O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nowe podejrzenia w sprawie chińskiego statku. Już wcześniej podejmował "nietypowe manewry"

Chiński statek handlowy Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o celowe przecięcie dwóch kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku, już na początku listopada dokonywał nietypowych manewrów nad trzema kablami w cieśninie Kattegat - podała w czwartek duńska telewizja TV2.

Chiński statek handlowy Yi Peng 3. Fot. EPA/MIKKEL BERG PEDERSEN
Chiński statek handlowy Yi Peng 3. Fot. EPA/MIKKEL BERG PEDERSEN

Dziennikarze stacji wspólnie z ekspertami przeanalizowali trasę statku, gdy ten wpływał na Morze Bałtyckie 7 listopada w drodze do rosyjskiego portu Ust-Ługa. W pobliżu duńskiej wyspy Laesoe jednostka nagle zmniejszyła wówczas prędkość z 13 do 0,5 węzła i wykonała nietypowe manewry. Podkreślono, że właśnie na tym obszarze znajdują się kable łączące Danię ze Szwecją, jeden energetyczny i dwa telekomunikacyjne.

Ostatecznie, jak przypomina TV2, operatorzy kabli nie zgłosili usterek, ale później, 17 i 18 listopada doszło do przerwania dwóch innych połączeń telekomunikacyjnych na Bałtyku, łączących Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami.

Śledztwo w sprawie możliwości sabotażu prowadzi szwedzka policja. Chiński statek pozostaje na kotwicy w cieśninie Kattegat, na wodach międzynarodowych, a pilnują go duńska marynarka wojenna oraz szwedzka Straż Przybrzeżna. W tym tygodniu premier Szwecji Ulf Kristersson poinformował, że wystosowano do strony chińskiej prośbę o wpłyniecie statku na szwedzkie terytorium. Według mediów trwają dyplomatyczne rozmowy w tej sprawie. Śledczy ze Szwecji chcą wejść na statek, by przeprowadzić oględziny, a także przesłuchać załogę.

Duński nadawca publiczny DR opublikował zdjęcia, z których wynika, że jedna z wciągniętych kotwic jest uszkodzona, co może wskazywać, że użyto jej w akcie sabotażu. Gazeta "Wall Street Journal" napisała w środę, że śledczy, którzy badają sprawę przerwania kabli komunikacyjnych na dnie Bałtyku, przypuszczają, że zatrzymany chiński kontenerowiec Yi Peng 3 celowo przeciął przewody. Miał ciągnąć kotwicę przez ponad 100 mil (ok. 160 km). Według dziennika śledztwo koncentruje się na tym, czy sabotaż zleciły rosyjskie służby.

Daniel Zyśk (PAP)

grg/

Zobacz także

  • Statek Eagle S. Fot. raja.fi

    Bałtyk. Tankowiec podejrzewany o uszkodzenie kabli podmorskich nadal pod kontrolą fińskich służb

  • Statek Silver Dania. Fot. PAP/EPA/Rune Stoltz Bertinussen

    Statek podejrzany o sabotaż na Bałtyku został zwolniony

  • Ship in the Baltic Sea. Fot. EPA/Valda Kalnina

    Zatrzymano statek, którego załoga jest podejrzewana o uszkodzenie kabli na Bałtyku

  • Patrol szwedzkiej Straży Przybrzeżnej Fot. Facebook/Kustbevakningen

    Uszkodzony podmorski kabel do transmisji danych na Bałtyku. "Dzisiaj ze wszystkiego można zrobić broń"

Serwisy ogólnodostępne PAP