O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

NIK nie pozostawia złudzeń. Schronów i planów ewakuacji w Polsce brak

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się mieszkańcy w sytuacji zagrożenia. Okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile takich miejsc jest – pisze "Rzeczpospolita".

Tunel metra w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka
Tunel metra w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Rz" zwraca uwagę, że "dzisiaj nie tylko nie ma obrony cywilnej, ale także systemu alarmowania o uderzeniu z powietrza, planów ewakuacji ludności cywilnej, nie powstają też nowe schrony". "Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że jest jeszcze gorzej, niż nam się wydaje" – czytamy.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Tunele pod Zamkiem Książ Fot. PAP/Wojciech Kamiński

Ekspertka z AGH: świadomość, jak zachowywać się w tunelach, jest mizerna

Jak napisano, "budowle sklasyfikowane jako schrony były niehermetyczne, zdewastowane, bez urządzeń filtrowentylacyjnych".

"NIK stwierdził m.in., że takiej funkcji nie może pełnić w Warszawie metro. Wprawdzie od stacji Kabaty do Wierzbno projektowane jako schron, ale nie jest wyposażone w odpowiednie urządzenia" – przypomniano.

W artykule podano, że "w większości skontrolowanych urzędów gmin (69 proc.) nie zapewniono przewidzianej w wytycznych szefa Obrony Cywilnej Kraju liczby miejsc w takich obiektach na poziomie 25 proc. ogółu mieszkańców".

"Okazuje się, że nie ma rzetelnych danych, jaka jest pojemność schronów i miejsc ukrycia. Ich liczba różni się nawet w sprawozdaniach MSWiA oraz KG PSP – wytyka NIK. W 2021 r. wykazywały one 56,2 tys. budowli ochronnych, a już w 2022 r. – 10,6 tys., w tym czasie pomimo zastoju w budownictwie ochronnym, ich pojemność wzrosła... z 997 tys. w 2021 do 1,4 mln w 2022 r. Wiarygodnych informacji, zdaniem NIK nie przedstawiła też inwentaryzacja przeprowadzona w poprzednim roku na zlecenie wiceministra MSWiA Macieja Wąsika przez Komendę Główną PSP" – podkreślono. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz. Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Wiceszef MSWiA: proces budowy schronów może ruszyć jeszcze w tym roku [WYWIAD]

  • Schron Fot. PAP/ Leszek Szymański

    Schrony przejdą ponowną inwentaryzację. Szef PSP podał termin oddania obiektów

  • Schron - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Kto zapłaci za schrony? Spółdzielnie boją się, że nie dostaną pieniędzy

  • Tomasz Siemoniak Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Siemoniak: sprawy bezpieczeństwa ludności są dla nas priorytetem

Serwisy ogólnodostępne PAP