O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sejm za zwiększeniem limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną

Sejm w czwartek uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r. Zakłada ona zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżenie ceny maksymalnej prądu m.in. dla firm. Nowela wprowadza też składkę solidarnościową od ekstra zysków spółek węglowych za 2022 r.

 Na zdjęciu ilustracyjnym przedłużacz elektryczne w mieszkaniu w Przemyślu, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Na zdjęciu ilustracyjnym przedłużacz elektryczne w mieszkaniu w Przemyślu, fot. PAP/Darek Delmanowicz

W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, przeciw było pięciu posłów, wstrzymało się od głosu 10 posłów. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Więcej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji w sprawie zamrożenia cen w grudniu 2022r.Fot. PAP/Tomasz Gzell

Anna Moskwa: zdecydowaliśmy o zwiększeniu wsparcia w zakresie limitów zużycia energii z zamrożoną ceną

Nowela zwiększa limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniża cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów i przedsiębiorców.

Dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie proponowanej ustawy – przekroczył dotychczasowy limit.

Ponadto, od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Rozwiązanie będzie przeznaczone dla: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Ustawa przewiduje, że podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r. Wyjaśniono, że nadmiarowe dochody to takie, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat. Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc., a środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. (PAP)

 

autor: Anna Bytniewska

 

sm/

Zobacz także

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Hołownia o obniżeniu składki: Sejm dał przedsiębiorcom przestrzeń do rozwoju i tworzenia miejsc pracy

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński i poseł KO Roman Giertych na sali obrad Sejmu Fot. PAP/Piotr Nowak

    Awantura w Sejmie. Z ust Kaczyńskiego padły mocne słowa pod adresem Giertycha [NASZE WIDEO]

  • Posiedzenie Sejmu, fot. PAP/Albert Zawada

    Sejm rozpoczął posiedzenie. Zajmie się m.in. zmianami w budżecie na 2024 r. i przepisami ws. aborcji

  • Grzegorz Gaża, fot. PAP/Marcin Obara

    Poseł PiS sam zrzekł się immunitetu. Zgodził się na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej

Serwisy ogólnodostępne PAP