Atak rakietowy na Stepnohirśk. Trzy osoby ranne [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-15 08:45 aktualizacja: 2023-07-16, 08:56
Trzy osoby zostały ranne w ataku rakietowym na Stepnohirśk w obwodzie zaporoskim. Fot. PAP/EPA/DMYTRO FEDORIV (zdjęcie ilustracyjne)
Trzy osoby zostały ranne w ataku rakietowym na Stepnohirśk w obwodzie zaporoskim. Fot. PAP/EPA/DMYTRO FEDORIV (zdjęcie ilustracyjne)
W ataku rakietowym trafiony został budynek władz lokalnych w Stepnohirśku w obwodzie zaporoskim. Ranne zostały dwie kobiety i mężczyzna - poinformował w sobotę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. Obwód zaporoski jest jedną z osi trwającej ukraińskiej kontrofensywy - przypomina portal Kyiv Independent.

21:22 Kanada wprowadza nowy program imigracyjny dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną oraz tych, którzy chcą pozostać w Kanadzie na stałe razem z rodzinami – poinformował w sobotę minister imigracji Sean Fraser.

Prawo stałego pobytu będą mogli uzyskać Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną i otrzymali w Kanadzie prawo czasowego pobytu. Drugim warunkiem jest posiadanie w Kanadzie przynajmniej jednego ukraińskiego członka rodziny. Szczegóły zostaną podane przed rozpoczęciem programu 23 października br.

Dotychczas ponad 166 tys. Ukraińców przyleciało do Kanady w ramach wprowadzonego 17 marca ub.r. programu CUAET (Canada-Ukraina Authorization for Emergency Travel, zezwolenie na podróż w pilnych przypadkach). Ukraińcy i członkowie ich rodzin, niezależnie od narodowości, mogli uzyskać zgodę na pobyt w Kanadzie przez trzy lata i zezwolenie na pracę, oraz pomoc na miejscu. Program kończy się w sobotę, 15 lipca br., przy czym ci, którzy przylecą dla Kanady do końca marca 2024 r. będą nadal uprawnieni do otrzymania rządowej pomocy.

21:11 Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Stepnohirśk w obwodzie zaporoskim. Trzy osoby zostały ranne - poinformował w sobotę na kanale Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

W nocy z piątku na sobotę Rosja przeprowadziła również atak za pomocą dronów Shahed na obwody mikołajowski i zaporoski, powiedziała Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Armii Ukrainy Natalia Humeniuk. Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie trzy drony w obwodzie mikołajowskim, ale doszło do trafienia w obwodzie zaporoskim, dodała Humeniuk. Nie ujawniła, jaki cel został trafiony. 

18:59 Na Ukrainie nie może być żadnych miast i wsi pod rosyjską okupacją, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w sobotnim orędziu wideo.

Odnosząc się do sobotniej wizyty w Kijowie prezydenta Republiki Korei Yoon Suk-Yeola i zapowiedzianego przez niego wsparcia finansowego dla Ukrainy, Zełenski powiedział: "Bardzo ważna wizyta, bardzo ważny kierunek naszej międzynarodowej pracy. A to pierwsza wizyta prezydenta Republiki Korei na Ukrainie w całym okresie stosunków między naszymi państwami. Teraz, gdy tempo zakończenia wojny zależy bezpośrednio od globalnego wsparcia dla Ukrainy, robimy wszystko, aby to wsparcie było jak najbardziej intensywne i znaczące".

Zełenski wyliczył też, że ciągu 15 dni lipca politycy ukraińscy przeprowadzili negocjacje, spotkania, imprezy z przywódcami ponad 20 państw i organizacji, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Turcji, Czech i Polski.

18:14 Rozdawane są ulotki zachęcające Ukraińców z okupowanego Enerhodaru do przeniesienia się na „rosyjski Daleki Wschód”, poinformował w sobotę na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych.

"Kanały rosyjskiego Telegramu publikują ulotkę, która trafiła do skrzynek pocztowych mieszkańców tymczasowo okupowanego Enerhodaru (miasta położonego w sąsiedztwie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej-PAP). Są zaproszeni do przeprowadzki na rosyjski Daleki Wschód, napisał Heraszczenko.

"Drodzy Mieszkańcy Enerhodaru! Daleki Wschód Rosji czeka na Ciebie! Weź udział w państwowym programie rozwoju Dalekiego Wschodu. Możesz się spodziewać: możliwości wyboru dowolnego z regionów Dalekiego Wschodu, gwarancji zatrudnienia, średniej pensji w wysokości 55 000 rubli", można między innymi przeczytać w opublikowanej przez ukraińskiego polityka ulotce.

16:51 Grupa Wagnera jest obecna na Białorusi, polskie służby monitorują sytuację – przekazał w sobotę sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

15:02 Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział w sobotę w Kijowie, że jego kraj zwiększy w bieżącym roku pomoc dla Ukrainy. Wartość wsparcia będzie wynosić w br. 150 mln USD - mówił prezydent Jun na konferencji prasowej z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim.

"W zeszłym roku dostarczyliśmy kamizelki kuloodporne, hełmy. Mamy nadzieję, że w tym roku wielkość naszej pomocy będzie o wiele większa" - powiedział Jun Suk Jeol. Dodał, że Seul nadal pomaga Ukrainie w rozminowywaniu kraju. "Rząd Korei Południowej przyznał w zeszłym roku 100 mln USD na wsparcie Ukrainy. W tym roku wsparcie do wyniesie 150 mln USD" - zapowiedział polityk.

13:46 Armia ukraińska poinformowała w sobotę, że uderzeniem z systemu HIMARS zniszczyła rosyjski zestaw rakietowy S-400, stacjonujący pod Debalcewem w obwodzie donieckim. Właśnie z niego 27 czerwca Rosjanie przeprowadzili ostrzał Kamatorska, w którym zginęło 12 osób.

"Siły obrony zemściły się na okupantach za ostrzał Kramatorska. Przy pomocy HIMARS-a żołnierze zniszczyli cenny rosyjski zestaw rakietowy S-400 Triumf, rozlokowany pod Debalcewem. Według danych Centrum Komunikacji Strategicznych był to właśnie ten kompleks S-400, z którego wystrzelono rakietę na pizzerię w Kramatorsku" - głosi oświadczenie. Komunikat opublikowało na Telegramie Dowództwo Operacyjne Północ armii ukraińskiej. 

12:47 Ukraińska Straż Graniczna rejestruje przemieszczanie się na Białorusi poszczególnych oddziałów najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera - poinformował w sobotę rzecznik ukraińskiej straży, Andrij Demczenko.

"Nasze dane na chwilę obecną wskazują, że na Białorusi zaczęły być widoczne poszczególne grupy przedstawicieli prywatnych firm wojskowych, przemieszczające się z terytorium Rosji" - oświadczył Demczenko. W komunikacie, ogłoszonym na Telegramie, rzecznik dodał, że pogranicznicy śledzą sytuację, "by zrozumieć, jakie są miejsca dyslokacji, zadania bojowników i ich liczba". 

12:08 Oddziały ukraińskie zniszczyły dwa czołgi rosyjskie - T-80 i nowoczesny T-90M Proryw - za pomocą dronów - poinformował w sobote naczelny dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

O udanym ataku generał poinformował na serwisie Telegram. Jak przekazał, dokonano go przy użyciu drona-kamikadze z kamerą (FPV) . Informację o zniszczeniu T-90M podała też Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na serwisie Telegram. 

T-90M to najbardziej zaawansowany czołg rosyjski, wart - według mediów ukraińskich - około 3 mln USD. 

10:55 Celem wielowektorowych działań dezinformacyjnych rosyjskiej propagandy prowadzonych w ostatnich dniach wokół szczytu NATO było poróżnienie Ukrainy i Zachodu - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera powiedział w sobotę, że w związku z decyzjami podjętymi na szczycie Sojuszu rosyjska propaganda rozpoczęła jeszcze w trakcie jego trwania działania mające na celu wykazywanie, że wynik szczyt Paktu nie jest satysfakcjonujący dla Ukrainy.

10:37 Na Białoruś przybyła kolumna Grupy Wagnera, złożona z około 60 pojazdów; kieruje się w stronę Osipowicz w obwodzie mohylewskim - poinformował w sobotę projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się monitoringiem aktywności wojsk.

Projekt ten podał w swoim kanale na Telegramie, że kolumnę aut osobowych i ciężarowych widziano rankiem w sobotę na Białorusi w obwodzie mohylewskim. Pojazdy mają numery rejestracyjne tzw. republik ludowych w Donbasie, wspieranych przez Rosję. (https://t.me/Hajun_BY/7101)

"Według naszych danych w kolumnie widziano co najmniej 60 aut, wśród których są pick-upy, duże samochody ciężarowe, +buchanki+ (minibusy UAZ-PAP), i co najmniej trzy autobusy do transportu ludzi. Kolumnę eskortowała milicja drogowa Białorusi" - podał Biełaruski Hajun.

09:50 Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol przebywa w sobotę z niezapowiedzianą wcześniej wizytą na Ukrainie; jest to jego pierwsza podróż do tego kraju. Przywódca Korei Płd. odwiedził Buczę i Irpień pod Kijowem - podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Jak informuje agencja powołując się na prezydencką kancelarię, Jun i pierwsza dama Kim Keon Hee przybyli na Ukrainę z Polski, gdzie wcześniej odbyła się oficjalna wizyta.

09:33 Ukraińska policja państwowa zwraca się do Interpolu w sprawie kolaborantów, którzy uciekli do krajów Unii Europejskiej i podają się tam za ofiary wojny - podał w sobotę portal NV.UA, powołując się na przedstawiciela policji w obwodzie charkowskim Serhija Bołwinowa.

Bołwinow, który jest szefem zarządu śledczego policji w obwodzie charkowskim wskazał, że nie zawsze kolaboranci uciekają do Rosji. Część z nich ukrywa się w krajach UE przedstawiając się jako obywatele Ukrainy, którzy ucierpieli w wyniku wojny. Ukraina przekazała dotąd 25 wniosków w sprawie takich osób - dodał Bołwinow.

09:03 W części obwodu zaporoskiego znajdującej się pod okupacją rosyjską zniszczono w ciągu tygodnia dziesiątki ugrupowań rosyjskich - powiedział w sobotę Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego obecnie Melitopola.

Oddziały rosyjskie były niszczone również na tych obszarach, które Rosjanie uważali za głębokie tyły frontu - powiedział Fedorow, cytowany przez agencję Ukrinform. "Widzimy to na przykładzie Berdiańska i Melitopola" - wyjaśnił.

Fedorow, który przebywa teraz na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, regularnie informuje o sytuacji w Melitopolu, gdzie przed okupacją sprawował urząd mera. Urzędnik opisywał, że teraz Rosjanie masowo zmieniają miejsca stacjonowania swojego personelu.

09:01 Szczyt NATO w Wilnie pokazał brak zdecydowania w sprawie Ukrainy, jednak z drugiej strony Ukraina nie spełnia na razie wszystkich standardów, koniecznych dla członkostwa – oceniła w rozmowie z PAP deputowana do Rady Najwyższej w Kijowie Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

08:17 Rosja od początku inwazji na Ukrainę rutynowo zwalnia dowódców, ale usunięcie generała majora Iwana Popowa z 58. Armii Ogólnowojskowej jest godne uwagi, bo najwyraźniej został zwolniony za wyrażanie obaw, a nie za domniemane słabe wyniki - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w wyciekłym nagraniu wideo, przeznaczonym dla jego żołnierzy, Popow przeprowadził zjadliwy atak na kierownictwo rosyjskiego ministerstwa obrony, które oskarżył o "uderzenie w nas od tyłu, podstępne ścięcie armii w najtrudniejszym i najbardziej drażliwym momencie".

08:14 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w sobotnim raporcie, że białoruskie źródła niezależne, jak i rząd w Mińsku mówią o przybyciu do kraju instruktorów Grupy Wagnera wcześniej stacjonujących w Afryce. Mieli oni przybyć do Osipowicz w obwodzie mohylewskim.

Amerykański ośrodek wskazuje, że ministerstwo obrony w Mińsku, jak i źródła niezależne potwierdziły 14 lipca, że instruktorzy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, wcześniej stacjonujący w Afryce, przybyli na poligon na Białorusi. Według resortu obrony instruktorzy szkolą oddziały białoruskiej obrony terytorialnej na poligonie w pobliżu Osipowicz.

07:22 Armia ukraińska kontynuowała 14 lipca kontrofensywę w zachodniej części obwodu zaporoskiego i według źródeł ukraińskich przesunęła się o ponad 1,7 km na jednym z odcinków - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Przedstawiciel ukraińskiej Gwardii Narodowej Mykoła Urszałowycz poinformował, że siły ukraińskie prowadzą działania ofensywne na kierunku Melitopola, a więc w zachodniej części obwodu zaporoskiego - relacjonuje ośrodek. Urszałowycz dodał, że na tym kierunku oddziały przesunęły się o ponad 1700 metrów na południe i południowy wschód. Nie podał dokładnego rejonu tych postępów.

(PAP)