O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niemieckie media: wschód i zachód kraju dalej od siebie niż kiedykolwiek

Od zjednoczenia Niemiec mijają już 34 lata, ale krajowi wciąż brakuje wewnętrznej jedności - oceniają niemieckie media. Trzeba zdać sobie sprawę, że wschód i zachód kraju są od siebie dalej niż kiedykolwiek wcześniej - napisał tygodnik "Der Spiegel" w obchodzonym w czwartek Dniu Jedności Niemiec.

Obchody Dnia Jedności Niemiec Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Obchody Dnia Jedności Niemiec Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Tak wychwalana jedność pojawia się jedynie w uroczystych przemówieniach; w ciągu 34 lat wschodnie i zachodnie Niemcy "zbliżyły się do siebie na chwilę, ale od pewnego czasu się oddalają" - ocenia "Der Spiegel".

"Kiedy zaczęło się oddalanie od siebie? W latach 2014-2015, kiedy przybyło wielu uchodźców? A może jeszcze wcześniej, podczas kryzysu finansowego z lat 2008-2009, kiedy nagle dla banków pojawiły się pieniądze, których brakowało na szkoły, mosty i mieszkania?" - zastanawia się gazeta.

Być może jest to konsekwencja wielu kryzysów, pandemii, wojen, ogólnego poczucia przytłoczenia, że wszyscy jeszcze bardziej niż dotąd wycofują się do tego, co znajome - dodała.

Tygodnik przypomniał tezę dramaturga Heinera Muellera, który 3 października 1990 r. napisał, że jedność Niemiec jest anachronizmem, ponieważ wszędzie w Europie postępuje regionalizacja, podczas gdy metropolie stają się coraz bardziej podobne do siebie nawzajem. "Być może miał rację. Być może Niemcy nie dzielą się na wschód i zachód, ale na wiele regionów, tożsamości i baniek: 'My tutaj w Brandenburgii', 'My tutaj w Neukoelln', 'My w Bawarii'. Być może Niemcy już nie istnieją".

Z okazji przypadającej w czwartek 34. rocznicy zjednoczenia Niemiec "wygłoszone zostaną przemówienia (...) usłyszymy, że zjednoczenie ogólnie było sukcesem, ale wciąż jest miejsce na poprawę w różnych obszarach. I do widzenia, do zobaczenia w 2025 roku!" - skomentował portal RND. Rocznicowe obchody nie zmienią jednak faktu, że "wciąż brakuje wewnętrznej jedności" - podkreślił.

Narastające rozdźwięki da się zaobserwować w niemal wszystkich zachodnich społeczeństwach, a niemiecki podział na wschód i zachód jest tylko jednym z nich - dodał RND - "ale każdy, kto myślał, że im dłużej będziemy razem w Niemczech, tym bardziej się zjednoczymy, był po prostu w błędzie". "Dopiero gdy zaakceptujemy fakt, że się różnimy, będziemy w stanie w ogóle się zjednoczyć. Żadne święto państwowe tego nie ukryje" - napisał.

Dzień Jedności Niemiec to święto państwowe upamiętniające zjednoczenie Niemiec. 3 października 1990 roku kraje związkowe tworzące dawną Niemiecką Republikę Demokratyczną oficjalnie weszły w skład Republiki Federalnej Niemiec.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ akl/ know/

Galeria (1)

  • Autor: PAP/Adam Ziemienowicz
    1/1

    Autor: PAP/Adam Ziemienowicz

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    "Jak pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy". Niemiecki dyplomata o cłach USA

  • Bojkot amerykańskich firm oznaczałby także rezygnację z wielu aplikacji, wyszukiwarek czykomunikatorów Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Większość Niemców chce bojkotować produkty z USA

  • Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Kaczyński: niemieckie służby na granicy z Polską działają w sposób bezczelny i bezprawny

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXEY MAISHEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    W Niemczech coraz więcej głosów za normalizacją stosunków z Putinem

Serwisy ogólnodostępne PAP