Lustra - nowa wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik
Ponad 30 eksponatów - kalejdoskopów, lustrzanych układanek, krzywych zwierciadeł, pozwalających poznać zjawisko symetrii - udostępniło swoim gościom stołeczne Centrum Nauki Kopernik. Otwarta w czwartek nowa wystawa czasowa Lustra potrwa do 29 maja 2016 r.

Zdaniem wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik Ireny Cieślińskiej na wystawę warto przyjść wielokrotnie, dlatego że liczba eksponatów będzie się zmieniać. Lustra - jak podkreśliła - są niezwykle ważne dla nauki, a symetria lustrzana, albo brak tej symetrii, jest wręcz fundamentem fizyki.
"Albert Einstein doszedł do swojej teorii wyobrażając sobie, co by było, gdyby biegał z lustrem naprawdę szybko - z prędkością światła. Zastanawiał się, czy biegnąc z prędkością światła i trzymając lustro przed sobą, człowiek widziałby w lustrze swoje odbicie czy nie? To jest wielka inspiracja dla nauki" - powiedziała Cieślińska.
Wystawę przygotowała szwajcarska Technorama - jedno z najważniejszych centrów nauki na świecie. "Lustra mogą coś ukryć, coś nieznanego ujawnić, mogą zniekształcić obraz albo zmieniać kierunki. To się nie dzieje w rzeczywistym świecie. To tylko możemy zobaczyć w lustrze. To jeden z powodów, dla którego są tak niezwykłe" - powiedział PAP Thorsten Kunnemann - dyrektor szwajcarskiego centrum nauki Technorama. (PAP)
ekr/ agt/