Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprezentowało we wtorek nowe eksponaty pochodzące z okresu wojny siedmioletniej. To metalowy żeton, dwa prawosławne krzyżyki i ikona podróżna z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy, arcybiskupa Myr Licyjskich.
"Zarówno forma przedstawienia, jak i ikonografia, wskazują, że jest to ikona prawosławna, wykonana ok. II połowy XVIII wieku. Podobne znajdowano na polach bitewnych z udziałem żołnierzy rosyjskich m.in. z okresu wojny siedmioletniej" – przekazał dyr. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.
"Eksponaty pochodzą z walk, które były prowadzone pod Kołobrzegiem w okresie wojny siedmioletniej" – dodał. Do tej pory Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu posiadało tylko kilka kul armatnich z tego okresu.
"Ciekawym znaleziskiem jest żeton. Jest to albo żeton folwarczny, albo token służący w dawnej rachunkowości, z wizerunkiem Ludwika XIV i Herbem Wielkim Królestwa Francji w postaci fleur-de-lys, czyli trzech lilii na błękitnej tarczy zwieńczonej koroną, obowiązujący do rewolucji francuskiej" – dodał Ostasz.
Eksponaty wydobyto w maju razem z ludzkimi kośćmi na terenie prywatnej posesji w miejscowości Obroty (pow. kołobrzeski). Znajdowały się one przy fundamencie domu, który miał zostać ocieplony.
"Do analizy wysłaliśmy skrawek materiału, który zachował się przy ikonie. Na tej podstawie otrzymaliśmy informację, że może on pochodzić z munduru rosyjskiego, wykonany z wełny, techniką splotu. To nas przekonało, że nasze założenia są słuszne" – przekazał szef Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej "Parsęta" Jan Orliński.
Z terenu prywatnej posesji w Obrotach podjęto szczątki trzech osób. Zostały one pochowane na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.(PAP)
Autorka: Małgorzata Miszczuk
ps/