Sejm w czwartek odrzucił senackie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. nowelę o KUKE. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.
Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ustawa wprowadza możliwość reasekuracji przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych komercyjnym zakładom ubezpieczeniowym niektórych ryzyk polskich przedsiębiorców, o ile będą występować poza granicami kraju. Zapisy nowej ustawy umożliwiają także wsparcie procesu transformacji energetycznej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).
"Dzięki tej ustawie dostępny będzie większy wybór ubezpieczeń, a tym samym więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Nowelizacja wprowadza możliwość reasekuracji przez KUKE m.in. ubezpieczeń casco, OC i przedmiotów w transporcie międzynarodowym, w tym wewnątrzwspólnotowym. To ważny krok ponieważ ułatwiamy dzięki temu firmom ekspansję za granicą" - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Wiceminister rozwoju Grzegorz Piechowiak podkreślił, że "nowe przepisy zapewnią ochronę ubezpieczeniową polskim eksporterom również w zakresie zakupu towarów". "Będzie to możliwe poprzez wdrożenie do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na potrzeby dostawy importowej z krajów rozwijających się " - dodał Piechowiak.
Zdaniem MRiT rozwiązania zawarte w ustawie umożliwią szybką reakcję na ewentualne globalne wydarzenia.
"Doprecyzowane i uzupełnione przepisy umożliwią Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych m.in. tworzenie elastycznych instrumentów finansowych dla polskich firm w zakresie ubezpieczeń eksportowych" - wskazał resort.
Ponadto rozszerzony zostanie katalog oferowanych przez KUKE ubezpieczeń, jak również katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju ubezpieczeń o oddziały przedsiębiorców zagranicznych. Ma to umożliwić polskim firmom zwiększenie obrotów handlowych i rozszerzy ich współpracę z firmami zagranicznymi.
"Polscy eksporterzy będą mogli kupować towary i podzespoły wykorzystywane w procesie produkcyjnym, które są niedostępne lub występują w ograniczonej ilości w Polsce, co może zapobiec ewentualnym zakłóceniom łańcucha dostaw" - zaznaczono.
Ustawa wprowadza również możliwość reasekuracji przez KUKE ponoszonych przez polskich przedsiębiorców ryzyk nadzwyczajnych.
"Przepisy zawarte w nowelizacji określają zakres ryzyk, które może reasekurować KUKE, pod warunkiem, że ryzyka te mają właśnie charakter nadzwyczajny i zaistnieją poza terytorium Polski. Szczegółowy zakres i rodzaj tych ryzyk każdorazowo będzie określać Rada Ministrów w akcie wykonawczym" - tłumaczy resort rozwoju.
Jak dodano, mechanizm ten będzie mógł po raz pierwszy być wykorzystany do reasekuracji ryzyk nadzwyczajnych związanych z przewozami cargo do i z Ukrainy, tzn. takich, które mogą się zmaterializować w czasie trwania działań wojennych w tym kraju.
Nowa ustawa pozwoli również KUKE na zaoferowanie ochrony ubezpieczeniowej także w zakresie projektów pozaeksportowych. Ma to umożliwić dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) ponieważ pozwoli to na pokrycie ryzyka podmiotom publicznym i prywatnym w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i transformacji energetycznej kraju.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przy czym część zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
KUKE pełni rolę oficjalnej agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych (export credit agency, ECA), jako jedyna w Polsce oferuje ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa, wspierające ekspansję krajowych eksporterów na świecie. KUKE ubezpiecza obecnie transakcje sprzedaży na 120 rynkach – od Kanady po Indonezję i od Meksyku po Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wartość ubezpieczonych transakcji w kraju i w eksporcie wyniosła ponad 145 mld zł. (PAP)
Autor: Aneta Oksiuta
jos/