Ukraińskie wojsko bliżej Bachmutu. Zaciekłe walki [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-27 10:10 aktualizacja: 2023-07-28, 08:52
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu Fot. AA/ABACA/PAP
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu Fot. AA/ABACA/PAP
Siły Zbrojne Ukrainy systematycznie posuwają się naprzód w okolicach na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, a w okolicy Kupiańska w obwodzie charkowskim odpartych zostało kilka ataków sił rosyjskich bez utraty pozycji zajmowanych przez nasze wojska - powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

22:15 Zełenski ze zniszczonego soboru w Odessie: nasz duch jest silniejszy od rosyjskiego terroru

Ukraiński duch jest silniejszy od rosyjskiego terroru - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu z zabytkowego Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie, który został częściowo zniszczony w rosyjskim ostrzale.

20:40 Zełenski: nasze wojska wyzwoliły miejscowość Staromajorske w obwodzie donieckim

Ukraińskie wojsko wyzwoliło spod rosyjskiej okupacji ważną miejscowość Staromajorske w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - wynika z nagrania opublikowanego w czwartek przez prezydenta Wołdymyra Zełenskiego.

"Nasze południe! Nasze chłopaki! Chwała Ukrainie!" - napisał Zełenski.

Wcześniej w czwartek Andrij Kowalow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował o ukraińskich sukcesach w rejonie miejscowości Staromajorske.

Ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko wyjaśnił portalowi RBK-Ukraina, że Staromajorske ma istotne znaczenie, ponieważ za nim znajduje się miejscowość Staromłyniwka, która jest bazą wypadową rosyjskich wojsk. 

20:36 Prezydent Zełenski na południu kraju odwiedził szpitale i odznaczył medyków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek szpitale na południu Ukrainy, w których leczeni są pacjenci poszkodowani w wyniku wojny i odznaczył medyków ratujących ukraińskich obrońców.

20:30 Wiceminister obrony Ukrainy: postępy naszych wojsk na południe od Bachmutu; odparto kilka ataków Rosjan w okolicy Kupiańska

"Walki - dosyć zaciekłe - prowadzone są na obszarach wokół Kliszczijiwki, Kurdiumiwki i Andrijiwki w rejonie bachmuckim. Wróg intensywnie ostrzeliwuje nasze pozycje" - wskazała wiceminister.

Malar poinformowała, że "na odcinku kupiańskim wróg próbuje wyprzeć nas z górujących nad ich pozycjami wzgórz". "W czwartek nasi obrońcy odparli kilka ataków bez oddawania pozycji" - dodała.

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu, okupowanego przez Rosjan miasta na wschodzie kraju. 

18:35 Rosyjscy okupanci stawiają budynki na grobach w Mariupolu

Rosyjscy okupanci stawiają budynki na grobach w zajętym przez nich Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w czwartek lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska. Pośród zniszczonych podczas wojny bloków mieszkalnych otwarto nocny klub.

W Mariupolu do tej pory znajdowane są tymczasowe pochówki - napisała w komunikatorze Telegram rada miejska. W czwartek poinformowano o znalezieniu jednego z nich w pobliżu placu budowy. "Okupanci dosłownie budują nowe obiekty na kościach zabitych przez siebie mieszkańców Mariupola" - wskazała rada miejska.

Według niej w Mariupolu są setki tymczasowych pochówków, które sąsiedzi czy bliscy zmarłych wykopywali na podwórkach i parkach podczas rosyjskiej blokady miasta.

"Tysiące zabitych zostały pod ruinami, tysiące są pochowane w zbiorowych grobach, tysiące przepadły bez wieści" - podkreślono.

Ze wstępnych szacunków strony ukraińskiej wynika, że w Mariupolu zginęło ponad 22 tys. ludzi, jednak liczba ofiar może być znacznie wyższa. 

Również w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że pośród zniszczonych w wyniku wojny bloków w Mariupolu otworzono nocny klub "Kleopatra". "Ile setek mieszkańców Mariupola tu było zabitych? Rosjanie mają to gdzieś. Następny klub może otworzą na środku cmentarza. Czemu nie?" - napisał w Telegramie. 

18:15 Ukrainie brakuje obrony przeciwpowietrznej, by skutecznie chronić infrastrukturę pozwalającą na eksport zbóż

Ukrainie brakuje obrony przeciwpowietrznej, by skutecznie chronić infrastrukturę pozwalającą na eksport zbóż - powiedziała w czwartek w wywiadzie dla AFP rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk. Podkreśliła, że Rosja zablokowała niemal wszystkie ukraińskie porty.

18:04 Od początku pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę zabitych zostało ponad 10 tys. cywilów - poinformowało w czwartek biuro prokuratura generalnego Ukrainy, cytowane przez portal NV.

W ciągu 17 miesięcy inwazji okupanci zabili prawie tyle samo cywilnych obywateli Ukrainy, ilu żołnierzy stracił ZSRR w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie - podkreślił portal.

Biuro prokuratora generalnego podało, że według stanu z lipca zabitych zostało 10 695 ukraińskich cywilów, w tym 494 dzieci, a 15 469 zostało rannych, w tym 1068 dzieci.

17:28 Na Białoruś przybyła 12. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - poinformował w czwartek projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się obserwacją aktywności wojsk. W kolumnie wagnerowców zauważono pojazdy opancerzone.

Biełaruski Hajun napisał w komunikatorze Telegram, że kolumna składa się z co najmniej 50 pojazdów, w tym m.in. pięciu pojazdów opancerzonych Szczuka. Samochody te są znakiem rozpoznawczym wagnerowców.

To co najmniej druga kolumna Grupy Wagnera, w składzie której zauważono pojazdy Szczuka - wskazał serwis. O pierwszej poinformowano we wtorek.

17:25 "Garść darów" nie zrekompensuje dramatycznych skutków wycofania się Rosji z umowy zbożowej - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, odnosząc się do obietnicy przekazania kilkudziesięciu tysięcy ton zbóż, jaką Władimir Putin złożył afrykańskim przywódcom.

Globalne ceny pszenicy wzrosły o 10 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu dni, po zerwaniu przez Moskwę umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Do podbicia cen przyczyniły się też ataki Rosjan na ukraińskie porty - przypomina Reuters.

"Jasne jest, że gdy z rynku znikają miliony i miliony ton zboża (...) prowadzi to do zwyżki cen. A więc garść darów dla pewnych krajów nie skoryguje dramatycznych skutków (tej decyzji Kremla), która wpływa na wszystkich i wszędzie" - powiedział Guterres.

16:48 Siły specjalne Ukrainy pojmały na froncie południowym zmobilizowanych do rosyjskiego wojska skazańców, którym obiecano amnestię w zamian za zabijanie Ukraińców - poinformowało w czwartek biuro prasowe ukraińskich Sił Operacji Specjalnych.

Lokalizacja grupy żołnierzy rosyjskich była możliwa dzięki dobrze przeprowadzonym operacjom zwiadowczym; po krótkiej wymianie ognia Rosjanie zostali zmuszeni do poddania się - przekazała ukraińska armia.

"Pododdziałowi zaoferowano poddanie się. Z propozycji skorzystało dwóch Rosjan, którzy zostali jeńcami; resztę zlikwidowano" - dodano w komunikacie.

16:35 Od początku okupacji Rosjanie uprowadzili z Melitopola i nielegalnie adoptowali 230 ukraińskich dzieci - poinformował w czwartek Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego miasta w południowo-wschodniej Ukrainie.

"Ich fałszywe ministerstwo podało, że +adoptowano+ 230 dzieci, odkąd miasto trafiło pod okupację. Co to znaczy? Że wróg ukradł nam 230 dzieci, przekazał je jakimś rodzinom i teraz będzie nam niewyobrażalnie trudno je odzyskać" - powiedział mer Melitopola.

Dodał, że dzieci nadal zabierane są do Rosji do obozów propagandowych. Dzieci mają tam - opowiedział Fedorow, cytując władze rosyjskie - "uczyć się 'prawdziwej' historii, miłości do Rosji i tego, czym tak naprawdę jest ruch separatystyczny".

16:24 Obecne władze USA nie prosiły byłych amerykańskich urzędników o uruchomienie nieoficjalnych kanałów dyplomatycznych z Rosją i nie przekazują za ich pośrednictwem żadnych wiadomości do Moskwy - oświadczył w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adam Hodge. To reakcja Białego Domu na nowe rewelacje dotyczące rozmów byłych amerykańskich oficjeli z Rosjanami na temat wojny przeciwko Ukrainie.

"Stany Zjednoczone nie prosiły oficjeli lub byłych oficjeli o otwarcie nieoficjalnego kanału, ani nie starają się o taki kanał. Nie przekazujemy też przez innych żadnych wiadomości. Kiedy mówimy +nic o Ukrainie bez Ukrainy+, traktujemy to poważnie" - poinformował Hodge na Twitterze.

Biały Dom w ten sposób po raz kolejny zdystansował się od poufnych rozmów prowadzonych przez byłych amerykańskich dyplomatów z przedstawicielami Rosji. O takich rozmowach, w tym o spotkaniu ekspertów Center for Foreign Relations (CFR) z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, po raz pierwszy informowała w lipcu telewizja NBC News określając je jako tajne negocjacje między USA i Rosją na temat wojny przeciwko Ukrainie.

16:23 W ciągu dziewięciu minionych dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków; siły rosyjskie blokują żeglugę w okolicach Krymu i w pobliżu wód terytorialnych Bułgarii, ograniczając w ten sposób ruch statków płynących w kierunku ukraińskich portów morskich - poinformował wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Ostatnie uderzenie w infrastrukturę portową w obwodzie odeskim na południu Ukrainy miało miejsce w nocy ze środy na czwartek; zginął ochroniarz, uszkodzeniu uległ terminal towarowy - powiedział w czwartek Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.

Również w czwartek zastępca szefa Ukraińskiego Banku Centralnego Serhij Nikołajczuk, cytowany przez agencję Reutera powiedział, że korytarz zbożowy na Morzu Czarnym pozostanie zamknięty do zakończenia wojny. Oświadczył to na konferencji prasowej, na której poinformowano o pierwszej obniżce stóp procentowych od czerwca ubiegłego roku. Decyzja Banku Centralnego została podjęta przy założeniu, że korytarz, ustanowiony na mocy zerwanego przez Rosję porozumienia, pozostanie zamknięty. Dodał, że dla ukraińskiego przemysłu zbożowego kluczowe będą alternatywne szlaki eksportowe wiodące przez kraje Europy Środkowej.

15:34 Ponad 2 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy nie są obywatelami tego państwa, straci 4 września prawo pobytu w Niderlandach - poinformował portal NOS. Chodzi m.in. o Nigeryjczyków, Algierczyków i Marokańczyków, którzy znaleźli schronienie w Holandii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po tym jak Rosja zaatakowała w ubiegłym roku Ukrainę, do Niderlandów przybyli nie tylko uciekający przed wojną Ukraińcy, ale również przebywający na Ukrainie obywatele innych państw, głównie z Afryki.

Jak poinformowały niderlandzkie media, w pierwszych miesiącach po rosyjskiej inwazji zdarzało się, że uchodźcy będący obywatelami krajów afrykańskich fałszowali ukraińskie dokumenty, aby uzyskać prawa przysługujące uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.

15:27 Władze Ukrainy, w odpowiedzi na niedawny skandal, zakazały parlamentarzystom i urzędnikom wyjazdów zagranicznych - poinformował portal Ukrainska Prawda. We wtorek jeden z deputowanych partii Sługa Narodu złożył swój mandat po tym, gdy na jaw wyszedł jego pobyt w luksusowym hotelu na Malediwach.

"Wszyscy parlamentarzyści i urzędnicy dostali zakaz opuszczania Ukrainy. Niektórzy stracili kontakt z rzeczywistością; odpowiednie instytucje będą teraz uważnie sprawdzać dokumenty podróży, zaproszenia, umowy i tak dalej" - napisał portal, powołując się na źródło w biurze prezydenta Ukrainy.

"Nie może dochodzić do sytuacji, w których ludzie udali się do Wilna, a wracali przez Chorwację, gdzie zostali przez tydzień. Pojawiły się też dyskusje na temat wysyłania na front tych, którzy dopuścili się najbardziej skandalicznych afer, od razu po tym, gdy stracą swój mandat parlamentarzysty" - dodał portal.

15:16 Czym był rozpoczynający się atak na polską granicę przez Łukaszenkę i sztucznie wywołany kryzys migracyjny? To preludium do tamtej wojny. To wstępny etap do ataku na Ukrainę - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier w czwartek wizytuje polsko-białoruską granicę na Podlasiu. "Mamy do czynienia z kryzysem bezpieczeństwa wywołanym przez Rosję po jej ataku na Ukrainę" - mówił.

"Czym był rozpoczynający się kilka miesięcy wcześniej atak na polską granicę przez Łukaszenkę i sztucznie wywołany kryzys migracyjny?" - pytał Mateusz Morawiecki. "To preludium do tamtej wojny. To wstępny etap do ataku na Ukrainę" - wskazywał. "Polska miała zostać położona pokotem, jak domek z kart" - kontynuował.

"Dziesiątki tysięcy migrantów tym szlakiem miały iść na zachód, część z nich miała zostać w Polsce. To nam gotowali poprzednicy nasi, nasi przeciwnicy polityczni z Platformy Obywatelskiej" - stwierdził szef rządu.

13:35 Dzięki działaniom wojskowej i cywilnej służby zdrowia na front wraca do 82 proc. rannych i chorych ukraińskich żołnierzy – powiadomiła wiceminister obrony Hanna Malar.

Malar zaznaczyła, że tak wysoki współczynnik jest możliwy dzięki zaangażowaniu ukraińskich medyków.

„Pracują w wyjątkowo trudnych warunkach – na pierwszej linii frontu, w schronach, szpitalach i na ulicach, ostrzeliwanych gęstym wrogim ogniem. Unikalne doświadczenie naszych lekarzy już dawno przewyższa światowe standardy” – oświadczyła Malar, dziękując pracownikom służby zdrowia. W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pracownika Medycznego.

12:46 Putin nie może już liczyć na swoich przyjaciół we Włoszech. Kochający Rosję Silvio Berlusconi nie żyje, a nowa przywódczyni Włoch Giorgia Meloni jest teraz sojusznikiem prezydenta USA Joe Bidena - zauważa portal Politico.

"Kiedy premier Włoch Giorgia Meloni wejdzie w czwartek do Gabinetu Owalnego, jej przemiana będzie całkowita. Zniknęła upiorna karykatura ekstremistycznego potwora, sympatyzującego z Moskwą, którego partia wywodzi się od faszystów, a na jej miejscu stoi pragmatyczna konserwatystka, który chce robić interesy z wdzięcznym międzynarodowym mainstreamem" - wskazuje portal.

Politico podkreśla, że dla prezydenta USA Joe Bidena i zwolenników Ukrainy na Zachodzie zapewnienie długoterminowego zaangażowania Meloni w wysiłek wojenny ma kluczowe znaczenie. Włochy przejmą przewodnictwo w grupie G7 w przyszłym roku, prawdopodobnie w krytycznym momencie konfliktu.

"Początkowe sygnały nie były dobre. Zanim została wybrana we wrześniu ubiegłego roku, Meloni zaalarmowała urzędników w zachodnich stolicach swoim bezceremonialnym skrajnie prawicowym populizmem. Uderzyła w bęben w imię spraw nacjonalistycznych, obiecując zahamować imigrację, przeciwstawić się przywództwu Unii Europejskiej w Brukseli, a nawet sprzeciwić się nałożeniu sankcji na Rosję w związku z Ukrainą. Jednak 10 miesięcy od zdobycia władzy przez Meloni obraz zmienił się diametralnie" - czytamy w portalu.

Zdaniem Politico, "chociaż Demokrata i skrajnie prawicowa populistka prawie nie mają wspólnych poglądów politycznych, ich uścisk dłoni prawdopodobnie przyniesie obopólną ulgę".

12:44 Rosjanie używają amunicji wyprodukowanej w rządzonej przez juntę wojskową Birmie - poinformował portal mil.in.ua.

Większość oznaczeń na amunicji dostrzeżonej przez ukraińskich ekspertów została usunięta, lecz pociski moździerzowe kalibru 120 mm zostały zidentyfikowane dzięki charakterystycznemu kształtowi trzonu, oraz szczątkom zapalników.

Doniesienia o dostarczaniu Rosji przez Birmę amunicji pojawiają się po raz pierwszy. W ostatnim czasie stosunki rządzącej Birmą junty z rosyjskimi władzami zacieśniły się - poinformował o tym amerykański Departament Stanu. Oba kraje wzmocniły współpracę wojskową - powiadomił portal mil.in.ua.

We wrześniu 2022 roku birmański generał Min Aung Hlaing odwiedził Rosję, aby wziąć udział we Wschodnim Forum Ekonomicznym i uzgodnił z Rosją mapę drogową współpracy nuklearnej, w tym możliwość wdrożenia projektu małego reaktora modułowego w Birmie. W grudniu Birmę odwiedziła rosyjska delegacja złożona z wyższych oficerów wojskowych pod przewodnictwem generała Aleksieja Kima. Państwowe media birmańskie informowały wówczas, że spotkanie dotyczyło współpracy w dziedzinie obronności.

Departament Stanu USA jest w posiadaniu wiarygodnych raportów, że Rosja dostarcza birmańskiemu wojsku broń, która "utrwala przemoc, okrucieństwa i łamanie praw człowieka wobec ludności Birmy" - czytamy w powiadomieniu.

11:02 Należący do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego ukraiński Kredobank oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisały w środę w Londynie umowę dotyczącą wsparcia dla ukraińskiej gospodarki. Umożliwi ona uruchomienie finansowania dla ukraińskich przedsiębiorców na łączną kwotę 125 mln euro.

Umowa dotyczy trzech rozwiązań. Pierwszym są gwarancje kredytowe EBOR, które pozwolą wygenerować kredyty do 100 mln euro. Przeznaczone one będą dla ukraińskich firm, które działają w sektorach strategicznych w czasie wojny z Rosją, takich jak rolnictwo i usługi rolnicze, przetwórstwo żywności, transport i logistyka, sprzedaż detaliczna i farmacja.

10:52 Wojska ukraińskie przeszły do głównego natarcia prowadzonej na południowym wschodzie kraju kontrofensywy przeciwko rosyjskim agresorom, koncentrując swoje siły na odcinku melitopolskim - przekazał w czwartek "New York Times", opierając się na źródłach w amerykańskim i ukraińskim rządzie.

Strona ukraińska przekazała nam, że prowadzi teraz główne natarcie kontrofensywy oraz przerzuca więcej jednostek i sprzętu na najbardziej wysunięty na zachód odcinek frontu w obwodzie zaporoskim - powiedział dziennikowi anonimowy amerykański urzędnik.

10:31 Rosja wzmocniła swoje siły na południu Ukrainy nową, ulepszoną wersją śmigłowca szturmowego Ka-52 (oznaczonego w kodzie NATO jako Hokum), który odgrywa kluczową rolę w walkach w tym obszarze - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że Rosja najprawdopodobniej straciła około 40 Ka-52 od początku inwazji, ale ten typ śmigłowca spowodował wysokie straty na Ukrainie.

Poinformowano, że w ostatnich miesiącach Rosja najprawdopodobniej wzmocniła siły na południu Ukrainy co najmniej niewielką liczbą zupełnie nowych maszyn w wariancie Ka-52M. To mocno zmodyfikowana wersja śmigłowca, która powstała w oparciu o doświadczenia rosyjskich wojsk w Syrii.

10:20 Siły ukraińskie przeprowadziły poważną operację z udziałem wojsk zmechanizowanych na zachodzie obwodu zaporoskiego i najprawdopodobniej zdołały przerwać pierwszą linię rosyjskiej obrony na południe od miejscowości Orichiw – informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie miały przeprowadzić duży atak w kierunku osady Robotyne (10 km na południe od Orichiwa) i przełamać obronę Rosjan na północny wschód od tej miejscowości - przekazuje ISW w najnowszym raporcie.

Think tank zwraca uwagę, że doniesienia rosyjskich źródeł, które wcześniej zazwyczaj przedstawiały spójny obraz, zawierają dużo sprzeczności, co może świadczyć, że sytuacja w rejonie Robotynego pozostaje niejasna dla Rosjan, i że nie doceniają oni działań Ukraińców.

Analitycy oceniają, że wojska ukraińskie w tym rejonie prawdopodobnie dokonały rotacji, kierując do niego świeże i bardziej doświadczone siły, podczas gdy Rosjanie tego nie zrobili i ich pozycji od początku ukraińskiej kontrofensywy bronią ci sami żołnierze.

10:01 Wojska ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, berdiańskim i melitopolskim; osiąnęliśmy sukcesy w rejonie miejscowości Staromajorske w obwodzie donieckim; atakujemy na północ i południe od Bachmutu – przekazał Andrij Kowalow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab od kilku dni informuje o ciężkich walkach i stopniowym postępie wojsk ukraińskich w rejonie Staromajorskego na południe od Wełykej Nowosiłki. W środę ukraińskie siły specjalne miały tam rozbić rosyjski oddział desantowy, biorąc cześć z żołnierzy wroga do niewoli.

07:42 Kolejny rosyjski atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odessie miał miejsce w nocy ze środy na czwartek; jedna osoba nie żyje – powiadomił przedstawiciel władz lokalnych Serhij Bratczuk.

Armia rosyjska zastosowała rakiety manewrujące Kalibr. „W wyniku trafienia w jeden z budynków portowych zginął cywilny pracownik. Uszkodzone zostało wyposażenie jednego z terminali ładunkowych” – napisał w Telegramie w czwartek rano Bratczuk.

Kalibry wystrzelone zostały z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Rakiety leciały bardzo nisko, przez co były trudne do wykrycia.

07:16 Rosja może przeprowadzić kolejny atak rakietowy, w tym używając pocisków wystrzeliwanych z morza - ostrzegło Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii. W środę armia agresora zaatakowała Ukrainę 36 rakietami manewrującymi.

Dowództwo Południe powiadomiło na Facebooku, że atak rakietowy może się powtórzyć, w tym przy zastosowaniu pocisków wystrzeliwanych z okrętów.

Na Morzu Czarnym dyżuruje rosyjski okręt podwodny, przenoszący rakiety manewrujące Kalibr. Nie można również wykluczyć ataku przy użyciu amunicji krążącej (dronów uderzeniowych).

04:11 Za katastrofalny zwrot w wojnie na Ukrainie uznał ostatnie ataki wojsk rosyjskich zastępca sekretarza generalnego ONZ Chaled Chiari. W środę na forum Rady Bezpieczeństwa wypowiadał się m.in. na temat dewastacji przez siły rosyjskie obiektów sakralnych i kulturalnych.

Niedawna fala niszczycielskich rosyjskich ataków na Odessę i inne ukraińskie miasta portowe oznacza „katastrofalny zwrot” w 15-miesięcznej wojnie – ocenił Chiari, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych i budowania pokoju. Nawiązał m.in. do ataku rakietowego, który uszkodził w Odessie najważniejszą zabytkową cerkiew prawosławną w historycznym centrum miasta.

„W niedzielę rosyjski atak rakietowy uszkodził wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedrę Przemienienia Pańskiego i inne budynki w historycznym centrum Odessy. W tym szokującym ataku zginęła podobno jedna osoba, a kilka innych, w tym dzieci, zostało rannych. Atak spowodował również rozległe zniszczenia ważnego miejsca kultu o znaczeniu religijnym i kulturowym nie tylko dla Ukrainy” – podkreślił Khiari.

00:38 Putin i Łukaszenka chcą zdestabilizować Polskę wykorzystując kwestie dawnych polskich kresów i zaszłości historycznych, kwestionując polskość ziem zachodnich określając je jako "ofiarowane przez Stalina jako dar” i oskarżając Warszawę o chęć przejęcia części Ukrainy – pisze dziennik „Le Figaro”.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka, udając się do Petersburga oskarżył Warszawę o chęć „przeniesienia terytoriów” z zachodniej Ukrainy do Polski. Wypowiedź Łukaszenki i wcześniejsza Putina określająca zachodnie ziemie polskie jako "dar Stalina” mają na celu - według szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeby - „wykopanie przepaści między Kijowem a Warszawą” – ocenia „Le Figaro”.

Takie wypowiedzi pod adresem Polski ze strony władz rosyjskich powtarzają się - potwierdza dr David Teutrie z Narodowego Instytutu Języków i Cywilizacji Orientu (INALCO) w Paryżu.

22:47 Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennnych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podał w środę "New York Times". Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.

22:23 Rosyjscy okupanci powinni wrócić z Krymu do Rosji, póki most krymski jeszcze jako tako funkcjonuje – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

„Już teraz okupanci powinni pomyśleć tam na Krymie, że muszą wrócić do domu, do Rosji, póki most krymski jeszcze jako tako działa” – oświadczył prezydent nawiązując do ostatnich ataków na tę przeprawę. 

Zapewnił, że Krym, podobnie jak cała Ukraina, będzie wolny i będzie go można reintegrować z resztą kraju dość szybko.

„Rosja przegra tę wojnę i ani jedna rakieta jej nie uratuje” – zaznaczył Zełenski. 

(PAP)