22:23 W ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2023 roku wskaźnik urodzeń na Ukrainie spadł o 28 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ośrodka analitycznego Opendatabot.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. na Ukrainie urodziło się 96 755 dzieci, w tym 47 129 dziewczynek i 49 626 chłopców. To o 28 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2021 r., ostatnim przed rosyjską agresją - wówczas urodziło się 135 079 dzieci. W pierwszym półroczu 2022 roku też było więcej urodzeń, jednak ośrodek nie podaje danych za pierwsze sześć miesięcy 2022 r.; podaje natomiast liczby dotyczące całych lat 2021 i 2022 (odpowiednio 277 793 i 209 393).
Wskaźnik urodzeń spada na Ukrainie od 2013 r. o około 7 proc. rocznie. Rosyjska inwazja doprowadziła do największego spadku w dzietności Ukraińców. Jest to największy spadek od czasu uzyskania przez kraj niepodległości - podsumowuje Opendatabot na swojej stronie.
Dane obejmują jedynie Ukraińców urodzonych na terytorium Ukrainy. Po rozpoczęciu zbrojnej agresji Rosji Ukrainę opuściło kilka milionów osób. W 2022 roku tylko w Polsce urodziło się 12 369 obywateli Ukrainy. (PAP)
21:58 Najpierw do uderzeń w cele na terytorium Rosji przyzwyczają się Ukraińcy, potem zagraniczni partnerzy, a na końcu Rosjanie - napisał w poniedziałek portal Unian cytując politologa Serhija Nazarenkę.
"Jaki jest sens ataków na terytorium Rosji? (...) Chodzi o wzmacnianie częstotliwości (takich wydarzeń). Ukraińcy są już przyzwyczajeni do tego, że w Moskwie regularnie coś wybucha, tak jak wczoraj w Moscow-?ity (kompleks biurowców w centrum Moskwy, jeden z symboli stolicy Rosji - PAP)".
Nazarenko przypomina, że po pierwszych uderzeniach na znaczące obiekty rosyjskie (np. Most Krymski) panowało niedowierzanie i radość, podobnie było po drugim ataku sił ukraińskich na ten obiekt.
"O atakach na wieże w kompleksie biurowym w centrum Moskwy zapomniano już tego samego ranka. I to jest dobry trend. Najpierw Ukraińcy przyzwyczają się do wojny na terytorium Rosji, potem przyzwyczają się do niej zagraniczni partnerzy, a potem na końcu Rosjanie" - pisze politolog i zaznacza, że takie uderzenia oczywiście nie stworzą przewagi militarnej, lecz przyzwyczają zachodnich sojuszników do tego, że codzienne atakowanie celów na terenie Rosji jest normalne. "Wojna to gra, w którą gra dwóch graczy" - konkluduje.
"Dlatego takie kroki logicznie doprowadzą do tego, że dostarczenie Ukrainie broni rakietowej dalekiego zasięgu oraz myśliwców F-16 nie będzie czymś nadzwyczajnym, ale będzie po prostu kolejnym logicznym krokiem. Kruszmy tę skałę!" - napisał Nazarenko, który jest politologiem i analitykiem w założonej przez siebie Grupie Analitycznej Lewiafan
21:34 Rakiety, które uderzyły w blok mieszkalny w Krzywym Rogu, zostały wystrzelone z okolic miasta Dżankoj na okupowanym Krymie; Ukraina potrzebuje broni o dalekim zasięgu, by bronić swoich obywateli – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Według informacji wojskowych te dwie rakiety zostały wystrzelone z terytorium czasowo okupowanego Krymu z rejonu miasta Dżankoj. To po raz kolejny dowodzi, że dla bezpieczeństwa naszych miast, normalnego życia, Ukraińców, Ukrainek, naszych dzieci nasi wojskowi muszą mieć wystarczającą ilość broni o dalekim zasięgu, środków do zniszczenia terrorystów” – powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy poinformował, że liczba zabitych w Krzywym Rogu wzrosła do sześciu i jest wśród nich 10-letnia dziewczynka Daria oraz jej mama. Rosjanie zastosowali rakiety Iskander. 69 osób zostało rannych.
Do ostrzału rakietowego Krzywego Rogu, rodzinnego miasta prezydenta Zełenskiego, doszło w poniedziałek rano. Rosyjskie pociski trafiły w blok mieszkalny i w placówkę oświatową.
Zełenski zaapelował także do wspólnoty międzynarodowej o wzmocnienie polityki sankcyjnej wobec Rosji.
„Coraz więcej pojawia się w otwartym dostępie informacji, w tym śledztw dziennikarskich, o tym, jak państwo-terrorysta omija globalne sankcje i pozyskuje krytyczne komponenty do produkcji broni” – mówił Zełenski.
20:37 Co najmniej cztery osoby zginęły, a 17 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów Chersonia w poniedziałek – powiadomił szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.
„Rosyjska armia ostrzeliwuje Chersoń. Wróg uderza w dzielnice mieszkalne – najbardziej ucierpiały dzielnice Korabelnyj i centralna część miasta. Wiadomo o czterech osobach zabitych i 17 rannych. Najmłodsza ranna ma zaledwie 16 lat” – napisał Jermak w Telegramie. Szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że wśród zabitych i rannych są pracownicy służb komunalnych oraz wolontariusze.
„Taka intensywność ostrzałów związana jest z rotacją wrogich wojsk na lewym brzegu (Dniepru). Rosja uzupełniła swoje siły, które wcześniej rozbiły nasze wojska. (Rosjanie) zostaną zniszczeni, ale trzeba jeszcze trochę poczekać” – napisał Prokudin.
20:07 Trzy statki zmierzają do portów na Dunaju, przełamawszy rosyjską blokadę - twierdzą komentatorzy z mediów społecznościowych, a ich obserwacje zdaje się potwierdzać portal śledzący ruchy statków vesselfinder.com.
Wszystkie te jednostki - Ams1, Sahin 2 i Yilmaz Kaptan - otwarcie deklarowały poprzez system automatycznej identyfikacji statków lokalizacje w Ukrainie jako porty docelowe - zauważa amerykański think tank Instyut Studiów nad Wojną (ISW).
"Doniesienia o trzech cywilnych statkach płynących bez przeszkód na Ukrainę mogą sugerować, że Rosja albo nie chce, albo nie jest w stanie" zatrzymać i przeszukać tych neutralnych jednostek - wnioskuje ISW.
Statki miały wypłynąć z portów w Turcji, Izraelu i Grecji.
19:22 Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
"Koleje i porty na Adriatyku są możliwą trasą alternatywną" - stwierdził Matuszić, przytoczony z kolei przez portal Kiev Independent .
17 lipca Rosja ogłosiła zawieszenie tzw. porozumienia zbożowego, dzięki któremu mimo trwającej wojny wyprodukowana w Ukrainie żywność mogła być eksportowana drogą morską. Kreml oświadczył również, że uzna za potencjalne cele wojskowe statki towarowe, zmierzające do ukraińskich portów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę ataki na infrastrukturę w Odessie i portach naddunajskich.
"Uzgodniliśmy wykorzystanie chorwackich portów nad Dunajem i Adriatykiem do transportu ukraińskiego zboża. Będziemy teraz pracować nad ustanowieniem najbardziej efektywnych tras do tych portów" - powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, podczas poniedziałkowego briefingu.
"Każdy wkład w odblokowanie eksportu, każde otwarte drzwi, to prawdziwe i skuteczne wsparcie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" - dodał ukraiński minister.
19:08 Powiązany z ukraińskim wojskiem kanał na Telegramie Operatywnyj ZSU opublikował w poniedziałek zdjęcia mostu kolejowego, łączącego Krym z półwyspem Czonhar, który Siły Zbrojne Ukrainy poważnie uszkodziły w sobotę.
Most przebiega nad zatoką Sywasz, zwaną też Morzem Zgniłym i jest dla Rosjan ważnym szlakiem transportowym z okupowanego Krymu na będącą pod rosyjską kontrolą część obwodu chersońskiego.
O uszkodzeniu mostu ukraińskie wojsko informowało w sobotę, lecz dopiero w poniedziałek opublikowano zdjęcie, na którym widać skalę operacji. Ataków dokonano przy pomocy pocisków manewrujących Storm Shadow.
W najnowszym opracowaniu amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zaobserwował, że temat ten nie był opisywany przez rosyjskich "blogerów wojennych", podczas gdy w czerwcu w przypadku ataku na ten sam obiekt wyrażali oburzenie i zaniepokojenie. Według analityków mogą oni zmieniać sposób relacjonowania wojny na bardziej przychylny wobec rosyjskiej propagandy w obawie przed karą ze strony Kremla. (PAP)
18:49 Jakikolwiek atak Grupy Wagnera zostanie uznany za atak władz Rosji - oświadczyła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Odpowiedziała w ten sposób na pytanie o obawy dotyczące potencjalnych działań wagnerowców przeciwko Polsce.
"Widzieliśmy ich wrogie wysiłki na kontyntencie afrykańskim, więc z pewnością obawiamy się działalności tej grupy na rzecz rosyjskich władz, bo oni nie działają w sposób niezależny od rosyjskich władz. To jest zagrożenie dla nas wszystkich i musimy zapewnić, by nasze przesłanie było jasne: że jakikolwiek atak Grupy Wagnera zostanie uznany za atak rosyjskich władz" - powiedziała Thomas-Greenfield podczas briefingu prasowego online.
Odniosła się w ten sposób do pytania na temat obecności wagnerowców na Białorusi i gróźb wobec Polski. Wcześniej Departament Stanu USA komentował te doniesienia i deklarował, że USA będą bronić całego terytorium NATO.
18:33 W ciągu dziewięciu dni ostrzałów miejscowości położonych nad Morzem Czarnym Rosjanie zniszczyli 180 tys. ton zboża - poinformowało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Po wycofaniu się z umowy zbożowej, gwarantującej bezpieczny transport produktów rolnych przez Morze Czarne, Rosja wielokrotnie ostrzelała ukraińską infrastrukturę portową nad Morzem Czarnym - poinformował ukraiński resort dyplomacji.
Z przytoczonych w tweecie danych wynika też, że zniszczono 26 obiektów infrastruktury portowej oraz pięć statków transportujących zboże i inne produkty rolne.
17 lipca Rosja wycofały się z dwóch „lustrzanych” umów, zawartych przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ w lipcu ubiegłego roku. Po wymówieniu umowy rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości niszcząc cele cywilne, infrastrukturę portową, zabytki kultury etc. (PAP)
16:57 W okresie od 2014 roku co najmniej 81 oligarchów, znajdujących się na liście 200 najbogatszych obywateli Rosji, otwarcie wspierało armię tego kraju; tylko jeden spośród nich, Oleg Tinkow, miał odwagę wystąpić przeciwko inwazji na Ukrainę - ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski serwis Projekt.
Tylko w latach 2014-18 spółki kontrolowane przez oligarchów zawarły z ministerstwem obrony Rosji kontrakty na łączną sumę około 220 mld rubli, czyli blisko 10 mld zł. Rzeczywiste sumy są prawdopodobnie znacznie wyższe, ponieważ trudno o wiarygodne dane z ostatnich lat. Od 2017 roku Kreml zaczął obejmować szczegóły takich porozumień klauzulą tajności - powiadomił portal opozycyjnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia.
Wśród biznesmenów otwarcie współpracujących z armią znaleźli się najbogatsi i najbardziej znani oligarchowie, m.in.: Roman Abramowicz, Aliszer Usmanow, Giennadij Timczenko, Arkadij Rotenberg, Jurij Kowalczuk, Władimir Potanin i Aleksiej Mordaszow.
Na zachodnich listach sankcyjnych figuruje obecnie 80 oligarchów, ale tylko 14 zostało uznanych za osoby powiązane z Kremlem przez wszystkie najważniejsze państwa wspierające Ukrainę. Aż 34 biznesmenów pozostaje objętych wyłącznie sankcjami Kijowa - podkreślił Projekt.
16:32 76 proc. ankietowanych mieszkańców Izraela uważa, że władze w Tel Awiwie powinny zgodzić się na sprzedaż Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ambasady Ukrainy w Izraelu; jednocześnie ambasador Ukrainy ostrzega pielgrzymów udających się w tradycyjną pielgrzymkę na grób cadyka w Humaniu - poinformował portal gazety "Israel Hayom".
24 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko sprzedaży izraelskiej broni Kijowowi. Ankieta przeprowadzona na zlecenie ukraińskiej misji dyplomatycznej przez ośrodek badawczy Geocartography Knowledge Group wykazała też, że niemal równo połowa pytanych (50,3 proc.) uważa, że w wojnie, którą Rosja rozpętała na Ukrainie Izrael wspiera Kijów. 43,5 proc. stwierdziło, że władze w Tel Awiwie są neutralne, a 6,2 proc. jest zdania, że Izrael opowiada się po stronie Rosji. Sondaż objął 500 respondentów w wieku powyżej 18 lat, a margines błędu wyniósł 4,8 proc. - napisała gazeta.
Respondentów zapytano również, czy premier Benjamin Netanjahu powinien odwiedzić Ukrainę i spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Około 55,8 proc. stwierdziło, że tak. 44,2 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko temu pomysłowi. "Israel Hayom" stwierdził, że Netanjahu i premier Węgier Viktor Orban są jedynymi szefami rządów w zachodnich demokracjach, którzy jeszcze nie odwiedzili Ukrainy od początku wojny.
15:15 Krzywy Róg. Z budynku, w który uderzyła rosyjska rakieta, zdołało się wydostać 150 osób. Kolejnych 30 uwolnili ratownicy.
Do ostrzału rakietowego Krzywego Rogu, rodzinnego miasta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, doszło w poniedziałek rano. Rosyjskie pociski trafiły w blok mieszkalny i w placówkę oświatową.
Ранок понеділка. Регіони України під обстрілами окупантів, які продовжують тероризувати мирні міста і людей. Кривий Ріг, Херсон. Влучання в житлові будинки, навчальний корпус університету, перехрестя. На жаль, є загиблі й поранені. Під завалами можуть бути люди. Мої співчуття… pic.twitter.com/LcYjO7o49m
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 31, 2023Wcześniej w poniedziałek służby informowały o czterech ofiarach śmiertelnych ataku i 43 rannych. Na miejscu kontynuowana jest operacja ratunkowa.
15:04 Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim, mające chronić go przed dronami morskimi - poinformował w poniedziałek serwis Mash.
Umocnienia mają chronić most przed dronami używanymi pod wodą oraz na jej powierzchni. Planuje się, według Mash, ustawienie podobnych konstrukcji na całej długości mostu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w połowie lipca podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
14:53 W porównaniu z sytuacją sprzed pół roku rosyjskie wojska kilkakrotnie zwiększyły liczbę dronów bojowych stosowanych na froncie i coraz intensywniej walczą z naszymi bezzałogowcami; inicjatywa w tym względzie wciąż jest jednak po stronie Ukrainy - oznajmił w poniedziałek Jurij Fedorenko, dowódca kompanii dronów szturmowych w jednej z brygad ukraińskiej armii.
Przeciwnik dobrze rozumie, jak obiecujące perspektywy wiążą się z wykorzystaniem tych maszyn podczas wojny. Rosjanie starają się zagłuszać sygnał na dosłownie wszystkich możliwych częstotliwościach, żeby uniemożliwić nam operacje z zastosowaniem dronów. My też jednak nie stoimy w miejscu - zapewnił wojskowy, dowodzący kompanią dronów w 92. samodzielnej brygadzie zmechanizowanej sił lądowych.
"Wygląda to tak, że dzisiaj bezzałogowiec dobrze sprawdza się na polu walki, jutro wrogowi udaje się go +uciszyć+, ale pojutrze już wiemy, co mamy zrobić, żeby ominąć obronę agresora. To jest walka, która trwa na wszystkich poziomach" - relacjonował Fedorenko.
Oficer podkreślił, że błędem byłoby lekceważenie Rosjan i ich potencjału technologicznego, ponieważ przeciwnik uczy się, wyciąga wnioski i reaguje na sytuację na froncie. Niemniej, nadal to Ukraińcy potrafią skuteczniej korzystać z dronów bojowych.
"Mamy przewagę, jeśli chodzi o skuteczność i szybkość podejmowania decyzji. (...) Branża (bezzałogowców) stale się rozwija i modernizuje" - oznajmił rozmówca Ukrinformu.
14:01 Policja estońska zatrzymała rosyjskiego pisarza i korespondenta wojennego Arkadija Babczenko za obrzucanie jajkami ambasady Rosji w Tallinie - poinformowała w poniedziałek agencja BNS.
46-letni rosyjski dziennikarz i krytyk Kremla został zatrzymany w nocy z soboty na niedzielę, gdy na oczach stacjonujących przy rosyjskiej ambasadzie policjantów obrzucał ją jajkami. Sam Babczenko opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym znajduje się w radiowozie.
Przed budynkiem ambasady rosyjskiej na Starym Mieście w Tallinie znajduje się stała ekspozycja prac krytykujących wojnę przeciwko Ukrainie, zdjęcia zniszczonych budynków, hasła wzywające do zakończenia agresji i przymocowane do metalowych bramek zabawki.
13:43 Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu.
W niedzielę siły ukraińskie poinformowały, że wojska rosyjskie po raz kolejny w tym miesiącu zaatakowały z użyciem lotnictwa wyzwoloną Wyspę Węży. W okolicy zrzucono dwie bomby.
Według Humeniuk rosyjskie ataki mają na celu pokazanie, że wszystkie jednostki cywilne, które mogą chcieć płynąć do portów Ukrainy, powinny być świadome zagrożenia ze strony lotnictwa taktycznego i Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej - pisze Suspilne.
Jak podkreśliła rzeczniczka, ataki na Morzu Czarnym świadczą o tym, że "wróg stara się zaznaczyć, iż trzyma sytuację pod kontrolą i może nadzorować cywilną żeglugę".
12:50 Rosyjscy propagandziści przebierają się za Niemców i opartym na kłamstwie klipem video próbują zmienić nastawienie społeczeństwa niemieckiego do Ukrainy i pomocy udzielanej Kijowowi - poinformował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
"Rosyjscy propagandziści przebierają się za Niemców i opartym na kłamstwie klipem video popularyzowanym w Internecie próbują zmienić nastawienie społeczeństwa niemieckiego do Ukrainy i pomocy udzielanej Kijowowi" - napisał w poniedziałek na Twitterze Stanisław Żaryn.
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP w serii wpisów podkreślił, że w filmie w występują aktorzy przebrani za żołnierzy NATO. "Wchodzą do domu niemieckiej rodziny, ograbiają go i wieszają w nim portret W. Zełenskiego mówiąc przy tym 'Heil Zełenski'" - zauważył.
12:02 Według stanu z godz. 12.30 (godz. 11.30 w Polsce) w rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg w środkowej Ukrainie w poniedziałek zginęły cztery osoby, a 43 zostały ranne - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Wcześniej podawano, że śmierć poniosły dwie osoby.
Na miejscu trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, w której bierze udział 230 ludzi. Udało się im uratować troje osób, ewakuowano 30.
Rosyjskie wojska ostrzelały Krzywy Róg, miasto pochodzenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, dwoma pociskami rakietowymi. Trafiono w blok mieszkalny i placówkę oświatową.
11:39 Według eksperta CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewettera Bundeswehra ma 600 systemów Taurus, z których około 450 nie jest gotowych do użytku, ale firma MBDA może je zmodernizować dla Ukrainy. Brakuje jednak woli politycznej, by to zrobić - uważa polityk opozycyjnej CDU.
Faber, przedstawiciel współrządzącej liberalnej partii FDP, również opowiedział się za dostawami Taurusów. Podkreślił, że sukces pocisków manewrujących Storm Shadow dostarczonych Ukrainie przez Wielką Brytanię pokazuje, jak ważna jest ta broń.
"Bardzo liczymy na niemieckie rakiety Taurus" - podkreślił ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew w wypowiedzi dla "Welt am Sonntag".
11:22 Śledczy badający katastrofę śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w której w styczniu zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, wykluczyli jako przyczynę tego wypadku zamach lub akt dywersji - oznajmił ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.
"Wstępnie mogę powiedzieć, że nie potwierdziły się wersje (śledztwa) dotyczące dywersji lub celowego zamachu na życie państwowych urzędników. W najbliższym czasie przedstawimy ostateczne rezultaty dochodzenia przedprocesowego" - zapowiedział Kostin w wywiadzie udzielonym agencji Ukrinform.
Jak dodał, śledczy wzięli pod uwagę cztery główne hipotezy na temat możliwych przyczyn wypadku: dywersję lub zamach, zestrzelenie śmigłowca, konflikt na pokładzie maszyny, a także - ujmowane łącznie - błąd pilota, awarię techniczną, niewłaściwą organizację przelotu, zignorowanie procedur lub trudne warunki pogodowe.
11:07 Rosyjskie władze siłą zaciągnęły do wojska około 60 tys. mężczyzn mieszkających na okupowanych terytoriach Ukrainy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany w poniedziałek przez portal RBK-Ukraina.
Czerniak powiedział, że od początku 2022 roku władze na okupowanych terytoriach ukraińskich siłą zmobilizowały od 55 tys. do 60 tys. ludzi do rosyjskiej armii.
Jak zaznaczył, była to przymusowa mobilizacja: okupanci łapali ludzi na ulicy, przychodzili do przedsiębiorstw i zabierali stamtąd pracowników. "Po prostu przebierali ich i wysyłali na front" - dodał Czerniak.
"Obiecywali (im), że będą na drugiej czy trzeciej linii, a w rzeczywistości ludzie trafiali na pierwszą linię frontu" - podkreślił przedstawiciel HUR.
10:46 Rosyjskie władze siłą zaciągnęły do wojska około 60 tys. mężczyzn mieszkających na okupowanych terytoriach Ukrainy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany w poniedziałek przez portal RBK-Ukraina.
Czerniak powiedział, że od początku 2022 roku władze na okupowanych terytoriach ukraińskich siłą zmobilizowały od 55 tys. do 60 tys. ludzi do rosyjskiej armii.
10:26 Co najmniej dwie osoby zginęły, a 25 zostało rannych w poniedziałek w rosyjskim ataku na Krzywy Róg w środkowej Ukrainie - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Wśród rannych jest czworo dzieci. Pod gruzami może być kilka osób, trwa akcja ratunkowa.
W wyniku rosyjskiego ataku zniszczona została część 9-kondygnacyjnego bloku oraz placówka oświatowa. Pod gruzami może być od pięciu do siedmiu osób - poinformował szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. Służby ratunkowe przekazały, że udało się im uratować dziecko.
9:57 Trzy osoby zginęły, a 15 doznało obrażeń w niedzielę i poniedziałek w rosyjskich ostrzałach w obwodach chersońskim, donieckim i charkowskim - poinformowały na Telegramie władze tych trzech ukraińskich regionów.
W poniedziałek w godzinach porannych rosyjscy najeźdźcy zaatakowali centrum Chersonia z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad. Ucierpieli pracownicy miejskich służb komunalnych: jeden zginął, a czterej zostali ranni - powiadomił gubernator Chersońszczyzny Ołeksandr Prokudin
W niedzielę w ostrzale wroga śmierć poniósł mieszkaniec miejscowości Predteczyne w obwodzie donieckim; siedmioro cywilów doznało obrażeń - przekazał szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko
09:51 W ostatnich dniach rosyjskie wojska uparcie atakują centra miast; w poniedziałkowych ostrzałach Krzywego Rogu i Chersonia są zabici i ranni - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Poniedziałek rano. Regiony Ukrainy są pod ostrzałami okupantów, którzy kontynuują terror pokojowych miast i ludzi. Krzywy Róg, Chersoń. Trafienie w budynki mieszkalne, korpus uniwersytetu, skrzyżowania" - napisał Zełenski w Telegramie.
Potwierdził, że w atakach są zabici i ranni, a pod gruzami mogą być ludzie.
09:49 Właściciel rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił w poniedziałek, że rekrutacja nowych bojowników do tej formacji jest obecnie wstrzymana, ale prawdopodobnie zostanie przywrócona w przyszłości - powiadomiła agencja Reutera za związanym z wagnerowcami kanałem Grey Zone na Telegramie.
"Dopóki nie doświadczymy niedoboru personelu, nie planujemy przeprowadzać nowej rekrutacji. Będziemy jednak bardzo wdzięczni, jeśli pozostaniecie z nami w kontakcie" - oświadczył Prigożyn w nagraniu adresowanym do osób zainteresowanych służbą w Grupie Wagnera.
24 czerwca wagnerowcy zajęli sztab rosyjskich wojsk w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Szef najemników Prigożyn, od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.
9:33 Co najmniej jedna osoba zginęła, a dziesięć zostało rannych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Krzywego Rogu w środkowej Ukrainie; pod gruzami najprawdopodobniej są ludzie - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.
Rosjanie ostrzelali miasto dwiema rakietami. Jeden pocisk trafił w placówkę edukacyjną, drugi w blok mieszkalny. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa.
09:09 Przyjęta niedawno w Rosji ustawa, na mocy której górna granica wieku poborowych została podwyższona do 30. roku życia, świadczy o tym, że priorytetem Kremla jest szybkie powołanie jak największej liczby osób do sił zbrojnych - ocenił w poniedziałkowym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.
W połowie lipca Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, uchwaliła regulacje przewidujące podwyższenie górnej granicy wieku poborowych z 27 do 30 lat. Oznacza to, że do wojska będą powoływani mężczyźni od 18. do 30. roku życia.
Kreml osiąga dzięki temu znaczące korzyści, ponieważ poborowi, nawet jeśli nie wezmą udziału w inwazji Rosji na Ukrainę, przejmą obowiązki wykonywane dotychczas przez profesjonalnych żołnierzy lub rezerwistów wcielonych do armii podczas mobilizacji - zauważyło brytyjskie ministerstwo obrony w komunikacie opublikowanym na Twitterze.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 31 July 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) July 31, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/JwzC8RArTO
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/UrTZTL8hzn08:51 Rosyjskie wojska ostrzelały w poniedziałek blok mieszkalny w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie - podał portal Suspilne. Wcześniej władze przekazały, że w mieście słychać eksplozje. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
MSW Ukrainy potwierdziło, że rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na Krzywy Róg. W mediach społecznościowych publikowane są materiały, na których widać płonący blok mieszkalny. Na miejscu pracują służby.
Krzywy Róg (Кривий Ріг)
— Tomasz Fit (@Fitek69) July 31, 2023
Bez komentarza. pic.twitter.com/XA434mVtmVUkraińskie siły powietrzne ostrzegły przed możliwością rosyjskich ataków rakietami balistycznymi na obwody dniepropietrowski i kirowohradzki.
08:50 Nazywają nas "Duchami Bachmutu", jest nas około 20, od pół roku działamy na obrzeżach Bachmutu, atakujemy nocą; do tej pory zlikwidowaliśmy 524 Rosjan - opowiada "Duch", dowódca pododdziału ukraińskich snajperów, w reportażu opublikowanym w poniedziałek przez serwis BBC.
"Artyleria zawsze wywołuje strach u ludzi, ale przed artylerią możesz się ukryć, przed snajperem nie" - mówi "Duch" w położonej na obrzeżach Bachmutu bazie swojego pododdziału, która znajduje się już w zasięgu rosyjskich dział.
"'Duch'to mój pseudonim bojowy, gdy zaczęliśmy siać postrach w Bachmucie, zostaliśmy nazwani +Duchami Bachmutu+" - wyjaśnia. Na pytanie, ilu Rosjan zabili jego żołnierze odpowiada: "jest potwierdzona liczba - 524, z czego ja 76". Dodaje, że każde trafienie jest rejestrowane przez przyrządy celownicze, a ofiarami często padają "cele o dużej wartości".
08:22 W ciągu minionego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji prawie 13 km kwadratowych terytorium na południu i 2 km kwadratowe na wschodzie Ukrainy - poinformowała w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Według niej rosyjskie wojska wciąż koncentrują główne wysiłki na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie Ukrainy. Na tych odcinkach trwają zacięte walki, w minionym tygodnia doszło tam do ponad 170 starć - przekazała wiceminister.
Na kierunku bachmuckim w ciągu tygodnia wyzwolono 2 km kwadratowe terytorium, łącznie - 37 km kwadartowych. Siły rosyjskie za wszelką cenę próbowały zatrzymać ukraińską kontrofensywę, ale Ukraińcy stopniowo przesuwali się naprzód - podkreśliła Malar.
08:04 Wojsko brytyjskie szkoli w hrabstwie Devon ponad 2 tys. komandosów z elitarnej ukraińskiej brygady, która przed Bożym Narodzeniem ma uczestniczyć w wyzwoleniu Krymu spod rosyjskiej okupacji - informuje "Sunday Express" na podstawie swoich źródeł.
Jednostka będzie szpicą inwazji, w której uczestniczyć będą jeszcze dwa inne ukraińskie oddziały, prowadzące równoległe ataki - relacjonuje brytyjska gazeta. Dodaje, że operacja będzie obejmowała uderzenia z lądu, powietrza i morza, których celem będzie osłabienie i sparaliżowanie wojsk rosyjskich.
W ukraińskim ataku na Krym wezmą też udział jednostki pancerne, a cała operacja będzie wspierana przez ostrzał nowo dostarczonymi pociskami dalekiego zasięgu z Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec - dodaje "Sunday Express".
07:21 Kreml mógł zarządzić, by rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi nie relacjonowali pewnych tematów związanych z wojną Rosji przeciwko Ukrainie - oceniają w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Instytut zwraca uwagę na brak reakcji tzw. blogerów wojskowych na ukraiński atak na Most Czonharski. Jest to zauważalna zmiana w sposobie relacjonowania przez nich działań wojennych i może świadczyć o tym, że Kreml nakazał im, by nie opisywali pewnych tematów, np. dotyczących zakłóceń w działaniu lądowych linii zaopatrzenia.
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały w sobotę o pomyślnym uderzeniu w Most Czonharski, łączący anektowany Krym z okupowaną częścią obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.
05:55 W poniedziałek w nocy Rosjanie uderzyli w Charków rakietami S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego, jeden mężczyzna został ranny, zniszczeniu uległ magazyn handlowy, poinformował Dmytro Czubenko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Charkowie.
„ Tuż po północy rosyjscy okupanci wystrzelili na nasz region pociski S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego”, powiedział portalowi Ukraińska Prawda Czubenko. Celem ataku,dodał, był magazyn jednego z przedsiębiorstw handlowych. W wyniku ataku został ranny mężczyzna, który znajdował się niedaleko epicentrum wybuchu i doszło do pożaru na obszarze 200 metrów kwadratowych.
Russians hit Kharkiv, fire reported in cityhttps://t.co/Q4jzJqKRxR
— Ukrainska Pravda in English (@pravda_eng) July 30, 2023Druga rakieta skierowana na Charków uderzyła w terytorium prywatnego gospodarstwa rolnego we wsi Wielki Burłuk. Według Czubenki nie było ofiar ani rannych.
23:38 Rosjanie atakują rakietami całe terytorium Ukrainy, cały kraj został objęty alarmem przeciwlotniczym, poinformowało w poniedziałek tuż po północy dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
W poniedziałek, o godzinie 0:10,(czasu lokalnego -PAP) oficjalny kanał Telegram Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy poinformował o zagrożeniu rakietowym całego kraju.
The 9K720 Iskander-M Ballistic Missiles which were seen being launched from the Belgorod Region of Western Russian are reported to have Struck the Kharkiv Region with multiple Large Explosions being heard. pic.twitter.com/u8q4Sg2wrC
— OSINTdefender (@sentdefender) July 30, 2023Jak przekazuje Ukrinform, rosyjscy agresorzy prowadzą atak rakietowy na Charków."Okupanci strzelają. Uwaga mieszkańcy Charkowa i regionu, zostańcie w schronach!" - napisał w Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleg Sinegubow. Około północy w Charkowie słychać było dwie potężne eksplozje,dodał.
Ukrinform poinformował także o ataku rakietowym na Chersoń.
21:44 Trzy osoby, w tym nastolatek, zostały ranne w niedzielę wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału amunicją kasetową Konstantynówki w obwodzie donieckim - poinformowała prokuratura tego regionu na wschodzie Ukrainy.
Rosyjskie wojska ostrzelały Konstantynówkę po godz. 19 (18 w Polsce) amunicją kasetową z systemu Smiercz - czytamy w komunikacie.
W ataku ranny został 13-latek, który podczas wybuchu wypasał wraz z dziadkiem zwierzęta na pastwisku. Poszkodowany został też 44-letni mężczyzna i 68-letnia kobieta, która w chwili ostrzału była na swoim podwórku. Wskutek ataku uszkodzone zostały prywatne domy.
(PAP)
Ukraina: Rośnie liczba rannych po ataku rakietowym na Krzywy Róg [RELACJA NA ŻYWO]
2023-07-31 06:45 aktualizacja: 2023-08-01, 07:27
Krzywy Róg po ataku rakietowym, Fot. Михайло Подоляк/Twitter
o 53 wzrosła liczba rannych po rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg w centralnej Ukrainie – powiadomiły władze regionu. Dotychczas wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych tego ataku na cele cywilne – budynek mieszkalny i placówkę oświatową. „Zabili cztery osoby. Rannych jest już 53. Pięcioro z nich to dzieci” – powiadomił Serihj Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.