O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MRiT: Polska i Ukraina chcą, by w 2026 r. forum odbudowy Ukrainy było w Polsce

Polska i Ukraina chcą złożyć wniosek do krajów G7 aby przyszłoroczne forum odbudowy Ukrainy odbyło się w jednym z polskich miast - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podczas konferencji z udziałem wicepremiera Ukrainy Ołeksija Czernyszowa.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk i wicepremier Ukrainy Oleksij Czernyszow. Fot. PAP/	Albert Zawada
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk i wicepremier Ukrainy Oleksij Czernyszow. Fot. PAP/ Albert Zawada

W czwartek w Warszawie odbyło się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej z udziałem przedstawicieli ministerstw i instytucji obu państw. W spotkaniu wziął udział wicepremier Ukrainy Ołeksij Czernyszow.

Więcej

Spotkanie SUP w Warszawie. Wzięli w nim udział m.in. (od lewej) doradca dyrektor wykonawczej Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Mychajło Kotow i dyrektor wykonawcza Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Kateryna Glazkowa. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Szefowa SUP: budowa w Ukrainie małych elektrowni i bieżąca odbudowa zniszczeń wojennych stanowi przestrzeń do współpracy biznesu polskiego i ukraińskiego

"Z naszej strony przedmiotem obrad przede wszystkim był postulat zaangażowania polskich przedsiębiorców w proces odbudowy, proces wzmocnienia gospodarczego Ukrainy. Chcę przy tej okazji podziękować, bo pan premier potwierdził w związku z tym wolę wspólnego wystąpienia Ukrainy i Polski do krajów G7 z wnioskiem organizowania przyszłorocznego forum odbudowy właśnie z udziałem tych krajów" - poinformował podczas konferencji prasowej minister Paszyk. "Naszą wspólną intencją jest to, aby przyszłoroczne forum odbyło się w jednym z polskich miast" - dodał.

Powrót PLL LOT

Podkreślił, że rozmowy dotyczyły również udziału PLL LOT w rynku lotniczym Ukrainy. "Umówiliśmy się z panem premierem, że pierwszy taki przelot odbędzie się właśnie z udziałem Polsko-Ukraińskiej Komisji Gospodarczej" - powiedział Paszyk. "To też otwiera możliwości przewozów cargo" - dodał.

Paszyk, cytowany przez MRiT na platformie X miał podkreślić podczas posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, że "PLL LOT jest żywotnie zainteresowany obsługą lotów do Ukrainy z W-wy i lotnisk regionalnych". "Wierzymy, że dzięki współpracy i zapewnieniu dostępu dla polskich przewoźników i slotów na lotniskach, ta współpraca, pomimo konkurencji z tanimi liniami lotniczymi, ma potencjał do rozwoju" – dodał minister.

"Bardzo dziękuję panu premierowi również za potwierdzenie woli włączenia Banku Gospodarstwa Krajowego (...) w proces wsparcia odbudowy Ukrainy, w proces kierowania środków europejskich, które popłyną i płyną na Ukrainę w związku z pomocą" - powiedział szef MRiT na konferencji. Dodał, że dyskutowano również o współpracy w zakresie kolejnictwa oraz o zwiększeniu częstotliwości spotkań komisji.

Forum odbudowy Ukrainy

Tegoroczne forum odbudowy Ukrainy odbędzie się w lipcu w Rzymie. W skład grupy G7 wchodzi Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska.

W lutym br. BGK otworzył przedstawicielstwo w Kijowie, by wspierać polskie firm w odbudowie Ukrainy; przedstawicielstwo ma zwiększyć możliwości wsparcia finansowego polskiego biznesu na terenie Ukrainy. Głównym powodem tej decyzji jest zamiar wspierania projektów i inwestycji finansowanych ze środków Komisji Europejskiej przeznaczonych na odbudowę i modernizację Ukrainy. (PAP)

fos/ mick/gn/

Zobacz także

  • Keir Starmer, Emmanuel Macron, Donald Tusk i Kaja Kallas Fot. OLIVIER HOSLET/POOL/PAP/EPA

    "Potrzebne trójporozumienie Francji, Wielkiej Brytanii i Polski". Szwajcarski dziennik o "nowym jądrze europejskiej obrony"

  • Historyk Muzeum Historii Polski Wojciech Kalwat fot. PAP/Adam Warżawa
    Specjalnie dla PAP

    "Traugutt widział Polskę jako naród wolny" [WYWIAD]

  • Rosyjska armia. Fot. Twitter

    Szef MSZ: nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski ze strony Rosji

  • Fot. W. Mrozowski/ Instytut Polski w Bukareszcie

    Wystawa Mielnikiewicz i koncert Możdżera zapowiadają Polski Sezon Kulturalny w Rumunii

Serwisy ogólnodostępne PAP