"Nie jest idealny". KPH o projekcie ustawy o związkach partnerskich

2024-10-19 12:55 aktualizacja: 2024-10-19, 16:56
Tęczowa flaga. Fot. PAP/Archiwum Kalbar
Tęczowa flaga. Fot. PAP/Archiwum Kalbar
Projekt ustawy o związkach partnerskich to sukces, ale nie jest to projekt idealny, brakuje w nim przede wszystkim przysposobienia wewnętrznego - powiedziała PAP Olga Plesińska z KPH. Wyraziła nadzieję, że w trakcie konsultacji uda się wprowadzić zmiany, np. dotyczące sposobu zawierania związków.

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano dwa projekty ustaw: o rejestrowanych związkach partnerskich i wprowadzającej tę ustawę. Zakładają, że związek partnerski zostaje zawarty przez dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć.

"Jest to niewątpliwy sukces, że projekt ustawy o związkach partnerskich został dziś opublikowany. Jednak nie jest to projekt idealny, brakuje w nim przede wszystkim przysposobienia wewnętrznego, które regulowałoby sytuację prawną tęczowych rodzin i dało im możliwość wspólnego wychowywania dzieci w poczuciu bezpieczeństwa, miłości, bez strachu o przyszłość" - powiedziała PAP Olga Plesińska z zespołu rzeczniczego Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.

Oceniła, że mimo to jest to "bardzo, bardzo ważny pierwszy krok ku pełnej równości, ku równości małżeńskiej". "Bardzo cieszymy się, że doszliśmy do tego momentu, jako społeczeństwo, że to, na co społeczność LGBT+ czeka już tak długo, zaczyna się dziać" - dodała.

Wyraziła nadzieję, że w trakcie konsultacji społecznych uda się wprowadzić zmiany, które uczynią ten projekt doskonalszym. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o zmianę tego, w jaki sposób związki partnerskie będą zawierane w urzędach stanu cywilnego. "Pary jednopłciowe zasługują na pełną ceremonię, możliwość celebrowania zawarcia związku w gronie rodziny i przyjaciół czy przybrania wspólnych nazwisk. Symboliczny wymiar partnerstwa jest ważny i ustawa powinna go zapewniać" - powiedziała Plesińska.

"Wierzę, że ten projekt wyjdzie z parlamentu i znajdzie się na biurku prezydenta. Ze względu na czekający nas etap konsultacji społecznych i dalsze prace legislacyjne, możliwe, że będzie to już nowy prezydent - sojusznik osób LGBT+, który ten projekt z radością podpisze. Jeśli jednak projekt trafi na biurko Andrzeja Dudy, będziemy starali się przekonać Prezydenta do jego podpisania" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że związki partnerskie to tylko pierwszy krok, a docelowym rozwiązaniem jest równość małżeńska. "Oto będziemy walczyć" - dodała.

Projekt ustawy o związkach partnerskich zakłada, że związek partnerski zostaje zawarty przez dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Muszą one złożyć oświadczenie o zawarciu tego związku przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Ponadto, osoby tej samej płci pozostające w małżeństwie zawartym ze sobą w innym państwie, zawierają związek partnerski przez złożenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodnych oświadczeń, aby to małżeństwo wywierało skutki prawne równoważne z zawarciem związku partnerskiego. Osoby będące w związku, zgodnie z projektem ustawy, będą mogły mieć wspólne nazwisko.

Projekt zawiera uregulowania dotyczące wspólnego majątku - z chwilą zarejestrowania związku partnerskiego osoby w związku partnerskim łączy ustrój rozdzielności majątkowej. Każda z osób w związku partnerskim zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem związku partnerskiego, jak i majątek nabyty później. Każda z osób zarządza samodzielnie swoim majątkiem. Osoby w zarejestrowanym związku partnerskim mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego (umowa majątkowa partnerska) ustanowić wspólność majątkową (wspólność partnerską) obejmującą przedmioty majątkowe określone w tej umowie (wspólny majątek partnerski). Umowa taka może poprzedzać zarejestrowanie związku partnerskiego.

Projekt ustawy nie przewiduje możliwości ani adopcji zewnętrznej, ani możliwości przysposobienia dziecka/dzieci partnera/partnerki. Osoba w związku partnerskim będzie uprawniona do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad wspólnie z nim przebywającym dzieckiem pozostającym pod władzą rodzicielską drugiej z osób w związku partnerskim i jego wychowaniu, w tym podejmowania decyzji w sprawach życia codziennego, chyba że sprzeciwi się temu, którekolwiek z rodziców wykonujących władzę rodzicielską nad tym dzieckiem.

Drugi z projektów ustaw - projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich - zakłada wprowadzenie zmian w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach. Chodzi m.in. o konieczność wprowadzenia do obowiązujących w Polsce aktów prawnych pojęcia związków partnerskich i przyznania osobom w takich związkach określonych praw.(PAP)

dsr/ jann/ lm/ ał/