Alarm lotniczy na terenie całej Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-20 07:08 aktualizacja: 2023-07-21, 08:42
Noc w Kijowie. Fot. PAP/Ercin Erturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Noc w Kijowie. Fot. PAP/Ercin Erturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem myśliwca MiG-31K, który jest nośnikiem hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał, poinformował Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.

07:49 Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko powiadomił, że zgłosił premierowi swoją dymisję. O zmianę na tym stanowisku zaapelował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W tle jest m.in. spór o wydatki na kulturę w czasie wojny.

W czwartek wieczorem Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej, powiadomił, że złożył na ręce premiera swoją dymisję „z powodu fali nieporozumień na temat ważności kultury podczas wojny”.

„Dopiero później zdziwiłem się, gdy zobaczyłem oświadczenie prezydenta w tej samej sprawie” – napisał Tkaczenko.

Wołodymyr Zełenski „zaproponował” w czwartek premierowi zmianę na stanowisku ministra kultury, a także wskazał, że środków na projekty nie związane bezpośrednio z obroną kraju i wojną należy w jak największym stopniu poszukiwać poza budżetem.

05:34 Kanada nałożyła sankcje na 41 osób i podmiotów związanych z sektorem obronnym Rosji oraz na 23 osoby i podmioty sektora kultury, m.in. reżysera Nikitę Michałkowa – poinformowała w czwartek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Wśród objętych sankcjami znaleźli się członkowie Grupy Wagnera, którzy działali na Ukrainie i w Afryce, w tym Iwan Masłow, szef oddziału wagnerowców, który przyczynił się do masakry cywilów w Moura w Mali, w marcu 2022 r. Jest też „Africa Politology”, określany jako podmiot zależny od szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, zajmujący się tworzeniem strategii prowadzących do wycofania się krajów zachodnich z Afryki, podważania roli ONZ oraz przygotowywaniem pozwów przeciw zachodniej prasie.

Kolejny cel kanadyjskich sankcji to sektor energetyki nuklearnej w Rosji, w związku z niebezpiecznymi działaniami Rosji wobec elektrowni atomowej w Zaporożu. Sankcje dotyczą też osób związanych z produkcją rosyjskich dronów Orlan-10.

Na liście sankcyjnej są też podmioty sektora finansowego: Bank Toczka, Tinkoff Bank JSC, systemy płatności Yandex i Mir.

04:19 Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie myśliwce F-16 do końca tego roku, powiedział w czwartek w  wywiadzie dla Fox News  John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

22:58 Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku ze startem myśliwca MiG-31K, który jest nośnikiem hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał, poinformował Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy.

„Zarejestrowano start myśliwca MiG-31K Sił Powietrznych Rosji z lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim”, poinformowały w Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy.

21:50 Od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów bojowych typu shahed - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, w związku z niewystarczającą liczbą systemów obrony powietrznej, nie udało się strącić wszystkich wrogich celów.

"Tylko w ciągu czterech dni w tym tygodniu, od poniedziałku, rosyjscy terroryści już zastosowali przeciwko naszemu państwu, zwłaszcza przeciwko Odessie i obwodowi odeskiemu oraz Mikołajowowi, i innym naszym południowym miastom i hromadom (gminom - PAP) prawie 70 rakiet różnego typu i prawie 90 dronów shahed" - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu. 

20:53 Trzydzieści jeden osób zginęło na początku czerwca w wyniku zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - podsumował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

"Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne: na dziś to 31 osób; 29 w obwodzie chersońskim i dwóch obywateli zginęło w obwodzie mikołajowskim" - powiedział minister w wywiadzie dla Radia Swoboda. Szef MSW nie sprecyzował, czy posiada informacje na temat ofiar na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie.

20:48 Siły ukraińskie robią dobry użytek z przekazanej im amunicji kasetowej i ma to już wpływ na rosyjskie formacje defensywne - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Urzędnik ponowił też ostrzeżenie, że Rosja zamierza atakować statki handlowe na Morzu Czarnym i obwiniać o to Ukrainę.

"Dostaliśmy wstępne informacje zwrotne od Ukraińców i mogę powiedzieć, że oni używają jej (amunicji kasetowej) dość skutecznie (...). Powiedziałbym, że używają jej odpowiednio i ma ona już wpływ na Rosję, na defensywne formacje i defensywne manewry" - oświadczył przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu prasowego online.

20:00 Ukraińskie siły odnoszą sukcesy na kilku kierunkach frontu - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.

Załużny napisał na Telegramie, że szczegółowo poinformował rozmówcę o sytuacji na całej linii frontu.

19:12 Wsparcie dla Ukrainy i dla państw członkowskich Unii Europejskiej, które ponoszą koszty rosyjskiej agresji, powinno być finansowane przez Rosję; trzeba skonfiskować rosyjskie zamrożone aktywa i rezerwy - mówił w czwartek podsekretarz stanu w polskim MSZ Paweł Jabłoński po zakończeniu obrad ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

"Cały czas podkreślamy jedną zasadniczą rzecz: wsparcie dla Ukrainy, wsparcie dla państw członkowskich Unii Europejskiej, które ponoszą koszty rosyjskiej agresji, powinno być finansowane nie przez europejskich podatników, nie przez polskich, czeskich, węgierskich podatników, tylko przez tego, kto za agresję odpowiada, czyli przez Rosję" - powiedział Jabłoński dziennikarzom, wskazując, że wciąż trwają prace nad stworzeniem podstawy prawnej dla konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i rezerw.

17:13 Rada UE, czyli państwa członkowskie, postanowiła przedłużyć w czwartek o sześć miesięcy – do 31 stycznia 2024 roku – sankcje wymierzone w konkretne sektory gospodarcze Federacji Rosyjskiej za jej agresję militarną na Ukrainę.

"Po raz pierwszy sankcje te zostały wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację w Ukrainie. Następnie – od lutego 2022 roku – w reakcji na niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie sankcje zostały znacznie rozszerzone" - poinformowała Rada UE.

16:29 Ukraina zaczęła stosować przeciw siłom rosyjskim na południowym wschodzie otrzymaną od Stanów Zjednoczonych amunicję kasetową, by przełamać dobrze umocnione rosyjskie pozycje, które spowalniają ukraińską kontrofensywę – podał dziennik „Washington Post”, powołując się na ukraińskiego urzędnika.

Urzędnik ten powiedział, zastrzegając swoją anonimowość, że pociskami kasetowymi ostrzeliwano rosyjskie pozycje, by przełamać linię okopów.

16:28 Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.

Szef MSZ wezwał kraje UE do aktywnych działań, aby pozbawić Rosję możliwości wpływu na ukraiński eksport - pisze portal RBK-Ukraina. Jak dodał Kułeba, idealnym scenariuszem byłoby całkowite zakończenie rosyjskiej morskiej blokady ukraińskich portów.

16:02 Sily ukraińskie "zlokalizowały" rosyjską ofensywę na kierunku Kupiańsk-Łyman na północnym wschodzie Ukrainy, armia przeciwnika nie jest w stanie przejąć inicjatywy - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

W ciągu doby na linii Kupiańsk-Łyman doszło do prawie 570 ostrzałów, 17 ataków lotniczych oraz czterech nieskutecznych wrogich szturmów - przekazał Czerewaty, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

"Próbują maksymalnie uderzać artylerią i lotnictwem, następnie szturmują. To się dzieje kilka miesięcy, żadnego nawet miejscowego sukcesu nie osiągnęli. 'Duża ofensywa', którą ogłosili wiosną, została zlokalizowana, nie mogą przejąć inicjatywy" - zapewnił.

15:31 Od początku rosyjskiej okupacji Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy aresztowanych zostało 10 tys. cywilów; mieszkańcy miasta trafiają do utworzonej przez okupantów katowni - informuje w czwartek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola.

Według Andriuszczenki każdego tygodnia w Mariupolu zatrzymywane są dziesiątki ludzi w ramach kontroli i poszukiwań dywersantów. Jak zaznaczył, zwykli ludzie zatrzymywani są za to, że prowadzą korespondencję z mieszkańcami Mariupola, którzy opuścili miasto, czy za to, że czytają ukraińskie wiadomości. Na mieszkańców składane są donosy.

Doradca mera opublikował nagranie, na którym - jak poinformował - widać "główną katownię Mariupola", były komisariat policji. Andriuszczenko przekazał, że większość zatrzymanych trafia właśnie tam.

15:08 Wszystkie okręty płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Ukrainy w komunikacie.

Jako przewożące ładunki wojskowe mogą być traktowane – "ze wszystkimi tego konsekwencjami" - jednostki zmierzające do portów rosyjskich oraz portów ukraińskich na okupowanym terytorium Ukrainy – podał resort.

Ponadto zabroniono od godz. 5. (4. czasu polskiego) w czwartek ruchu statków w okolicach północno-wschodniej części Morza Czarnego oraz Cieśniny Kerczeńskiej, uznając ten ruch za niebezpieczny.

14:08 Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów - poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.

Urzędnik opublikował na serwisie Telegram zdjęcia budynku. Widać na nich wybite szyby w oknach placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w centrum Odessy niedaleko portu. 

"Najeźdźca umyślnie atakuje infrastrukturę portową. Ucierpiały okoliczne budynki administracyjne i mieszkalne, a także konsulat Chińskiej Republiki Ludowej. Świadczy to o tym, że wróg nie zwraca na nic uwagi" - napisał szef obwodu odeskiego.

12:45 Miasto Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy ma znaczenie strategiczne m.in. dlatego, że stanowi punkt przecięcia ważnych dróg – powiedział dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski w wywiadzie dla BBC. - W tej chwili stworzono wszelkie warunki po temu, byśmy odzyskali miasto - stwierdził.

Syrski zaznaczył, że przez Bachmut przebiegają drogi z Debalcewa, Siewierska, Gorłówki, Konstantynówki i Słowiańska. „Wykorzystując rozwiniętą sieć dróg wojska rosyjskie mogą atakować w co najmniej trzech kierunkach operacyjnych” – oznajmił.

Wskazał też, że okolice miasta obfitują we wzgórza, które pozwalają kontrolować znaczną część pobliskich miejscowości. „To zwiększa jego rolę jako platformy dla dalszych działań ofensywnych” – powiedział.

12:34 Jedna osoba zginęła w czwartek w rosyjskim ostrzale wyzwolonej przez siły ukraińskie miejscowości Kozacza Łopań pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.

„Około godziny 9 rano (8 czasu polskiego) zostało ostrzelane osiedle typu miejskiego Kozacza Łopań w hromadzie dergaczewskiej. W wyniku zmasowanego ostrzału zginął 61-letni mężczyzna” - poinformowano. 

Ostrzał został przeprowadzony z czołgu, przy czym siły rosyjskie wykonały około 20 uderzeń w budynki prywatne i obiekty cywilnej infrastruktury.

11:16 Australia wprowadza kolejne sankcje przeciwko Rosji z i Białorusi, co ogłoszono w czwartkowym oświadczeniu. Obejmują 45 podmiotów, w tym osoby prywatne i firmy umożliwiające prowadzenie przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.

"Dzisiejsze sankcje podkreślają zaangażowanie Australii w pracę z partnerami w celu utrzymania nacisku na Rosję i tych, którzy wspierają jej nielegalną i niemoralną wojnę. Australijski reżim sankcyjny wobec Rosji odzwierciedla nasze wsparcie dla Ukraińców i dla niepodległości i integralności terytorialnej" Ukrainy - stwierdziła w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong.

Sankcje obejmują 35 podmiotów z rosyjskiego sektora obronnego, technologicznego i energetycznego oraz 10 osób, w tym rosyjskich ministrów i dowódców wojskowych z Białorusi.

11:06 W rosyjskim ostrzale Odessy w nocy ze środy na czwartek zginęła jedna osoba - podał portal Hromadske. Doniesienia o jednej ofierze śmiertelnej napływają też z Mikołajowa, drugiego zaatakowanego przez Rosjan miasta południowej Ukrainy.

Szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że w wyniku ataku zginął 21-latek, który pracował jako ochroniarz jednego z obiektów cywilnych. Portal Hromadske przypomina w tym kontekście, że ratownicy wydobyli ciało jednej ofiary śmiertelnej spod gruzów zawalonego budynku.

W Mikołajowie odnaleziono ciało mężczyzny zabitego w ostrzale, a ratownicy poszukują pod gruzami jeszcze jednej osoby - poinformowała agencja Ukrinform. 

10:58 W przeszłości uważano, że współpraca USA z RPA nie może zostać zachwiana, jednak bliskie relacje Południowej Afryki z Rosją w obliczu wojny tego kraju z Ukrainą, w tym doniesienia o sekretnym przekazywaniu Moskwie broni przez RPA powodują narastającą frustrację w Waszyngtonie - ocenia "Foreign Policy".

Podczas gdy USA i ich sojusznicy wspierający Ukrainę naciskają na całkowitą izolację Władimira Putina na światowej scenie politycznej, jego najważniejsi współpracownicy, w tym minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, odpowiedzieli na te działania swoją własną dyplomatyczną kampanią wpływu w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji - pisze Robbie Gramer z "Foreign Policy".

"W Afryce przeważa narracja, że to europejska wojna, daleko od nich. Mają inne ważne kwestie, którymi muszą się zająć, i to nie jest ich wojna, mimo że są jej kolejną ofiarą" - oceniła Rama Yade z ośrodka analitycznego Atlantic Council.

10:36 Nie wiadomo, ilu dokładnie najemników Grupy Wagnera znajduje się na Białorusi, jednak przybyli oni do tego kraju bez ciężkiego uzbrojenia - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiej Państwowej Służby Granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Nadal odnotowujemy przybywanie na Białoruś grup tej prywatnej firmy wojskowej, ale przemieszczają się one do swojej bazy pod Osipowiczami" - powiedział Demczenko. Zapewnił, że sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest pod kontrolą. Jak tłumaczył, na razie nie jest znana dokładna liczebność tych oddziałów, nie mają one jednak broni ciężkiej.

Demczenko ocenił, że wagnerowcy w obecnej liczbie nie stanowią zagrożenia dla Ukrainy. Wyraził przypuszczenie, że zostaną zaangażowani do szkolenia armii białoruskiej i rosyjskich żołnierzy zmobilizowanych na front.

09:56 Armia białoruska kontynuuje szkolenia wspólnie z rosyjską Grupy Wagnera, a ich miejscem ma być poligon w pobliżu Brześcia, przy granicy Białorusi z Polską - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na ministerstwo obrony w Mińsku.

Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, szkolenia - według zapowiedzi Mińska - mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera.

Według ocen białoruskiego wywiadu wojskowego (HUR) na Białoruś do środy przybyło około 700 najemników z Grupy Wagnera. Tego samego dnia wjechała na Białoruś kolejna kolumna aut wagnerowców, złożona z około 100 pojazdów.

8:51 Rosjanie użyli w nocnym ataku na Odessę i Mikołajów 19 dronów i 19 pocisków, m.in.: Ch-22, Kalibrów i Iskander - poinformowały w komunikacie Siły Powietrzne armii ukraińskiej. Obrona przeciwlotnicza strąciła 13 dronów i pięć pocisków rakietowych. 

Jak podały Siły Powietrzne w komunikacie na Telegramie, zniszczono 18 celów powietrznych: dwa pociski manewrujące Kalibr, trzy pociski typu Iskander-K oraz 13 dronów irańskich typu Shahed.

Rosjanie użyli w ataku: siedmiu rakiet przeciwokrętowych Onyks, odpalonych z zestawów obrony wybrzeża Bastion rozmieszczonych na okupowanym Krymie. Bombowce Tu-22M3 wystrzeliły znad Morza Czarnego cztery pociski Ch-22. Prawdopodobnie z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym odpalone zostały na terytorium Ukrainy trzy pociski Kalibr. Do ataku na Mikołajów i Odessę dołączono też pięć pocisków Iskander-K, również wystrzelonych z okupowanego Krymu oraz drony, z których część także atakowała z kierunku Półwyspu Krymskiego.

Władze regionalne poinformowały, że w atakach ranne zostały w Odessie cztery osoby. W Mikołajowie poszkodowanych zostało 19 osób. Pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych w Mikołajowie, ale ich liczby nie podano.

07:59  Do ostrzału budynków administracyjnych przy użyciu drona doszło na okupowanym przez Rosję Krymie; władze okupacyjne oświadczyły, że zginęła jedna osoba - podała agencja Reutera.

Władze okupacyjne twierdzą, że w ataku "wrogiego drona" zginęła nastoletnia dziewczynka i że ostrzał ten miał miejsce w północno-zachodniej części półwyspu - podał niezależny rosyjski portal Meduza. Dalszych szczegółów nie podano.

07:15 Nocny ostrzał centrum Odessy spowodował zniszczenia; pożar objął powierzchnię 300 m2; dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały władze regionalne. W Mikołajowie ostrzał spowodował ofiary śmiertelne, ale ich liczby wciąż nie podano.

"Na skutek ataku rosyjskiego w centrum Odessy doszło do zniszczeń, wybuchł pożar na powierzchni 300 m2. Pracują specjaliści odpowiednich służb. Wiadomo o dwóch rannych, którzy trafili do szpitala" - napisał w Telegramie szef władz obwodowych Ołeh Kiper. Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk przekazała, że ranne w Odessie zostały cztery osoby - podała agencja Ukrinform. Podczas nocnego ataku zaatakowany został również jeden z magzynów w obwodzie odeskim. Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz poinformował, że w ostrzale centrum tego miasta, leżącego na południu Ukrainy, uszkodzonych zostało pięć domów mieszkalnych i kilkanaście garaży. Wcześniej władze regionalne podały, że są ofiary śmiertelne, ale ich liczby nie sprecyzowano. Rannych zostało dziewięć osób, w tym pięcioro dzieci.

03:50 Rosjanie ostrzelali południowe regiony Ukrainy. W Odessie, trzecią noc z rzędu, słychać było odgłosy wybuchów. W Mikołajowie w wyniku ataku zapalił się budynek mieszkalny. Rannych zostało 9 osób, w tym 5 dzieci. "Są też zabici" - poinformował szef obwodu mikołajowskiego.

"Rosjanie uderzyli w centrum Mikołajowa. Płonie garaż i 3-piętrowy budynek mieszkalny. Na miejscu pracują strażacy i ratownicy" - podał szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Poinformował on także, że w wyniku ataku rannych zostało 9 osób, w tym 5 dzieci. "Są też zabici" - dodał.

Z kolei w kierunku Odessy wystrzelone zostały pociski manewrujące. W mieście słychać było odgłosy eksplozji. Wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowały siły zbrojne Ukrainy. Reuter przypomina, że Moskwa zapowiedziała odwet po uszkodzeniu mostu Krymskiego łączącego okupowany Krym z terytorium rosyjskim.

23:44 W trzech obwodach Ukrainy ogłoszono w nocy z środy na czwartek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media. Siły zbrojne Ukrainy ostrzegają także przed groźbą użycia przez Rosję dronów kamikadze.

Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.

Dodatkowo w obwodach chersońskim i mikołajowskim siły zbrojne Ukrainy ostrzegają przed rosyjskim atakiem dronów kamikadze.

22:24 Jeśli najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera spróbują wkroczyć na Ukrainę z Białorusi, czeka ich śmierć - oświadczył w środę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

"Wiemy, że na terytorium Białorusi w ostatnim czasie przybywają najemnicy prywatnej firmy wojskowej Wagner. Ale już teraz reagujemy i tworzymy takie warunki, by granica państwowa Ukrainy była całkowicie nie do przejścia dla wrogich sił" - podkreślił gen. Najew. 

Jak dodał, w obwodzie czernihowskim na jednym z kierunków wykopano ponad 40 km rowu przeciwpancernego. Założono również ponad 30 tys. pułapek minowych. Wzmacnianie granicy trwa.

"Jeśli będą próbować nastąpić swoim brudnym buciorem na ukraińską ziemię, czeka ich śmierć" - zapowiedział.

22:01 Obecność wagnerowców na Białorusi zwiększa zagrożenie aktywizacji wojny hybrydowej – oświadczył w środę w Wilnie prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs. Nie wykluczył prób infiltracji najemników do grup nielegalnych migrantów usiłujących przedostać się z Białorusi.

"Nie możemy wykluczyć pewnego rodzaju scenariusza wojny hybrydowej z wykorzystaniem najemników Wagnera, prób ich infiltracji” do grup nielegalnych migrantów – powiedział Rinkeviczs podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy. Przypomniał, że „Łotwa i Litwa od kilku lat są dotknięte przez reżim Łukaszenki próbami wykorzystania migracji jako broni”.

„Wszystkie te scenariusze należy wziąć pod uwagę" – oświadczył prezydent Łotwy.

20:24 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin - poinformował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ten atak terrorystów dowodzi, że ich cel to nie tylko Ukraina i nie tylko życie naszych ludzi. W portach, które dzisiaj zostały zaatakowane, magazynowany jest ok. 1 mln ton żywności" - podkreślił Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

Dodał, że w terminalu portowym, który został zniszczony w rosyjskim ataku w największym stopniu, magazynowanych było 60 tys. ton żywności, która miała być wysłana do Chin.

"Więc rosyjski terror dotyczy wszystkich. Każdy na świecie powinien być zainteresowany pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za terror" - oznajmił.

(PAP)