Nie żyje współscenarzysta „Annie Hall”, Marshall Brickman

2024-12-02 11:48 aktualizacja: 2024-12-02, 11:52
Znicz. Fot. PAP/Albert Zawada
Znicz. Fot. PAP/Albert Zawada
W wieku 85 lat zmarł Marshall Brickman. Artysta, który wspólnie z Woodym Allenem został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny komediodramatu „Annie Hall”. Informację o śmierci Brickmana podała gazecie „The New York Times” jego córka, Sophie Brickman. Twórca zmarł w piątek 29 listopada.

Wspólnie z Woodym Allenem, Marshall Brickman napisał scenariusze czterech filmów. Zaczynali razem od „Śpiocha”, by po sukcesie „Annie Hall” napisać jeszcze „Manhattan” oraz „Tajemnicę morderstwa na Manhattanie”. Brickman pracował także solo. Napisał scenariusze i wyreżyserował trzy filmy. Pierwszym z nich była komedia „Simon” z 1980 roku z Alanem Arkinem w roli głównej. Trzy lata później powstał „Chory z miłości” z Dudleyem Moore’m i Elizabeth McGowern, a także Alekiem Guinnessem w roli ducha Zygmunta Freuda. W 1986 roku Brickman napisał i wyreżyserował „Projekt Manhattan”. Film o licealiście, który w ramach pracy domowej zbudował broń nuklearną. Był też reżyserem telewizyjnego „Sister Mary Explains It All”, w którym ponownie pracował z gwiazdą „Annie Hall”, Diane Keaton.

Brickman, który dla kariery w branży rozrywkowej porzucił studia lekarskie, zaczynał w show-biznesie na początku lat 60. ubiegłego wieku występami w folkowej grupie The Tarriers. Grał w niej na banjo. Skomponowany przez niego wspólnie z kolegą Erikiem Weissbergiem album został po latach wykorzystany jako ścieżka dźwiękowa do „Uwolnienia” z 1972 roku. To z niego pochodzi legendarny utwór „Dueling Banjos”. Doświadczenie muzyczne pomogło Brickmanowi w napisaniu z Rickiem Elice’m broadwayowskiego musicalu „Jersey Boys”, który w 2014 roku został zekranizowany przez Clinta Eastwooda w postaci filmu „Chłopaki z Jersey”. Razem z Elice’m napisali też scenariusz musicalu na podstawie „Rodziny Addamsów”.

Z Woodym Allenem poznali się, gdy ten próbował swoich sił jako stand-uper. Późniejszy reżyser „Annie Hall” występował przed główną gwiazdą wieczoru, jaką właśnie była grupa The Tarriers. Allen i Brickman zaczęli wspólnie pisać dowcipy, a później zabrali się za filmy. To sprawiło, że Brickman porzucił karierę muzyka i zajął się na dobre budowaniem swojej marki w telewizji, gdzie przez jakiś czas był m.in. głównym scenarzystą popularnego programu codziennego Johnny’ego Carsona. Oscara za „Annie Hall” przyjmował sam, gdyż znany z niechęci do ceremonii oscarowej, Allen nie pojawił się na niej. Pozostali długoletnimi przyjaciółmi.

Marshall Brickman urodził się 25 sierpnia 1939 roku w Rio de Janeiro, dokąd uciekł z Polski w obawie przed nazistowskim reżimem jego ojciec, Abram. Matka Brickmana, Pauline, urodziła się w Nowym Jorku, do którego przeniosła się cała rodzina w 1943 roku. Scenarzysta, muzyk i reżyser pozostawił po sobie żonę Ninę Feinberg, którą poślubił w 1973 roku, dwie córki oraz pięcioro wnuków. (PAP Life)

kal/moc/ kp/