O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nie żyje Mirosława Marcheluk. Aktorka zasłynęła rolą w "Seksmisji"

Mirosława Marcheluk, aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Aktorskiego Filmówki i była dyrektor Teatru Nowego w Łodzi zmarła 7 stycznia w wieku 86 lat. Informację o śmierci aktorki w rozmowie z Radiem Łódź potwierdził jej mąż - Ryszard Mróz.

Mirosława Marcheluk Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Mirosława Marcheluk Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

O śmierci Mirosławy Marcheluk poinformował we wtorek (7 stycznia) portal "Film Polski" pisząc: "Zmarła znakomita aktorka, absolwentka PWSTiF w Łodzi i wieloletnia wykładowczyni Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej, dyrektorka łódzkiego Teatru Nowego".

Tę informację w rozmowie z Radiem Łódź potwierdził mąż aktorki Ryszard Mróz.

Więcej

Prof. Jadwiga Staniszkis, Jerzy Stuhr, Elżbieta Zającówna. Fot. PAP/Tomasz Gzell/Piotr Polak/Stach Leszczyński

Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach [WIDEO]

Mirosława Marcheluk urodziła się 11 marca 1939 r. w Białymstoku. W 1960 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Już w 1958 r. zadebiutowała na ekranie (choć nie wymieniona w czołówce) rolą gościa weselnego w filmie "Noc poślubna" u boku m.in. Ignacego Gogolewskiego, Mieczysława Voita i Leonarda Pietraszaka.

Od 1960 do 1962 r. występowała na deskach Teatru Ziemi Opolskiej, a później była związana z łódzkimi scenami teatralnymi. Łącznie zagrała ponad sto ról w teatrze i Teatrze Telewizji. Była też pedagogiem ucząc aktorstwa w łódzkiej szkole filmowej.

Jak podaje Film Polski Mirosława Marcheluk w 1981 roku znalazła się w obsadzie filmu "Wahadełko" Filipa Bajona i "stworzyła pamiętną kreację Anieli, siostry głównego bohatera. Kreacja ta została wyróżniona Nagrodą za rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku".

Aktorka zagrała w kilku innych obrazach Filipa Bajona, m.in. w "Magnacie" (1986), "Balu na dworcu w Koluszkach" (1989), w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, "Wodzireju" i "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Niedzielnych igraszkach" Roberta Glińskiego, czy "Pokuszeniu" w reżyserii Barbary Sass.

Zagrała też w serialach telewizyjnych ("Ucieczka z miejsc ukochanych", "Komediantka", "Kanclerz". Ostatni raz pojawiła się na ekranie w jednym z odcinków serialu "Belfer III" (2023). (PAP)

Autor: Marek Juśkiewicz

jus/ aszw/ know/

Zobacz także

  • Joanna Kołaczkowska. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Joanna Kołaczkowska ma raka. To nie pierwszy nowotwór, z jakim musi walczyć

  • Aktorka Kamila Urzędowska. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Kim jest Kamila Urzędowska, gwiazda nowej ekranizacji „Lalki”? [WIDEO]

  • Cate Blanchett. Fot. EPA/MARCO DE SWART

    Cate Blanchett przyznała, że poważnie myśli o rezygnacji z aktorstwa

  • Aktorzy Jadwiga Jankowska-Cieślak, i Daniel Olbrychski podczas próby dla mediów sztuki Teatru Gudejko „Przebłyski” w reż. Agaty Dudy-Gracz. Fot.  PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Olbrychski o Jankowskiej-Cieślak: odeszło zjawisko

Serwisy ogólnodostępne PAP