Nocne zwiedzanie gmachu Muzeum Historii Polski z ministrem kultury Piotrem Glińskim [NASZE WIDEO]

2023-09-29 13:53 aktualizacja: 2023-09-30, 15:06
Piotr Gliński. Fot. PAP/Leszek Szymański
Piotr Gliński. Fot. PAP/Leszek Szymański
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oprowadzał w nocy z czwartku na piątek pierwszych zwiedzających gmach i wystawę czasową w Muzeum Historii Polski. Siedziba MHP oficjalnie dla zwiedzających otwiera się w piątek.

W czwartek odbyła się uroczysta inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych.

Na kilka godzin przed oficjalnym otwarciem bram muzeum, od godziny 22 w czwartek, można było przedpremierowo zwiedzić budynek oraz wystawę czasową "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".

Zwiedzających oprowadzał szef MKiDN Piotr Gliński. "Cała kolekcja Muzeum Historii Polski to 60 tys. eksponatów, tutaj mamy 500 wybranych, ale chyba tych najciekawszych. Bardzo różnych, które w skrótowej formie opowiadają o polskiej historii" – powiedział minister kultury, witając pierwszych zwiedzających.

Przekazał, że wystawa została przygotowana z darów dla muzeum i zakupów. "Znajduje się tutaj bardzo wiele emblematycznych dla naszej historii przedmiotów, jak na przykład tzw. polska Enigma, jedyna z tych, które były skonstruowane we Francji w czasie wojny przez polskich inżynierów, przeznaczona do łamania niemieckich szyfrów. Poza tym mamy denar Bolesława Chrobrego, mundur gen. Maczka, pasy kontuszowe, które są symbolem kultury sarmackiej" – wymieniał Gliński.

Zwracał uwagę także m.in. na siedem obrazów historycznych, namalowanych przez artystów należących do Bractwa Świętego Łukasza i cztery tkaniny przedstawiające króla Jana III Sobieskiego, wykonane według projektu Mieczysława Szymańskiego, przygotowane na wystawę światową w Nowym Jorku w 1939 r. W ubiegłym roku udało się je odzyskać dla Polski dzięki staraniom MKiDN.

Szef resortu kultury opowiadał również zwiedzającym o portugalskim marmurze znajdującym się m.in. na elewacji budynku. "Pięć lat szukaliśmy na świecie tego marmuru, bo on musiał spełniać wymogi wytrzymałościowe, estetyczne i jeszcze musiało być tak duże złoże, żeby można było pobrać kamień. To jest marmur z jednego złoża, mimo że on się tak różni. Takie było założenie, żeby przedstawić tutaj warstwy historyczne, które się nakładają, zwłaszcza na zewnątrz budynku" - wskazał.

Minister kultury zapowiedział także, że wystawa stała Muzeum Historii Polski powstanie za niecałe 30 miesięcy.

Na wystawie czasowej "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski" Muzeum Historii Polski opowiada o darach i darczyńcach, o znaleziskach archeologicznych i o odzyskiwaniu zagrabionych zabytków. "Ekspozycję tworzy kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów, które posiadamy w zbiorach. Stanowią one panoramę polskich dziejów, rysując rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne i kulturalne. Znajdziemy wśród nich dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli. To opowieści odwołujące się nie tylko do naszej wiedzy, ale też do pamięci i emocji" - napisano w informacji prasowej MHP.

Gmach Muzeum Historii Polski składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m2. Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Narracja rozpoczyna się w drugiej połowie X w., a kończy na pierwszych dekadach XXI w. Wystawa ma układ chronologiczno-tematyczny, a historia Polski zostanie w niej opowiedziana za pomocą sześciu galerii.

Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów, w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W gmachu muzeum znajdzie się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów. Budynek jest również wyposażony w salę kinowo-teatralną. (PAP)

Autorka: Katarzyna Krzykowska

kgr/