Nowy szef MSWiA o zmianach w służbach

2023-12-15 13:37 aktualizacja: 2023-12-15, 19:48
Szef MSWiA Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Albert Zawada
Szef MSWiA Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Albert Zawada
W przyszłym tygodniu będziemy informować o decyzjach dot. zmian w służbach - powiedział na konferencji prasowej szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zaznaczył, że nie będą czekać ze zmianami, ale będą je robić "w sposób bardzo uważny i ostrożny, tak żeby ciągłość funkcjonowania służb była zachowana".

Podczas piątkowej konferencji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński poinformował o organizacji pracy resortu. Wskazał m.in., że wiele pracy wymaga współpraca z wojewodami i prowadzenie dialogu z samorządami. "Jesteśmy świadomi tych wyzwań i będziemy powoli te wyzwania, te problemy starać się rozwiązywać" - powiedział minister MSWiA Marcin Kierwiński.

Następnie przedstawił skład kierownictwa MSWiA. "Pan minister Wiesław Szczepański odpowiadać będzie za kwestie budżetowe, kwestie projektów europejskich, czyli to, co stanowi to główne zasilenie ministerstwa i całego resortu podległych służb, jeżeli chodzi o fundusze" - podkreślił Kierwiński.

Zaznaczył, że wiceminister Tomasz Szymański odpowiadać będzie za kwestie administracji, relacji z samorządami i za kwestie relacji z kościołami i związkami wyznaniowymi.

Wiceminister Czesław Mroczek zajmie się z kolei służbami mundurowymi i będzie odpowiadał za pracę policji, SOP, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. "To jest jedno z tych głównych wyzwań, które teraz przed nami" - wskazał Kierwiński.

Z kolei wiceminister Wiesław Leśniakiewicz odpowiadał będzie za zarządzanie kryzysowe, ochronę ludności i współpracował będzie z wiceministrem Czesławem Mroczkiem w kwestii Straży Pożarnej. "Wczoraj była informacja o zmianach kadrowych, które zachodzą. Związane są z rezygnacjami. Tu panowie bardzo szybko będą przedstawiać informacje, w jaki sposób zamierzamy sobie z tymi zmianami poradzić" - zaznaczył Kierwiński.

Kierwiński o zmian w służbach: w przyszłym tygodniu będziemy informować o decyzjach

Szef MSWiA poinformował też, że "od przyszłego tygodnia rusza audyt i przygotowania do gruntownego bilansu otwarcia w resorcie, zaraz potem w podległych służbach, tak, żebyśmy mieli dokładnie skatalogowane wszystkie problemy, wszystkie kwestie, którymi powinniśmy się zająć".

"Szczególnie na pierwszy ogień pójdą kwestie dot. szybkości i trybu działania policji jeśli chodzi o zagrożenia dla dzieci" - dodał.

Kiewiński odnosząc się do zmian w służbach powiedział: "My z tymi zmianami nie będziemy czekać, natomiast będziemy je robić w sposób bardzo uważny i ostrożny, tak żeby ta ciągłość funkcjonowania służb była zachowana" - powiedział.

"W przyszłym tygodniu będziemy państwa informować o decyzjach w tym zakresie. Na pewno to będzie proces ewolucyjny, który z jednej strony pozwoli rozwiązywać te podstawowe problemy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, ale też da ten nowy impuls, jeżeli chodzi o działanie tych służb" - podkreślił Kierwiński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji nawiązał w tym kontekście do sprawy z Andrychowa. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec czterech policjantów z Andrychowa w związku z prowadzoną akcją poszukiwawczą 14-letniej Natalii. Według komendanta "istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych".

"W związku z tym, co zdarzyło się w Andrychowie. Wszyscy jesteśmy przecież głęboko poruszeni tą sytuacją, mimo że to sytuacja sprzed kilku dni, jedną z pierwszych decyzji, które będziemy państwu komunikować będą decyzje związane z jakością i szybkością działania służb" - powiedział minister Kierwiński.

Decyzja ws. Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Otwocku 

W listopadzie Rada Miasta Otwocka przegłosowała uchwałę o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kierwiński przekazał na konferencji, że "poprosił wojewodę mazowieckiego Mariusza Frankowskiego o przyjrzenie się bulwersującej sprawie". "Dzisiaj pan wojewoda poinformował mnie, że ta decyzja, w trybie nadzorczym została anulowana" - podał szef MSWiA.

Zaznaczył, że ta decyzja wojewody może stanowić podstawę do rozwiązania umowy. "Głęboko wierzę, że właśnie tak będzie. Ale to już decyzje pana ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza" - dodał.

"Prawie 100 mln zł, które miało być na to przeznaczone, moim osobistym zdaniem na kwestie polityczne, zostanie zachowane w budżecie ministerstwa kultury i będzie służyć temu co naprawdę potrzebne" - ocenił.

Kierwiński przekazał, że ministerstwo rozpoczęło proces wymiany przedstawicieli administracji rządowej w terenie. "Pan premier Donald Tusk powołał dwóch nowych wojewodów: małopolskiego i mazowieckiego" - wyjaśnił. Zaznaczył, że nowi wojewodowie podjęli już dwie pierwsze decyzje. "Pierwsza to decyzja wojewody małopolskiego wraz z minister edukacji zdymisjonowano 'ideologiczną' kurator Nowak. Wraca normalność do małopolskich szkół" - zaznaczył. Drugą decyzją jest kwestia Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Szef MSWiA podkreślił, że w najbliższych dniach skierowane zostaną wnioski do pana premiera Donalda Tuska wnioski o powołanie pozostałych wojewodów. "Chcemy ten proces przeprowadzić sprawnie. Myślę, że jest to perspektywa połowy przyszłego tygodnia" - dodał. (PAP)

Autorzy: Marta Stańczyk, Maciej Chomiuk, Katarzyna Krzykowska,

mmi/