O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Z udziałem premiera Donalda Tuska, wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza i marszałka Sejmu Szymona Hołowni na gdańskim Westerplatte rozpoczęły się obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Współorganizatorami obchodów są Ministerstwo Obrony Narodowej i Miasto Gdańsk.

Uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku, fot. PAP/Marcin Gadomski
Uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku, fot. PAP/Marcin Gadomski

Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości przedstawicie władz państwowych złożyli kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Obok szefa rządu i ministra obrony narodowej w uroczystości odbywającej się u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża biorą udział m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, parlamentarzyści i samorządowcy.

Żołnierze Wojska Polskiego, harcerze i zaproszeni goście odśpiewają hymn państwowy. W trakcie obchodów zostanie zapalony Znicz Pokoju. Następnie odczytany zostanie Apel Pamięci. Bohaterstwo obrońców ojczyzny zostanie uczczone salutem armatnim.

Podczas uroczystości zaplanowano również odczytanie listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także wystąpienie premiera Donalda Tuska, wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniak-Kamysza i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Później harcerze odczytają "przesłanie Westerplatte". W scenariuszu obchodów przewidziano też wspólną modlitwę. Uroczystości na Westerplatte zakończy ceremonia złożenia wieńca od Narodu pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120. 

 

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ wj/sma/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Adam Warżawa

    "Tu będzie się rozpoczynało zwiedzanie półwyspu". Nowości dla turystów na Westerplatte [NASZE WIDEO]

  • Prace wykopaliskowe na Westerplatte. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Kolejne ludzkie szczątki odkryte na Westerplatte [NASZE WIDEO]

  • Odkrycia z wykopalisk na Westerplatte. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Specjalnie dla PAP

    Archeologiczne odkrycia na Westerplatte w miejscu, w którym spadła bomba [WIDEO]

  • Uroczystości pogrzebowe szczątków płk. Wincentego Sobocińskiego w kościele pw. św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w miejscowości Murzynno. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski

    Władysław Kosiniak-Kamysz: płk Wincenty Sobociński znów znalazł się na ziemi, o którą walczył

Serwisy ogólnodostępne PAP