ONZ: Chiny przodują w liczbie złożonych patentów dotyczących generatywnej AI

2024-07-03 12:00 aktualizacja: 2024-07-03, 14:22
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Wynalazcy z Chin złożyli przytłaczającą większość międzynarodowych patentów dotyczących innowacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji (genAI) – poinformowała w środę w raporcie ONZ.

Od 2014 do 2023 r. złożono na świecie w sumie ok. 54 tys. patentów związanych z genAI, z czego ponad 38 tys. pochodziło z Chin. Kraj ten aż sześciokrotnie przewyższa pod tym względem drugie w zestawieniu USA, na które przypadło 6276 patentów.

Trzecie miejsce zajęła Korea Południowa z 4155 patentami, a czwarte Japonia (3409).

Cztery pierwsze miejsca pod względem liczby złożonych patentów zajęły podmioty z Chin: Tencent, Ping AI Insurance, Baidu oraz Chińska Akademia Nauk. Amerykański IBM uplasował się dopiero na piątej pozycji.

Według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) od 2017 r. liczba związanych z genAI patentów składanych rocznie na świecie wzrosła ośmiokrotnie, a na zeszły rok przypadła aż jedna czwarta wszystkich patentów dotyczących generatywnej sztucznej inteligencji złożonych w ostatnich 10 latach.

Patenty związane z użyciem genAI stanowią obecnie 6 proc. wszystkich patentów dotyczących sztucznej inteligencji, ale ich odsetek szybko rośnie.

Technologia ta jest wykorzystywana w wielu towarów przemysłowych i konsumpcyjnych, a zwłaszcza w chatbotach takich jak ChatGPT czy Gemini Google’a.(PAP)

pp/