O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nocna akcja w Jaskini Racławickiej. Grotołaz wydobyty po wielu godzinach

Ratownicy wydobyli na powierzchnię uwięzionego grotołaza z Jaskini Racławickiej. Mężczyzna, w wieku około 30 kilku lat, był cały czas przytomny i nie doznał żadnych obrażeń - powiedział PAP ratownik dyżurny Grupy Jurajskiej GOPR. Akcja zakończyła się ok. godz. 1. nad ranem

Akcja ratunkowa w Jaskini Racławickiej. Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie/Facebook
Akcja ratunkowa w Jaskini Racławickiej. Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie/Facebook

"Po wydobyciu grotołaz został przekazany załodze karetki pogotowia. Oberwała się wanta, która zablokowała światło jaskini, dlatego akcja polegała na ręcznym przekładaniu rumowiska. Akcja była długotrwała. Mimo trudnych warunków, udało się szczęśliwie zakończyć działania" — powiedział PAP ratownik dyżurny Grupy Jurajskiej GOPR.

 

 

Akcja ratunkowa rozpoczęła się w niedzielę po godz. 19. Poszkodowany znajdował się w odległości ok. 50 m od wejścia do jaskini.

Na miejscu działała specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego, w tym 30 strażaków z grupy wysokościowej oraz ratownicy Jurajskiej Grupy GOPR. Akcje ratownicze w jaskiniach należą do szczególnie trudnych i długotrwałych. Wymagają od ratowników nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale także wyjątkowych umiejętności i doświadczenia.

Jaskinia Racławicka znajduje się w południowo-zachodniej części wsi Racławice, w gminie Jerzmanowice-Przeginia w powiecie krakowskim. Leży ona na Wyżynie Olkuskiej, będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ma 168 metrów długości i 26 metrów głębokości, a jej otwór wejściowy położony jest na wysokości 453 m n.p.m. Po tragicznym wypadku w 1994 roku, gdy szesnastolatek wpadł do studni wejściowej, otwór jaskini zabezpieczono kratą i zamieszczono tabliczkę z informacjami o jej parametrach.(PAP)

szb/ ktl/kgr/

Zobacz także

  • Archeolodzy podczas prac - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/SANTI OTERO

    Podziemna przestrzeń służyła rytuałom. Niezwykłe odkrycie z czasów rzymskich w Hiszpanii

  • Turyści w Tatrach Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Smocza Jama w Tatrach zamknięta. Będą wymieniane łańcuchy

  • Replika jaskini Lascaux. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

    Te znane lokalizacje pozostają niedostępne dla turystów. Gdzie zwiedzający są niemile widziani?

  • Pełnia Księżyca Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Mogliby się w niej chronić astronauci

Serwisy ogólnodostępne PAP