doszło 23-24 czerwca.

21:20 Ukraina przejęła na froncie inicjatywę strategiczną - ocenił w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z amerykańskim generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.

"Omówiliśmy sytuację na froncie. Udało się nam przechwycić inicjatywę strategiczną. Siły bezpieczeństwa i obrony Ukrainy kontynuują prowadzenie działań ofensywnych i czynimy postępy" - napisał Załużny w komunikacie w serwisie Telegram.

20:47 Rosyjska Grupa Wagnera nie walczy teraz na froncie; bunt najemników przeciwko rosyjskiemu resortowi obrony nie wpłynął na sytuację na polu walki - powiedziała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Grupa Wagnera teraz rzeczywiście nie walczy. Zaangażowane są wojska powietrznodesantowe i zawodowe, ale też ci, którzy - jak to mówią - nie 'dotarli się' jeszcze na wojnie" - poinformowała Malar. Zapewniła, że wszystkie te jednostki rosyjskie ponoszą straty.

Mówiąc o braku wpływu buntu Grupy Wagnera na sytuację na froncie Malar zastrzegła, że wojskowi planując działania bojowe biorą pod uwagę, iż "w Rosji rozpoczęła się niestabilność polityczna". Oceniła, że w Rosji trwa "konkurencja między różnymi klanami i służbami specjalnymi".

20:09 Na Białorusi nie potwierdzono dotąd przybycia oddziałów najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera. Mowa jest o planowanej budowie obozu dla 8 tys. najemników; media zwracają uwagę na pospieszny remont jednostki wojskowej we wsi Cel pod Osipowiczami.

Niezależny kanał Biełaruski Hajun ocenia w środę, że część informacji dotyczących obecności Grupy Wagnera i jej twórcy Jewgienija Prigożyna na Białorusi jest "zaplanowaną kampanią dezinformacyjną". Według kanału Prigożyn był na Białorusi 27 czerwca, ale o dalszych jego krokach nic nie wiadomo i nie jest jasne, czy pozostał w Mińsku, czy wrócił do Rosji. Jego najemnicy nie przybyli na Białoruś, niemniej, nie jest wykluczone, że mogą zostać przerzuceni w najbliższym czasie. 

19:53 Były szef prokuratury obwodowej w Mikołajowie, na południu Ukrainy, Hennadij Herman został skazany na karę dożywotniego więzienia za współpracę z Rosją; przekazywał agresorom wiele kluczowych informacji - poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Herman został uznany za winnego zdrady stanu. Do przekazywania wrogowi informacji wykorzystywał pośrednika.

Jak podaje SBU, były prokurator przekazywał siłom rosyjskim informacje dotyczące sytuacji operacyjnej w Mikołajowie i w obwodzie mikołajowskim, zabitych żołnierzach i cywilach, Rosjanach wziętych do niewoli i miejscach ich przetrzymywania, a także hasła obowiązujące na punktach kontrolnych.

18:36 W związku z obecnością grupy Wagnera na Białorusi została podjęta decyzja o wzmocnieniu naszej obrony na granicy wschodniej - powiedział w środę, po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

17:57 Zwycięstwo Ukrainy uwolni świat od problemu, jakim jest niebezpieczna Rosja i będzie gwarancją bezpieczeństwa i szansą dla innych krajów, jak Mołdawia, Gruzja i Białoruś - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski występując w parlamencie w Kijowie.

"Zwycięstwo Ukrainy uwolni świat od takiego problemu, jakim jest niebezpieczna Rosja. (...) Ukraińskie zwycięstwo to gwarancja bezpieczeństwa i odbudowy integralności terytorialnej dla Mołdawii" - oświadczył Zełenski w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Jak kontynuował, będzie to również historyczna i pokojowa szansa dla integralności terytorialnej Gruzji. "Ukraińskie zwycięstwo to wolność i spokój dla Białorusi" - podkreślił.

16:47 Ukraińscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Pracodawców Ukrainy wystosowali w środę apel do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie ukrócenia samowoli urzędników państwowych; w ich opinii skala wymuszeń, korupcji i bezkarności funkcjonariuszy państwowych jest obecnie największa w historii i to pomimo tego, iż trwa wojna - napisał portal Ukrainska Prawda.

16:43 Władimir Putin przegrywa wojnę i stał się pariasem na świecie, ale ciężko powiedzieć, czy jego pozycja wewnątrz Rosji została osłabiona w wyniku ostatnich wydarzeń - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden.

16:25 Wizyta w Kijowie prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, jest jasnym sygnałem wsparcia dla wolności Ukrainy - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w komentarzu w serwisie Telegram. Nazwał obu polityków "prawdziwymi przyjaciółmi".

15:43 Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski - przebywający w Chersoniu na południu Ukrainy, dokąd zawiózł pomoc humanitarną - powiedział Radiu Watykańskiemu, że zobaczył na miejscu tragiczną sytuację w mieście, które zostało zalane w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Jak podkreślił, ludzie bardzo cierpią, cały czas są bombardowania, wyją syreny i nie ma ulicy, gdzie by nie było zniszczeń.

Polski kardynał, który pojechał na Ukrainę już po raz szósty od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, podkreślił: Razem z biskupem Janem Sobiło z Zaporoża "odwiedziliśmy wszystkie wspólnoty, które tutaj pozostały począwszy od grekokatolików, przez także Kościół prawosławny podlegający Moskwie, miejscową parafię. Spotkaliśmy się z ludźmi, byliśmy w szpitalu, a właściwie w tym, co pozostało po szpitalu, bo też został zbombardowany. Jest tam tylko kilka rodzących kobiet”.

15:38 Plan szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna polegał na schwytaniu ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa, jednak o jego zamiarach dowiedziała się wcześniej FSB - podaje w środę "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich oficjeli. Według ich oceny pierwotny plan Prigożyna miał duże szanse powodzenia.

Według planów, o których zachodnie agencje wywiadowcze miały dowiedzieć się wcześniej na podstawie przechwyconych wiadomości i zdjęć satelitarnych, Prigożyn początkowo zamierzał porwać Szojgu i Gierasimowa podczas ich planowanej wizyty w Rostowie. Kiedy jednak dowiedział się, że jego spisek przeciekł do rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) na dwa dni przed jego planowanym rozpoczęciem, zdecydował się działać wcześniej, improwizując alternatywny plan. Wagnerowcy uprzednio zgromadzili duże zapasy amunicji, paliwa i ciężkiego sprzętu.

15:30 Ukraina od 2014 r. pisze swoją konstytucję krwią, broniąc swojej niepodległości, spójności terytorialnej, tożsamości i obranej drogi do zachodniego świata, do UE i NATO - oświadczył w środę w Kijowie prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który przybył z wizytą wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą. W środę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Konstytucji.

Ukraina broni wolności nas wszystkich, jestem zachwycony siłą ducha Ukraińców, wszyscy wierzą w zwycięstwo Ukrainy - podkreślił Nauseda na konferencji prasowej, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Dudą.

15:02 Premier Benjamin Netanjahu jest na wczesnym etapie planowania podróży na Ukrainę, powiedział w środę ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Kornijczuk.

"Powiedziałem im, że najszybszą drogą dla Netanjahu do Białego Domu jest Kijów" - powiedział Kornijczuk, odnosząc się do faktu, że Netanjahu nie został jeszcze zaproszony do Białego Domu, a prezydent USA Joe Biden wskazał, że powodem jest planowana przez izraelski rząd kontrowersyjna reforma sądownictwa.

Kornijczuk rozmawiał na temat podróży z kancelarią premiera dzień wcześniej i stwierdził, że wizyta szefa izraelskiego rządu w Kijowie jest rozważana.

Ponadto Kornijczuk powiedział, że Netanjahu "ponownie rozważa kwestie związane z Rosją" po próbie zamachu stanu w weekend.

14:05 Rosyjskie siły walczące na Ukrainie zintensyfikowały ataki przy pomocy relatywnie tanich dronów kamikadze typu Lancet; te maszyny stanowią coraz większe zagrożenie dla ukraińskich wojsk, szczególnie jednostek wyposażonych w nowoczesną broń przekazaną przez kraje NATO - poinformowała w środę agencja Reutera.

Drony Lancet, produkowane przez koncern z rosyjskiego Iżewska i kosztujące około 35 tys. dolarów za sztukę, są w stanie zniszczyć wielokrotnie droższe zachodnie uzbrojenie, takie jak czołgi Leopard 2 czy samobieżne haubicoarmaty Caesar. Co gorsza, trudno się przed nimi skutecznie bronić. Jest to jedno z największych zagrożeń, z jakimi zetknęliśmy się dotychczas na froncie - przyznali w rozmowie z agencją ukraińscy żołnierze z czterech różnych pododdziałów sił artylerii.

13:33 Na terenach Ukrainy kontrolowanych przez Rosję zatrzymywani są nastolatkowie, którzy wykazują się lojalną postawą wobec Kijowa; skala tego zjawiska jest bardzo duża - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

Młodzież z okupowanych ziem na południu i wschodzie kraju często korzysta z ukraińskich mediów internetowych i wdaje się w sprzeczki z nauczycielami przybyłymi z Rosji. Nastolatkowie są denuncjowani przez tzw. doradców dyrektorów szkół ds. ideologii, czyli de facto informatorów służb specjalnych wroga. Następnie młodzi ludzie trafiają do aresztów, co stwarza najeźdźcom możliwość wywierania nacisku na ich rodziców. Szczególnie tych, którzy nie chcą przyjąć rosyjskich paszportów - czytamy na łamach rządowego serwisu.

13:15 Cztery osoby poniosły śmierć w dwóch rosyjskich atakach w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w środę szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

W środę rano siły rosyjskie ostrzelały z wyrzutni Uragan wioskę Kurnyliwka. Ciężko ranna została 70-letnia kobieta, która podczas ataku przebywała na własnym podwórku.

Żołnierze rosyjscy ostrzelali też wioskę Wowczanski Chutory. Poniosło tam śmierć trzech mężczyzn w wieku od 47 do 57 lat.

13:10 Zgodnie z ustaloną praktyką wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie została notyfikowana Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Guterresowi - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

12:57 Do dziesięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na pizzerię w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska policja. 61 osób zostało rannych.

Wśród ofiar śmiertelnych i rannych są dzieci. Władze oświatowe podały, że śmierć poniosły dwie 14-letnie bliźniaczki. Zginęła także 17-letnia dziewczyna. Obrażenia odniosło m.in. 8-miesięczne niemowlę, którego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

BBC podała, że w ataku rannych zostało trzech obywateli Kolumbii, w tym pisarz i dziennikarz Hector Abad. Kolumbijczycy odnieśli lekkie obrażenia, w stanie ciężkim jest natomiast ukraińska pisarka, która im towarzyszyła. Jej nazwiska nie podano na prośbę rodziny.

W momencie ataku pizzeria w popularnej dzielnicy sklepowej była pełna dziennikarzy, wolontariuszy i żołnierzy - podała telewizja SkyNews, powołując się na belgijskiego reportera Arnauda de Deckera. Lokal był znany w mieście - często jadali tam zagraniczni dziennikarze i delegacje. Miasto leży 40 km od linii frontu.

W budynek trafiła rakieta S-300 - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Do ataku doszło o godz. 19.50 czasu lokalnego (18.50 czasu polskiego).

12:37 KPRP: prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Kijowie. Prowadzi konsultacje z Wołodymyrem Zełenskim dot. m.in. obecnej sytuacji na froncie, w tym groźby rosyjskiego zamachu za Zaporoską Elektrownie Atomową.

12:10 Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w środę w Izbie Deputowanych w Rzymie, że niedawne wydarzenia w Rosji, czyli próba buntu Grupy Wagnera ukazały „trudności systemu władzy” Władimira Putina i pomogły obalić „rosyjską narrację, według której wszystko na Ukrainie przebiega zgodnie z planem".

Przedstawiając w parlamencie informację rządu przed szczytem przywódców Unii Europejskiej, włoska premier oświadczyła: „UE potwierdzi pełne przekonania poparcie dla narodu ukraińskiego”.

11:20 Wiedzieliśmy, że to kwestia czasu, kiedy ktoś w Rosji rzuci otwarte wyzwanie słabnącemu i tracącemu autorytet Władimirowi Putinowi; szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zrobił to jako pierwszy, ale takich przypadków będzie więcej - ocenił w środę na antenie amerykańskiej stacji CNN szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Jeśli ten bunt trwałby jeszcze przez 48 godzin, to jestem przekonany, że wywarłoby to demoralizujący wpływ na rosyjskie wojska walczące na południu i wschodzie Ukrainy. Niestety, Prigożyn za szybko się poddał i ten efekt upadku morale nie zdołał dotrzeć do okopów (naszych wrogów)" - przyznał szef ukraińskiej dyplomacji.

11:06 Jakość usług medycznych w rosyjskich szpitalach polowych na okupowanych terenach Ukrainy, a także w placówkach służby zdrowia w pobliżu granicy z tym krajem jest fatalna; można odnieść wrażenie, że państwo interesuje się uczestnikami wojny tylko do momentu, gdy zostaną ranni - powiadomił we wtorek niezależny rosyjski portal Insider.

Brak lekarstw, materiałów opatrunkowych i najbardziej podstawowego wyposażenia. Wszystko zapisywane ręcznie, jak przed wiekami, ponieważ nie ma komputerów. Pomoc otrzymywana wyłącznie od wolontariuszy, a nie od państwowych instytucji - tak wygląda rzeczywistość rosyjskich szpitali nie tylko w pobliżu frontu, ale też np. w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim - czytamy na łamach serwisu.

09:59 Uszkodzenie przez ukraińskie wojska mostu czonharskiego, który łączy Krym z obwodem chersońskim, znacząco skomplikowało zaopatrzenie rosyjskich wojsk na okupowanych terenach Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wczesnym rankiem 22 czerwca ukraińskie siły zbrojne uderzyły w drogowy most czonharski, który jest jedną z dwóch głównych dróg zaopatrzenia między Krymem a Chersoniem.

Wskazano, że mostem tym wiedzie najbardziej bezpośrednia trasa między rosyjskim centrum logistycznym w Dżankoj na Krymie a zaporoskim sektorem frontu, gdzie Rosja broni się obecnie przed dużą ukraińską ofensywą. Tymczasowe zamknięcie trasy spowodowało, że ważne rosyjskie konwoje logistyczne potrzebowały co najmniej 50 proc. więcej czasu, aby dotrzeć na front alternatywnymi drogami.

09:44 Nie podajemy do publicznej wiadomości informacji na temat wszystkich sukcesów naszej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom; postępujemy w ten sposób, żeby chronić żołnierzy - oznajmił w środę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times".

W ocenie przedstawiciela władz w Kijowie rozbieżności pomiędzy doniesieniami o ukraińskich zdobyczach terytorialnych i stanem faktycznym wynikają też z działań wroga. Jak podkreślił Reznikow, Rosjanie czasami nie informują przełożonych o utracie pozycji na froncie w obawie przed ich reakcją.

Większość naszych rezerw, w tym brygady wyszkolone na Zachodzie i wyposażone w nowoczesne czołgi i pojazdy opancerzone przekazane przez kraje NATO, nie wzięła jeszcze udziału w kontrofensywie. Najważniejsze przed nami. Przyjdzie czas, że wszyscy zobaczą to, co mają zobaczyć - zapowiedział minister.

08:42 Litwa kupi dla Ukrainy dwa systemy obrony powietrznej NASAMS – poinformował prezydent Gitanas Nauseda, który w środę przebywa w Kijowie. Litwa umowę o zakupie systemów podpisała w środę z norweską firmą Kongsberg.

„To bardzo dobry znak, że nawet w takich okolicznościach, gdy spichlerze są puste, wciąż znajdujemy możliwości, aby spróbować pomóc naszym przyjaciołom, pomóc nie słowami, ale czynami" – powiedział Nauseda.

07:58 Autorytarny lider Białorusi Alaksandr Łukaszenka chce zapewne wykorzystać zbrojną najemniczą Grupę Wagnera, by zwiększyć swoje pole manewru wobec starań Kremla o wchłonięcie jego kraju – pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Odnosząc się do wtorkowego wystąpienia Łukaszenki, w którym ten szczegółowo opisał swoją rolę w zażegnaniu kryzysu między właścicielem Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem a Władimirem Putinem, ISW pisze, że jeśli jego słowa są prawdą, to świadczą o sprawności politycznej Łukaszenki i zdolności do wywierania przezeń wpływu na najwyższe eszelony rosyjskiej władzy.

07:12 Rosyjskie wojska okupacyjne w obawie przed ukraińskimi atakami ukrywają swoje okręty z dala od głównej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Starają się bywać tam jak najrzadziej – oświadczył PAP rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kapitan trzeciej rangi Dmytro Płetenczuk.

„Rosjanie nie czują się bezpiecznie w swojej głównej bazie w Sewastopolu, dlatego przegrupowali Flotę Czarnomorską na wschód od Krymu i starają się bywać na Krymie jak najrzadziej. Ciągle także zmieniają miejsca przechowywania rakiet, którymi nas atakują. Boją się, że ich dosięgniemy” – powiedział.

06:46 Zaostrzenie sytuacji w Rosji, wywołane przez bunt najemniczej Grupy Wagnera, prowadzi do obniżenia morale rosyjskiej armii, przez co można oczekiwać na wzrost liczby chętnych do poddania się stronie ukraińskiej – ocenił w rozmowie z PAP rzecznik projektu „Chcę Żyć” Witalij Matwijenko.

Projekt ten prowadzi Główny Zarząd Wywiadu (HUR) Ukrainy; adresowany jest on do rosyjskich żołnierzy, którzy chcą dobrowolnie poddać się ukraińskiej armii.

„Im bardziej stosunki między sobą +będą wyjaśniali+ przywódcy prywatnych firm wojskowych i przedstawiciele władz Rosji, tym lepiej dla Ukrainy, tak jak i samych Rosjan. Jeśli konflikt wewnątrz Rosji będzie się zaostrzał, moralno-psychologiczny stan żołnierzy będzie się pogarszał, a co za tym idzie – będzie więcej chętnych do dobrowolnego poddania się” – powiedział.

06:44 Do ośmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę rano Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). 56 osób zostało rannych.

„Według stanu z godziny 7. (6. czasu polskiego) 28 czerwca spod ruin zniszczonej kawiarni wydostano ciała ośmiu zabitych (w tym dwoje dzieci urodzonych w 2008 i 2011 r.). Ucierpiało 56 osób (w tym dziecko urodzone w 2022 r.). Uratowano troje ludzi” – przekazała DSNS w Telegramie.

02:04 Premier Węgier Viktor Orban w swoich wypowiedziach bagatelizuje europejskie wartości i szerzy rosyjskie mity propagandowe - taką opinię wyraził we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Skomentował w ten sposób słowa węgierskiego premiera, że Ukraina nie jest już suwerennym państwem, ponieważ nie ma ani pieniędzy, ani broni.

"Czas, aby Viktor Orban zdał sobie sprawę, że Ukraina, która od 489 dni zaciekle broni swojej wolności, swoich dzieci i ich przyszłości, skutecznie przeciwstawia się poradzieckiemu neoimperializmowi w przebraniu historycznego seryjnego mordercy, który zastraszył pół świata swoim bezprawiem, jest absolutnie suwerenna w swojej polityce i decyzjach. Pytanie, na ile obiektywny jest sam Orban, skoro tak otwarcie poniża wartości europejskie, ściśle trzymając się rosyjskich mitów propagandowych. I jak bardzo trzeba okazywać brak szacunku Węgrom, aby tak cynicznie deptać reputację własnego kraju w historycznym błocie" – napisał Podolak.

23:04 Każdy przejaw terroru dowodzi, że Rosja zasługuje na porażkę i na trybunał – powiedział wieczorem we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując kolejny rosyjski atak rakietowy. W ostrzale Kramatorska zginęły cztery osoby, co najmniej 43 zostały ranne.

"Dzisiaj terroryści rosyjscy brutalnie ostrzelali także Kramatorsk, (zastosowali) rakiety S-300. Trzy osoby nie żyją (wieczorem poinformowano o zwiększeniu liczby ofiar do czterech), ponad 40 jest rannych; wszystkim udzielana jest pomoc, trwa usuwanie gruzów" – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Przypomniał, że równo rok temu w ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku zginęły 22 osoby.

21:30 Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ataku rakietowego sił rosyjskich na Kramatorsk w obwodzie donieckim Ukrainy; jest 42 rannych - powiadomiła policja. Wśród rannych jest jedno dziecko i troje obcokrajowców - podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Wieczorem we wtorek Rosjanie zaatakowali rakietami Kramatorsk, uderzając w pizzerię oraz w dzielnicę mieszkaniową.

21:08 W rosyjskiej niewoli przebywa 126 ukraińskich kobiet, 46 z nich to wojskowe, pozostałe to cywilki - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

23 z przetrzymywanych w niewoli kobiet ma dzieci – dodano w komunikacie resortu.

19:59 Rozpoczęcie dostaw amerykańskich myśliwców F-16 na Ukrainę do końca 2022 roku jest "absolutnie realistyczne" – ocenił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany we wtorek przez telewizję Sky News.

„Jestem przekonany, że jest absolutnie realistyczne, że Ukraina zacznie otrzymywać samoloty do końca roku” – powiedział Jermak.

Wcześniej minister obrony Ołeksij Reznikow mówił, że ukraińscy piloci mogą rozpocząć szkolenia na samolotach F-16 już w lipcu.

19:56 Amerykańskie ministerstwo obrony ogłosiło we wtorek nowy pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wart 500 mln dolarów. W jego skład wchodzi m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot i HIMARS oraz 30 wozów Bradley i 25 wozów Stryker.

"Ten pakiet, wyceniany na kwotę do 500 mln dolarów, zawiera kluczowe zdolności, by wesprzeć operacje kontrofensywne Ukrainy, wzmocnić jej obronę powietrzną aby ochronić jej mieszkańców, a także dodatkowe wozy opancerzone, systemy przeciwpancerne, kluczową amunicję i inny sprzęt, który pomoże Ukrainie odpowiedzieć na agresję Rosji" - napisano w komunikacie resortu.

19:49 We wtorek ulicami Banja Luki - największego miasta położonej w Bośni i Hercegowinie Republiki Serbskiej - przejechali motocykliści ze związanego z Kremlem i objętego sankcjami UE i USA klubu "Nocne Wilki". Członkowie organizacji nosili wspierające inwazję przeciwko Ukrainie symbole "Z", rosyjskie flagi oraz napisy "gdzie jesteśmy my, tam jest i Rosja".

Motocykliści uczcili w ten sposób Vidovdan - Dzień św. Wita, który łączy się z wieloma ważnymi wydarzeniami w historii narodu serbskiego, w tym z bitwą na Kosowym Polu z 1389 roku. Bitwę uznaje się za początek upadku Cesarstwa Serbskiego i wstęp do panowania na tych ziemiach Imperium Osmańskiego.