Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-24 07:09 aktualizacja: 2023-07-25, 07:43
Rosjanie zaatakowali dronami infrastrukturę portową. Fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV (zdjęcie ilustracyjne)
Rosjanie zaatakowali dronami infrastrukturę portową. Fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV (zdjęcie ilustracyjne)
Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy. Obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow. W wyniku ostrzału zniszczony został hangar ze zbożem i uszkodzone zbiorniki do przechowywania innych towarów. W jednym z pomieszczeń produkcyjnych wybuchł pożar, który został już ugaszony.

22:19 Na wszystkich odcinkach frontu najważniejszy cel, to maksymalne niszczenie okupantów, ich sprzętu, zapasów, magazynów sztabów – oznajmił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.

„Rosja codziennie ma nieść straty – tak jest sprawiedliwie” – powiedział Zełenski, podsumowując poniedziałkową naradę w naczelnym dowództwie. Jej głównym tematem, jak dodał, była sytuacja na froncie – te odcinki, na których Ukraina atakuje i te, na których jest w obronie.

Omawiano również sposoby obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę portową, zbożową i na cywilów. „Przygotowujemy mocną odpowiedź rosyjskim terrorystom na ich napaści” – powiedział.

Jako jeden z celów Ukrainy Zełenski wskazał rozpoczęcie negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej do końca roku. „Ukraina jest w pełni gotowa – z naszej strony robimy wszystko, co jest konieczne. I wszystko, co jest możliwe, by również UE była do tego w pełni gotowa” – oświadczył.

22:00 W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko; siedem osób jest rannych – powiadomiły w poniedziałek lokalne władze.

„Około godz. 19 Rosjanie ostrzelali zbiornik wodny, nad którym wypoczywali ludzie. Ostrzał prowadzono amunicją kasetową z wyrzutni Smiercz” – poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.

Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło.

Urzędnik zaapelował do mieszkańców, by ewakuowali dzieci z niebezpiecznych przyfrontowych regionów, ponieważ „Rosjanie walczą z cywilami i w swojej żądzy zabijania nie zatrzymają się przed niczym”.

21:47 Niszcząc ukraińskie porty na Dunaju, Rosja chce odciąć ostatni szlak wywozu zboża z Ukrainy i w ten sposób pozbyć się konkurencji jako eksporter – ocenia portal Moscow Times, komentując ataki na infrastrukturę portową na Dunaju.

"Po wyjściu z umowy zbożowej (dotyczącej wywozu zboża i produktów rolnych przez porty ukraińskie na Morzu Czarnym – PAP) Rosja rozpoczęła bezlitosne niszczenie infrastruktury eksportowej Ukrainy, a Władimir Putin wprost zaproponował, by ukraińskie zboże na światowym rynku zastąpić rosyjskim. Działania Rosji wskazują na to, że chce ona po prostu pozbyć się konkurenta” – pisze Moscow Times.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja zaatakowała dronami infrastrukturę portową na rzece Dunaj, która jest alternatywną (choć znacznie mniej przepustową) trasą wywozu produkcji rolnej z Ukrainy. W wyniku ostrzału zniszczony został hangar ze zbożem i uszkodzone zbiorniki do przechowywania innych towarów.

Szlak eksportowy przez porty na Dunaju (Reni, Izmaił, Ust-Dunajsk) zyskał na znaczeniu po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji, a Ukrainie udało się znacznie zwiększyć ilość przewożonych tą drogą ładunków, chociaż, jak pisze w poniedziałek „Guardian”, może on zastąpić co najwyżej 50 proc. zdolności portów morskich.

Atak na infrastrukturę portów rzecznych nastąpił po serii rosyjskich ostrzałów obiektów zaangażowanych w eksport ukraińskiego zboża w rejonie Odessy i Mikołajowa. Rosja przeprowadza je, odkąd ogłosiła wycofanie się z umowy o korytarzu zbożowym na Morzu Czarnym, przez który od lipca ubiegłego roku Ukraina wywoziła swoją produkcję rolną na eksport.

20:05 Podczas narady w dowództwie naczelnym w poniedziałek omawiano sytuację na froncie, reakcję Ukrainy na rosyjskie ostrzały infrastruktury zbożowej i obiektów kultury, a także kwestię odblokowania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym – powiadomił prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Kwestia pierwsza – aktualna sytuacja i planowanie naszych działań ofensywnych i obronnych. Druga – nasza odpowiedź na barbarzyńskie ataki Rosji na infrastrukturę zbożową i obiekty dziedzictwa kulturowego. Trzecia – odblokowanie Morza Czarnego i korytarz zbożowy” – napisał Zełenski w Telegramie, podsumowując poniedziałkową naradę w dowództwie naczelnym.

Oprócz prezydenta uczestniczyli w niej m.in. dowódca naczelny gen. Wałerij Załużny, dowódca Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski, dowódca zgrupowania wojsk Tauryda na południu Ukrainy gen. Ołeksandr Tarnawski, szef wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow i wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

19:34 Blokowanie lądowych tras eksportu zboża z Ukrainy po 15 września, gdy wygasną obecne ograniczenia w UE, jest niedopuszczalne – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zaznaczając, że Kijów prowadzi rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania, które „zadowoli wszystkich”.

„Wierzymy w porozumienie z Komisją Europejską, ale przygotowujemy się na wszelkie scenariusze” – napisał Zełenski w Telegramie, informując o naradzie w sprawie eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

„Nasze stanowisko jest jasne: blokowanie eksportu drogą lądową po 15 września, gdy przestaną obowiązywać obecne ograniczenia, nie jest dopuszczalne w żadnej postaci. Utrzymujemy kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, by znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim” – dodał prezydent Ukrainy.

19:05 Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę, utrzymują inicjatywę, naciskają na wroga – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„Stopniowo, metr po metrze wyzwalają ukraińską ziemię. Każdego dnia to setki metrów, w ciągu tygodnia - kilometry. Nadejdzie dzień, kiedy będą to dziesiątki kilometrów. Przeciwnik desperacko stawia opór – w ciągu tego tygodnia 493 razy ostrzeliwał nasze pozycje z artylerii różnego typu i kalibru; miało miejsce siedem starć, dwa ataki lotnicze” – powiedział Czerewaty na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina.

W trakcie walk zginęło 94 rosyjskich żołnierzy, 152 zostało rannych – poinformował wojskowy. Dodał, że zniszczony został także sprzęt wojskowy przeciwnika – czołg, trzy bojowe wozy piechoty, dwie samobieżne armaty Pion kal. 203 mm, trzy armaty, kompleks rakietowy Buk, dron Orłan – 10 i pięć samochodów, a także punkt dowodzenia bezzałogowcami. (PAP)

18:37 Tzw. bunt Prigożyna napełnił Rosjan obawami o stabilność Kremla - napisał w poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"W weekend, w którym Prigożin +ruszył na Moskwę+, Rosjanie wypłacili z banków ... 100 miliardów rubli (1,097 mld dolarów)" - podał Żaryn powołując się na publiczne dane Banku Centralnego Rosji.

"Tak duże zapotrzebowanie na gotówkę odnotowano ostatnio we wrześniu 2022 roku" - podkreślił.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera zaznaczył, że wypłaty w dniach 23-25 czerwca stanowiły jedną piątą wszystkich czerwcowych wypłat realizowanych przez klientów rosyjskich banków, co wynika z komentarza Banku.

"Do dziś nie jest jasne, jak oceniać działania Jewgienija Prigożina, na ile jego akcja była uzgodniona z Kremlem, a na ile była to próba osłabienia rosyjskiego reżimu lub też przejaw realnych tarć w obozie władzy" - napisał minister w KPRM.

18:22 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy biznesmena, który chciał przekupić funkcjonariusza tej struktury i zawładnąć 400 hektarami ziemi na poligonie, by uprawiać tam ziemię - poinformowała w poniedziałek SBU na swojej stronie internetowej.

Operacja zatrzymania biznesmena na gorącym uczynku wręczania łapówki prowadzona była misternie i wieloetapowo. SBU przekazała, że toczy się wobec niego prowadzone przez policję śledztwo w sprawie nielegalnego użytkowania gruntów na jednym z poligonów w obwodzie mikołajowskim. Oferował on funkcjonariuszowi SBU łapówkę w wysokości 1 mln hrywien (ok. 110 tys. zł. - PAP), będąc przekonanym, że ten może wpłynąć na śledczych w sprawie cofnięcia zakazu użytkowania przez niego 400 ha ziemi należącej do poligonu. Wierzył też, że dzięki łapówce pracownik SBU jest w stanie sprawić, że nielegalnie użytkowny grunt przejdzie na jego własność, a on będzie mógł prowadzić tam działalność rolniczą.

Funkcjonariusz SBU poinformował o tym swoich przełożonych. Urządzono prowokację i zatrzymano go na gorącym uczynku podczas przekazywania pierwszej raty łapówki.

17:49 Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.

W konferencji Food Systems Summit, zwołanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), udział bierze kilkunastu szefów państw i rządów oraz przedstawiciele wielu międzynarodowych instytucji.

Szef ONZ Guterres oświadczył: "Apeluję do Federacji Rosyjskiej, aby powróciła do realizacji inicjatywy czarnomorskiej zgodnie z moją ostatnią propozycją i wzywam globalną wspólnotę, by była zjednoczona i znalazła skuteczne rozwiązania przy zaangażowaniu i koniecznym wysiłku".

Premier Włoch dzień po rzymskim szczycie na temat migracji mówiła na forum FAO: "To wojna na Ukrainie spowodowała kryzys cenowy, turbulencje, napędziła inflację i zaostrzyła serię problemów takich, jak brak bezpieczeństwa żywnościowego w krajach afrykańskich, którym grozi to, że będą pozostawione na pastwę terroryzmu".

17:15 Siły ukraińskie w ciągu doby przesunęły się na kierunku Berdiańska na odległość od 350 m do 1,4 km – powiadomiły w poniedziałek służby prasowe wojsk na południu Ukrainy.

„W trakcie operacji ofensywnych zgrupowania Tawrija (Tauryda) na kierunku berdiańskim nasze oddziały uderzeniowe odnotowały częściowe powodzenie i przesunęły się do przodu od 350 m do 1,4 km. Toczą się zaciekłe walki o Staromajorske” – powiadomił maj. Walerij Szerszeń z centrum prasowego wojsk na kierunku taurydzkim.

Na kierunku melitopolskim sytuacja, jak zaznaczył, nie zmieniła się. W związku z gęstym zaminowaniem część ukraińskich oddziałów rozminowuje teren i prowadzi ostrzał, a pozostałe oddziały uderzeniowe umacniają się na zajętych rubieżach i przygotowują się do przyszłych działań ofensywnych.

Siły wroga usiłują zapobiec stopniowemu przesuwaniu się wojsk ukraińskich. Podjęły nieskuteczne próby odbicia pozycji w rejonie miejscowości Pryjutne.

16:08 Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.

"Infrastruktura bałtycka może stać się opłacalnym i niezawodnym szlakiem tranzytowym dla ukraińskich produktów. Bałtyckie porty morskie mają dużą zdolność do przeładunku produktów rolnych - 25 mln ton rocznie dla samego zboża" - czytamy w liście, który wystosowali litewscy ministrowie.

W komunikacie MSZ Litwy zauważono, że „uproszenie procedur administracyjnych na granicy polsko-ukraińskiej, przeniesienie procedur celnych do portów bałtyckich może pozwolić na kilkukrotny wzrost transportu drogowego i kolejowego produktów rolnych”.

15:52 W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni skalę zniszczeń obiektów światowego dziedzictwa, spowodowanych przez rosyjski ostrzał – powiadomił w poniedziałek resort kultury Ukrainy. Ukraina chce usunięcia Rosji z UNESCO.

„W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni zniszczenia obiektów dziedzictwa kulturowego” – powiadomiło ukraińskie ministerstwo kultury na Facebooku.

Jak dodano, UNESCO oceniła, że celowe ataki na obiekty kultury „można zrównać ze zbrodnią wojenną”. „Tymczasem Rosja wciąż jest członkiem tej organizacji” – zaznaczono w komunikacie.

Resort kultury i polityki informacyjnej zaapelował o „aktywne działania na rzecz zachowania i odnowienia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego". Wezwał także do usunięcia Rosji z UNESCO.

15:51 Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt, który jest wykorzystywany do wyposażana armii rosyjskiej. Te dostawy sprzętu podwójnego zastosowania ujawniają lukę w zachodnich sankcjach - informuje portal Politico .

Zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej chińskiej firmy przedstawiają wysokiego białego mężczyznę, który przeprowadza inspekcję kamizelek kuloodpornych w jej fabryce.

„Tej wiosny jeden z naszych klientów przyjechał do naszej firmy, aby potwierdzić wielkość zamówienia kamizelek kuloodpornych, a także dokładnie przetestował jakość naszych kamizelek” - informował w marcu na swojej stronie internetowej Shanghai H Win, producent odzieży ochronnej klasy wojskowej. Klient „natychmiast bezpośrednio potwierdził zamówioną liczbę kamizelek kuloodpornych i zamiar dalszego zakupu”.

"Tożsamość uśmiechniętego klienta nie jest jasna, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że był to Rosjanin: według danych celnych uzyskanych przez Politico rosyjscy nabywcy zadeklarowali zamówienia na setki tysięcy kamizelek kuloodpornych i hełmów produkowanych przez firmę Shanghai H Win — pozycje wymienione w dokumentach odpowiadają tym w katalogu online firmy" - wskazuje portal.

14:20 Komisja Europejska zatwierdziła program Polski o wartości około 47 mln euro (210 mln zł) mający na celu wsparcie sektora podstawowej produkcji rolnej w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - poinformowała Komisja Europejska w poniedziałek.

W ramach polskiego programu pomoc będzie polegać na dotacjach bezpośrednich. Celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności ze względu na wzrost cen nasion, które są kluczowym nakładem przy produkcji rolnej.

Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. Podkreślono, że oferowana pomoc nie przekroczy 250 000 euro na beneficjenta i zostanie przyznana nie później niż 31 grudnia 2023 r.

13:49 Duża ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy kieruje się przez Mariupol do Berdiańska na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

„W ciągu tygodnia zauważono co najmniej dwie kolumny po 30 sztuk (sprzętu) jadące z kierunku Nowoazowska w stronę Manhusza/Berdiańska” – napisał Andriuszczenko. Podkreślił, że jest to największe ujawnione przemieszczenie od początku lata.

W kolumnach jechały ciężarówki z amunicją i przyczepionymi armatami klasy Rapira, cysterny paliwowe i autobusy.

13:31 Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział w poniedziałek szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.

Kiper przekazał również, że liczba rannych w przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskim ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim wzrosła do siedmiu. Jeden z rannych jest w stanie krytycznym. Wcześniej informowano o czterech rannych.

Poprzedniej nocy, z soboty na niedzielę, Rosjanie zaatakowali rakietami samą Odessę. Zginęła co najmniej jedna osoba, a 22 zostały ranne, w tym czworo dzieci. Uszkodzono też 25 zabytków.

12:30 "Ukraina stanie się arsenałem zbrojeniowym wolnego świata i ekspertem od wojny konwencjonalnej. Chcemy, by nasz kraj stał się największym producentem broni w Europie” – powiedział PAP.PL minister przemysłu strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszin.

Kamyszin kieruje jednym z najważniejszych ukraińskich resortów od marca 2023 roku. Jak zaznacza, głównym celem pierwszych 100 dni jego urzędowania, było doprowadzenie ministerstwa do pracy w pełnowymiarowym zakresie.

„Nikt nie wiedział, co robić dalej i czy w ogóle będziemy funkcjonować jako osobne ministerstwo. Wcześniej podlegaliśmy Ministerstwu Gospodarki Ukrainy” – powiedział Kamyszin. „Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że mój resort jest pełnoprawnym uczestnikiem procesów na politycznej arenie” – podkreślił.

Czym obecnie zajmuje się ministerstwo? „Przede wszystkim budujemy potęgę Ukrainy jako producenta broni. Mamy już pierwsze sukcesy, nie mogę zdradzić wiele więcej, ale największy nacisk kładziemy na produkcję pocisków” - zaznaczył.

10:42 Atak dronami na Moskwę w nocy z niedzieli na poniedziałek był operacją specjalną wywiadu wojskowego Ukrainy – poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych.

Wspomniane źródło dodało, że „wszystkie ptaszki doleciały do Moskwy”.

Wcześniej mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin, cytowany przez niezależny rosyjski portal Mediazona, podał, że Moskwę zaatakowały dwa drony. Jeden z nich – jak podał inny niezależny portal rosyjski Meduza – trafił w centrum biznesowe przy ulicy Lichaczowa, a drugi spadł niedaleko gmachu rosyjskiego ministerstwa obrony i sztabu rosyjskiego wywiadu cybernetycznego.

09:55 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała agenta kierującego w Chersoniu na południu kraju siatką szpiegowską, która przekazywała stronie rosyjskiej dane o lokalizacji jednostek ukraińskich w przyfrontowych strefach obwodu chersońskiego – podała SBU na Telegramie.

Zatrzymany agent miał kontaktował się z grupą informatorów liczącą do 10 osób, a uzyskane dane przekazywał rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Siatka usiłowała zdobyć informacje dotyczące m.in. pozycji wyrzutni rakietowych Grad oraz haubic M777.

Agenta – mieszkańca Chersonia, który pracował w firmie ochroniarskiej - zatrzymano podczas próby przekazania informacji wrogowi. Grozi mu dożywocie.

08:36 Wszystkie rosyjskie dzieci w wieku szkolnym mają być uczone podstaw obsługi dronów bojowych, co wskazuje na to, jak Rosja postrzega ich rolę we współczesnych wojnach - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjski senator Artiom Szejkin ogłosił, że lekcje będą obejmować prowadzenie rozpoznania terenu i sposoby przeciwdziałania wrogim bezzałogowym statkom powietrznym (UAV).

W zmienionym programie nauczania "Podstaw bezpieczeństwa życia" dla uczniów klas 10 i 11, który ma obowiązywać od 1 września, lekcje z obsługi dronów dołączą do szkolenia z karabinu szturmowego, umiejętności posługiwania się granatami ręcznymi i udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

08:23 Magazyn amunicji w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie został w poniedziałek zaatakowany przez drony – podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Krymu z nadania Moskwy Siergieja Aksjonowa.

Aksjonow oświadczył, że siły rosyjskiej obrony przeciwlotniczej przechwyciły nad tym obszarem 11 dronów. W okolicy uszkodzony został także budynek mieszkalny.

08:18 W rezultacie prowadzonej kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji ponad 192 km kwadratowe terytorium na południu kraju – poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. W ciągu ostatniego tygodnia wyzwolono tam ponad 12 km kwadratowych.

Według Malar na kierunku bachmuckim, na wschodzie kraju, wyzwolono od początku kontrofensywy 35 km kwadratowych, a w ostatnim tygodniu około 4 km kwadratowych terytorium. 

07:48 Siły najemniczej Grupy Wagnera, które przebywają na Białorusi, nie stanowią zagrożenia militarnego dla Polski ani dla Ukrainy, o ile nie zostaną wyposażone w ciężką broń – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Nawet w razie jej doposażenia Grupa Wagnera „nie stanowi istotnego zagrożenia dla NATO” – podkreślił think tak.

ISW nawiązał do niedzielnego spotkania Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką w Petersburgu, podczas którego dyktatorzy Rosji i Białorusi rozmawiali o Grupie Wagnera jako zagrożeniu dla Polski.

07:12 „Tej nocy został przeprowadzony prawie czterogodzinny atak dronami Shahed-136 na infrastrukturę portową Dunaju. Trzy drony zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej” - podał k rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.

05:42 Moskwa zaatakowana została dwoma dronami w poniedziałek nad ranem - poinformował mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin, cytowany przez niezależny rosyjski portal Mediazona.

Według moskiewskich służb ratunkowych na Komsomolskim Prospekcie, w pobliżu ministerstwa obrony, znaleziono fragmenty dronów. Kolejna bezzałogowa maszyna uderzyła w centrum biznesowe przy ulicy Lichaczowa.

Według Mediazony w wielu budynkach przy Komsomolskim Prospekcie wybite są okna. Nie ma informacji o poszkodowanych.

04:01 Szkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą pilotować amerykańskie myśliwce F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku - poinformował w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z CNN.

Zdaniem Reznikowa Ukraina musi stworzyć odpowiednią infrastrukturę dla tych samolotów. Według jego optymistycznej prognozy, ukraińscy piloci będą mogli latać na F-16 już wiosną przyszłego roku.

Reznikow podkreślił, że gdyby Ukraina miała teraz te myśliwce, z pewnością pomogłyby one w poczynieniu większych postępów podczas kontrofensywy.

00:05 Ukraina rozważa udział ukraińskich sportowców we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu, jeśli Rosjanie i Białorusini startować tam będą pod neutralną flagą - poinformował w niedzielę w telewizji minister młodzieży i sportu Ukrainy Wadym Hutcajt.

22:10 Mimo wszelkich prób złamania Ukrainy jest przed nią przyszłość, bo chroni kulturę, a Rosja zbliża się tylko do jednego: własnego demontażu z historii – oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ataku sił rosyjskich na Odessę z ostatniej nocy.

21:22 Rosyjski atak na Odessę, w wyniku którego uszkodzone zostały budynki we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta, stanowi nowy etap eskalacji przemocy wobec dziedzictwa kulturowego Ukrainy – oświadczyła w niedzielę dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

21:00 Rosja już przegrała wojnę przeciwko Ukrainie, biorąc pod uwagę, że chciała zetrzeć ten kraj z mapy świata – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla CNN.'

(PAP)