O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Chiny opracowują własną szczepionkę w technologii mRNA przeciw COVID-19

Choć wcześniej Chiny otwarcie podważały bezpieczeństwo szczepionek przeciw COVID-19 opracowanych w technologii mRNA, to teraz same prowadzą badania nad własnym preparatem w tej technologii – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Fot. PAP/EPA/ALEKSANDAR PLAVEVSKI
Fot. PAP/EPA/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

Więcej

Pielęgniarka otwiera pudełko chińskiej szczepionki Sinopharm przeciwko COVID-19 podczas masowej kampanii szczepień w Boris Trajkovski Arena w Skopje, Republika Macedonii Północnej. Fot. PAP/ EPA / GEORGI LICOVSKI

WHO dopuszcza do użytku szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm przeciw Covid-19

Dotąd Chiny stworzyły kilka szczepionek przeciw COVID-19, to preparaty na etapie bardziej zaawansowanych faz badań, ale też takie, które jednocześnie zostały już w niektórych krajach autoryzowane. Wśród tych preparatów są zarówno szczepionki wektorowe, jak i tzw. inaktywowane, czyli oparte o całego, ale unieszkodliwionego koronawirusa, który nie jest w stanie namnażać się w komórkach człowieka, ani rozprzestrzeniać się po organizmie i nie powoduje COVID-19. Eksperci podkreślają, że informacje na temat tych preparatów wciąż są ograniczone; w związku z tym trudno jest na ich podstawie stwierdzać, czy to szczepionki skuteczne.

"Niedawno szef chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) stwierdził, że chińskie szczepionki przeciw COVID-19 nie zapewniają wysokiego stopnia ochrony. Nic dziwnego, bo większość z tych preparatów to szczepionki +zabite+, wykorzystujące inaktywowanego wirusa, i jak wynika z ich wstępnych badań, pobudzające przede wszystkim odpowiedź humoralną związaną z produkcją przeciwciał. To duże ograniczenie, bo gdy wirus pokona ich barierę i zakazi komórki, to wtedy liczy się odpowiedź komórkowa. Pobudzają ją dobrze szczepionki żywe, ale one wymagają pracy z czynnikiem zakaźnym, pasażowaniem go w hodowlach komórkowych" – mówił PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Dodał, że w tym przypadku przewagę mają szczepionki opracowane w technologii mRNA, które nie zawierają żywego wirusa - do ich produkcji nie jest on w ogóle potrzebny - a pobudzają one zarówno produkcję przeciwciał, jak i limfocyty T cytotoksyczne.

Chiny dotychczas podważały technologię mRNA

"Choć Chiny otwarcie podważały wcześniej bezpieczeństwo szczepionek mRNA, nie przeszkodziło to władzom zabezpieczyć 100 mln dawek szczepionki BioNTech/Pfizer i jednocześnie rozwijać własny preparat mRNA” – zaznaczył Rzymski.

Wskazał, że w Chinach już w styczniu rozpoczęto badania drugiej fazy dla szczepionki mRNA, a w kwietniu zarejestrowano fazę trzecią, która ma objąć ok. 28 tys. uczestników i prawdopodobnie zostanie przeprowadzona w krajach Ameryki Łacińskiej.

"Preparat ten nazywa się ARCoV, podaje się go w dwóch dawkach rozdzielonych o 3 tygodnie. Chiny budują już fabrykę, która umożliwi jego produkcję na poziomie 120 mln dawek rocznie" – zaznaczył Rzymski.

W UE dopuszczono do użytku dwie szczepionki opracowane w technologii mRNA: preparaty Pfizera i Moderny. Ich skuteczność wynosi ok. 95 proc. (PAP)

autor: Anna Jowsa
 

Zobacz także

  • Korytarz szpitalny Fot. PAP/Albert Zawada

    Dziecko, które chorowało na błonicę, opuściło szpital. "Zostało wyleczone"

  • Szczepienie (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Lech Muszyński

    "Wymuszanie raczej nie przynosi dobrego efektu". Eksperci o szczepieniach dorosłych

  • Szczepienie Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: szczepienia profilaktyczne są kluczowym elementem walki z krztuścem

  • Rączka noworodka i dłoń kobiety. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/Filip Singer

    Pediatrzy: profilaktyka zakażeń RSV powinna objąć wszystkie dzieci do 1. roku życia

Serwisy ogólnodostępne PAP